- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
- Polityka klimatyczna
- Nauka o klimacie
- Zielona gospodarka
- Inicjatywy lokalne
- Energetyka
- Transport
- ADAPTACJA
- PARYŻ COP21
więcej
Polityka klimatyczna
Nauka o klimacie
Zielona gospodarka
Inicjatywy lokalne
Energetyka
Inicjatywy lokalne » produkcja energii
-
Belgijska społeczność, która zbudowała odnawialne źródła energii dla wielu
2020-02-12Historia z frontu nadziei na lepszy klimat. Wszędzie w Europie są ludzie, którzy starają się przeciwdziałać katastrofie klimatycznej – domagają się szybkich zmian na rzecz sprawiedliwej przyszłości bez paliw kopalnych. Społeczności, miasta i ludzie tworzą spółdzielnie energetyczne, tworzą zielone miejsca pracy i walczą z ubóstwem energetycznym. To taka historia – z Belgii.
Więcej
-
Ponad 1000 inicjatyw na rzecz zrównoważonej energii w jednym miejscu
2020-02-10W ramach projektu Energise zidentyfikowano 1067 inicjatyw w całej Europie, które przyczyniają się do wdrożenia bardziej zrównoważonego systemu energetycznego. Baza informacji o projektach jest udostępniona za darmo. Zidentyfikowano także 31 projektów w Polsce.
Więcej
-
Poznaj największą domową instalacje OZE w zachodniopomorskiem!
2019-10-03Czy wiesz, że w gminie Dobra, w powiecie łobeskim znajduje się największą domowa instalacja odnawialnych źródeł energii w województwie zachodniopomorskim? Nie! Czas najwyższy to zmienić.
Więcej
-
Wykorzystanie OZE w województwie zachodniopomorskim
2019-10-02Dynamiczny rozwój instalacji służących do wytwarzania zielonej energii sprawił, że województwo zachodniopomorskie od początku wdrażania tego typu inwestycji jest niekwestionowanym liderem w naszym kraju.
Więcej
-
Poznaj jedną z pierwszych instalacji OZE we wspólnocie mieszkaniowej!
2019-10-01Czy wiesz, że w Szczecinie znajduje się jedna z pierwszych w Polsce instalacja odnawialnych źródeł energii działająca na rzecz wspólnoty mieszkaniowej w budynku wielorodzinnym? Nie! Czas najwyższy to zmienić.
Więcej
-
Chaos Przestrzenny - źródła - skutki - drogi wyjścia - debata on-line
2019-06-1014 czerwca 2019 odbędzie się debata ekspercka na temat kryzysu gospodarki przestrzennej, chaosu i jego źródeł, strat gospodarczych i społecznych, dróg wyjścia. Debata będzie miała charakter 1,5 godzinnego webinarium i będzie transmitowana on line w czasie rzeczywistym.
Więcej
-
Kraków - MPEC i AGH wspólnie o OZE
2019-05-10Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej SA i Akademia Górniczo-Hutnicza podpisały 7 maja umowę o współpracy przy realizacji projektów pilotażowych kogeneracji energii elektrycznej i cieplnej z urządzeń wykorzystujących OZE. Wspólne działania będą ukierunkowane przede wszystkim na wdrażanie idei transferu wiedzy w zakresie wytwarzania i dystrybucji energii ze źródeł rozproszonych.
Więcej
-
Co należy zmienić w obecnym systemie segregacji odpadów
2019-04-15Witold Potęga z Warszawskiego Rembertowa, mówi nam o tym co należy zmienić w obecnym systemie segregacji odpadów, by stał się on prosty, transparentny oraz wydajny.
Więcej
-
Wadliwość systemu segregacji odpadów
2019-04-11Witold Potęga z Warszawskiego Rembertowa, mówi nam o tym jakie wady ma obecnie stosowany system segregacji odpadów.
Więcej
-
Jak segregować odpady i dlaczego?
2019-04-10Witold Potęga z Warszawskiego Rembertowa, mówi nam o tym jak segregować odpady, dlaczego to jest ważne i dlaczego nam się to opłaca.
Więcej
-
Netto walczy z marnowaniem żywności i pracuje nad nową aplikacją
2019-04-09Sieć Netto kończy prace nad wdrożeniem na polskim rynku nowej aplikacji, której celem jest walka z marnowaniem żywności. Aplikacja jest kolejnym krokiem, który ma pomóc w przeciwdziałaniu zjawisku masowego wyrzucania produktów, które nadają się do spożycia.
Więcej
-
Karnawał dla Klimatu już 15 lutego!
2019-02-12W piątek 15 lutego 2019 roku o godzinie 18:00 pod Sejmem odbędzie się Karnawał dla Klimatu – pierwszy protest zorganizowany przez Strajk dla Ziemi (Earth Strike) w Warszawie.
Więcej
-
Mapa potencjału solarnego na powierzchni dachów w Rudzie Śląskiej
2019-01-28W których miejscach w Rudzie Śląskiej warto zainstalować panele solarne czy kolektory fotowoltaiczne? Można to już sprawdzić w Internecie. Powstała miejska mapa potencjału solarnego.
Więcej
-
Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu zobowiązuje się do pełnego przejścia na czystą, odnawialną energię elektryczną
2018-04-09Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu jest pierwszym uniwersytetem w Polsce, który zadeklarował chęć przejścia w pełni na odnawialne źródła energii elektrycznej na kampusie uczelni.
Więcej
-
Róbmy wiatraki z kasztanów
2017-10-14
Wojciech Szymalski
Dziś Dzień Nauczyciela, więc wszystkim nauczycielom i pedagogom życzymy wszystkiego najlepszego. Ponieważ prawdziwe instalacje wiatrowe trudno dziś w Polsce postawić, może w szczycie sezonu kasztanowego warto zrobić z dziećmi milion instalacji wiatrowych z kasztanów?
Więcej
-
Ładowarki pojazdów w latarniach - pomysł Politechniki Lubelskiej i PGE Dystrybucja
2017-06-13Politechnika Lubelska i PGE Dystrybucja chcą wspólnie przygotować nowy system ładowania pojazdów elektrycznych, który ma wykorzystywać ładowarki umieszczone w latarniach ulicznych. Prace mają zakończyć się w 2020 r.
Więcej
-
Dysonans poznawczy
2017-06-08
Wojciech Szymalski
Ministerstwo Rozwoju chce aktywnie promować Polskę jako kraj zrównoważonego rozwoju. Po konferencji poświęconej Agendzie 2030 można mieć jednak mieszane uczucia.
Więcej
-
Dobra Energia w Krakowie - relacja z konferencji
2017-06-07Wyzwania i korzyści z inwestycji w OZE, sposoby ich finansowania oraz szanse, jakie energooszczędne technologie dają samorządom i firmom. W Muzeum Lotnictwa ponad dwieście osób dyskutowało o przyszłości odnawialnych źródeł energii w Polsce podczas konferencji "Dobra Energia".
Więcej
-
Jak pomorskie szkoły realizują koncepcję 50/50
2017-05-25
Iwona Korohoda
Koncepcja 50/50 zakłada aktywne zaangażowanie użytkowników budynków w proces zarządzania w nich energią oraz nauczenie ich ekologicznych zachowań poprzez konkretne działania, a także podział uzyskanych przez nich oszczędności finansowych pomiędzy nich a podmiot finansujący rachunki za energię.
Więcej
-
Dwa gmachy Politechniki Śląskiej wytwarzają energię na własne potrzeby
2017-05-24Kosztem prawie 13,5 mln zł dwa gmachy Politechniki Śląskiej w Gliwicach poprawiły swoją efektywność energetyczną i rozpoczęły produkcję prądu na własny użytek. Projekt wspomogły środki Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego.
Więcej
-
Po panele do IKEA
2017-05-02IKEA wprowadziła do sklepów instalacje fotowoltaiczne. Eksperci sieci oszacują zyski i koszty związane z tym zakupem, zamontują instalację w domu i pomogą w podłączeniu jej do sieci elektrycznej. Skorzystanie z oferty "IKEA. Energia słoneczna dla domu" może przynieść znaczące oszczędności. W ciągu 25 lat użytkowania instalacji rachunki za prąd można obniżyć w sumie z 61 tys. nawet do 24 tys. zł – szacują przedstawiciele szwedzkiej firmy.
Więcej
-
Prawdopodobnie najbardziej zielony biurowiec na świecie
2017-04-26
Agata Golec
Uznawany za najbardziej przyjazny środowisku biurowiec na świecie, Bullitt Center w Seattle jest nie tylko odpowiedzią na zmieniającą się rzeczywistość, ale także inspiracją dla planistów i architektów.
Więcej
-
Chrońmy klimat lokalnie
2017-03-28
dr Adrian Wójcik
Działania prośrodowiskowe powinny być prowadzone nie tylko przy pomocy ogólnopolskich kampanii społecznych, ale również akcji mniejszego kalibru – takich, w których ludzie będą mogli rozwiązać dotyczący ich najbliższej okolicy problem.
Więcej
-
Program Region. Na razie wniosek tylko od jednego WFOŚiGW
2017-03-22Od początku lutego NFOŚiGW w Warszawie prowadzi nabór wniosków dla wojewódzkich funduszy ochrony środowiska, które zechcą przystąpić do programu Region mającego na celu finansowanie inwestycji m.in. w domowe instalacje odnawialnych źródeł energii. Zainteresowanie wyraziło dotąd kilka spośród 16 działających w kraju WFOŚiGW. Wniosek o przystąpienie do programu złożył jak na razie tylko jeden z nich.
Więcej
-
Duża inwestycja OZE w gminach dorzecza Wisłoki
2017-02-07Czterdzieści pięć obiektów, mieszczących się na terenie dwudziestu dwóch gmin z terenu województwa podkarpackiego i małopolskiego zyska w najbliższym instalacje fotowoltaiczne o łącznej mocy nominalnej 802,1 kWp. Za realizację projektu odpowiada firma FreeVolt z Bydgoszczy.
Więcej
-
Czy warto inwestować w OZE? [WYWIAD]
2017-01-31Dzięki skrupulatnie prowadzonym notatkom pan Adam Krupski z Kleszczowa potrafi dokładnie określić jakie korzyści przynosi mu korzystanie z odnawialnych źródeł energii. W wywiadzie dla ChronmyKlimat.pl, nasz rozmówca opowiada o swoich doświadczeniach.
Więcej
-
Dobre praktyki niemieckich samorządów
2017-01-19Zrównoważony transport w Bremie, konsultacje energetyczne w Schwabműnchen, profesjonalne doradztwo dla lokalnych przedsiębiorstw w Wiesbaden, organizacja Dnia działań na rzecz klimatu w Rostock czy modernizacja klimatyczna Bottrop w Zagłębiu Ruhry. To tylko kilka najciekawszych działań niemieckich samorządów na rzecz redukcji emisji gazów cieplarnianych i rozwoju gospodarki niskoemisyjnej.
Więcej
-
Zielony przetarg na energię we Wrocławiu
2016-12-27Energia dostarczana w 2017 roku do odbiorców z Wrocławia przez Energę będzie pochodzić ze źródeł odnawialnych. Dzięki temu, emisja dwutlenku węgla do atmosfery będzie mniejsza o ok. 165 tys. ton.
Więcej
-
Panele fotowoltaiczne i pompy ciepła – przykłady najlepszych praktyk w budynkach wielorodzinnych
2016-12-21Jednym z wyraźnych trendów nowoczesnego budownictwa jest dążenie do osiągnięcia jak największej samowystarczalności energetycznej budynków.
Więcej
-
Samorządowcy poznali ofertę NFOŚiGW w sferze efektywności energetycznej i OZE
2016-11-17Pierwszą w cyklu konferencję pt. "Efektywność energetyczna i OZE – oferta finansowa i wsparcie doradcze" przeprowadził 14 listopada 2016 roku NFOŚiGW – Jednostka Realizująca Projekt Doradztwa Energetycznego (JRPDE). Spotkanie, które zorganizowano na Uniwersytecie Przyrodniczo Humanistycznym w Siedlcach, skierowane było do lokalnych samorządów.
Więcej
-
Opłata miejscowa w Zakopanem. Rzecznik wnosi o uchylenie uchwały Rady Miasta
2016-10-27Fundacja ClientEarth Prawnicy dla Ziemi poprosiła Rzecznika o przyłączenie się do sprawy przed Wojewódzkim Sądem Administracyjnym w Krakowie. Dotyczy ona uchwały Rady Miasta w Zakopanem określającej Zakopane jako miejscowość, w której można pobierać opłatę miejscową.
Więcej
-
Ogłoszenia o sprzedaży mebli na opał zachęcają do popełnienia wykroczenia
2016-10-20Polski Alarm Smogowy zażądał od serwisu ogłoszeniowego OLX.pl natychmiastowego usunięcia ogłoszeń o sprzedaży mebli do spalenia, ponieważ mogą być one zachętą do popełnienia wykroczenia z art. 191 Ustawy o odpadach. Ogłoszenia zniknęły już ze strony.
Więcej
-
Energia odNowa
2016-10-20Polska ratyfikowała w październiku globalne porozumienie klimatyczne - porozumienie paryskie, a Fundacja WWF Polska, wraz z partnerami, rozpoczęła kampanię informacyjną Energia odNowa, aby w ten sposób zachęcić Polaków do popierania ochrony klimatu jako nowej ścieżki rozwoju.
Więcej
-
Od wielkich inwestycji po drobne porady, czyli możliwości działań niskoemisyjnych w Siedlcach
2016-10-17Potrzeba wychodzenia do mieszkańców z praktyczną wiedzą, jak mogą zmniejszyć zużycie energii w swoich domach. Konieczność angażowania przez urzędy lokalnych organizacji pozarządowych w działania informacyjne i edukacyjne oraz wzmocnienia kadry wydziałów zajmujących się kwestiami środowiskowymi w mniejszych miastach i gminach. To tylko kilka najważniejszych wątków poruszonych podczas czwartkowej debaty w Siedlcach na temat budowania gospodarki niskoemisyjnej na poziomie lokalnym.
Więcej
-
Krakowski Alarm Smogowy apeluje do marketów: przestańcie sprzedawać kopciuchy
2016-10-13Krakowski Alarm Smogowy apeluje do właścicieli sklepów i marketów sprzedających kotły spalające węgiel i drewno o zaprzestanie sprzedaży pozaklasowych urządzeń oraz informowanie klientów o poziomie emitowanych przez nie zanieczyszczeń.
Więcej
-
Wrocław ogranicza emisje
2016-09-30Podczas debaty pt. "Budowa gospodarki niskoemisyjnej – praktyka na poziomie lokalnym w Polsce i w Niemczech", która odbyła się 27 września, zaprezentowano dobre praktyki Wrocławia oraz jego miasta partnerskiego Wiesbaden.
Więcej
-
Szkoły w gminach Gubin i Brody zostały prosumentami
2016-09-23Dzięki elektrowniom słonecznym otrzymanym od Fundacji Greenpeace Polska każda ze szkół zaoszczędzi w najbliższym roku na zakupie energii od 1700 do 4300 zł.
Więcej
-
Eko Odkrywcy już po raz czwarty
2016-09-10Wystartowała już czwarta edycja ogólnopolskiego konkursu Eko Odkrywcy. Motywem przewodnim tegorocznego konkursu jest zastosowanie technologii w nauce przyrody i ochronie środowiska.
Więcej
-
Małopolanie czekają na antysmogowe przyspieszenie
2016-09-08Z najnowszych badań opinii publicznej wynika, że Małopolanie postrzegają jakość powietrza w swoim regionie jako najgorszą w całym kraju – gorszą nawet niż na Śląsku.
Więcej
-
Na ile Plan Morawieckiego przyczyni się do realizacji polityki klimatycznej?
2016-09-05Już 15 września zapraszamy na debatę z udziałem Sekretarza Stanu Jerzego Kwiecińskiego oraz ekspertów, którzy ocenili projekt "Strategii na rzecz odpowiedzialnego rozwoju" pod kątem realizacji celów polityki klimatycznej.
Więcej
-
Poprawa jakości powietrza w Saragossie
2016-08-25
Agata Golec
Mieszkańcy stolicy Aragonii ograniczyli korzystanie z aut o 31%, dzięki czemu w ciągu ostatniej dekady emisje z transportu w mieście spadły o 28% .
Więcej
-
Niska świadomość niskiej emisji
2016-08-23Trzeba o tym mówić głośno – w Polsce mamy do czynienia z patologią emisyjną. W domowych kotłach spalane jest praktycznie wszystko. Niestety pomimo mnożących się organizacji alarmujących o smogu i podejmowanych działań zachęcających do walki o czyste powietrze, świadomość społeczna "problemu, który wdychamy" jest wciąż nijaka.
Więcej
-
Nie Rób Dymu – nie pal w piecu czym popadnie!
2016-08-06Bohaterowie ogólnopolskiej kampanii edukacyjnej "Nie Rób Dymu", drwal i naukowiec, udowodnią, że palenie w piecu to sztuka i pokażą, jak robić to ekonomicznie, efektywnie i ekologicznie z wykorzystaniem drewna.
Więcej
-
Gospodarka o obiegu zamkniętym daje szansę na niskoemisyjny rozwój kraju
2016-07-28Gospodarka o obiegu zamkniętym to nie tylko zwiększony poziom recyklingu, ale zmiana systemowa. To całkowita zmiana myślenia o gospodarce, zrezygnowanie z systemu liniowego, w którym z jednej strony dostarczamy zasoby, a z drugiej odbieramy odpady.
Więcej
-
Pierwsza gmina w Polsce z Gminną Mapą OZE
2016-07-08Mieszkańcy gminy Wągrowiec (woj. wielkopolskie) mogą w czasie rzeczywistym obserwować produkcję energii ze swoich instalacji fotowoltaicznych, a Urząd Gminy monitoruje osiągany efekt ekologiczny.
Więcej
-
Trujemy siebie i swoich sąsiadów
2016-07-06Pierwsza w historii analiza skutków zdrowotnych transgranicznych zanieczyszczeń powietrza dowodzi, że Polska najbardziej ze wszystkich krajów Unii Europejskiej truje mieszkańców szkodliwymi emisjami ze swoich elektrowni węglowych.
Więcej
-
Social Carbon Offset – Innowacja społeczno-środowiskowa dla biznesu
2016-06-26Proekologiczne działania, w tym te mające na celu niskoemisyjny rozwój czy ochronę klimatu coraz częściej wpisywane są w strategię firmy.
Więcej
-
Zanieczyszczenie powietrza we Francji większe niż w Polsce? Sprawdzamy.
2016-06-24Podawane w mediach informacje o liczbie zgonów wywołanych zanieczyszczeniem powietrza we Francji mogą wydawać się alarmujące. Według doniesień AFP we Francji umiera rocznie 48 tys. ludzi. Czy to możliwe, że Francja ma większy problem z powietrzem niż Polska?
Więcej
-
Zapraszamy na debatę online "Ochrona klimatu szansą dla polskiej gospodarki"
2016-06-21Polityka klimatyczna, określana często jako "agresywna", budzi obawy i dyskusje, zwłaszcza w kontekście bezpieczeństwa energetycznego czy rozwoju gospodarczego kraju. Pytanie – czy słusznie?
Więcej
-
Instalacje fotowoltaiczne można budować również na śmieciach
2016-06-20Pierwsza w Polsce farma solarna wybudowana na nieczynnym wysypisku śmieci zlokalizowana w Ustroniu Morskim wyprodukowała w ciągu roku ponad 1 mln kWh. Ten przykład pokazuje samorządom, jak skutecznie zagospodarowywać dawne wysypiska, miejsca po oczyszczalniach ścieków i tereny poprzemysłowe.
Więcej
-
Działania na rzecz ochrony klimatu przynoszą konkretne korzyści mieszkańcom [audycja radiowa]
2016-06-16O tym w jaki sposób można łaczyć działania mające na celu ochronę klimatu z działaniami na rzecz mieszkańców rozmawiali goście audycji radia Zet Gold - Andrzej Peraj, wiceprezes Geotermii Poddębice Sp. z o.o. i Wojciech Szymalski, prezes Instytutu na rzecz Ekorozwoju.
Więcej
-
Nagrody w konkursie rozdane
2016-06-16W środę, 15 czerwca 2016 roku, odbyło się uroczyste rozdanie nagród zwycięzcom i osobom wyróżnionym w konkursie „Ochrona klimatu w mojej okolicy” realizowanym przez Instytut na rzecz Ekorozwoju w ramach projektu Klimapolka.
Więcej
-
Odkrywając Amerykę
2016-06-15
Wojciech Szymalski
Dokładnie o godzinie 19.00, 4 czerwca 2016 roku po raz pierwszy stanąłem na amerykańskiej ziemi. Jak daleko są się w stanie posunąć Stany Zjednoczone, aby ludzkość nie spadła z ławki o nazwie Ziemia?
Więcej
-
Współpraca samorządów na rzecz ochrony klimatu [audycja radiowa]
2016-06-09Zapraszamy do wysłuchania kolejnej audycji radia Gold Zet i projektu Klimapolka. Tym razem Wójt Gminy Wisznice Piotr Dragan oraz Wojciech Szymalski, prezes InE, opowiadali jak gminy mogą współpracować na rzecz ochrony klimatu i jakie mogą mieć z tego korzyści.
Więcej
-
W. Kukuła, ClientEarth: Poprawki dla prosumentów niewystarczające [wywiad]
2016-06-06Posłowie rozpoczęli procedowanie projektu nowelizacji ustawy o OZE. Problematyczne zapisy i poprawki do tej nowelizacji, dotyczące m.in. produkcji energii we współspalaniu, komentuje w wywiadzie dla portalu Gramwzielone.pl Wojciech Kukuła z Fundacji ClientEarth Prawnicy dla Ziemi.
Więcej
-
Unijne fundusze na OZE i efektywność energetyczną. NFOŚiGW uruchamia nabory
2016-06-02Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej ogłosił II nabór dla działania 2.5. POIiŚ 2014-2020 Poprawa jakości środowiska miejskiego.
Więcej
-
Branża MEW o nowelizacji ustawy o OZE
2016-05-30
Ewa Malicka
Branża małej hydroenergetyki z dużym zaniepokojeniem przyjmuje propozycje zmian, jakie pojawiły się w projekcie nowelizacji ustawy o OZE, procedowanym aktualnie w Sejmie.
Więcej
-
URE udostępnia testową wersję Internetowej Platformy Aukcyjnej (IPA) sprzedaży energii elektrycznej z OZE
2016-05-25Udostępnienie IPA ma na celu zapoznanie wytwórców zainteresowanych uczestnictwem w tzw. systemie aukcyjnym z zasadami działania oraz poszczególnymi funkcjonalnościami i modułami aplikacji.
Więcej
-
Polskie powietrze najbardziej zatrute w UE
2016-05-17Najnowszy raport Światowej Organizacji Zdrowia jest dla Polski miażdżący. W zestawieniu miejscowości, w których prowadzone są pomiary jakości powietrza na 50 najbardziej zanieczyszczonych miast aż 33 znajduje się w Polsce.
Więcej
-
Nagroda Człowieka Roku Polskiej Ekologii 2015 dla założycieli Krakowskiego Alarmu Smogowego
2016-04-26Nagrodę Człowieka Roku Polskiej Ekologii 2015 otrzymały wyjątkowo aż trzy osoby: Andrzej Guła, Anna Dworakowska oraz Ewa Lutomska – założyciele inicjatywy podejmującej działania mające na celu poprawę jakości powietrza.
Więcej
-
Białystok inwestuje w smart city
2016-04-21Białystok staje się inteligentnym miastem. W ostatnich latach na projekty z szeroko rozumianego zakresu smart city przeznaczył 2,5 mld zł.
Więcej
-
Webinaria dla prosumentów
2016-04-20W kwietniu i maju odbędą się ostatnie webinaria realizowane w ramach projektu "Pogoda dla prosumenta". Tematami będą aspekty techniczne i ekonomiczne instalacji fotowoltaicznych i pomp ciepła oraz kogeneracja. W szkoleniach on-line udział mogą wziąć obecni oraz przyszli prosumenci.
Więcej
-
Już wkrótce Dzień Ziemi!
2016-04-1324 kwietnia na warszawskim Polu Mokotowskim odbywa się coroczny festyn z okazji Dnia Ziemi. Instytut na rzecz Ekorozwoju zaprezentuje na nim m.in. projekt KLIMAPOLKA.
Więcej
-
RELACJA: Jak ograniczać emisje zanieczyszczeń w gminach?
2016-04-06Eksperci ocenili sposób przygotowania PGN w 40 polskich gminach. Ich zdaniem zbyt rzadko w proces ten angażowano aktywnie lokalną społeczność.
Więcej
-
Kościoły w Wielkiej Brytanii przejdą na zieloną energię
2016-04-02Ponad 400 kościołów w Wielkiej Brytanii planuje przejście na odnawialne źródła energii – cieplnej i elektrycznej. Projekt ma być realizowany kosztem ok. 1 mln funtów.
Więcej
-
PGN-y – mądrze, czy szkodliwie?
2016-03-25
Wojciech Szymalski
Od dawna słychać głosy, że planowanie w Polsce jest złe, nieskuteczne, a ilość wykonywanych planów całkowicie nie przechodzi w jakość. To prawda. A na przykładzie Planów Gospodarki Niskoemisyjnej widać jak na dłoni, co jest tego przyczyną.
Więcej
-
Udział społeczeństwa w transformacji niskoemisyjnej jest konieczny!
2016-03-22Na konferencji poświęconej planowaniu ograniczania emisji gazów cieplarnianych oraz innych zanieczyszczeń powietrza eksperci podkreślali potrzebę większego zaangażowania społeczeństwa w podejmowanie decyzji na szczeblu lokalnym.
Więcej
-
Zostań energetycznym hipsterem!
2016-03-03Polska jest pierwszym krajem, w którym startuje międzynarodowa kampania społeczna "Yes to Wind Power".
Więcej
-
Lublin szuka chętnych na fotowoltaikę
2016-02-24Urząd miejski w Lublinie chce zbadać zainteresowanie montażem instalacji fotowoltaicznych wśród mieszkańców pod kątem przygotowania projektu, w którym przewiduje się dofinansowanie na takie inwestycje.
Więcej
-
Ekologiczna osada, gdzie OZE działają pełną parą
2016-02-16
Katarzyna Kujac
Ekocentrum ICPPC jest dowodem na to, że technologia może współgrać z naturą, nawet na tradycyjnej małopolskiej wsi.
Więcej
-
Prezydent Wrocławia nie chce smogu
2016-01-26Czy Wrocław podąży drogą Krakowa i ograniczy wpływ pieców na smog?
Więcej
-
Zakaz spalania węgla w Krakowie
2016-01-19Dzięki przełomowym antysmogowym przepisom, jakość powietrza w Krakowie zacznie się poprawiać.
Więcej
-
Konferencja fundacji EuroNatur poświęcona energetyce obywatelskiej
2016-01-15W minioną środę, 13 stycznia, odbyła się w Centrum Nauki Kopernik konferencja „Energia obywatelska, rola regionów, miast i społeczności lokalnych w nowej polityce energetycznej - potencjały i wyzwania”. Jej organizatorem była fundacja EuroNatur, a wspierały ją Fundacja im. Heinricha Bölla, Instytut na rzecz Ekorozwoju oraz Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego.
Więcej
-
Słoneczny Patrol – konkurs dla przyszłych prosumentów
2016-01-09Trwa konkurs dla mieszkańców spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych oraz właścicieli domów jednorodzinnych z terenu całej Polski.
Więcej
-
Czy OZE ochroni Polskę przed obcą dominacją?
2016-01-04
Maciej Hacaga
W chwili obecnej Polska mierzy się z dwoma zasadniczymi wyzwaniami w obszarze bezpieczeństwa energetycznego. Jakimi?
Więcej
-
Znamy laureatów konkursu
2015-11-06Bieruń, Nakło nad Notecią i Poznań to zwycięzcy tegorocznej edycji konkursu Ministerstwa Środowiska "Zielone miasta".
Więcej
-
Kalifornia: 50% zielonej energii do 2030 r.
2015-10-23Kalifornia to już w tej chwili lider w produkcji energii odnawialnej w USA. Teraz Kalifornia wyznaczyła cel OZE na kolejną dekadę.
Więcej
-
Wybory parlamentarne: OZE łączy ponad podziałami partyjnymi
2015-10-22Ośrodek TNS Polska zbadał, jak rozkłada się to poparcie dla OZE wśród zwolenników poszczególnych ugrupowań partyjnych w nadchodzących wyborach parlamentarnych.
Więcej
-
Pierwsze spotkanie ruchu „Więcej niż energia”
2015-10-1613 października w Warszawie odbyło się pierwsze spotkanie członków ruchu “Więcej niż Energia”. Kilkudziesięciu przedstawicieli samorządów, zrzeszeń i organizacji biznesowych oraz organizacji pozarządowych rozmawiało o największych wyzwaniach oraz możliwościach, jakie daje zaangażowanie społeczneństwa w działania w zakresie produkcji i oszczędzania energii.
Więcej
-
Energetyka obywatelska. Przewodnik dla samorządów
2015-10-08Jak samorządy mogą skorzystać z rozwoju energetyki obywatelskiej? Gdzie szukać finansowania inwestycji w efektywność energetyczną i OZE? Na te pytania odpowiada przewodnik przygotowany w ramach kampanii „Więcej niż energia” przez CEE Bankwatch przy wsparciu Polskiej Zielonej Sieci.
Więcej
-
Jutro wyrok NSA ws. zakazu palenia węglem w Krakowie
2015-09-24Jutro Naczelny Sąd Administracyjny rozpatrzy skargi kasacyjne od wyroku uznającego, że uchwała zakazująca palenia paliw stałych w Krakowie jest niezgodna z prawem.
Więcej
-
Dlaczego Polska i UE ograniczają dostęp do informacji o zanieczyszczeniu powietrza?
2015-09-20
Miłosz Jakubowski, Fundacja Frank Bold
Powszechny dostęp do informacji publicznej jest jedną z podstawowych zasad obowiązujących w nowoczesnym, demokratycznym państwie prawa.
Więcej
-
Pierwszy krok Polski ku transformacji niskoemisyjnej
2015-09-17Koalicja Klimatyczna przekazała swoje uwagi do projektu Narodowego Programu Rozwoju Gospodarki Niskoemisyjnej, który został skierowany do konsultacji społecznych przez Ministerstwo Gospodarki. Według Koalicji NPRGN powinien przyjąć status rządowego dokumentu strategicznego.
Więcej
-
Prosument: 50 mln zł na OZE dla samorządów
2015-09-0450 mln złotych dla samorządów na zakup i montaż mikroinstalacji odnawialnych źródeł energii – NFOŚiGW ogłosił konkurs o dofinansowanie przedsięwzięć w ramach programu Prosument. Wnioski można składać od 10 sierpnia.
Więcej
-
Chiny: Największa katastrofa środowiskowa świata
2015-08-31Co szósty zgon w Chinach wywołany jest zanieczyszczeniem powietrza. Z tego powodu w Chinach umiera dziennie ok. 4000 ludzi, tj. 1,6 mln ludzi rocznie. W Polsce co roku umiera z tego powodu 45 tysięcy osób.
Więcej
-
Warszawa dołączyła do ruchu
2015-08-27Stołeczny magistrat włączył się do ruchu Więcej niż Energia, którego celem jest promocja działań na rzecz energetyki obywatelskiej, korzytającej z rozproszonych, odnawialnych źródeł energii.
Więcej
-
Wzorcowe sąsiedztwo. Słubice i Frankfurt połączone siecią ciepłowniczą
2015-08-24Słubice i Frankfurt n. Odrą połączyły swoje systemy ciepłownicze. W zimie ciepło z Niemiec dogrzewa Słubice, a latem ciepła woda z Polski płynie do sąsiadów. Tym samym obydwa miasta sporo oszczędzają.
Więcej
-
Spór o wiatraki. UNESCO grozi Niemcom
2015-08-24Malownicza górna Dolina Środkowego Renu w 2002 roku otrzymała status dziedzictwa kulturowego UNESCO. Politycy chcą teraz w tym rejonie postawić 40 wiatraków generujących prąd. UNESCO grozi odebraniem tytułu.
Więcej
-
121 gmin z unijnymi dotacjami na mikroinstalacje
2015-08-13Znamy listę beneficjentów ostatniego konkursu w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich (PROW) na lata 2007-2013, którego celem jest przyznanie unijnych dotacji na mikroinstalacje OZE.
Więcej
-
Woodstock: 20 tys. podpisów pod apelem „Więcej niż energia”
2015-08-10
Kasia Guzek, Greenpeace Polska
Tegoroczny Przystanek Woodstock to m.in. wielkie święto energii odnawialnej, a dokładnie energetyki obywatelskiej. Aż 20 tys. osób obecnych na Woodstocku poparło apel „Więcej niż Energia”.
Więcej
-
Upały: ubytki mocy w elektrowniach i apel o oszczędzanie prądu
2015-08-07Utrzymująca się fala upałów wpływa niekorzystnie na warunki pracy elektrowni i sieci elektroenergetycznej – informują PSE i apelują o oszczędzanie energii w ciągu dnia.
Więcej
-
Co zakłada klimatyczny plan Baracka Obamy? [WIDEO]
2015-08-06Czysta Energia – taką nazwę nosi ogłoszony w poniedziałek plan Baracka Obamy mający na celu ograniczenie emisji CO2 z sektora energetycznego. Co zakłada ta inicjatywa nazywana "najbardziej ambitną w historii Stanów Zjednoczonych"?
Więcej
-
ClientEarth o ustawie antysmogowej: elastyczne prawo dla samorządów
2015-08-06Zdaniem Fundacji ClientEarth przyjęta ustawa pozwoli miejscowościom borykającym się z problemem zanieczyszczenia powietrza na podjęcie skutecznych i ambitnych działań, których oczekują mieszkańcy i turyści.
Więcej
-
Opłata ze emisję CO2 obniża ceny prądu w USA
2015-07-31Program handlu emisjami obowiązujący w 9 stanach USA od roku 2011 doprowadził do zmniejszenia emisji dwutlenku węgla o 15% oraz wprowadził do gospodarki kwotę 1.3 mld dol. - czytamy w analizie opracowanej przez Analysis Group.
Więcej
-
Nowy Jork – do 2030 roku aż 50% energii z OZE
2015-07-08Zgodnie z nowym planem władz Nowego Jorku, około 20 milionów mieszkańców tego stanu do końca przyszłej dekady ma czerpać ze źródeł odnawialnych połowę zużywanej przez siebie energii.
Więcej
-
Niemcy: niepewny los opłaty klimatycznej dla najstarszych elektrowni węglowych
2015-07-04Opłata klimatyczna federalnego ministra gospodarki Gabriela do wyrzucenia
Więcej
-
Nowe zasady „Prosumenta”
2015-07-03Rada Nadzorcza NFOŚiGW zatwierdziła zmiany w programie Prosument. W trzecim kwartale planowane jest ogłoszenie naboru we wszystkich trzech ścieżkach programu: dla banków, samorządów i wojewódzkich funduszy.
Więcej
-
Ruch „Więcej niż energia” zaprasza na warsztaty
2015-06-29Organizatorzy ruchu „Więcej niż energia” zapraszają na warsztaty osoby, które chcą się zaangażować w promocję energetyki obywatelskiej. Bezpłatne szkolenie odbędzie się w dniach 9-10 lipca w Warszawie.
Więcej
-
Jędrasik: Utrzymać poprawkę prosumencką i rozszerzyć definicję prosumenta [WIDEO]
2015-06-18Ilona Jędrasik z Fundacji ClientEarth podkreśla, że dla rozwoju energetyki obywatelskiej w Polsce kluczowe jest utrzymanie poprawki prosumenckiej w dotychczasowym kształcie i rozszerzenie definicji prosumenta.
Więcej
-
Norweska firma zbuduje bioelektrociepłownie na Lubelszczyźnie
2015-06-15Norweska firma TergoPower zapowiedziała budowę elektrociepłowni na biomasę, które mają powstać w Lublinie i Biłgoraju. Na jej czele stoi Jörgen Andersson – były minister energetyki Szwecji i szef Vattenfalla z okresu, kiedy szwedzki koncern energetyczny wchodził na polski rynek.
Więcej
-
IKEA - za pięć lat zasilanie wyłącznie zieloną energią [WIDEO]
2015-06-12Rozmawiamy z Pauliną Nesteruk-Łuczyńską z IKEA Polska o poltyce firmy w kontekście zrównoważonego rozwoju oraz planach osiągnięcia niezależności energetycznej poprzez przejście w 100% na zasilanie zieloną energią.
Więcej
-
Na Zamojszczyźnie powstanie sieć lokalnych biogazowni
2015-05-25Energetyka rozproszona, oparta o małe lokalne źródła, to optymalne rozwiązanie dla Polski – ocenia spółka Bio Power, która przy współudziale partnerów zamierza budować na Zamojszczyźnie sieć biogazowni, tworząc tam spółdzielnię energetyczną.
Więcej
-
Farma słoneczna na dawnym wysypisku
2015-05-18Jak poradzić sobie z kilkuhektarowym nieużytkiem po wysypisku śmieci? Można zbudować elektrownię słoneczną i zredukować wydatki gminy na energię o 80%.
Więcej
-
Amerykańskie OZE w rękach obywateli
2015-05-12
Ewa Szekalska
Odnawialne źródła energii wybiera coraz więcej społeczności lokalnych w USA. Pozwala na to powszechny w ostatnim czasie publiczny model finansowania i produkcji energii z OZE. Prym w tym zakresie wiedzie Kalifornia.
Więcej
-
Chile stawia na fotowoltaikę. Nowe farmy na pustyni Atacama
2015-04-22Chilijski rynek fotowoltaiczny przyciąga coraz więcej inwestorów, a potencjał realizowanych tam projektów rośnie w błyskawicznym tempie. Rząd Chile widzi w OZE szansę na rozwiązanie problemów energetycznych kraju.
Więcej
-
Zielony dach supermarketu nowym orężem klimatycznym Francji
2015-04-16
Rafał Zasuń, WysokieNapiecie.pl
Rząd Francji chce świecić przykładem przed jesiennym szczytem klimatycznym COP 21 w Paryżu. Na dachach francuskich supermarketów obowiązkowo będą rosnąć rośliny lub panele fotowoltaiczne. Ale nie zmienia to faktu, że nad Sekwaną politycy nie rozpieszczają branży OZE.
Więcej
-
Polski Alarm Smogowy do Ministerstwa Gospodarki – brakuje norm jakości węgla
2015-04-08Polski Alarm Smogowy zwraca się do Najwyższej Izby Kontroli z apelem o przeprowadzenie kontroli w Ministerstwie Gospodarki w związku z brakiem odpowiednich norm jakości węgla, których wprowadzenie jest kluczowe dla ograniczenia zanieczyszczenia powietrza w naszym kraju.
Więcej
-
Miejskie wodociągi w Kołobrzegu będą zasilane energią z fotowoltaiki
2015-03-31Na terenach należących do spółki wodociągowej z Kołobrzegu uruchomiono instalację fotowoltaiczną o łącznej mocy 188,5 kW. Panele fotowoltaiczne zamontowano zarówno na gruncie jak i dachach obiektów należących do MWiK w Kołobrzegu.
Więcej
-
Rekordowa ilość ciepła ze świątecznych choinek
2015-03-30Rekordową ilość ciepła wyprodukowano w tym roku w wyniku spalenia choinek świątecznych w elektrociepłowni Siekierki w Warszawie. Podczas kampanii „Ciepło z natury” udało się zebrać 548 ton biomasy z choinek.
Więcej
-
IKEA w 2020 zużywać będzie tylko zieloną energię
2015-03-30Za pięć lat IKEA w Polsce osiągnie niezależność energetyczną, a produkowana na potrzeby firmy energia pochodzić będzie ze źródeł odnawialnych. Obecnie firma inwestuje w farmy wiatrowe i fotowoltaikę - rozmawiamy z Pauliną Nesteruk-Łuczyńską z IKEA.
Więcej
-
Konferencja burmistrzów na temat zrównoważonej energii
2015-03-2818 marca 2015 roku odbyła się konferencja inaugurująca pełnienie przez NFOŚiGW roli Krajowego Koordynatora Porozumienia Burmistrzów, poświęcona mechanizmom wsparcia rozwoju zrównoważonej energii.
Więcej
-
Unia energetyczna - polska inicjatywa, europejski plan?
2015-03-28Po decyzjach Rady Europejskiej w sprawie unii energetycznej, które zapadły 19 marca, Komisja Europejska może zacząć prace nad całym zestawem dokumentów i regulacji dotyczących między innymi struktury rynku energii oraz bezpieczeństwa dostaw energii elektrycznej i gazu.
Więcej
-
OZE – jak to robią w Nowym Jorku?
2015-03-27W stanie Nowy Jork w konflikcie pomiędzy koncernami energetycznymi a OZE państwo staje po stronie prosumenta. Jak to możliwe w państwie, w którym rządzi „niewidzialna ręka rynku”?
Więcej
-
Chińczycy wyznaczyli rekordowy cel dla fotowoltaiki
2015-03-26Władze Chin chcą, aby w tym roku na terenie całego kraju powstało aż 17,8 GW nowych instalacji fotowoltaicznych. Do takiego rocznego wolumenu nowych instalacji PV jak dotąd nie zbliżył się żaden kraj.
Więcej
-
Polacy mogą stracić 7 mld zł przez niewielką konkurencję na rynku energii elektrycznej
2015-03-25Nawet 7 mld zł mogliby zaoszczędzić odbiorcy energii elektrycznej do 2020 r., gdyby w Polsce wzrosła konkurencja na rynku energii. Pozwoliłoby to obniżyć udział na energię w budżetach domowych Polaków, który dziś należy do najwyższych w Unii Europejskiej
Więcej
-
Małe, zielone miasteczko
2015-03-24
Bartłomiej Kozek
Jest taka społeczność na zachodzie Niemiec, która zaspokaja 250% swojego zapotrzebowania na energię elektryczną ze źródeł odnawialnych – i nie zamierza na tym poprzestać. O miejscowości Saerbeck z Klausem Russellem-Wellsem z Politechniki Muenster rozmawiał Bartłomiej Kozek.
Więcej
-
100 mln odsłon w 2 dni. Chinami wstrząsnął dokument o zanieczyszczeniu powietrza
2015-03-06U córki Chai Jing zdiagnozowano nowotwór. To dlatego ta uznana dziennikarka śledcza zajęła się problemem zanieczyszczenia powietrza. Według BBC jej świeżo opublikowany dokument obejrzało już ponad 100 mln Chińczyków.
Więcej
-
Zobacz, jak działa pierwsza w Polsce gmina samowystarczalna energetycznie [WIDEO]
2015-03-04Gmina Kisielice w woj. warmińsko-mazurskim jest pierwszą w Polsce gminą samowystarczalną energetycznie. Doceniła to Komisja Europejska, przyznając jej nagrodę ManagEnergy 2014. Zobacz, jakie korzyści może przynieść wykorzystanie odnawialnych źródeł energii.
Więcej
-
Biegacze chcą przegonić smog z Krakowa
2015-02-2515 lutego odbył się I Krakowski Bieg Antysmogowy. Drogą Królewską pobiegło około tysiąca osób w maseczkach przeciwpyłowych. Zbierano też podpisy pod petycją do władz samorządowych z żądaniem przyspieszenia prac nad poprawą jakości powietrza w stolicy Małopolski.
Więcej
-
Energa wdraża inteligentną sieć w woj. kujawsko-pomorskim
2015-02-17Konsorcjum, którego liderem jest spółka Energa-Operator, otrzymało ponad 19,5 mln zł dofinansowania od Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na projekt „Smart Toruń – pilotażowe wdrożenie Inteligentnej Sieci Energetycznej przez Grupę Kapitałową Energa”.
Więcej
-
Spór o powietrze nad Muszyną
2015-02-11Burmistrz Muszyny oskarża ekologów z Fundacji ClientEarth o przygotowanie tendencyjnego raportu o jakości powietrza w Polsce i domaga się od nich miliona złotych na pokrycie strat wizerunkowych. Ekolodzy odpierają zarzuty i obstają przy swoim: powietrze w uzdrowiskach, w tym w Muszynie, nie spełnia norm.
Więcej
-
Powstał Polski Alarm Smogowy – lokalni aktywiści łączą siły [WIDEO]
2015-02-10Lokalne inicjatywy antysmogowe postanowiły połączyć siły i powołały Polski Alarm Smogowy (PAS). – Razem możemy więcej – przekonywali na konferencji w Warszawie, przedstawiając swoje postulaty.
Więcej
-
Wrocław – Europejska Stolica Kominów
2015-02-10
Małgorzata Tracz
Miano Europejskiej Stolicy Kultury 2016 czy organizator World Games 2017 – to brzmi dumnie. Powodów do dumy wrocławianom nie przysparza jednak jakość powietrza. Z podjęciem walki ze smogiem nie spieszy się władzom miasta.
Więcej
-
Pekin, czyli kolonia na smog-planecie
2015-02-03Zajęcia sportowe na przedmieściach Pekinu. Dzieciaki ganiają za piłką na sztucznym boisku, rozjaśnionym światłem LED. Wszystko wydaje się normalne – do momentu, kiedy nie spostrzeżemy, że ta znajoma scena rozgrywa się... pod nadmuchiwaną kopułą.
Więcej
-
Pompa ciepła w zamian za kocioł węglowy – czyli jak ograniczać niską emisję
2015-01-31Zdaniem Polskiej Organizacji Rozwoju Technologii Pomp Ciepła (PORT PC) programy ograniczenia niskiej emisji zanieczyszczeń powinny dofinansowywać inwestycje z pompami ciepła. Niskie koszty eksploatacji tych urządzeń nie spowodują wzrostu cen ogrzewania, którego często obawiają się osoby zamieniające stare kotły węglowe na inne instalacje grzewcze.
Więcej
-
Himalaista Andrzej Bargiel walczy ze smogiem w Zakopanem [WIDEO]
2015-01-27Ludzie pytają, co w górach jest ważne, a ja odpowiadam, że to samo, co w życiu: oddychanie – mówi wybitny narciarz wysokogórski Andrzej Bargiel w spocie „Walka o oddech”, promującym kampanię Podhalańskiego Alarmu Smogowego.
Więcej
-
Indie: Amerykanie zbudują 5 GW systemów PV. Bez subsydiów
2015-01-20Amerykańska firma SunEdison poinformowała, że zbuduje w indyjskim stanie Karnataka 5 GW instalacji fotowoltaicznych. Sprzedaż produkowanej w nich energii nie zostanie objęta subsydiami, a jej cena ma być konkurencyjna w stosunku do cen energii z elektrowni węglowych.
Więcej
-
RWE buduje farmę wiatrową w Wielkopolsce
2015-01-20RWE rozpoczyna budowę farmy wiatrowej w Opalenicy, gdzie zainstalowanych zostanie siedem turbin o mocy 2,4 MW każda – podała spółka w komunikacie.
Więcej
-
Kanada: 2 GW nowych mocy w elektrowniach wiatrowych w 2014 roku
2015-01-19W 2014 roku w Kanadzie zainstalowano nowe elektrownie wiatrowe o mocy 1871 MW – poinformowało Kanadyjskie Stowarzyszenie Energii Wiatrowej. Koszty wybudowania 37 nowych farm wiatrowych wyniosły w sumie 2,5 mld euro.
Więcej
-
Greenpeace: ustawa o OZE nadal szkodliwa dla polskiej gospodarki
2015-01-19– Przyjęty przez Sejm projekt ustawy o OZE nie zniesie patologii na rynku energetyki odnawialnej. Jedynym pozytywnym sygnałem jest to, że z powodu rozłamu w koalicji rządzącej, posłowie powiedzieli "tak" dla rozwoju energetyki obywatelskiej – ocenia organizacja ekologiczna Greenpeace Polska.
Więcej
-
Kujawsko-pomorskie: Polenergia z koncesjami dla dwóch farm wiatrowych
2015-01-19Urząd Regulacji Energetyki przyznał koncesję na wytwarzanie i sprzedaż energii elektrycznej należącej do Grupy Polenergia farmie wiatrowej Gawłowice o mocy 41,4 MW. Farma znajduje się w województwie kujawsko-pomorskim. Koncesję otrzymała też farma wiatrowa Rajgród w województwie podlaskim o mocy 25,3 MW.
Więcej
-
Grecja wprowadza net-metering dla fotowoltaiki
2015-01-15Grecki rząd wprowadza net-metering, którym zostaną objęte systemy fotowoltaiczne o mocy nawet do 500 kW
Więcej
-
W Irlandii Północnej przewróciła się elektrownia wiatrowa
2015-01-132 stycznia w Irlandii Północnej, w pobliżu miejscowości Fintona, przewróciła się potężna elektrownia wiatrowa – wysokość jej wieży wynosiła 80 metrów.
Więcej
-
Chiny: ponad 11% energii z OZE, spadek udziału węgla
2015-01-09Jak donosi portal wnp.pl, udział odnawialnych źródeł energii w chińskim miksie energetycznym wzrósł z 9,8% w 2013 roku do 11,1% w roku 2014. W tym samym okresie spadł udział zużycia energii wyprodukowanej z węgla.
Więcej
-
Uniejów: hybrydowa elektrownia wykorzystująca geotermię, biomasę i gaz
2015-01-02W Uniejowie (woj. łódzkie) rozpoczęła się budowa hybrydowej elektrowni o mocy 2,4 MW, która będzie produkować energię z wykorzystaniem wód termalnych, gazu i biomasy.
Więcej
-
Nie da się zbudować społeczeństwa obywatelskiego bez zaufania do obywateli
2014-12-30
Wojciech Szymalski
Bez zaufania do obywateli nie powstanie prawdziwe społeczeństwo obywatelskie. Być może problemy, jakie napotyka rozwój energetyki obywatelskiej, wynikają właśnie z tego, że rządzący nie ufają swoim obywatelom.
Więcej
-
„RWE AGH Solar LAB”: studenci AGH będą badać wydajność fotowoltaiki
2014-12-29RWE Polska razem z Wydziałem Energetyki i Paliw AGH otworzyły stanowisko naukowe „RWE AGH Solar LAB”. Celem działania otwartej 14 grudnia instalacji jest badanie jakości energii elektrycznej pozyskiwanej z paneli fotowoltaicznych w zależności od warunków atmosferycznych.
Więcej
-
Maski smogowe zamiast oscypków. W Zakopanem ruszył sezon smogowy
2014-12-22
Marek Józefiak
Nie tylko mieszkańcy Krakowa i Wrocławia mają swoje alarmy smogowe – do tego grona dołączyli niedawno mieszkańcy Podhala. W niedzielę 12 grudnia aktywiści Podhalańskiego Alarmu Smogowego otworzyli w Zakopanem sezon smogowy.
Więcej
-
Szpital w Łodzi z jedną z największych instalacji fotowoltaicznych w Polsce
2014-12-14Na dachu jednego z budynków Centralnego Szpitala Klinicznego w Łodzi uruchomiono jedną z największych w Polsce dachowych instalacji fotowoltaicznych.
Więcej
-
PORT PC wspiera poprawki do projektu ustawy OZE posła Artura Bramory
2014-12-11Prosumencka poprawka posła Artura Bramory (PSL) zdobywa poparcie Polskiej Organizacji Technologii Pomp Ciepła.
Więcej
-
Szczecin: 27 mln zł dotacji z Kawki na walkę z niską emisją
2014-12-09Szczecin otrzyma blisko 27 mln zł dotacji na walkę z niską emisją w ramach drugiej edycji programu Kawka. Dzięki temu zlikwidowanych zostanie ponad 1300 pieców kaflowych, a 49 budynków zostanie poddanych kompleksowej termomodernizacji – poinformował tamtejszy urząd miasta.
Więcej
-
Producent zielonej energii nie będzie mógł wybrać komu ją sprzeda?
2014-12-084 grudnia na posiedzeniu podkomisji nadzwyczajnej do rozpatrzenia rządowego projektu ustawy o OZE Ministerstwo Gospodarki zgłosiło poprawkę, która może ograniczyć prawo wytwórców w zakresie wyboru, komu sprzedadzą produkowaną przez nich zieloną energię.
Więcej
-
Czy Polacy zaczną masowo instalować mikroelektrownie słoneczne?
2014-12-05Niewielkie instalacje fotowoltaiczne mogą radykalnie obniżyć koszty energii elektrycznej dla tysięcy polskich rodzin – brakuje tylko jednego elementu – zapisów prawnych dot. gwarantowanych stawek odsprzedaży prądu wytworzonego w mikroinstalacjach OZE – pisze Fundacja BOŚ.
Więcej
-
Niezależność energetyczna - wiatrak, biogazownia i instalacja PV w każdej gminie
2014-12-04Jeden wiatrak, biogazownia i instalacja PV na 10 ha wystarczą, by zastąpić import rosyjskiego gazu - powiedział były premier i minister gospodarki Waldemar Pawlak podczas Polskiego Kongresu Energii Odnawialnej, który odbył się w Łodzi.
Więcej
-
W Finlandii powstanie pilotażowa ciepłownia geotermalna
2014-12-04Fortum we współpracy z firmą St1 rozpocznie prace zmierzające do budowy pierwszej w Finlandii pilotażowej ciepłowni geotermalnej działającej na skalę przemysłową.
Więcej
-
Słupsk - krzemowa dolina odnawianych źródeł energii
2014-12-03- Postaram się, by Słupsk stał się "krzemową doliną" odnawianych źródeł energii - zapowiedział na falach radia TOK FM nowy prezydent Słupska Robert Biedroń, wskazując energetykę odnawialną jako pomysł na ekonomiczny rozwój Słupska.
Więcej
-
Poprawka prosumencka do ustawy o OZE posła Bramory – test na uczciwość i normalność
2014-12-02
Grzegorz Wiśniewski
Gdy wsłuchuję się w przebieg dyskusji nad projektem ustawy o OZE, mam wrażenie, że posłowie ulegają presji partyjnej i pomimo wątpliwości przyjmują wersję forsowaną przez rząd. Boją się także zarzutu ulegania „lobbystom”.
Więcej
-
Niska emisja – Twoje życie jest krótsze o 9 miesięcy [WIDEO]
2014-11-28Rozmawiamy z Andrzejem Jagusiewiczem – Głównym Inspektorem Ochrony Środowiska
Więcej
-
Uczony z Gdańska wynalazł system ogrzewania ciepłem zmagazynowanym w ziemi
2014-11-27Oryginalny i tani system, pozwalający ogrzewać zimą budynki dzięki ciepłu zgromadzonemu latem w ziemi, opracował dr hab. inż. Marek Krzaczek z Politechniki Gdańskiej.
Więcej
-
Chiny – szczyt zużycia energii w roku 2020
2014-11-24Na rok 2020 Chiny zapowiedziały szczyt zużycia energii, który oszacowano na ekwiwalent 4.8 mld ton węgla.
Więcej
-
Ambitne plany Kenii w sektorze energetyki odnawialnej
2014-11-22Kenia chce rozwijać energetykę odnawialną. Co prawda, niejednoznaczna polityka energetyczna rządu tłumi nieco jego oficjalne entuzjastyczne deklaracje, ale nie da się ukryć, że ten afrykański kraj podjął pewne istotne kroki mające na celu zwiększenie produkcji z OZE i warto bliżej przyjrzeć się podejmowanym tam działaniom.
Więcej
-
Bangladesz - 3 mln domowych instalacji fotowoltaicznych w pół roku
2014-11-20Rządowy program umożliwił instalację ponad 3 milionów małych systemów fotowoltaicznych w ciągu zaledwie 6 miesięcy. Obecnie w instaluje się ok. 60 tys. takich systemów miesięcznie.
Więcej
-
Mazury - zielone zagłębie fotowoltaiki
2014-11-146 listopada w położonym w woj. warmińsko-mazurskim Wesołówku koło Wielbarka otwarto farmę fotowoltaiczną o mocy 634 kW. Wkrótce produkcję energii rozpocznie też farma na podolsztyńskim lotnisku w Gryźlinach. Na Mazurach w kolejce do uruchomienia czekają kolejne projekty.
Więcej
-
W Cieszanowie na Podkarpaciu powstaje największa farma fotowoltaiczna w Polsce
2014-11-12W położonym w woj. podkarpackim Cieszanowie powstaje farma fotowoltaiczna o mocy 2 MW. Po uruchomieniu będzie to największa tego typu instalacja w Polsce.
Więcej
-
Chile – farma fotowoltaiczna 70 MW sprzedaje energię bez wsparcia i dopłat
2014-11-10Amerykańska firma SunPower zbudowała w Chile farmę fotowoltaiczną o mocy 70 MW. Projekt o nazwie Salvador jest największą na świecie farmą fotowoltaiczną, z której energia będzie sprzedawana wyłącznie na rynku spot - bez gwarancji stałej ceny czy preferencyjnych dopłat.
Więcej
-
Dania - koniec energetyki węglowej w roku 2025?
2014-11-04Rząd duński rozważa sposoby wyeliminowania węgla z energetyki do roku 2025 – powiedział minister Klimatu i Energii Rasmus Helveg Petersen. Dotychczasowy plan przewiduje odejście od węgla na rok 2030.
Więcej
-
Farma wiatrowa Baltica ma zielone światło. Powstanie pierwsza polska farma wiatrowa na morzu?
2014-11-03Polskie Sieci Elektroenergetyczne S.A. zawarły ze spółką Elektrownia Wiatrowa Baltica-3 Sp. z o.o. umowę o przyłączenie morskiej farmy wiatrowej Baltica do sieci przesyłowej.
Więcej
-
Ceny fotowoltaiki w USA mocno spadają – grid parity już w 2020
2014-10-29Dobre wieści zza oceanu. Cena prądu z ogniw fotowoltaicznych w USA już za 5 lat będzie równa cenie energii z sieci - bez dopłat i dotacji.
Więcej
-
Ukraina – 11% energetyki odnawialnej do roku 2020
2014-10-27Po zatwierdzeniu przez rząd Ukrainy ogłoszono Narodowy Plan Działania dotyczący rozwoju energetyki wiatrowej.
Więcej
-
260 MW mocy – powstaje największa w Polsce elektrownia wiatrowa
2014-10-22Aż 96 turbin pracować będzie w największej w Polsce elektrowni wiatrowej o mocy 260 MW. Cena – 250 mln zł. Czas budowy – 14 miesięcy!
Więcej
-
Szkoci chcą 100% energii z OZE do 2020 r. Dzięki offshore
2014-10-15Szkocki rząd przyznał licencje na budowę u wybrzeży Szkocji morskich farm wiatrowych o łącznym potencjale 2,3 GW. Dzięki morskiej energetyce wiatrowej szkocki miks energetyczny ma już wkrótce bazować w 100-procentach na OZE.
Więcej
-
17 mln euro dla rolników na OZE
2014-10-10Minister rolnictwa Marek Sawicki zapowiedział uruchomienie wartego 17 mln euro programu wsparcia inwestycji w mikroinstalacje OZE na terenach wiejskich. Program ma być realizowany przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.
Więcej
-
MPWiK w Zduńskiej Woli zbuduje farmę fotowoltaiczną
2014-10-09Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Zduńskiej Woli zainwestuje w budowę naziemnej instalacji fotowoltaicznej, która powstanie na działce przy oczyszczalni ścieków w Tymienicach.
Więcej
-
Nowa biogazownia rolnicza w woj. warmińsko-mazurskim
2014-10-09W gminie Kisielice koło Olsztyna uruchomiono kolejną biogazownię na Warmii i Mazurach. Lokalne władze zapewniają, że inwestycja będzie miała duży wpływ na ich gminę, a władze województwa dekalrują priorytetowe traktowanie inwestycji w OZE.
Więcej
-
Farma fotowoltaiczna 1,6 MW zbudowana w Gdańsku przez polskie firmy
2014-09-28Firmy PVTEC Polska i REMOR SOLAR zakończyły budowę farmy fotowoltaicznej o mocy 1,636 MW w Gdańsku. Budowa trwała, zgodnie z planem, zaledwie 2 miesiące.
Więcej
-
Wielkopolska: powstanie duża farma fotowoltaiczna
2014-09-26Koło Miłosławia w województwie wielkopolskim planowana jest budowa dużej farmy fotowoltaicznej. Jak na razie inwestycja jest jednak na wczesnym etapie przygotowania.
Więcej
-
Włosi rozszerzają net-metering dla fotowoltaiki
2014-09-21Podejmowane w ostatnich latach decyzje włoskiego rządu w zakresie wsparcia dla fotowoltaiki nie dawały powodu do optymizmu. Jednak przyjęte ostatnio rozszerzenie net-meteringu na większe instalacje fotowoltaiczne to według włoskiej branży PV szansa na szybszy rozwój sektora komercyjnych systemów PV.
Więcej
-
Wkrótce rozpocznie się budowa biogazowni w Świdwinie
2014-09-13Esperotia Energy Investments planuje rozpocząć budowę biogazowni w Świdwinie, ma też w planach kolejną transakcję nabycia projektu biogazowni rolniczej.
Więcej
-
Województwo świętokrzyskie stawia na energetykę rozproszoną [WIDEO]
2014-09-08Świętokrzyskie jako pierwsze województwo w Polsce zdecydowało się na przygotowanie energetycznej mapy drogowej do 2050 r. Dlaczego? – zdradza nam dr inż. Włodzimierz Grochal ze Świętokrzyskiego Centrum Innowacji i Transferu Technologii.
Więcej
-
Początek roku w najbardziej ekologicznej szkole w Polsce
2014-09-02Dzieci z Chotomowa w gminie Jabłonna wczoraj zaczęły naukę w jednej z najnowocześniejszych szkół w kraju. To jeden z pierwszych w Polsce energooszczędnych budynków użyteczności publicznej. Dzięki mikroelektrowni słonecznej ufundowanej przez Greenpeace szkoła produkuje również energię elektryczną ze słońca.
Więcej
-
Prosumencie, panele fotowoltaiczne to nie kolektory
2014-08-30Mimo że panele fotowoltaiczne są w Polsce coraz bardziej popularne, to wciąż krąży na ich temat kilka mitów. Najczęściej nie odróżniamy paneli od kolektorów.
Więcej
-
W Gliwicach uruchomiono farmę fotowoltaiczną o mocy 102 kWp
2014-08-13Na terenie swojego zakładu w Bytomiu firma Conbelts Bytom S.A. uruchomiła testową instalację fotowoltaiczną. Przedstawiciele firmy zapewniają, że chcą sprawdzić możliwości wykorzystania PV w naszych warunkach klimatycznych.
Więcej
-
Bioelektrownia Świętokrzyskie: ogromne bioelektrownie bliżej realizacji
2014-08-01Spółka Bioelektrownie Świętokrzyskie otrzymała decyzję środowiskową na projekt ogromnej bioelektrowni w Rzędowie i złożyła wniosek o wydanie decyzji środowiskowej na realizację kolejnej, która ma powstać w Starachowicach.
Więcej
-
W Elblągu powstał blok na biomasę o mocy 20 MWe
2014-07-27Mostostal Warszawa przekazał do eksploatacji blok energetyczny opalany biomasą o mocy 20 MWe inwestorowi ENERGA Kogeneracja w Elblągu. Blok energetyczny produkuje zieloną energię elektryczną oraz ciepło na potrzeby mieszkańców Elbląga.
Więcej
-
Skrót debaty ChronmyKlimat.pl poświęconej energetyce rozproszonej [WIDEO]
2014-07-21Przedstawiamy skrót ponad 1,5-godzinnej debaty portalu ChronmyKlimat.pl „Energetyka rozproszona – w drodze do niskoemisyjnej Polski. Szanse i bariery”, która odbyła się 28 maja 2014 roku.
Więcej
-
Dotacja na farmę fotowoltaiczną w Olsztynie
2014-07-20Firma Grupa Eko Park Sp. z o.o. podpisała umowę o dofinansowanie z WFOŚiGW w Olsztynie na budowę farmy fotowoltaicznej o mocy 600 kW która będzie realizowana w najbliższym czasie obrębie miasta Olsztyn.
Więcej
-
Portugalia wprowadza system wsparcia dla prosumentów. Podobny do polskiego
2014-07-17Rząd Portugalii chce promować rozwój produkcji energii przez prosumentów. Proponowane rozwiązania są podobne do systemu wsparcia wprowadzonego do polskiego prawa energetycznego przez tzw. mały trójpak oraz wpisanego do projektu ustawy o odnawialnych źródłach energii.
Więcej
-
Kraków: wymiana starych pieców węglowych na nowe piece węglowe
2014-07-15Małopolski Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wydał już 10 mln zł na wymianę na terenie Krakowa starych pieców węglowych na piece mniej szkodliwe dla środowiska. Od niedawna WFOŚiGW w Krakowie finansuje też inwestycje w nowe piece węglowe.
Więcej
-
Program Prosument - wielkopolska gmina pokryje koszty kredytu
2014-07-13W maju Narodowy Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej ogłosił nabór wniosków na dofinansowanie na montaż domowych mikroinstalacji OZE. Jak na razie wnioski o dofinansowanie przyszli prosumenci mogą składać jednak tylko za pośrednictwem gmin. Jedną z pierwszych może być Środa Wielkopolska
Więcej
-
Szkoła w Starosiedlu będzie produkować energię ze słońca
2014-07-12Panele fotowoltaiczne na dachu szkoły w Starosiedlu (woj. lubuskie) będą produkować energię elektryczną ze słońca. Dzięki temu szkoła zapłaci mniejsze rachunki za prąd, a uczniowie poznają nowe technologie. To trzecia w Polsce szkoła, która zaczyna pełnić funkcję małej elektrowni przyjaznej ludziom i środowisku.
Więcej
-
Kto dostanie dotacje na fotowoltaikę w województwie warmińsko-mazurskim?
2014-07-04WFOŚiGW w Olsztynie opublikował listę beneficjentów unijnych dotacji z Regionalnego Programu Operacyjnego dla Warmii i Mazur, którzy z pomocą unijnych funduszy zbudują instalacje fotowoltaiczne.
Więcej
-
Uruchomiono kolejną farmę wiatrową w gminie Wicko
2014-06-29Należąca do Polskiej Grupy Energetycznej spółka PGE Energia Odnawialna uruchomiła farmę wiatrową Wojciechowo.
Więcej
-
Energa rozstrzygnęła przetarg na budowę farmy fotowoltaicznej w Gdańsku
2014-06-28Energa wybrała wykonawcę farmy fotowoltaicznej, która zostanie zrealizowana dla należącej do Grupy Energa spółki CCGT Gdańsk i której moc określono na 1,6-2 MW.
Więcej
-
Na Podlasiu rozpoczęto budowę farmy wiatrowej o mocy 37,5 MW
2014-06-25W gminie Orla (województwo podlaskie) przedstawiciel inwestora, wykonawcy i lokalnych władz wmurowali kamień węgielny pod budowę nowoczesnej farmy wiatrowej.
Więcej
-
Instalacja Greenpeace uwalnia zieloną energię z OZE
2014-06-14Greenpeace przygotował specjalną instalację, która pozwala poznać tajniki działania i znaczenia OZE. Od 12 czerwca przez dwa tygodnie w Warszawie w okolicy Pasażu Wiecha, każdy będzie mógł spróbować swoich sił w produkowaniu czystej energii odnawialnej.
Więcej
-
PSL złożył w Sejmie projekt ustawy prosumenckiej
2014-06-13Grupa posłów Polskiego Stronnictwa Ludowego złożyła w Sejmie projekt nowelizacji Prawa energetycznego. Ustawa prosumencka ma wspierać rozwój rynku mikroinstalacji odnawialnych źródeł energii, rozszerzając grupę potencjalnych prosumentów.
Więcej
-
Pierwsze efekty „Prosumenta”
2014-06-08NFOŚiGW rozpoczął realizację programu "Prosument" mającego na celu dofinansowanie domowych mikroinstalacji OZE. W pierwszej kolejności środki z "Prosumenta" będą udostępniane za pośrednictwem gmin. Później także za pośrednictwem wybranego w przetargu banku, a także wojewódzkich funduszy ochrony środowiska.
Więcej
-
Przychodzi elektrownia węglowa do lekarza… – spot radiowy PZS
2014-06-04Tematyka inteligentnych sieci energetycznych to wciąż pewnego rodzaju zagadka. Niewiele osób wie, co oznaczają zmiany wprowadzane w polskim systemie energetycznym. Niewiele też osób wie, jakie dają możliwości. Dlatego właśnie powstał energetyczny spot Polskiej Zielonej Sieci, który pojawił się w polskich stacjach radiowych. Zestawiono w nim, w dość obrazowy i nie do końca poważny sposób przestarzałe i nowoczesne rozwiązania energetyczne.
Więcej
-
Indie wprowadzają antydumpingowe cła na import paneli fotowoltaicznych
2014-05-31Władze Indii zdecydowały o wprowadzeniu antydumpingowych ceł na import paneli fotowoltaicznych z Chin, Malezji, Tajwanu i USA. Cłami nie zostaną objęte natomiast panele wyprodukowane w Europie.
Więcej
-
Warmińsko-mazurskie biogazowym zagłębiem Polski
2014-05-30Województwo warmińsko-mazurskie staje się powoli biogazowym zagłębiem polski. Działa tam już kilka biogazowni rolniczyych, a wstępne rozruchy trwają w kolejnej instalacji tego typu w Zajdach.
Więcej
-
Szanse i bariery energetyki rozproszonej – podsumowanie debaty
2014-05-29Energetyka rozproszona jest obszernym pojęciem obejmującym nie tylko stronę podażową, tj. produkcję energii cieplnej, elektrycznej czy paliw transportowych z wykorzystaniem lokalnych zasobów, lecz także stronę popytową, czyli wykorzystanie tejże energii – pisze Mariusz Wójcik w podsumowaniu debaty portalu ChronmyKlimat.pl.
Więcej
-
W powiecie łukowskim powstaną farmy fotowoltaiczne o mocy 1,5 MW
2014-05-29W województwie lubelskim powstaje zespół elektrowni fotowoltaicznych o łacznej mocy 1,5 MW. To jeden z największych projektów fotowoltaicznych realizowanych obecnie w naszym kraju.
Więcej
-
Największy producent ropy zbuduje elektrownie fotowoltaiczne. Na początek 300 MW
2014-05-28Saudi Arabian Oil Company (Aramco), największy na świecie producent i eksporter ropy, zamierza zmniejszyć swoją zależność od paliw kopalnych dzięki inwestycjom w fotowoltaikę.
Więcej
-
Polskie piwo w 83% produkowane z energii odnawialnej
2014-05-26Spółka PGE Obrót SA poinformowała, że największym odbiorcą dystrybuowanej przez nią energii odnawialnej stały się browary Grupy Żywiec w Żywcu, Cieszynie, Leżajsku, Warce i Elblągu.
Więcej
-
Chiny: 70 GW fotowoltaiki do 2017 r.
2014-05-25Sposobem na walkę z nadmierną emisją CO2 Chin ma być rozwój potencjału fotowoltaicznego. Najnowszy plan chińskiego rządu zakłada uruchomienie w sumie 70 GW systemów fotowoltaicznych do 2017 r.
Więcej
-
Pierwsze szkoły w Polsce produkują energię ze słońca
2014-05-24Podstawą niezależności energetycznej powinna być energetyka rozproszona oparta na OZE i poprawie efektywności energetycznej – zarówno na poziomie krajowym, jak i regionalnym. Do grona wytwórców energii w mikroinstalacjach OZE w Polsce dołączyły właśnie dwie pierwsze szkoły w województwie lubuskim. Zainstalowane w nich urządzenia fotowoltaiczne produkować będą energię elektryczną ze słońca.
Więcej
-
Pierwsze 100 mln dla samorządów wspierających prosumentów już w maju
2014-05-22Nabór wniosków dla samorządów rozwijających energetykę prosumecką rusza 26 maja, ogłosił NFOŚiGW. Oferowane dofinansowanie samorządy będą mogły przeznaczyć na 100% pokrycie kosztów kwalifikowanych instalacji produkujących energię elektryczną i cieplną na potrzeby własne osób fizycznych, wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych. Dla przyszłych producentów energii to najkrótsza droga do sfinansowania mikroelektrowni.
Więcej
-
Włochy: właściciele systemów fotowoltaicznych rezygnują z dopłat
2014-05-20Sektor fotowoltaiczny we Włoszech wkracza w erę grid-parity, a właściciele systemów fotowoltaicznych w tym kraju zaczynają rezygnować z dopłat, ponieważ bardziej opłaca im się konsumować produkowaną energię lub sprzedawać ją na rynku.
Więcej
-
Poznać OZE – ruszają bezpłatne szkolenia dla gmin poszukujących inwestorów
2014-05-18Pracownicy samorządów, które chcą pozyskać inwestorów instalacji opartych na źródłach energii odnawialnej mogą już brać udział w II edycji darmowych e-learningowych szkoleń Green Communities. Program, pod patronatem Ministerstwa Środowiska, organizuje Green Cross Poland, polski oddział trzeciej co do wielkości międzynarodowej organizacji ekologicznej non-profit na świecie.
Więcej
-
Chińskie kłopoty z węglem
2014-05-15Chińskie ministerstwo energetyki zapowiedziało na rok 2014 zamknięcie aż 1725 kopalń węgla o całkowitej możliwości wydobycia 117,5 mln ton.
Więcej
-
REMOR SOLAR zaczyna budowę największej farmy fotowoltaicznej w Polsce
2014-05-14REMOR SOLAR zrealizował kolejne projekty instalacji fotowoltaicznych w Polsce i Austrii. REMOR rozpoczyna realizację największej farmy fotowoltaicznej w naszym kraju, która powstanie w Gubinie w woj. lubuskim.
Więcej
-
Poldanor i Prime Food z zerowym śladem węglowym
2014-05-08Spółki Poldanor i Prime Food otrzymały certyfikat „Carbon Neutral Company” przyznany przez niemiecką firmę audytorską Tüv Rheinland Energie und Umwelt GmbH. Przyznanie certyfiktu oznacza, że w 2013 roku, w całym procesie produkcyjnym obu firm emisja netto gazów cieplarnianych (CO2e) na 1 kg wyprodukowanego mięsa została zredukowana do zera.
Więcej
-
Egipt wyda 1 mld $ na inwestycje w fotowoltaikę
2014-05-05Egipski rząd przygotował plan budowy potencjału produkcji energii z PV. Wartość inwestycji w elektrownie fotowoltaiczne w Egipcie ma wynieść 1 mld dolarów.
Więcej
-
Nie uda się zignorować lokalnej gospodarki niskoemisyjnej
2014-04-30Przyglądając się polskiej polityce energetyczno-klimatycznej, odnosi się wrażenie, że dotychczas dominujący jej kierunek zakładał, iż uda się prześlizgnąć przez okres proklimatycznego i proniskoemisyjnego naporu. Przecież ten trend w gospodarce może się szybko skończyć i wygranymi będą ci, którzy nie ulegli presji ekologicznych czarnych scenariuszy.
Więcej
-
W Olsztynie ma powstać farma fotowoltaiczna o mocy 1 MW
2014-04-29Na położonym koło Olsztyna lotnisku w Gryźlinach wkrótce ruszy budowa farmy fotowoltaicznej o mocy 1 MW. Podobna inwestycja może powstać też w samym Olsztynie.
Więcej
-
Kalifornijskie hrabstwo samowystarczalne energetycznie dzięki fotowoltaice
2014-04-25W zlokalizowanym w Kalifornii hrabstwie Yolo County instalacje fotowoltaiczne produkują więcej energii niż potrzebują jej mieszkańcy. Lokalne władze liczą, że w okresie ich działania na produkcji energii słonecznej zarobią dziesiątki milionów dolarów.
Więcej
-
W. Pawlak: blokowanie OZE to zamykanie szans na rozwój regionów
2014-04-18Dzięki OZE Polska może sama produkować energię na własne potrzeby, zamiast kupować ją z zagranicy Waldemar Pawlak sugeruje, że brak wsparcia dla rozwoju OZE oznacza zgodę na uzależnienie Polski od importu energii spoza kraju. – To nie jest dobra polityka, jeśli jej rezultatem jest utrzymanie ludzi w biedzie i zamykanie szans na rozwój regionów – podkreślił Waldemar Pawlak.
Więcej
-
PKE wskazuje Pomorzanom zielony kierunek [WIDEO]
2014-03-31Polski Klub Ekologiczny – Okręg Wschodnio-Pomorski prowadzi wiele działań, które pokazują pomorzanom korzyści płynące zielonego rozwoju. – Chcemy tym ludziom pokazać ogromne możliwości organizowania sobie własnego warsztatu pracy w oparciu o wykorzystywanie odnawialnych źródeł i energii – opowiada koordynatorka projektu "Moja gmina – moje miejsce na ziemi", Ewa Podlesińska, w wywiadzie dla ChronmyKlimat.pl.
Więcej
-
Kolejny krok do budowy wielkiej biogazowni Starachowicach
2014-03-10Cztery starachowickie zakłady produkcyjne, wśród których jest m.in. fabryka autobusów koncernu MAN, podpisały pod koniec lutego b.r. umowy intencyjne na odbiór biometanu i prądu z planowanej w Starachowicach biogazowni i bioelektrowni. Mają płacić za nie nawet o 30 proc. mniej niż za dotychczas kupowany gaz i energię elektryczną.
Więcej
-
Na Pomorzu powstanie modelowa mikrobiogazownia
2014-03-07Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego zamierza utworzyć w Lubaniu koło Kościerzyny Wojewódzkie Centrum Edukacji Energii Odnawialnej. W jego skład wchodzić będą dwie pokazowe małe biogazownie rolnicze: jedna o mocy 10 kW (czyli mikroinstalacja) i druga 100-kilowatowa. Mają one zachęcać rolników do produkcji energii odnawialnej.
Więcej
-
Amerykański deweloper buduje farmę wiatrową Porzecze
2013-12-15W pobliżu zlokalizowanej w gminie Darłowo miejscowości Porzecze powstaje farma wiatrowa o mocy 24 MW. Inwestorem jest amerykański Invenergy Wind, który projekt realizuje we współpracy z firmą Enerco.
Więcej
-
Co jest największym wrogiem mieszkańców Mazowsza?
2013-12-04Prowadzone w województwie mazowieckim badania jakości powietrza pokazują, że największe stężenie zanieczyszczeń występuje na terenach zurbanizowanych, a największym wrogiem Warszawy i Mazowsza jest rakotwórczy pył: PM-10, PM-2,5 i benzo(a)piren.
Więcej
-
82 megawaty z wiatru
2013-10-25Farma wiatrowa Marszewo (woj. zachodniopomorskie) o mocy 82 MW dołączyła do jednostek wytwórczych OZE Grupy TAURON. Otwarcie farmy, trzeciej co do wielkości w Polsce, miało miejsce 18 października br.
Więcej
-
EWG uruchamia Farmę Wiatrową Taczalin o mocy 45,1 MW z 22 turbinami
2013-08-11Firma EWG Elektrownie Wiatrowe, za pośrednictwem spółki celowej, rozpoczyna uruchamianie farmy wiatrowej Taczalin koło Legnicy o łącznej mocy 45,1 MW, w której skład wejdą 22 turbiny o mocy 2,05 MW każda - wynika z informacji EWG EW.
Więcej
-
279 mln zł dotacji na OZE dla samorządów
2013-07-20W tym roku, w ramach Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego na lata 2009-2014 uruchomiono dotacje, z których mogą skorzystać samorządy realizujące projekty z zakresu OZE i efektywności energetycznej. Jak informuje "Rzeczpospolita", do wydania zostało jeszcze 279 mln zł.
Więcej
-
Chcą biogazowni, ale w trochę innej lokalizacji
2013-07-13Mieszkańcy dużego osiedla w Pawłowicach (gm. Krzemieniewo w Wielkopolsce) protestują przeciwko planowanej w ich sąsiedztwie budowie biogazowni rolniczej. Twierdzą jednak, że zgodziliby się na taki obiekt pod warunkiem, że inwestor zmieniłby nieco jego lokalizację.
Więcej
-
W gminie Małogoszcz powstanie farma wiatrowa o mocy 24 MW. Mieszkańcy są
2013-03-31„Chcemy budowy wiatraków - bo chcemy również rozwoju gminy" takimi słowami mieszkańcy Gminy Małogoszcz zwrócili się do władz, udzielając swojego poparcia budowie farmy wiatrowej. Petycja wraz z prawie 600 podpisami została wczoraj przedstawiona podczas sesji rady Gminy Małogoszcz. Mieszkańcy podkreślają w niej, że taka inwestycja jest szansą na rozwój dla całej Gminy i nie można z niej rezygnować.
Więcej
-
Wpływ farm wiatrowych na środowisko – od decyzji środowiskowych po ornitologię
2012-01-3117 stycznia w Warszawie odbyła się konferencja pt. "Ocena oddziaływania energetyki na środowisko" zorganizowana przez Stowarzyszenie Energii Odnawialnej (SEO) i Polską Izbę Gospodarczą Energii Odnawialnej (PIGEO).
Więcej
-
Wielka Brytania: 700 MW domowych instalacji PV w 2014 roku dzięki taryfom gwarantowanym
-1-11-30Dane przekazane przez brytyjskie ministerstwo energetyki i zmian klimatu potwierdzają dobrą kondycję brytyjskiego rynku prosumenckiego.
Więcej
Newsletter
Patronaty
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności