więcej


Inicjatywy lokalne

Upały: ubytki mocy w elektrowniach i apel o oszczędzanie prądu (18798)

2015-08-07

Drukuj
galeria

Bert Kaufmann, flickr.com, CC BY 2.0

Utrzymująca się fala upałów wpływa niekorzystnie na warunki pracy elektrowni i sieci elektroenergetycznej – informują PSE i apelują o oszczędzanie energii w ciągu dnia.

Niski poziom rzek oraz wysoka temperatura powietrza i wody wykorzystywanej w obiegach chłodzenia elektrowni węglowych powodują powstawanie coraz większych ograniczeń w produkcji energii elektrycznej – informują w piątkowym komunikacie prasowym Polskie Sieci Elektroenergetyczne.

Ubytki mocy w elektrowniach

Z jednej strony upał przyczynia się do zwiększonej awaryjności bloków węglowych, z drugiej ogranicza dostęp do wody potrzebnej do ich chłodzenia.

W efekcie trudności wystąpiły m.in. w przypadku elektrowni Kozienice należącej do spółki ENEA Wytwarzanie. Największa elektrownia w Polsce opalana węglem kamiennym o mocy ponad 2,9 GW jest chłodzona wodą z Wisły. – W związku z problemami z chłodzeniem elektrownia musiała wyłączyć ok. 400 MW mocy – poinformowała PAP Agata Reed, rzecznik prasowa spółki.

Nieplanowane wyłączenia mocy nastąpiły w piątek również w Grupie PGE. W przypadku elektrowni Bełchatów (moc 5,4 GW) osiągnęły poziom 394 MW, w elektrowni Turów – 16 MW, a w elektrowni Opole – 76 MW. Jak wynika z REMIT, PGE planuje dalsze wyłączenia w kolejnych dniach. Począwszy od soboty 8 sierpnia przez półtorej doby wyłączony będzie największy blok elektrowni Bełchatów o mocy 858 MW. Z kolei elektrownia Opole planuje wyłączenie 383 MW w dniach 8 i 9 sierpnia. Spółka nie komentuje przyczyn planowanych wyłączeń, ale ich krótkotrwałość wskazuje, że przyczyną mogą być upały.

Ostatnio zmniejszyła się też dostępna moc elektrowni należących do Grupy Tauron. 7 i 8 sierpnia wyłączonych będzie o 345 MW mocy więcej niż na początku miesiąca. W piątek nieplanowane wyłączenia przydarzyły się w elektrowniach: Jaworzno, Łaziska (w obu przypadkach wyłączono bloki o mocy 225 MW) oraz Łagisza (120 MW).

Rekordowe zapotrzebowanie

Jak informuje portal CIRE, w piątek 7 sierpnia wczesnym popołudniem zapotrzebowanie na moc w Polsce osiągnęło poziom 22310 MW. To więcej niż rekord lata 2014 roku, kiedy to 30 lipca zapotrzebowanie szczytowe wynosiło 21881 MW.

Według danych z Giełdowej Platformy Informacyjnej, które przywołuje CIRE, moc dyspozycyjna Operatora Sieci Przesyłowych wynosi obecnie 24939 MW, zatem nadwyżka mocy wynosiła w piątek niewiele ponad 1600 MW.

Prognozowane na kolejne dni warunki pogodowe nie wskazują na poprawę sytuacji. Upalne temperatury mają utrzymywać się w naszym kraju przez cały następny tydzień.

– PSE SA, jako operator systemu przesyłowego, podejmują wszystkie niezbędne działania dla zapewnienia bezpieczeństwa dostaw energii elektrycznej na terenie kraju. Ich dostępny zakres jest jednak ograniczony – czytamy w komunikacie PSE.

W związku z występującymi trudnościami Operator Sieci Przesyłowych apeluje do wszystkich podmiotów i instytucji, a także gospodarstw domowych, o ograniczenie zużycia energii elektrycznej w okresach szczytowego zapotrzebowania, tj. w godz. 11.00-15.00.

Marek Józefiak, Chrońmy Klimat

Źródła: PSE, CIRE.pl, PAP


Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opinią
Portal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej