- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
- Polityka klimatyczna
- Nauka o klimacie
- Zielona gospodarka
- Inicjatywy lokalne
- Energetyka
- Transport
- ADAPTACJA
- PARYŻ COP21
więcej
Polityka klimatyczna
Nauka o klimacie
Zielona gospodarka
Inicjatywy lokalne
Energetyka
Akty prawne / dokumenty
Poniżej przedstawiamy zestawienie najważniejszych dokumentów obowiązujących w Polsce, a odnoszących się do problematyki zmian klimatu. Wśród nich znaleźć można zarówno krajowe, jak i unijne akty prawne, a także porozumienia międzynarodowe.
Jako że zmiany klimatu to zagadnienie bardzo szerokie, przenikające przez większość sfer gospodarki, prezentujemy również polityki sektorowe, które uwzględniają lub powinny uwzględniać ochronę klimatu.
Pliki do pobrania
-
Strategiczny plan adaptacji dla sektorów i obszarów wrażliwych na zmiany klimatu do roku 2020 z perspektywą do roku 2030
Dokument opracowany przez Ministerstwo Środowiska w październiku 2013 roku na podstawie analiz wykonanych przez Instytut Ochrony Środowiska - Państwowy Instytut Badawczy w ramach projektu pn. "Opracowanie i wdrożenie Strategicznego Planu Adaptacji dla sektorów i obszarów wrażliwych na zmiany klimatu - KLIMADA".
-
Krajowy Plan Działań dotyczący efektywności energetycznej dla Polski 2014
Zgodnie z dyrektywą 2012/27/UE w sprawie efektywności energetycznej Państwa Członkowskie zobowiązane są przedkładać Komisji Europejskiej Krajowe plany działań informujące o realizowanych i planowanych środkach mających na celu poprawę efektywności energetycznej. Niniejszy dokument jest trzecim z kolei Krajowym planem i poza opisem działań niezbędnych do realizacji krajowego celu oszczędnego gospodarowania energią na rok 2016, zawiera również opis dodatkowych środków służących osiągnięciu ogólnego celu w zakresie efektywności energetycznej - uzyskania 20% oszczędności zużycia energii pierwotnej w Unii Europejskiej do roku 2020.
-
Ramowa konwencja Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu
Podstawowym celem tego międzynarodowego porozumienia jest doprowadzenie do ustabilizowania koncentracji gazów cieplarnianych w atmosferze na poziomie, który zapobiegałby niebezpiecznej antropogenicznej ingerencji w system klimatyczny. Konwencja podpisana została podczas Konferencji Narodów Zjednoczonych na temat Środowiska i Rozwoju popularnie zwanej Szczytem Ziemi w 1992 w Rio de Janeiro. Konwencja weszła w życie w dniu 21 marca 1994 r., a Polskę objęła z dniem 26 października 1994 r.
-
Protokół z Kioto
Protokół z Kioto jest dokumentem uzupełniającym "Ramową konwencję Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu", precyzującym krajowe poziomy redukcji emisji gazów cieplarnianych. Protokół z Kioto wszedł w życie dnia 16 lutego 2005 r., a Polska ratyfikowała go w dniu 13 grudnia 2002 roku.
-
II Polityka Ekologiczna Państwa (dokument z perspektywą do 2025 r.)
Głównym celem polityki ekologicznej państwa jest zapewnienie bezpieczeństwa ekologicznego społeczeństwa polskiego w XXI wieku oraz stworzenie podstaw dla opracowania i realizacji strategii zrównoważonego rozwoju kraju. Polityka ta zakłada 3 etapy osiągania swoich celów: etap realizacji celów krótkookresowych w trakcie ubiegania się o członkostwo w Unii Europejskiej, etap realizacji celów średniookresowych w pierwszym okresie członkostwa w Unii oraz etap realizacji celów długookresowych w ramach "Strategii zrównoważonego rozwoju Polski do 2025 r.".
-
Polityka ekologiczna Państwa w latach 2009-2012 z perspektywą do roku 2016
Polityka ekologiczna to dokument strategiczny, wymagany ustawą "Prawo ochrony środowiska". W dokumencie określono cele i priorytety konieczne dla zapewnienia właściwej ochrony środowiska naturalnego. Dokument zawiera m.in. zestawienie działań podjętych w latach 2007-2008 i wskazuje na główne wyzwania i najważniejsze priorytety polityki ekologicznej RP w ciągu kolejnych 4-8 lat.
-
Polityka Transportowa Państwa na lata 2006-2025
Dokument przygotowano w celu przedstawienia go Parlamentowi tak, aby zgodnie z praktyka większości krajów Unii Europejskiej, polityka transportowa była sformułowana przez ciało ustawodawcze, wytyczając kierunki działania władz wykonawczych oraz stwarzając warunki dla działania samorządów. Transport to jeden z sektorów mających znaczący wpływ na poziom emisji gazów cieplarnianych, zwłaszcza w Polsce, gdzie dominujący jest transport drogowy. Mimo to polityka transportowa nie uwzględnia w swoich zapisach potrzeby ochrony klimatu.
-
Polityka Energetyczna Polski do 2030 r.
Niniejszy dokument został opracowany zgodnie z art. 13–15 ustawy "Prawo energetyczne" i przedstawia strategię państwa, mającą na celu odpowiedzenie na najważniejsze wyzwania stojące przed polską energetyką, zarówno w perspektywie krótkoterminowej, jak i w perspektywie do 2030 roku. Dokument został przyjęty przez Radę Ministrów w dniu 10 listopada 2009 roku.
-
Polityka Klimatyczna Polski
Najważniejszy, jak do tej pory, dokument z zakresu ochrony klimatu – "Polityka Klimatyczna Polski. Strategie redukcji emisji gazów cieplarnianych w Polsce do roku 2020", przyjęty został przez Radę Ministrów dnia 4 listopada 2003 roku. Priorytetem zawartym w nim jest współudział w międzynarodowych działaniach na rzecz ochrony globalnego klimatu, a celem ilościowym – osiągnięcie 40% redukcji emisji gazów cieplarnianych do roku 2020, w stosunku do okresu bazowego, czyli roku 1988.
-
Adaptacja do zmian klimatycznych w Europie – warianty działań na szczeblu UE
W 2007 r. Komisja Europejska przyjęła swój pierwszy dokument polityczny w sprawie dostosowania do zmian klimatu. W zielonej księdze określono cztery kierunki priorytetowych działań, które należałoby rozważyć: wczesne działanie w celu rozwinięcia strategii adaptacyjnych w dziedzinach, w których obecny stan wiedzy jest wystarczający; uwzględnianie globalnych potrzeb adaptacyjnych w stosunkach zewnętrznych UE oraz zawiązanie nowego sojuszu z partnerami na całym świecie; wypełnienie luk w wiedzy na temat adaptacji poprzez wspólnotowe badania naukowe oraz wymianę informacji; utworzenie europejskiego zespołu doradczego ds. adaptacji do zmian klimatycznych w celu analizowania skoordynowanych strategii i działań.
-
IV Raport Rządowy dla Konferencji Stron
Głównym celem niniejszego raportu jest przedstawienie Konferencji Stron Ramowej konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu polityki rządu polskiego w zakresie przeciwdziałania wzmaganiu się efektu cieplarnianego oraz podejmowanych działań zmierzających do wypełnienia zobowiązań wynikających z Konwencji. W raporcie przedstawiono dane dla okresu 2000–2004 (w relacji do roku 1995), w odniesieniu do inwentaryzacji i projekcji emisji i pochłaniania gazów cieplarnianych odniesiono się do roku 1988.
-
V Raport Rządowy dla Konferencji Stron
Zgodnie z art. 12 pkt. 1 i 2 Konwencji Klimatycznej, Polska, jak każda inna strona, ma obowiązek dokumentowania postępów czynionych we wdrażaniu postanowień tej międzynarodowej umowy. W raporcie przedstawiono dane dla okresu 2004–2007, inwentaryzację i projekcje emisji i pochłaniania gazów cieplarnianych odniesiono do roku 1988 (w odniesieniu do gazów przemysłowych w relacji do roku 1995).
-
Adaptacja do zmian klimatu: europejskie ramy działania
W niniejszej białej księdze określono podstawy do przygotowania w sposób najbardziej efektywny i ekonomicznie uzasadniony kompleksowej strategii UE ułatwiającej dostosowanie gospodarki i społeczeństwa krajów członkowskich do aktualnych i oczekiwanych zmian klimatu. Biała księga to podstawa do opracowania krajowych strategii adaptacyjnych państw członkowskich UE. Wyznacza priorytety polityki w zakresie adaptacji do zmian klimatu oraz zaleca skoncentrowanie się na następujących obszarach: zdrowie i polityka społeczna; rolnictwo i leśnictwo; różnorodność biologiczna, ekosystemy i gospodarka wodna; obszary przybrzeżne i morskie; infrastruktura.
-
Ochrona lasów i informacje o lasach w UE: przygotowanie lasów na zmianę klimatu
Niniejsza zielona księga ma na celu zainicjowanie debaty na temat podejścia Unii Europejskiej do kwestii ochrony lasów i informacji o lasach. Opisano w niej główne wyzwania, z którymi muszą się zmierzyć lasy Europy. Przedstawiono istniejące systemy informacji o lasach oraz dostępne instrumenty ochrony lasów, a także postawiono szereg pytań związanych z opracowaniem możliwych rozwiązań politycznych na przyszłość. Księga stanowi element działań podjętych w następstwie białej księgi dotyczącej adaptacji do zmian klimatu.
-
Energia 2020 Strategia na rzecz konkurencyjnego, zrównoważonego i bezpiecznego sektora energetycznego
10 listopada 2010 r. Komisja Europejska przedstawiła strategię dotyczącą konkurencyjnej, zrównoważonej i bezpiecznej energii. W komunikacie "Energia 2020" określono priorytety w zakresie energii na najbliższe 10 lat i przedstawiono działania, które należy podjąć w celu osiągnięcia oszczędności energii, utworzenia rynku o konkurencyjnych cenach i pewnych dostawach, wzmocnienia przywództwa technologicznego i skutecznych negocjacji z partnerami międzynarodowymi.
-
Krajowy plan działania w zakresie energii ze źródeł odnawialnych (wersja przesłana do Komisji Europejskiej)
W dniu 7 grudnia 2010 r. Rada Ministrów przyjęła dokument pn.: Krajowy Plan Działania w zakresie energii ze źródeł odnawialnych. Określa on krajowe cele w zakresie udziału energii ze źródeł odnawialnych zużyte w sektorze transportowym, sektorze energii elektrycznej, sektorze ogrzewania i chłodzenia w 2020 r., uwzględniając wpływ innych środków polityki efektywności energetycznej na końcowe zużycie energii oraz odpowiednie środki, które należy podjąć dla osiągnięcia krajowych celów ogólnych w zakresie udziału OZE w wykorzystaniu energii finalnej. Krajowy Plan Działania w zakresie energii ze źródeł odnawialnych w dniu 9 grudnia 2010 r. został przesłany do Komisji Europejskiej.
-
Plan działania prowadzący do przejścia na konkurencyjna gospodarkę niskoemisyjną do 2050 r.
Komisja Europejska przyjęła w dniu 8 marca 2011 plan działania, którego celem jest przekształcenie do 2050 r. Unii Europejskiej w konkurencyjną gospodarkę niskoemisyjną. W planie działania opisano racjonalny pod względem kosztów sposób osiągnięcia celu polegającego na zmniejszeniu do 2050 r. emisji gazów cieplarnianych o 80-95 proc. w porównaniu z poziomem z roku 1990. W oparciu o przeprowadzone analizy kosztów i wyników wspomniany plan działania wyznacza kierunek dla polityki sektorowej, krajowych i regionalnych strategii niskoemisyjnych oraz inwestycji długoterminowych.
-
Plan na rzecz efektywności energetycznej
8 marca 2011 roku Komisja Europejska ogłosiła długo oczekiwany plan działania ws. zwiększenia efektywności energetycznej w UE. Przyznała w nim, że największy potencjał w zakresie oszczędzania energii leży w sektorze budownictwa, transporcie oraz w przemyśle. Każda z tych sfer wymaga jednak innych narzędzi i systemów wsparcia. Dokument jest filarem długookresowej strategii, a jednocześnie ważnym elementem realizacji średniookresowych celów energetyczno-klimatycznych do 2020 roku.
-
Plan utworzenia jednolitego europejskiego obszaru transportu - dążenie do osiągnięcia konkurencyjnego i zasobooszczędnego systemu transportu
Biała księga, przyjęta w dniu 28 marca 2011 r. stanowi propozycję Komisji Europejskiej w sprawie przyszłego kierunku rozwoju polityki transportowej. Wszechstronna strategia zmierza do ustanowienia konkurencyjnego systemu transportu służącego zwiększeniu mobilności, pokonaniu głównych przeszkód w najważniejszych obszarach oraz pobudzeniu wzrostu i zatrudnienia. Jednocześnie przygotowywane wnioski mają na celu zdecydowane zmniejszenie zależności Europy od importowanej ropy naftowej oraz redukcję o 60% łącznej emisji dwutlenku węgla w sektorze transportu do 2050 r.
-
Raport z przeglądu V Raportu Rządowego dla Konferencji Stron (dokument w jęz. angielskim)
W sierpniu 2011 roku sekretariat UNFCCC opublikował sprawozdanie z przeglądu Piątego Raportu Rządowego dla Konferencji Stron Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu, jaki strona polska przygotowała w ubiegłym roku. W ocenie ekspertów raport przygotowany przez Polskę jest zgodny z głównymi wytycznymi UNFCCC w sprawie sprawozdawczości i zapewnia dobry przegląd krajowej polityki w zakresie ochrony klimatu. Zwrócono także uwagę na poprawę sprawozdawczości w porównaniu do lat poprzednich.
-
Oświetlenie przyszłości – przyspieszenie wdrażania innowacyjnych technologii oświetleniowych
Oświetlenie odpowiada za 19% zużycia energii elektrycznej na świecie oraz 14% w UE. Tradycyjne żarówki są stopniowo wycofywane w Europie na rzecz nowych, energooszczędnych i ekologicznych technologii oświetleniowych. Najbardziej innowacyjną technologią, jaka pojawiła się na rynku, jest oświetlenie półprzewodnikowe. W zielonej księdze proponuje się, by kwestia szybszego wprowadzania oświetlenia półprzewodnikowego na rynek stała się w Europie przedmiotem szeregu nowych inicjatyw politycznych oraz przedmiotem debaty publicznej z udziałem wszystkich zainteresowanych stron.
-
Plan działania w zakresie energii do roku 2050
Głównym celem przyjętej strategii jest dążenie do obniżenia emisji dwutlenku węgla przy jednoczesnej poprawie konkurencyjności i bezpieczeństwa dostaw energii w Europie. Podstawę stanowią scenariusze, analizujące różne aspekty dekarbonizacji sektora energetycznego (m.in. efektywność energetyczną, odnawialne źródła energii, energię jądrową i CCS).
-
Stanowisko Rządu RP wobec komunikatu „Plan działania w zakresie energii do roku 2050"
Rząd RP stoi na stanowisku, że w dążeniu do realizacji zakładanych celów klimatycznych konieczne jest zachowanie równowagi pomiędzy trzema filarami polityki energetycznej Unii Europejskiej: zrównoważonym rozwojem, bezpieczeństwem energetycznym oraz konkurencyjnością gospodarki. Rząd Rzeczypospolitej Polskiej jest zdecydowany do podjęcia działań zmierzających do ograniczenia negatywnego wpływu energetyki na środowisko, jednak z uwzględnieniem skutków podejmowanych działań na konkurencyjność krajowej i unijnej gospodarki oraz na bezpieczeństwo zaopatrzenia obywateli w energię elektryczną.
-
Drugi krajowy plan działań dotyczący efektywności energetycznej dla Polski
Drugi Krajowy Plan Działań dotyczący efektywności energetycznej został przygotowany w związku z obowiązkiem przekazywania Komisji Europejskiej sprawozdań na podstawie dyrektywy 2006/32/WE w sprawie efektywności końcowego wykorzystania energii i usług energetycznych. Dokument ten zawiera opis planowanych środków poprawy efektywności energetycznej ukierunkowanych na końcowe wykorzystanie energii w poszczególnych sektorach gospodarki. Krajowy plan działań przedstawia również informację o postępie w realizacji krajowego celu w zakresie oszczędnego gospodarowania energią i podjętych działaniach mających na celu usuniecie przeszkód w realizacji tego celu.
-
Plan działania na rzecz zasobooszczędnej Europy
Zasobooszczędny rozwój pozwala gospodarce wytwarzać więcej – zużywając mniej, uzyskiwać większą wartość przy mniejszych nakładach, wykorzystywać zasoby w zrównoważony sposób i minimalizować ich wpływ na środowisko. Niniejszy plan działania określa główne etapy, które ilustrują, jakie działania będą niezbędne dla wejścia na ścieżkę zrównoważonego wzrostu i efektywnego korzystania z zasobów.
-
Stanowisko Rządu RP w sprawie komunikatu „Plan działań na rzecz Europy efektywnie korzystającej z zasobów"
Rząd RP popiera pogląd KE, że efektywne zarządzanie zasobami może zapewnić europejskiej gospodarce większą konkurencyjność oraz nowe źródła wzrostu i zatrudnienia, ale pod warunkiem, że działania w tym kierunku będą prowadzone w sposób efektywny kosztowo, z uwzględnieniem globalnego wpływu planowanych działań na środowisko, w tym m.in. na stan ekosystemów i poziom emisji gazów cieplarnianych. W tym kontekście niezwykle istotne jest, aby niezbędna restrukturyzacja gospodarki przebiegała w sposób odpowiedzialny, w dialogu ze społeczeństwem i wszystkimi interesariuszami.
-
Strategia „Bezpieczeństwo Energetyczne i Środowisko” Perspektywa 2020 r.
Strategia obejmuje dwa niezwykle istotne obszary: energetykę i środowisko, wskazując m.in. kluczowe reformy i niezbędne działania, które powinny zostać podjęte w perspektywie do 2020 roku. Celem strategii jest ułatwianie "zielonego" (sprzyjającego środowisku) wzrostu gospodarczego w Polsce poprzez zapewnienie dostępu do energii (bezpieczeństwa energetycznego) i dostępu do nowoczesnych, w tym innowacyjnych, technologii, a także wyeliminowanie barier administracyjnych utrudniających „zielony" wzrost.
-
Stan europejskiego rynku uprawnień do emisji dwutlenku węgla w 2012 r.
Niniejsze sprawozdanie dotyczące funkcjonowania rynku uprawnień do emisji dwutlenku węgla (rynku emisji) jest przedstawiane zgodnie z art. 10 ust. 5 i art. 29 dyrektywy w sprawie unijnego systemu handlu uprawnieniami do emisji (EU ETS). Celem niniejszego sprawozdania jest przeanalizowanie sposobu funkcjonowania rynku emisji i rozważenie konieczności podjęcia działania regulacyjnego, jak przewidziano w art. 29 dyrektywy w sprawie EU ETS. Stanowi ono również odpowiedź na wezwanie skierowane do Komisji przez Parlament Europejski i Radę w kontekście dyrektywy w sprawie efektywności energetycznej.
-
Stanowisko Rządu RP wobec sprawozdania „Stan europejskiego rynku uprawnień do emisji dwutlenku węgla w 2012 r."
Rząd RP nie uważa raportu za dokument zrównoważony i właściwie opisujący stan rynku uprawnień do emisji CO2, sprawozdanie to nie realizuje założenia wynikającego z art. 29 dyrektywy EU ETS, nie przedstawia oceny funkcjonowania samego instrumentu jakim jest EU ETS, z wyjątkiem wskazania istniejącej nadwyżki uprawnień oraz opisu kształtowania się cen. Raport nie przedstawia informacji o efektywności systemu w ujęciu środowiskowym, analiza sytuacji i propozycji w skali makro nie odzwierciedla zaś sytuacji poszczególnych państw członkowskich, sektorów i przedsiębiorstw, co zaburza cały obraz faktycznej oceny ETS.
-
Dobrze żyć w granicach naszej planety - wniosek w sprawie ogólnego unijnego programu działań w zakresie środowiska
Niniejszy program działań w zakresie środowiska ma zwiększyć wkład polityki ochrony środowiska w przechodzenie na zasobooszczędną, niskoemisyjną gospodarkę, w której kapitał naturalny jest chroniony i wzmacniany, a zdrowie i dobrostan obywateli są chronione. Program ten stanowi nadrzędne ramy dla polityki ochrony środowiska do 2020 r. Określono w nim dziewięć priorytetowych celów, jakie UE i państwa członkowskie mają osiągnąć.
-
Stanowisko Rządu RP wobec programu "Dobrze żyć w granicach naszej planety"
Rząd RP z zadowoleniem przyjmuje opublikowanie przez KE wniosku „Dobrze żyć w granicach naszej planety", który wyznacza kierunki działań mających na celu transformację europejskiej gospodarki z uwzględnieniem potrzeb środowiska, celem osiągnięcia zrównoważonego rozwoju. Rząd RP podziela zdanie Komisji Europejskiej, że dalszy rozwój społeczno-gospodarczy Unii i państw członkowskich powinien odbywać się w sposób, który nie powoduje przekroczenia krytycznych limitów wyznaczonych przez zasoby środowiska na naszej planecie.
-
Czysta energia dla transportu: europejska strategia w zakresie paliw alternatywnych
W niniejszym komunikacie określono, w odniesieniu do wszystkich rodzajów transportu, kompleksową strategię w zakresie paliw alternatywnych i sposób jej realizacji. Celem tej strategii jest stworzenie długoterminowych ram polityki na rzecz kierowania rozwojem technologicznym i inwestycjami przy rozpowszechnianiu tych paliw i uzyskania zaufania konsumentów. Przedstawiono także ogólny kierunek rozwoju paliw alternatywnych w jednolitym europejskim obszarze transportu.
-
Stanowisko Rządu RP wobec komunikatu „Czysta energia dla transportu: europejska strategia w zakresie paliw alternatywnych"
Rząd RP podziela podgląd Komisji Europejskiej zaprezentowany w Komunikacie, że rozwój rynku paliw alternatywnych powinien zmniejszyć uzależnienie od ropy naftowej i przyczynić się do zwiększenia bezpieczeństwa dostaw energii w Europie, wesprzeć wzrost gospodarczy, wzmocnić konkurencyjność przemysłu europejskiego i ograniczyć emisje gazów cieplarnianych w transporcie. Mając na uwadze zwłaszcza ostatni z wyżej wymienionych celów, Rząd RP pragnie podkreślić, że jego pełna realizacja będzie możliwa, gdy będzie odbywała się w oparciu o pełen zestaw paliw alternatywnych.
-
Wsparcie finansowe na rzecz efektywności energetycznej budynków
Niniejsze sprawozdanie Komisji Europejskiej prezentuje wyniki analizy skuteczności finansowania poprawy efektywności energetycznej w budynkach ze środków UE, krajowych budżetów oraz funduszy międzynarodowych instytucji finansowych. Ponadto w sprawozdaniu przedstawiono działania i inicjatywy, jakie mogą przyczynić się do poprawy analizowanego wsparcia finansowego.
-
Międzynarodowe porozumienie w sprawie zmiany klimatu planowane na 2015 r: Kształtowanie międzynarodowej polityki przeciwdziałania zmianie klimatu po 2020 r.
Niniejszy komunikat konsultacyjny KE stanowi zaproszenie do debaty między państwami członkowskimi, instytucjami UE i zainteresowanymi stronami w sprawie jak najlepszego sposobu opracowania międzynarodowego systemu rozwiązań dotyczących zmian klimatu na lata 2020–2030. Określa on kontekst i zawiera zestaw pytań służących do kształtowania tej debaty.
-
Stanowisko Rządu RP wobec komunikatu „Międzynarodowe porozumienie w sprawie zmiany klimatu planowane na 2015 r: Kształtowanie międzynarodowej polityki przeciwdziałania zmianie klimatu po 2020 r."
Rząd RP popiera prace w kierunku ustanowienia nowego, globalnego, prawnie wiążącego porozumienia klimatycznego w 2015 roku i pozytywnie przyjmuje inicjatywę KE, mającą na celu nakreślenie wizji pożądanych rezultatów końcowych ww. porozumienia, jego głównych elementów oraz roli Unii Europejskiej w ich osiągnięciu. Niniejsze stanowisko Rządu RP zawiera zarówno uwagi ogólne, jak i szczegółowo odnosi się do zadanych przez KE pytań.
-
Komunikat w sprawie przyszłości wychwytywania i składowania dwutlenku węgla w Europie
W komunikacie Komisji Europejskiej podsumowano obecną sytuację dotyczącą demonstracji CCS, przeanalizowane główne przeszkody oraz wskazano perspektywy wdrożenia technologii wychwytywania i składowania dwutlenku węgla w Europie. Komunikat zawiera także omówienie możliwości wspierania działań w dziedzinie demonstracji i wdrożenia CCS, w celu wsparcia długoterminowej działalności komercyjnej jako integralnej części strategii UE w zakresie przejścia do gospodarki niskoemisyjnej.
-
Stanowisko Rządu RP wobec komunikatu w sprawie przyszłości wychwytywania i składowania dwutlenku węgla w Europie
Rząd Rzeczypospolitej Polskiej przyjmuje z zainteresowaniem inicjatywę Komisji przeprowadzenia analizy aktualnego stanu programu demonstracyjnego CCS i perspektyw dla CCS identyfikującą bariery powszechnego rozwoju tej technologii w Unii Europejskiej. Rząd RP uważa jednak, że brak jest spójnych prognoz co do tempa przyszłego rozwoju CCS, zarówno w Unii Europejskiej, jak i na świecie.
-
Ramy polityki w zakresie klimatu i energii do roku 2030
Celem niniejszej zielonej księgi jest przeprowadzenie konsultacji z zainteresowanymi stronami w celu poznania poglądów, które przyczynią się do stworzenia ram służących ukierunkowaniu polityki w zakresie energii i klimatu do 2030 r. Niniejsze ramy muszą być wystarczająco ambitne, aby zagwarantować, że UE będzie na dobrej drodze do realizacji długoterminowych celów w dziedzinie klimatu. Powinny one uwzględnić sytuację międzynarodową i zachęcić do bardziej zdecydowanego międzynarodowego działania w dziedzinie klimatu.
-
Stanowisko Rządu RP wobec zielonej księgi „Ramy polityki w zakresie klimatu i energii do roku 2030”
Zdaniem Rządu RP polityka UE w zakresie klimatu i energii dla zapewnienia jej skuteczności środowiskowej w skali globalnej powinna być ściśle powiązana z realizacją strategicznych celów Konwencji Klimatycznej ONZ oraz zobowiązaniami podejmowanymi przez inne strony, a wszelkie działania powinny być poddane analizie z punktu widzenia ich wpływu na ochronę klimatu w skali globalnej, a nie jedynie z perspektywy obszaru krajów Unii Europejskiej.
-
Postęp w realizacji celów z Kioto i celów strategii „UE 2020"
Niniejsze sprawozdanie Komisji dla Parlamentu Europejskiego i Rady prezentuje tendencje w zakresie emisji gazów cieplarnianych w państwach członkowskich UE. Przedstawiono w nim m.in. ocenę realizacji celu z Kioto oraz postęp w zakresie redukcji emisji wymagany do 2020 r. na mocy pakietu klimatyczno-energetycznego.
-
Komunikat Komisji do Parlamentu Europejskiego, Rady, Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego i Komitetu regionów „Ramy polityczne na okres 2020–2030 dotyczące klimatu i energii”
Od przyjęcia pierwszego pakietu klimatyczno-energetycznego w 2008 r. osiągnięto już wiele. Unia Europejska jest obecnie na dobrej drodze do zrealizowania celów wytyczonych na 2020 r. w zakresie redukcji emisji gazów cieplarnianych i stosowania energii odnawialnej. Cele w zakresie emisji gazów cieplarnianych, energii odnawialnej i oszczędności energii zdefiniowane jako cele 20–20–20 odegrały zasadniczą rolę w pobudzaniu tego procesu i utrzymaniu zatrudnienia ponad 4,2 mln osób w różnych dziedzinach ekoprzemysłu, wykazując stały wzrost w okresie kryzysu.
Za treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju
Newsletter
Patronaty
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
- 31
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności