więcej


Inicjatywy lokalne

Jutro wyrok NSA ws. zakazu palenia węglem w Krakowie (18932)

2015-09-24

Drukuj
galeria

Jutro wyrok NSA ws. zakazu palenia węglem w Krakowie, fot. Grzegorz Bednarczyk, flickr.com, CC BY-NC-ND 2.0

Jutro Naczelny Sąd Administracyjny rozpatrzy skargi kasacyjne od wyroku uznającego, że uchwała zakazująca palenia paliw stałych w Krakowie jest niezgodna z prawem.

Wyrok sądu pierwszej instancji zaskarżyły Sejmik województwa małopolskiego oraz organizacje społeczne – Fundacja ClientEarth i Krakowski Alarm Smogowy. O dopuszczenie do udziału w postępowaniu wniosło też miasto Kraków.

– Kwestią sporną jest przede wszystkim zakres uprawnień do wydawania tego rodzaju uchwał przez sejmiki województwa, określony w obecnie obowiązującym brzmieniu artykułu 96 Prawa ochrony środowiska – wyjaśnia Małgorzata Smolak, prawnik z Fundacji ClientEarth.

Uchwała w sprawie określenia rodzajów paliw dopuszczonych do stosowania w granicach administracyjnych miasta Krakowa została zaskarżona przez dwie osoby fizyczne. 22 sierpnia 2014 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie przyznał rację skarżącym, podnosząc m. in. wątpliwości co do poprawności treści Uchwały. Zdaniem Sądu, Uchwała wykracza poza ustawowe upoważnienie zawarte w art. 96 Prawa ochrony środowiska.

Do walki o czyste powietrze w Krakowie oraz innych miejscowościach w Polsce w ostatnich miesiącach włączył się Parlament. Przyjęta na początku września przez Sejm nowelizacji Prawa ochrony środowiska (tzw. Ustawie antysmogowej) zmienia brzmienie artykułu 96. Nowy przepis daje samorządowi wyraźne prawo do stosowania specjalnych środków walki z niską emisją. Teraz ustawa czeka na podpis Prezydenta, który ma czas na podjęcie decyzji do 6 października.

– Mamy nadzieję, że Prezydent Duda podpisze nowelizację, dzięki czemu niezależnie od jutrzejszego wyroku NSA, polskie samorządy będą mogły rozpocząć skuteczną walkę z brudnym powietrzem – jednym z najpoważniejszych problemów w Polsce – dodaje Smolak.

Źródło: ClientEarth


Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opinią
Portal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej