- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
Aktualności
Kraków - MPEC i AGH wspólnie o OZE (20818)
2019-05-10Drukuj
Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej SA i Akademia Górniczo-Hutnicza podpisały 7 maja umowę o współpracy przy realizacji projektów pilotażowych kogeneracji energii elektrycznej i cieplnej z urządzeń wykorzystujących OZE. Wspólne działania będą ukierunkowane przede wszystkim na wdrażanie idei transferu wiedzy w zakresie wytwarzania i dystrybucji energii ze źródeł rozproszonych.
Partnerzy umowy zobowiązali się do długoterminowej współpracy w zakresie realizacji projektów pilotażowych kogeneracji energii elektrycznej i cieplnej z urządzeń wykorzystujących OZE – takich jak pompy ciepła czy panele fotowoltaiczne.
Ponadto prowadzone będą wspólne projekty naukowo-badawcze i prace rozwojowe. Istotnym elementem współdziałania stanie się doradztwo techniczne oraz realizacja projektów edukacyjnych w dziedzinie szeroko rozumianej ochrony środowiska, ze szczególnym uwzględnieniem odnawialnych źródeł energii i budownictwa pasywnego.
Współpraca obejmie również organizowanie i prowadzenie zajęć, wykładów, warsztatów, konferencji oraz wzajemne udostępnianie i rozwijanie bazy laboratoryjnej oraz technologicznej w szczególności w zakresie odnawialnych źródeł energii w Laboratorium Odnawialnych Źródeł i Poszanowania Energii AGH.
MPEC w Krakowie dostarcza mieszkańcom Krakowa i Skawiny ciepło i centralną ciepłą wodę. Jest nowoczesnym i stale rozwijającym się przedsiębiorstwem, które wprowadza najnowsze rozwiązania technologiczne. Rozbudowuje system ciepłowniczy i dba o środowisko naturalne. Od wielu lat wyłącza z eksploatacji paleniska węglowe realizując Program Ograniczania Niskiej Emisji. Walczy o poprawę powietrza nie tylko poprzez eliminowanie źródeł niskiej emisji, ale także poprzez promowanie zachowań proekologicznych. Rozwija Program ciepłej wody użytkowej. Eksploatuje sieć ciepłowniczą o długości ponad 870 km i dostarcza energię cieplną 5600 odbiorcom. Prowadzi prace nad projektami dotyczącymi wykorzystania odnawialnych źródeł energii (pompy ciepła, panele fotowoltaiczne) na obszarach, gdzie nie jest możliwa dostawa energii cieplnej z miejskiej sieci.
źródło: Urząd Miasta Krakowa
Podobne artykuły
- Prywatna elektrownia fotowoltaiczna na dachu bloku należącego do wspólnoty mieszkaniowej
Podczas szkolenia „Efektywność energetyczna i OZE w budynku wielorodzinnym”, które odbyło się 06.12.17 w Krakowie w ramach projektu „Eko-lokator” gościliśmy mieszkańca Krakowa Radosława Wrońskiego, który z własnej inicjatywy i środków finansowych zbudował na dachu bloku, w którym mieszka elektrownię solarną. Budynek należy do wspólnoty mieszkaniowej, jest zlokalizowany na jednym z krakowskich osiedli.
Więcej
- Efekt synergii - dachy zielone z instalacjami solarnymi
Miasta w Polsce opracowują mapy potencjału solarnego dachów na swoim terenie z uwagi na potrzebę większego wykorzystania odnawialnych źrodeł energii i redukcji smogu. Według "Wytycznych dla dachów zielonych" FLL zastosowanie paneli fotowoltaicznych na dachu obsadzonym roślinnością podnosi efektywność działania instalacji solarnych.
Więcej
- Zaskakująco dużo czystej energii - podsumowanie roku pracy Wrocławskiej Elektrowni Słonecznej
Już wiemy, że panele fotowoltaiczne na dachach wrocławskich bloków się opłacają. Jest bilans pierwszego roku działania Wrocławskiej Elektrowni Słonecznej. Wyprodukowała blisko 10% energii elektrycznej więcej niż zakładały prognozy.
Więcej
Podziel się swoją opinią
Skontaktuj się z nami!
Koordynator Projektu
Asystent Koordynatora Projektu
Redaktor
Specjalista ds. Finansowych
Promocja
Social Media
Newsletter
Dofinansowanie
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności