- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
- Polityka klimatyczna
- Nauka o klimacie
- Zielona gospodarka
- Inicjatywy lokalne
- Energetyka
- Transport
- ADAPTACJA
- PARYŻ COP21
więcej
Polityka klimatyczna
Nauka o klimacie
Zielona gospodarka
Inicjatywy lokalne
Energetyka
Nauka o klimacie » gazy cieplarniane
-
Nowy podręcznik o klimacie
2021-01-19Zespól naukowców z Uniwersytetu Warszawskiego opracował nowy, ciekawy podręcznik o klimacie. Podręcznik dostępny jest zarówno jako książka, jak i zbiór materiałów praktycznych, z których łatwo przygotować ciekawą lekcję. To 306 stron wiedzy o klimacie podanej w przystępny sposób, rozłożonej na 13 lekcji.
Więcej
-
Można panikować - dziś premiera filmu
2020-06-01„Można panikować” to przepełniony nostalgią portret 62-letniego fizyka atmosferycznego, prof. Szymona Malinowskiego.
Więcej
-
Przyszłość temperaturowych nisz ludzkich
2020-05-13Przez tysiące lat ludzie koncentrowali się w zaskakująco wąskim podzbiorze dostępnych klimatów Ziemi, charakteryzujących się średnimi rocznymi temperaturami około ∼13 ° C. Ten rozkład prawdopodobnie odzwierciedla niszę temperaturową człowieka związaną z podstawowymi ograniczeniami.
Więcej
-
Efekt koronawirusa – czy niższe emisje da się utrzymać?
2020-03-24Świat nauki donosi, że epidemia koronawirusa przyniosła radykalne efekty w poprawie stanu środowiska. Nie jest jednak pewne, czy po zakończeniu epidemii nadal będzie się z czego cieszyć. Pakiety ratunkowe mogą przywrócić gospodarkę na stare węglowe tory.
Więcej
-
Zrównoważone chłodzenia potrzebne od zaraz
2019-08-14Fale upałów to już rzeczywistość w naszym klimacie – przewiduje się, że będą coraz częstrze i coraz intensywniejsze. Nie boimy się ich, bo wiemy, że ich uciążliwość możemy złagodzić dzięki klimatyzacji. Będzie ona coraz bardziej potrzebna, już obecnie dynamicznie rośnie liczba jej użytkowników. W samej Europie przewiduje się podwojenie wykorzystania chłodzenia budynków do 2030 roku. Klimatyzacja przynosi niewątpliwe korzyści. Jednak zostawia swój ślad ekologiczny, więc warto korzystać z efektywnych urządzeń, które pozwolą go zminimalizować.
Więcej
-
Włochy: W 11 miastach alarm z powodu upałów
2019-08-13W poniedziałek (12 sierpnia) w 11 miastach we Włoszech obowiązywał najwyższy stopień alarmu z powodu upałów. Temperatura przy gruncie sięga 50 stopni Celsjusza.
Więcej
-
Zmieniający się klimat zagraża ludziom i środowisku. Jego ochrona musi się stać priorytetem dla wszystkich
2019-08-12Nadmierna emisja dwutlenku węgla, produkcja plastiku, eksploatacja surowców naturalnych czy wody przekładają się na zmiany klimatu, przed którymi naukowcy ostrzegają już od półwiecza. To efekt działania gospodarek opartych na węglu i innych paliwach kopalnych. Zahamować tempo tych zmian może tylko solidarne działanie wszystkich krajów, ale i zaangażowanie pojedynczych ludzi – podkreślają eksperci Centrum UNEP/GRID. Tymczasem wielu z nas nie dostrzega problemu.
Więcej
-
Bezprecedensowe pożary w Arktyce
2019-08-08Niezwykle gorące i suche warunki na części półkuli północnej sprzyjały szalejącym pożarom od Morza Śródziemnego do - w szczególności - Arktyki. Zmiany klimatu, wraz ze wzrostem temperatur i zmianami wzorców opadów, zwiększają ryzyko pożarów i przedłużają na nie sezon.
Więcej
-
Powodzie w Polsce będą coraz częstsze ze względu na zmiany klimatyczne.
2019-08-05W Polsce potrzebna jest długofalowa polityka zarządzania ryzykiem powodziowym – podkreśla Jacek Engel z Koalicji Ratujmy Rzeki.
Więcej
-
Ocieplenie klimatu to problem nie tylko dla rolników
2019-07-26
Nauka o klimacie
Według najnowszego raportu Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa Państwowego Instytutu Badawczego obejmującego okres od 21 maja do 20 lipca, susza rolnicza występuje we wszystkich województwach poza Małopolską. Dotyka ona wszystkich 14 monitorowanych upraw. Eksperci oceniają, że takie problemy mogą się powtarzać co roku, za co odpowiada globalny wzrost średniej temperatury na świecie. Na półkuli północnej wynosi on blisko 2 st. C wobec połowy XIX wieku. Zmiany klimatyczne wypływają także na kondycję lasów i zdrowie ludzi – ocenia Anna Sierpińska z portalu Nauka o klimacie.
Więcej
-
Polska pustynnieje a długotrwałe susze stały się już niemalże normą
2019-07-23Wczoraj padało? Nie zmienia to faktu, że olbrzymi obszar naszego kraju znajduje się w stanie suszy, która w tym roku dopadła nie tylko Polskę. Ale skupmy się na naszym regionie. Polska ze względu na uwarunkowania hydrologicznie jest narażona na problemy związane z niedoborem wód od zawsze. Na każdego Polaka przypada 1580 m3 wody na rok.
Więcej
-
Internauci dyskutują o zmianach klimatu i betonozie
2019-07-12Tylko w czerwcu w internecie pojawiło się 4,6 tys. publikacji o zmianach klimatycznych, które mogły dotrzeć do 38 mln osób – wynika z badań Instytutu Monitorowania Mediów. Zainteresowanie tym tematem wzrosło przez falę blisko 40-stopniowych upałów.
Więcej
-
Raport: Dowody i argumenty przeciwko zielonemu wzrostowi jako jedyna strategia zrównoważonego rozwoju
2019-07-09Czy można cieszyć się zarówno wzrostem gospodarczym, jak i zrównoważeniem środowiskowym? To pytanie jest kwestią zaciekłej debaty politycznej między zwolennikami zielonego wzrostu i post-wzrostu.
Więcej
-
Polska wysycha - Rolnictwo w obliczu suszy
2019-07-04Polska ma coraz większy problem z suszami. Wraz ze zmianą klimatu rośnie częstość ich występowania, a co za tym idzie także straty. Pogarsza to sytuację ekonomiczną rolników i przyczynia się do wzrostu cen żywności. Odczuwają to mieszkańcy nie tylko terenów wiejskich, ale także dużych miast. Potrzebne są pilne działania, które ograniczą negatywne skutki tych ekstremalnych zjawisk.
Więcej
-
Susza w lasach powoduje osłabienie drzew.
2019-07-01Przy coraz dłuższych okresach upalnych dni zagrożone są niektóre gatunki drzew i całe lasy, bo część drzew nie dożywa starości. To powoduje określone koszty związane z nowymi nasadzeniami. Dużym zagrożeniem w okresie suszy są również pożary.
Więcej
-
Wybory do Parlamentu Europejskiego okiem SDG Watch Europe
2019-06-13
Tłumaczył: Paweł Popkiewicz
Obywatele Unii Europejskiej zagłosowali za nowym politycznym przywództwem, a frekwencja była najwyższa od 25 lat.
Więcej
-
Zapraszamy do udziału w grze miejskiej - 17 celów!
2019-06-04Serdecznie zapraszamy na grę miejską – 17 celów! Zaczynamy o 9:00, 7 czerwca 2019 (piątek).
Więcej
-
Europejska inicjatywa na rzecz klimatu dla obywateli
2019-05-24Szybkie, sprawiedliwe i skuteczne rozwiązanie problemu zmian klimatu.
Więcej
-
Zrównoważona Europa teraz
2019-05-09Sojusz ponad 50 wiodących europejskich organizacji społeczeństwa obywatelskiego wzywa szefów państw i rządów UE, którzy zbierają się na szczycie w Sybinie (RO), do nominowania i wyboru europejskich komisarzy, którzy będą wspierać i służyć obecnym i przyszłym pokoleniom, i ustalenie priorytetów dla środowiska, jakości życia i godnej pracy.
Więcej
-
Dotlenieni Odcinek 10
2019-05-03Gdy nagrywaliśmy ostatni odcinek "Dotlenionych" było zimno i wietrznie. Nie tak jak dzisiaj. ☀️ W filmie pojawia się jednak prawdziwie wiosenny wątek, zatem wszystkim Wam wiosennej energii życząc, zapraszamy do oglądania.
-
Dotlenieni Odcinek 9
2019-05-02Zbliżając się do finiszu serialowego cyklu wracamy do naszej bohaterki Asi. To dziewczynka uznała, że należy zająć się problemem zanieczyszczenia powietrza, który doskwiera mieszkańcom osiedla. Konsekwentna i zdeterminowana. Czy osiągnęła swój cel? Kogo przekonała do zmiany myślenia i zachowań? Smog jest problemem społecznym, ale na co dzień jest problemem sąsiedzkim. I warto o tym pamiętać
-
Dotlenieni Odcinek 8
2019-05-01Sąsiedzkie perypetie mają różne oblicza. Tym razem odwiedzamy mieszkanie Andrzeja i jego mamy. Czy znajdą się osoby, które pomogą rozwiązać problem pani Teresy i złagodzą jej rozterki?
-
Dotlenieni Odcinek 7
2019-04-30Pora poznać kolejnego bohatera "Dotlenionych". Do akcji wkracza kominiarz. W końcu dowiemy się, czy pan Janusz przeszedł na dobrą stronę. Dość smogu, czas na #czystepowietrze. Oczywiście, jak zwykle sąsiedzi czuwają.
-
Dotlenieni Odcinek 6
2019-04-29#Smog kontra zdrowie. W najnowszym odcinku "Dotlenionych" nasi bohaterowie mierzą się z konsekwencjami trucia i bycia trutym. To jeden z aspektów, na który zwróciliśmy uwagę w telenowelowym serialu. Bacznie oglądajcie i wyciągajcie wnioski, rozmawiając z seniorami ze swojego otoczenia. Wiedzy i przezorności nigdy nie za wiele.
-
Dotlenieni Odcinek 5
2019-04-27Czy sąsiedzi przekonali Janusza do zmiany? Czy wywarli na niego pozytywny wpływ? Żegnamy się z kopciuchem i smogiem na osiedlu? To nie jest nigdy proste, ale sąsiedzi dają radę.
-
Dotlenieni Odcinek 4
2019-04-26Problem z brudnym powietrzem jest i coś trzeba z tym zrobić. Nasi sąsiedzi, Andrzej, Marek i Kamil, wkraczają do akcji. Pan Janusz niczego się nie spodziewa. Oto kolejny odcinek sąsiedzkich perypetii na osiedlu, na którym czas płynie wartko, ale życie naznaczone jest kłopotami.
-
Dotlenieni Odcinek 3
2019-04-25Sąsiedzkich i rodzinnych perturbacji wokół smogu coraz więcej. Poznajemy kolejnych bohaterów, a nasz serialowy Tomek nie rozstaje się z telefonem. Nie spotyka się to jednak ze zrozumieniem wszystkich, szczególnie dorosłych.
-
Dotlenieni Odcinek 2
2019-04-24Zmiany zachodzą nieoczekiwanie i nie zawsze wydają się pożądane. Asia chce wpłynąć na pana Janusza, który pali w piecu śmieciami. Janusz ma swoje lata i przyzwyczajenia, więc nie wiadomo, czy dziewczynce się uda. A jej rodzice też stoją przed pewnym wyzwaniem. Każdego dnia przeżywają ten sam poranny rytuał. Do czasu...
-
Dotlenieni Odcinek 1
2019-04-23Asia rozpoczyna swą misję. Jaki wpływ może mieć na dorosłych jeśli są tacy uparci. Na przykład jej tato. Jest taki zabiegany. Ach, ci dorośli.
-
Miniserial „Dotlenieni” - czyli sąsiedzi kontra smog
2019-04-19Opowiedzieć o walce ze smogiem patrząc na to przez pryzmat trudnych, czasem zabawnych, codziennych doświadczeń i ludzkich relacji - to zadanie, jakie postawili sobie twórcy „Dotlenionych”. Już po Wielkanocy serial na naszym portlau!
Więcej
-
Nauka zamiast kontrowersji - książka o klimacie
2019-02-04
PAP Nauka w Polsce
Napisana przez polskich naukowców książka "Nauka o klimacie" jest przystępna i gęsta od wiedzy. Pozwala się zorientować, o co chodzi z globalnym ociepleniem - i nie zwariować w gęstwie głosów klimatycznych "ekspertów" i ich "kontrowersji".
Więcej
-
#NIE DLA OLEJU PALMOWEGO W MOIM ZBIORNIKU!
2019-01-17Ekspansja oleju palmowego zwiększa deforestację, niszcząc niektóre z pozostałych lasów deszczowych naszej planety i naszą najcenniejszą przyrodę.
Więcej
-
Prof. Malinowski: inżynieria klimatyczna nie powstrzyma globalnego ocieplenia
2018-12-10
PAP - Nauka w Polsce
Nie mamy żadnej sprawdzonej metody inżynierii klimatycznej, która powstrzymałaby globalne ocieplenie; musimy lepiej wykorzystywać Słońce jako źródło energii i zmienić swoje nawyki, jeżeli chcemy przetrwać - powiedział PAP fizyk atmosfery prof. Szymon Malinowski.
Więcej
-
Postępujące zmiany klimatyczne wymuszają pilną zmianę źródeł energii. Nowe technologie ograniczają emisję dwutlenku węgla oraz pochłaniają go z powietrza
2018-11-05
innowacje.newseria.pl
W ciągu najbliższych kilku dekad globalne ocieplenie może osiągnąć niebezpieczny poziom – alarmują klimatolodzy i apelują o redukcję emisji gazów cieplarnianych do atmosfery. Coraz więcej państw w odpowiedzi na to rezygnuje z obciążającej środowisko energetyki węglowej na rzecz odnawialnych źródeł energii. To jednak za mało. Aby skutecznie zredukować efekt cieplarniany, potrzebne są technologie pochłaniające dwutlenek węgla już znajdujący się w atmosferze.
Więcej
-
Konferencja „Czy możemy jeszcze zdążyć? 1,5oC jako wyzwanie klimatyczne: Jak zatrzymać wzrost temperatury na tym poziomie?”
2018-10-09„Czy możemy jeszcze zdążyć? 1,5oC jako wyzwanie klimatyczne: Jak zatrzymać wzrost temperatury na tym poziomie?”
Więcej
-
1,5 stopnia przyniesie ogromne zmiany
2018-10-08Próg bezpieczeństwa wzrostu średniej temperatury na świecie to 1,5 stopnia - wynika z najnowszego raportu Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatu. Większy wzrost temperatury może mieć nieodwracalne skutki.
Więcej
-
Klimatyczne babie lato z Fundacją Aeris Futuro!
2018-09-21Będzie gorąco! Będzie się działo – tak można w skrócie opisać program działań na rzecz ochrony klimatu Fundacji Aeris Futuro na najbliższe miesiące. Kulminacyjnym punktem będzie 3 edycja krakowskiego Climathonu, międzynarodowego wydarzenia, które odbędzie się w tym roku 26 i 27 października.
Więcej
-
Badania: stężenie CO2 w szkołach jest zbyt wysokie
2018-06-04
PAP Nauka w Polsce
Stężenie CO2 w szkolnych klasach często przekracza poziom uznawany za zdrowy - wynika z badań przeprowadzonych przez Instytut Medycyny Pracy w kilkunastu łódzkich podstawówkach. Zdaniem ekspertki z IMP warto wypracować zalecenia dot. jakości powietrza w szkolnych klasach.
Więcej
-
13 miast na świecie zagrożonych wysokimi temperaturami w kolejnej dekadzie
2018-04-23
PAP Nauka w Polsce
W 13 miastach w różnych częściach globu temperatura w latach 20-tych XXI wieku może wzrosnąć powyżej 2 st. C. To duże zagrożenie i potrzebne są plany działania dopasowane do indywidualnych potrzeb każdego miejsca – mówią eksperci.
Więcej
-
Czym jest smog, jak rujnuje nam zdrowie i jak się przed nim chronić?
2018-04-06Spróbujmy rozjaśnić mglistą naturę smogu metodą pytań i odpowiedzi.
Więcej
-
Miejskie wyspy ciepła
2017-12-28
PAP Nauka w Polsce
Miasta jednocześnie są pod wpływem globalnych zmian klimatycznych, ale same też modyfikują lokalne warunki klimatyczne m.in. poprzez tzw. miejskie wyspy ciepła. Wpływają one także na wielkość opadów czy wilgotność – mówi prof. Krzysztof Fortuniak z Uniwersytetu Łódzkiego.
Więcej
-
Ukryty rachunek z węgiel 2017 - raport WiseEuropa
2017-09-21W ostatnich latach wsparcie dla górnictwa węgla kamiennego istotnie wzrosło - wynika z aktualizacji raportu „Ukryty rachunek za węgiel” przygotowanej przez WiseEuropa. Przedstawione w opracowaniu prognozy wskazują również, że kontynuacja obecnej polityki energetycznej może prowadzić do przeznaczenia ponad 150 mld zł na wsparcie dla górnictwa i energetyki węglowej do 2030 roku.
Więcej
-
Konsultacje społeczne "uchwały antysmogowej" dla Mazowsza
2017-07-24Od 20 lipca do 18 sierpnia można konsultować uchwałę antysmogową dla Mazowsza.
Więcej
-
Nowe badania sugerują pesymistyczny scenariusz zmian klimatu
2017-06-08
Maciek Bieńkowski
W najbliższym czasie globalne ocieplenie może znacznie przyspieszyć, co pociągnie za sobą trudne lub niemożliwe do opanowania skutki. Mówimy o najbliższych 10 latach.
Więcej
-
Ponad 400 ppm CO2 - sytuacja robi się groźna
2017-05-31
Hubert Bułgajewski
Ilość dwutlenku węgla w atmosferze ulega ciągłemu zwiększaniu. Tempo to nie ma precedensu w całej znanej nam historii planety. Spalając paliwa kopalne, osiągamy już koncentracje CO2 niewidziane na Ziemi od kilkunastu milionów lat.
Więcej
-
Rekordowe tempo wzrostu stężenia CO2
2017-04-12
Marcin Popkiewicz
W lutym 2017 roku pomiary na Mauna Loa pokazały 406,42 ppm. 2016 to piąty rok z rzędu, kiedy stężenie CO2 rośnie o ponad 2 ppm.
Więcej
-
Nie zatrzymamy oceanów
2017-01-24
ChronmyKlimat.pl
Bez względu na to jak bardzo ograniczymy emisje dwutlenku węgla, inne gazy cieplarniane wciąż będą oddziaływać na oceany.
Więcej
-
Global Carbon Budget 2016 – kolejny rok bez wzrostu emisji
2016-11-28
Agata Golec
Poziom globalnych emisji ze spalania paliw kopalnych w roku 2015 nie uległ zmianie, a w roku 2016 przewiduje się jedynie niewielki jego wzrost – informują badacze z Global Carbon Project.
Więcej
-
CCPI 2017: Jak walczymy ze zmianą klimatu?
2016-11-17
Agata Golec
Wyniki najnowszego Climate Change Performance Index (CCPI) potwierdzają wzrost zainteresowania pozyskiwaniem energii ze źródeł odnawialnych oraz efektywnością energetyczną. Autorzy raportu podkreślają jednak, że chociaż świat idzie we właściwym kierunku, to niezbędne zmiany w obszarze energetyki następują zdecydowanie zbyt powoli.
Więcej
-
Stężenie CO2 w atmosferze przekroczyło 400 ppm
2016-10-14Bardzo prawdopodobne, że wszystkie dzieci urodzone w przyszłości będą żyły na świecie, w którym stężenie CO2 w atmosferze już nigdy nie będzie niższe niż 400 ppm. Czy ma to jakiekolwiek znaczenie?
Więcej
-
Miasta chcą rozwiązywać problemy ekologiczne
2016-10-03Sosnowiec i Warszawa to przykłady miast, które biorą na siebie rolę "żywych laboratoriów" – testując sposoby rozwiązywania miejskich problemów ekologicznych. Polskie miasta coraz częściej biorą udział w projektach w ramach programu Horyzont 2020 – mówi PAP ekspertka.
Więcej
-
Rośliny przystosowują się do zwiększonego stężenia CO2
2016-09-26Badanie współfinansowane w ramach unijnego projektu EXPEER dowodzi, że rośliny w coraz większym stopniu przystosowują się do zwiększenia stężenia dwutlenku węgla w atmosferze, co może mieć istotne implikacje dla globalnego bezpieczeństwa żywnościowego i ochrony przyrody.
Więcej
-
Przesunięte chmury
2016-08-17
Aleksandra Kardaś, naukaoklimacie.pl
Najnowsza analiza danych satelitarnych wskazuje, że średnio rzecz biorąc chmury sięgają coraz wyżej i przesuwają się w stronę biegunów. A to, niestety, sprzyja ociepleniu klimatu.
Więcej
-
Cyklony tropikalne będą bardziej niszczycielskie?
2016-08-16
Tomasz Pieńkowski
Specjaliści przewidują, że wraz ze wzrostem globalnej temperatury będą pojawiać się coraz silniejsze cyklony tropikalne. Trend ten już wkrótce będzie bardziej zauważalny.
Więcej
-
Rok 2016 będzie prawdopodobnie najcieplejszy w historii pomiarów
2016-08-03
Tomasz Pieńkowski
Specjaliści z NASA ogłosili, że pierwsze półrocze 2016 roku było zdecydowanie cieplejsze, niż najcieplejsze jak dotąd pierwsze 6 miesięcy roku 2015.
Więcej
-
Światowe PKB topnieje pod wpływem zmiany klimatu
2016-07-29
Agata Golec
Wzrost temperatur spowodowany zmianą klimatu stanowi poważne zagrożenie dla wydajności światowej gospodarki. Szczególnie odczują to kraje w najcieplejszych regionach planety.
Więcej
-
Klimatyzacja dobra rzecz?
2016-07-04Według najnowszych analiz do roku 2030 na całym świecie zostanie zainstalowanych 700 milionów nowych klimatyzatorów. Co to oznacza dla klimatu?
Więcej
-
Globalne ocieplenie może sięgnąć nawet 10 st. C
2016-06-30Jeśli spalimy wszystkie zasoby paliw kopalnych, do atmosfery trafi ponad 18 000 Gt CO2. W efekcie średnia globalna temperatura podniesie się kilkakrotnie więcej niż zakłada porozumienie paryskie – wynika z badania opublikowanego w Nature Climate Change.
Więcej
-
Samo sadzenie drzew nie wystarczy, by zatrzymać zmiany klimatu
2016-05-11
Agata Golec
W ciągu ostatnich 260 lat w Europie przybyło prawie 200 tys. km2 lasów. Naukowcy sugerują, że przyczyniły się one do średniego wzrostu temperatury o 0,12 st. C. Jak to możliwe?
Więcej
-
Szanuj żywność… i klimat
2016-04-14
Agata Golec
Bardziej efektywne gospodarowanie żywnością pomogłoby nie tylko ograniczyć problem głodu na świecie, ale i złagodzić skutki zmian klimatycznych.
Więcej
-
Czy wulkany emitują więcej CO2 niż człowiek?
2015-12-28
Marcin Popkiewicz
Często słyszymy, że większy wpływ na ocieplenie klimatu mają wulkany niż działalność ludzi. Czy tak jest rzeczywiście?
Więcej
-
Antropogeniczne zaburzenie klimatu: gniew oceanów
2015-11-14
Hubert Bułgajewski
Najgorętszy rok w historii pomiarów. Czy będziemy jeszcze mieli kiedyś prawdziwą zimę ze śniegiem i mrozem?
Więcej
-
Gazeta Prawna: Emisjami CO2 straszą nas nieuki
2015-10-13
Marcin Popkiewicz, Nauka o Klimacie
W Dzienniku Gazecie Prawnej pojawił się artykuł, którego autor ma szanse na wysoką pozycję w konkursie na Klimatyczną Bzdurę Roku.
Więcej
-
Koreańczyk Hoesung Lee przewodniczącym IPCC
2015-10-13Ekonomista specjalizujący się w energetyce ma stać na czele najważniejszego ciała doradczego ds. zmian klimatu. Lee chce być linkiem łączącym kraje rozwinięte i rozwijające się.
Więcej
-
Sekrety poziomu morza
2015-10-01
Aleksandra Kardaś, Ziemia na rozdrożu
Poziom morza rośnie głównie dlatego, że cieplejsza woda się rozszerza. Na drugim miejscu jest topnienie lodowców górskich, a dopiero na trzecim zanik lądolodów Grenlandii i Antarktydy – choć to może się zmienić...
Więcej
-
Czy globalne ocieplenie zrujnuje europejskie winiarnie?
2015-09-23Jeżeli nie uda się powstrzymać globalnego ocieplenia, gwałtownie zmienią się wzorce upraw w Europie. To mogą być ostatnie lata, by napić się burgunda czy tokaju. Będziemy pić wino brytyjskie... i polskie.
Więcej
-
Hekatomba wielkich roślinożerców
2015-09-18
Tomasz Kłoszewski, Ziemianarozdrozu.pl
Hipopotamy, nosorożce i słonie zwiększają różnorodność krajobrazu i chronią przed pożarem. Są pożywieniem drapieżców i walorem turystycznym biednych krajów. 60% gatunków jest zagrożonych wyginięciem. Niektóre mogą zniknąć, zanim odkryje je nauka.
Więcej
-
Wieczna zmarzlina – tykająca klimatyczna bomba
2015-09-16
Hubert Bułgajewski, Ziemia na rozdrożu
Ilość węgla zgromadzonego w zmarzlinie jest większa od tej, jaką człowiek wyemitował do atmosfery od 1880 roku. Wystarczy, by zapoczątkować tragiczne w skutkach ocieplenie.
Więcej
-
Czy obecna zmiana klimatu zagraża ptakom?
2015-09-11
dr hab. Krzysztof Kujawa, Ziemia na rozdrożu
Zagrożenie dla ptaków wędrownych związane ze zmianą klimatu jest równe sumie wszystkich innych zagrożeń spowodowanych przez człowieka. Wielkie wymieranie już się rozpoczęło – dowodzi dr hab. Krzysztof Kujawa.
Więcej
-
Rosyjskie piekło pożarów – cena za naftową gospodarkę
2015-08-31
Hubert Bułgajewski, Arktyczny Lód
Ogromne pożary tym razem pustoszą rosyjski Daleki Wschód. Wielkie smugi dymu są widoczne z kosmosu – całkowicie przesłoniły jezioro Bajkał. Krajobraz w rejonie pożarów jest iście apokaliptyczny.
Więcej
-
„Pojutrze”: mit wiecznie żywy
2015-08-14Media od prawa do lewa, zarówno polskie, jak i zagraniczne, straszą ochłodzeniem. Co nowego odkryli naukowcy, że znów napastują znękaną opinię publiczną? – pyta przewrotnie prof. Szymon Malinowski.
Więcej
-
Fale upałów: jaka przyszłość czeka Polskę?
2015-08-12Zwalnia pas bardzo szybkich wiatrów wiejących nad Europą. To dlatego Polskę nawiedzają długotrwałe upały. Do końca wieku maksymalne temperatury w Europie Centralnej wzrosną nawet o 7 stopni!
Więcej
-
Jeśli klimat zmienia się naprawdę, to jak wyjaśnisz mrożoną pizzę, hę?
2015-07-28
Marcin Popkiewicz
Sceptycy zmian klimatu uciekają się do manipulacji słownych znanych już w Antyku. Orężem staja się techniki „słomianej kukły” i „zbierania wisienek”.
Więcej
-
Munich Re: Coraz więcej katastrof klimatycznych i pogodowych
2015-07-09Ekstrema pogodowe występują dziś kilkukrotnie częściej niż we wczesnych latach 80.
Więcej
-
Niedźwiedzie polarne nie przetrwają na diecie lądowej
2015-07-06Zanik lodu zmusza latem niedźwiedzie polarne do zejścia na ląd. Tam mogą żywić się ptasimi jajami, jagodami i małymi ssakami. Czy jednak największe niedźwiedzie świata będą w stanie przeżyć w ocieplającej się Arktyce, zmieniając dietę na lądową?
Więcej
-
Przerwa w ociepleniu klimatu? Bynajmniej
2015-07-01Powracają argumenty typu: „globalne ocieplenie skończyło się kilkanaście lat temu” albo „ocieplenie spowolniło”. Analiza opublikowana w „Science” wskazuje, zmiany klimatu ani się nie zatrzymały, ani nie spowolniły.
Więcej
-
Epickie susze dewastują planetę
2015-06-24
Hubert Bułgajewski
Niedobory wody mogą stać się największym zagrożeniem, z którym będziemy musieli się zmierzyć w ocieplającym się świecie. W siedmiu regionach świata to już się dzieje.
Więcej
-
New Scientist: przekroczyliśmy granice wytrzymałości trzech systemów podtrzymujących życie na Ziemi
2015-06-18Kiedy załamią się systemy podtrzymujące naszą egzystencję? Grupa prominentnych naukowców zidentyfikowała obszary kluczowe dla przetrwania gatunku.
Więcej
-
Zielona niewiedza
2015-06-17
Marcin Popkiewicz
Miałem ostatnio kilka wykładów w różnych zielonych fundacjach i organizacjach. Wśród wielu poruszanych wątków była też zmiana klimatu. Zaintrygowały mnie wyjątkowo zgodne odpowiedzi na pewne pytanie.
Więcej
-
Gwałtowny wzrost stężenia metanu w Arktyce
2015-06-11
Hubert Bułgajewski
W ciągu ostatnich kilku miesięcy stacje pomiarowe w Arktyce zanotowały niepokojący wzrost stężenia metanu w atmosferze. Przyczyną rosnącej ilości metanu na biegunie, jak i na całej planecie, jest ocieplający się klimat.
Więcej
-
Jak Brazylia przetrwa porę suchą?
2015-06-09W Brazylii skończyła się pora deszczowa – najsuchsza od 80 lat. W porę suchą São Paulo wkracza z niemal pustymi rezerwuarami wody. Może dojść do racjonowania wody.
Więcej
-
Polskie Lobby Przemysłowe: W naszym wszechświecie prawa fizyki działają inaczej
2015-05-22
Marcin Popkiewicz
Lobbyści paliw kopalnych posuwają się do najbardziej absurdalnych stwierdzeń, by obronić status węgla w polskiej energetyce. Areną ich cyrkowych popisów jest... Sejm.
Więcej
-
Glina jako magazyn dwutlenku węgla?
2015-05-20Odpowiednio przygotowana glina syntetyczna może być skutecznym i tanim materiałem pozwalającym wychwytywać i przechowywać szkodliwy dla klimatu dwutlenek węgla – wskazują badacze.
Więcej
-
400 ppm – wkraczamy w nowy, gorący świat
2015-05-16
Hubert Bułgajewski
Liczba 400 przejdzie do historii badań i obserwacji klimatu. Chodzi o 400 ppm (części na milion) dwutlenku węgla w atmosferze.
Więcej
-
Skąd się wziął próg ocieplenia 2°C?
2015-05-04Politycy zgadzają się, że musimy zahamować wzrost temperatur na poziomie 2°C. Cel ten jest podstawą negocjacji globalnego porozumienia klimatycznego. Skąd się wziął? Z czego wynika?
Więcej
-
Naukowcy: 75% rezerw paliw kopalnych musi zostać w ziemi
2015-04-30¾ znanych rezerw paliw kopalnych musi zostać w ziemi, inaczej czekają nas niekontrolowane zmiany klimatu – twierdzą naukowcy z Earth League, m.in. były szef Banku Światowego Nicholas Stern i ekonomista Jeffrey Sachs.
Więcej
-
Imperium na skraju upadku: jak podbój Arktyki obróci się przeciw Rosji
2015-04-29
Hubert Bułgajewski
Rosyjskie wojska ćwiczą na krach lodowych Oceanu Arktycznego. Władimir Putin ma chrapkę na ropę i gaz Arktyki. I to mimo że Rosja już dziś cierpi z powodu ocieplenia.
Więcej
-
Oceany są na progu wymierania, ale jest promyk nadziei
2015-04-15Łączna powierzchnia Pacyfiku przeznaczona pod działalność wydobywczą wynosi milion kilometrów kwadratowych. Planuje się usuwać całe podwodne góry. Czy da się ustrzec ocean przed wielkim wymieraniem? – zastanawiają się amerykańscy naukowcy.
Więcej
-
Tymczasem na Antarktydzie...
2015-04-07Niedawno informowaliśmy o tym, że zasięg lodu morskiego w Arktyce jest rekordowo niski – tymczasem lód pływający na Antarktydzie ma się całkiem nieźle. Czy to przeczy teorii globalnego ocieplenia?
Więcej
-
Lord Stern: Cele redukcyjne światowych potęg są dużo za niskie. Szykujemy sobie drastyczne ocieplenie
2015-03-27Lord Nicholas Stern oszacował, że deklaracje ograniczenia emisji złożone przez USA, Chiny i Unię Europejską nie pozwolą nam zahamować ocieplenia na bezpiecznym poziomie.
Więcej
-
Padł kolejny ponury rekord: zasięg lodu morskiego w Arktyce jest najmniejszy w historii pomiarów
2015-03-26Pod koniec lutego lód pokrywał niecałe 15 mln km² arktycznych wód – to o milion km² mniej, niż wynosi średnia z ostatnich trzech dekad.
Więcej
-
Puszcza Amazońska pochłania mniej CO₂. Musimy ograniczyć emisje bardziej, niż zakładaliśmy
2015-03-25Drzewa na dopingu umierają młodziej. Jest albo za sucho, albo za mokro. Nic dziwnego, że lasy Amazonii pochłaniają o 1/3 CO₂ mniej niż kiedyś. To wyjątkowo zła wiadomość – globalne emisje muszą spaść bardziej, niż zakładaliśmy.
Więcej
-
Tragedia Vanuatu: czego uczy nas cyklon Pam?
2015-03-19Pam – najsilniejszy cyklon na południowym Pacyfiku od czasu rozpoczęcia pomiarów. Według naukowców wzmocniła go zmiana klimatu. Jednak liczba cyklonów w tym regionie właściwie ma... spadać.
Więcej
-
Geoinżynieria nową bronią służb specjalnych?
2015-02-23CIA sponsoruje nowy raport amerykańskiej Narodowej Akademii Nauk nt. ochrony klimatu. Czołowy klimatolog pyta: kto będzie właścicielem technologii manipulacji klimatem? Czy służby specjalne chcą je wykorzystać na polu walki? Walki z wrogim państwem, a nie z ociepleniem?
Więcej
-
Prognozy IPCC dla Polski i regionu. Cz. 4: Powodzie i wzrost poziomu morza
2015-02-02W ostatniej części cyklu omawiamy wpływ opadów nawalnych na gospodarkę wodną, energetykę i transport oraz skutki wzrostu poziomu Bałtyku. Diagnozujemy działania adaptacyjne w tych obszarach.
Więcej
-
Prognozy IPCC dla Polski i regionu. Cz. 3: Susze i straty w rolnictwie
2015-01-31W trzeciej części cyklu skupiamy się na zapisach Piątego Raportu IPCC dotyczących stosunków wodnych w naszym regionie. Szukamy rozwiązań, które złagodzą skutki susz i zapewnią nam bezpieczeństwo żywnościowe.
Więcej
-
Prognozy IPCC dla Polski i regionu. Cz. 2: Bioróżnorodność i turystyka
2015-01-30W kolejnej części cyklu „Prognozy IPCC dla Polski i regionu” omawiamy wpływ drastycznych upałów na florę i faunę oraz na turystykę. Szukamy dobrej strategii adaptacji w tych obszarach.
Więcej
-
2014 najcieplejszym rokiem w historii pomiarów
2015-01-21Dwie niezależne instytucje amerykańskie: NOAA i NASA ogłosiły, że 2014 rok był najcieplejszym od roku 1880, kiedy to rozpoczęto regularne pomiary temperatur. Rekordy ciepła zanotowano i w Polsce i w całej Europie.
Więcej
-
Naukowcy: większość paliw kopalnych musi zostać w ziemi
2015-01-14Jedna trzecia globalnych zasobów ropy, połowa gazu i ponad 80% pozostałych zasobów węgla musi pozostać w ziemi. W przeciwnym razie do połowy wieku temperatury wzrosną więcej, niż o 2°C w stosunku do średniej z czasów przedindustrialnych – czytamy w „Nature”.
Więcej
-
Podsumowując podsumowanie — Piąty Raport IPCC
2015-01-13W minionych miesiącach premierę miały cztery części Piątego Raportu Oceniającego IPCC. Prezentujemy podsumowanie najważniejszych faktów zawartych w tym kompendium wiedzy o klimacie.
Więcej
-
Naukowcy nie wiedzą „na 100%”. Czy to znaczy, że nic nie musimy robić?
2015-01-05Nauka nie jest w stanie wyjaśnić wszystkich obserwowanych zjawisk, ani opisać wszystkich mechanizmów rządzących klimatem. Nie oznacza to jednak, że powinniśmy zaniechać działań na rzecz ochrony klimatu.
Więcej
-
Rok 2014 najcieplejszy w historii Europy. Winne gazy cieplarniane
2015-01-02Mijający 2014 rok był zapewne najcieplejszym rokiem w Europie w historii pomiarów, a gazy cieplarniane miały duży wpływ na taki stan rzeczy – donosi brytyjski dziennik „The Guardian”, przytaczając wyniki najnowszych badań.
Więcej
-
Na Pacyfiku tyka bomba klimatyczna. Z dna mogą uwolnić się miliony ton metanu
2014-12-25Na dnie Pacyfiku, u zachodnich wybrzeży USA, znajdują się wielkie złoża hydratów metanu. Wody ocieplają się na tyle, by uwolnić ten groźny dla klimatu gaz.
Więcej
-
Naukowcy: Skupmy się na CO2. Redukcje emisji metanu czy sadzy niewiele zmienią
2014-12-24Nowa praca naukowa dowodzi, że kluczem do złagodzenia zmian klimatu jest redukcja emisji długo żyjących gazów cieplarnianych, takich jak CO2. Nie zyskamy na czasie, ograniczając emisje metanu czy sadzy.
Więcej
-
Przemysłowe emisje CO2 są najwyższe w historii. Na szczęście wzrost emisji spowalnia
2014-12-23W 2013 roku emisje ze spalania paliw kopalnych i produkcji cementu były najwyższe w historii. Mimo to rosły w mniejszym tempie, niż wynosi średnia dla lat 2003-2013.
Więcej
-
Lord Stern: Potrzebujemy tysięcy instalacji CCS
2014-12-21By złagodzić zmiany klimatu, będziemy potrzebować tysięcy instalacji wychwytu i składowania dwutlenku węgla – twierdzi były główny ekonomista Banku Światowego.
Więcej
-
Operacja się udała, ale pacjent ledwo dyszy
2014-12-11Według Met Office dalszy wzrost emisji gazów cieplarnianych przyniesie Europie Środkowej śmiertelne upały. Czytam między wierszami: chorobliwe uzależnienie od węgla skończy się dla nas wysoką gorączką.
Więcej
-
Koszt adaptacji do zmian klimatu w krajach rozwijających się? Nawet pół biliona dolarów rocznie do połowy wieku
2014-12-09Jak wynika z raportu UNEP, do roku 2050 koszt adaptacji w biednych krajach wyniesie 250-500 mld dolarów rocznie. I to mimo redukcji emisji gazów cieplarnianych.
Więcej
-
Światowa Organizacja Meteorologiczna: 2014 może być najcieplejszy w historii pomiarów
2014-12-07Rok 2014 będzie jednym z najcieplejszych - a może i najcieplejszym rokiem w historii pomiarów. Przyczyną jest wysoka temperatura powierzchni oceanów, która wywołała gwałtowne opady w jednych zakątkach globu i drastyczne susze w innych.
Więcej
-
Zmiany klimatu, a rolnictwo w krajach rozwijających się
2014-12-01Badania naukowe wskazują, że dzięki zastosowaniu odpowiednich praktyk drobni rolnicy mogą zwiększyć wydajność swoich gospodarstw i pomóc w walce ze zmianami klimatycznymi.
Więcej
-
Raport ONZ: od połowy wieku emisje CO2 muszą być negatywne. Inaczej katastrofę klimatyczną mamy jak w banku.
2014-11-25Wg raportu UNEP emisje dwutlenku węgla muszą spaść do zera do roku 2070. By tak się stało, od połowy wieku pochłanianie CO2 musi przeważać nad emisjami.
Więcej
-
Geoinżynieria - serwis naprawy klimatu z ograniczoną odpowiedzialnością.
2014-11-20System klimatyczny to wielka, skomplikowana maszyna. Owszem, mamy jej plany w postaci nauk o klimacie. Tyle, że to raczej szkice – tworzone w trudzie przez geofizyków i oceanografów. Czegoś tu bardzo brakuje – kontaktu z PROJEKTANTEM.
Więcej
-
Geoinżyniera może złagodzić skutki wielkich erupcji wulkanicznych.
2014-11-17Emisje dwutlenku siarki z dużego wulkanu mogą wywołać drastyczne ochłodzenie. Wg naukowców wiecznej zimy unikniemy pompując do atmosfery... gazy cieplarniane.
Więcej
-
Lasy akumulują biomasę inaczej, niż sugerowały modele
2014-10-03Drzewa na dalekiej północy gromadzą więcej biomasy w korzeniach, a mniej w liściach, a igły utrzymują się na drzewach w zimnym klimacie znacznie dłużej niż w ciepłym. Dzięki nowym badaniom można będzie urealnić modele dotyczące m.in. pochłaniania CO2 przez lasy.
Więcej
-
Globalne ocieplenie odpowiada za suszę w Kalifornii?
2014-10-02Wywołane przez człowieka zmiany klimatyczne nasiliły katastrofalną suszę w Kalifornii, twierdzą naukowcy.
Więcej
-
Jak testujemy czułość klimatu
2014-09-29Emisje dwutlenku węgla przekroczyły najbardziej pesymistyczne prognozy.
Więcej
-
Fizyk atmosfery: ozonu przestało ubywać także nad Polską
2014-09-17Ogłoszony przez ONZ raport, który mówi o pierwszych oznakach regeneracji warstwy ozonowej w atmosferze, nie jest dla naukowców zaskoczeniem: również nad Polską ozonu przestało ubywać – mówi dr hab. Janusz Jarosławski z Instytutu Geofizyki PAN.
Więcej
-
Triumfalny powrót ozonu
2014-09-15Warstwa ozonowa wykazuje pierwsze oznaki zagęszczenia. Zmniejsza się także dziura ozonowa nad Antarktydą – wynika z najnowszego raportu ONZ.
Więcej
-
Ognisty rok w Kanadzie
2014-09-06Tegoroczny sezon pożarów w Kanadzie jest jednym z najgorszych w historii.
Więcej
-
Naukowcy rozwikłali tajemnicę gigantycznego krateru na Syberii
2014-08-30Badacze sugerują, że w wyniku wzrostu temperatur stopniała i zapadła się wieczna zmarzlina, uwalniając zgromadzony w niej metan.
Więcej
-
Metan i przekleństwa
2014-08-18W wyjątkowo dosadny sposób naukowcy komentują procesy, jakie zachodzą właśnie na dnie Oceanu Arktycznego.
Więcej
-
Ziemia na klimatycznej krawędzi
2014-06-04Jak ogłosili w ubiegłym miesiącu naukowcy z obserwatorium Mauna Loa, poziom koncentracji dwutlenku węgla w atmosferze sięgnął 400 ppm (cząstek na milion). Nigdy wcześniej w historii człowieka, stężenie dwutlenku węgla nie było tak wysokie.
Więcej
-
Poziom dwutlenku węgla w Pacyfiku zwiększa się szybciej, niż sądzono
2014-04-17Najnowsze badania naukowców NOAA wyraźnie pokazują, że zawartość CO2 w tropikalnych rejonach Oceanu Spokojnego są znacząco wyższe, niż przewidywały prognozy. Oznacza to nie tylko zabójczą dla wielu organizmów zwiększoną kwasowość, ale także może to zachwiać globalnym cyklem węglowym i przyczynić się do przyspieszenia zmian klimatycznych.
Więcej
-
Komisja Europejska wycofuje się z pomysłu nałożenia opłat na wszystkie linie lotnicze
2014-04-07Podczas debaty w Parlamencie Europejskim, która odbyła się 2 kwietnia, Komisja Europejska zaapelowała do posłów, żeby głosowali za zwolnieniem z opłat za emisje CO2 przewoźników spoza UE. Tym samym pod presją rządów państw członkowskich tuż przed głosowaniem rezygnuje ze swojej wcześniejszej propozycji – poinformował portal euractiv.com.
Więcej
-
Scenariusze klimatyczne Polski w XXI wieku
2014-02-27Co czeka Polskę w ciągu najbliższych dziesięcioleci w związku ze zmianami klimatu? Czy powinniśmy powoli przyzwyczajać się do zim, takich jak obecna? Czy, jak przewidują niektóre ośrodki meteorologiczne, najbliższe lato, który ma należeć do najcieplejszych w historii pomiarów, jest jedynie zapowiedzią tego, co przyniosą następne dekady? Odpowiedzi próbują udzielić eksperci z projektu Klimada.
Więcej
-
SatBałtyk, czyli morze bez tajemnic
2014-02-26Prężnie działający system oparty na obserwacjach satelitarnych wkrótce będzie działał na Morzu Bałtyckim. Pozwoli rzetelnie i całościowo analizować zmiany pogody, skutecznie uprzedzać o zagrożeniach związanych z katastrofami, zapewnić warunki dla bezpiecznej żeglugi.
Więcej
-
Zmiany klimatu sprzyjają arktycznym inwazjom roślin
2014-02-23Postępujące ocieplenie sprzyja szybszym inwazjom obcych gatunków roślin w Arktyce – wynika z badań na Islandii, prowadzonych z udziałem polskich naukowców. Postępujące ocieplenie oznacza dla flory Islandii wyraźne zmiany.
Więcej
-
CCS – lek na emisje europejskich gazów cieplarnianych?
2014-01-24Parlament Europejski chce rozwoju technologii wychwytywania i magazynowania dwutlenku węgla (CCS). Jeżeli uda się sprawić, by stała się tańsza w użytkowaniu, może to znacząco obniżyć europejski poziom emisji tego gazu cieplarnianego.
Więcej
-
Zatwierdzono przydział 404,6 mln bezpłatnych uprawnień do emisji gazów cieplarnianych
2014-01-23Komisja Europejska uznała polski plan zakładający przeznaczenie 404,6 mln uprawnień do emisji dwutlenku węgla na modernizację sektora energii elektrycznej za zgodny z unijnymi przepisami dotyczącymi pomocy państwa.
Więcej
-
Zmiany klimatu największym zagrożeniem dla bioróżnorodności Arktyki
2013-06-19Różnorodność biologiczna Arktyki jest zagrożona. Zdecydowanie najgroźniejsze są zmiany klimatu. Sprawiają one, że wszystkie inne niebezpieczeństwa stają się poważniejsze – informuje najnowszy raport "Arctic Biodiversity Assessment".
Więcej
Newsletter
Patronaty
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności