więcej


Inicjatywy lokalne

Wkrótce rozpocznie się budowa biogazowni w Świdwinie (17637)

2014-09-13

Drukuj
galeria

Biogazownia w Grzmiącej, fot. Wikipedia, CC-BY-SA-3.0

Esperotia Energy Investments planuje rozpocząć budowę biogazowni w Świdwinie, ma też w planach kolejną transakcję nabycia projektu biogazowni rolniczej.

Carbo-Bio, spółka zależna Esperotia Energy Investments, otrzymała od Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego zaliczkę w wysokości 2 mln zł w ramach przyznanej dotacji na budowę biogazowni rolniczej w Świdwinie o mocy 1,2 MW. Łączna wartość przyznanego dofinansowania wynosi 6 mln zł. Esperotia Energy Investments pracowała w minionym kwartale nad pozyskaniem finansowania dłużnego potrzebnego do realizacji procesu inwestycyjnego budowy tej biogazowni. Negocjacje przedłużały się – jak informuje Esperotia, z przyczyn niezależnych od spółki – ale obecnie znajdują się w końcowym etapie. Planowane rozpoczęcie budowy przypada jeszcze na III kw. br.

– Głównym czynnikiem przedłużającego się procesu uzyskania finansowania dłużnego na realizację budowy biogazowni rolniczej w Świdwinie były problemy, które dotknęły Banco Espirito Santo. Obecnie jednak sytuacja się klaruje i liczymy, że w najbliższym czasie uzyskamy finansowanie na ten projekt – mówi Agnieszka Król, prezes Zarządu Esperotia Energy Investments.

Esperotia ma zamiar dokonać kolejnej transakcji nabycia projektu biogazowni rolniczej z przyznaną dotacją oraz z otrzymanym pozwoleniem na budowę. Jest to zgodne z przyjętą przez Zarząd strategią rozwoju spółki. Emitent liczy również, że dzięki wejściu w życie nowej ustawy o odnawialnych źródłach energii mocno zwiększy się zainteresowanie funduszy inwestycjami w branżę OZE, w tym także biogazownie rolnicze, a więc łatwiej będzie pozyskiwać kapitał na realizację projektów.

Ustawa o OZE jest już po pierwszym czytaniu w Sejmie i została skierowana do Komisji Nadzwyczajnej ds. energetyki i surowców energetycznych.

– Fundusze inwestycyjne cały czas czekają na nową ustawę o odnawialnych źródłach energii i w związku z tym wstrzymują się na razie z podejmowaniem decyzji inwestycyjnych. Pytają jednak o kolejne pakiety projektów i chcą być przygotowane na wprowadzenie nowych regulacji prawnych dotyczących rynku OZE – dodaje Król.

Esperotia Energy Investments S.A. tworzy Grupę Kapitałową, w skład której wchodzą spółki celowe przeznaczone do realizacji projektów biogazowni rolniczychw Polsce i w Bułgarii.

 

źródło: redakcja reo.pl


Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej