więcej


Inicjatywy lokalne

Uniejów: hybrydowa elektrownia wykorzystująca geotermię, biomasę i gaz (18041)

2015-01-02

Drukuj
galeria

Uniejów, fot. maciekbor, flickr cc

W Uniejowie (woj. łódzkie) rozpoczęła się budowa hybrydowej elektrowni o mocy 2,4 MW, która będzie produkować energię z wykorzystaniem wód termalnych, gazu i biomasy.

Uniejów wykorzystuje już wody termalne do ogrzewania domów mieszkalnych, szkół i urzędów. Gdy temperatura na zewnątrz spada do -10⁰C, wodę podgrzewa dodatkowo kocioł na biomasę.

Docelowo ciepło będzie pozyskiwane z 3 odwiertów o głębokości 2 km. Władze gminy chcą jednak pozyskiwać energię z jeszcze głębszych odwiertów, do 2,8 km, gdzie temperatura wody sięga 100⁰C, podczas gdy z głębokości 2 km pozyskiwana jest woda o temperaturze 68⁰C.

Jak informuje Polska Agencja Prasowa, teraz biomasa i wody termalne połączone z gazem będą wykorzystywane również do produkcji energii elektrycznej.

Pomysłodawcą budowy hybrydowej elektrociepłowni jest dr hab. inż. Władysław Kryłowicz z Instytutu Maszyn Przepływowych Politechniki Łódzkiej, który zauważył, że woda termalna – potrzebna zimą do ogrzewania mieszkań – latem jest wykorzystywana w Uniejowie w niewielkim stopniu.

Naukowcy z Politechniki Łódzkiej wymyślili, by do zimowej produkcji ciepła dołożyć w okresie letnim produkcję prądu. Jednak woda, której temperatura oscyluje na poziomie niecałych 70⁰C, jest zdecydowanie za chłodna, by mogła uruchomić klasyczne turbiny parowe. Minimum gwarantującym opłacalność jest temperatura 98⁰C. Dlatego geotermia z Uniejowa będzie dogrzewana biomasą.

Energia elektryczna i cieplna, która będzie produkowana w Uniejowie, zaspokoi potrzeby użytkowników budynków należących do miasta i jego spółek. Dodatkowo władze Uniejowa chcą znaleźć inwestora, który byłby zainteresowany odbiorem taniego ciepła.

Elektrownia ma być oddana do użytku za pół roku. Jej koszt wyniesie ok. 20 mln zł. Szacuje się, że inwestycja zwróci się po niespełna dziewięciu latach. Projekt jest współfinansowany z funduszy unijnych; Uniejów otrzymał na ten cel 12 mln zł.


Źródło: gramwzielone.pl
http://gramwzielone.pl/


Udostępnij wpis swoim znajomym!Podobne artykuły


Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej