- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
- Polityka klimatyczna
- Nauka o klimacie
- Zielona gospodarka
- Inicjatywy lokalne
- Energetyka
- Transport
- ADAPTACJA
- PARYŻ COP21
więcej
Polityka klimatyczna
Nauka o klimacie
Zielona gospodarka
Inicjatywy lokalne
Energetyka
Inicjatywy lokalne » konsultacje społeczne
-
Żaby i lotniska
2021-07-24Kapitalizm jest bardzo rozrzutnym systemem gospodarczym. Pozwala na konkurowanie ze sobą wielu podmiotów, z których nie każdy ma gwarancję osiągnięcia sukcesu i po jakimś czasie musi zrezygnować z działalności. Zasoby przeznaczone na jego funkcjonowanie, wybudowana tym celu infrastruktura często zostają zaprzepaszczone. Nic wielkiego, jeśli był to mały osiedlowy sklep, ale znacznie gorzej, jeśli było to warte wiele miliardów lotnisko.
Więcej
-
Co ustalił Krakowski Panel Klimatyczny?
2021-06-21Zakończył się Krakowski Panel Klimatyczny, czyli pierwszy panel obywatelski w Krakowie. Jego celem było wypracowanie odpowiedzi na pytanie: “Jak Miasto Kraków i mieszkańcy mogą ograniczyć zużycie energii i zwiększyć wykorzystanie energii odnawialnej?” przez reprezentatywną grupę Mieszkanek i Mieszkańców.
Więcej
-
Do młodych
2021-06-12Jak młodzi mogą pomóc w realizowaniu polityki klimatycznej i ochrony środowiska?
Więcej
-
Świadomości ekologicznej nigdy za mało
2021-05-29Co prawda mamy 2021 rok, ale w sposób niezauważony przeszły wyniki badania trackingowego świadomości ekologicznej Polaków zamówione przez Ministerstwo Środowiska i przeprowadzone w 2020 roku na reprezentatywnej grupie Polek i Polaków. To te same badania, które od lat 90. realizowała Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju. I jest przełom!
Więcej
-
Nowe narzędzie do śledzenia polityki klimatycznej – NECP Tracker
2021-05-12
CAN-Europe
Całościowa przebudowa oraz wdrożenie ambitniejszych krajowych planów w zakresie energii i klimatu (KPEiK) państw członkowskich odegra kluczową rolę w osiąganiu zwiększonych celów klimatycznych i energetycznych w UE do 2030 r. W związku z wyższymi celami UE w zakresie klimatu i energii ważne jest, aby móc na bieżąco sprawdzać, że państwa członkowskie są na dobrej drodze do realizacji swoich obecnych planów oraz czy są także gotowe do przyspieszenia ich realizacji. Temu służy NECP Tracker.
Więcej
-
Polska w NECP Tracker
2021-05-12NECP Tracker pokazuje dane i cele dla Polski. Co możemy się dowiedzieć w zakresie ambicji naszego kraju do ochrony klimatu.
Więcej
-
Fundusz Europejski Polska Wschodnia - po wysłuchaniu publicznym
2021-04-30Wczoraj (29.04.2021) odbyło się wysłuchanie publiczne w zakresie projektu Funduszu Europejskiego Polska Wschodnia. Podczas wysłuchania pojawiło sięwiele ciekawych postulatów na rzecz wsparcia organizacji pozarządowych. Swój głos miał także dr Wojciech Szymalski z Fundacji Instytut na rzecz Ekorozwoju (ok. 50 minuta materiału video). Przedstawiamy zapis wypowiedzi dr Szymalskiego.
Więcej
-
Planowanie odbudowy za zamkniętymi drzwiami
2021-04-22W konkursie www.cashawards.eu zgłaszano także sygnały z różnych krajów, że proces tworzenia planów odbudowy lub planów sprawiedliwej transformacji nie podlega konsultacjom społecznym. Cztery takie sprawy zostały objęte głosowaniem. Polski w tym gronie nie ma, bo póki co, konsultacje funduszy unijnych trwają. Oto cztery zgłoszone przypadki najbardziej rażących naruszeń zasady partnerstwa.
Więcej
-
Co w trawie piszczy?
2021-02-27Nasi drodzy czytelnicy! Nie zawodzicie nas od początku roku. Minęły niecałe 2 miesiące, a już niektóre nasze artykuły mają więcej niż 1000 odwiedzin – ba, niektóre osiągnęły taki wynik w kilka dni. Bardzo Wam za to dziękujemy i zdradzamy co w trawie piszczy, bo już zeszły śniegi.
Więcej
-
Brak dyskusji niechybnie prowadzi do wojny
2021-02-20Kilka dni temu gromy spadły na panele obywatelskie z artykułu Piotra Trzaskowskiego na portalu oko.press, pt.: ”Panel klimatyczny w Poznaniu, Warszawie i Wrocławiu: dużo partycypacji, efekt wątpliwy”. Panel może nie zawsze się uda, ale jaką mamy alternatywę?
Więcej
-
PGN, MPA, SECAP a może jeszcze więcej
2021-02-06Nadchodzi nowy okres finansowania projektów z funduszy Unii Europejskiej. Niestety samorządy wciąż nie wiedzą, jak się przygotować do absorpcji tych środków. Czy będą potrzebne Plany Gospodarki Niskoemisyjnej, czy będą potrzebne Miejskie Plany Adaptacji, a może połączone plany mitygacji i adaptacji (SECAP). A może będzie potrzebne jeszcze coś więcej?
Więcej
-
Oficjalne podsumowanie Warszawskiego Panelu Klimatycznego – co dalej?
2021-02-05W dniu 4 lutego 2021 roku odbyło się oficjalne podsumowanie Warszawskiego Panelu Klimatycznego. W podsumowaniu wzięli udział wszyscy paneliści, a także prezydent Rafał Trzaskowski oraz dyrektor Justyna Glusman.
Więcej
-
Ruszyły konsultacje Umowy Partnerstwa
2021-01-20W poniedziałek ruszyły konsultacje społeczne Umowy Partnerstwa, najważniejszego dokumentu określającego, w co Polska zainwestuje fundusze europejskie na lata 2021-2027. Chodzi o 76 miliardów euro z unijnej polityki spójności i Funduszu na rzecz Sprawiedliwej Transformacji. Projekt Umowy Partnerstwa przygotowało Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej. Będzie on konsultowany we wszystkich województwach.
Więcej
-
Warszawski Panel Klimatyczny popiera 100%!
2020-12-05Dokładnie tydzień temu zakończył się Warszawski Panel Klimatyczny. Władze miasta już wcześniej wykazywały się aktywnością w realizacji własnych działań proklimatycznych, ale teraz nie powinno już być odwrotu. Panel prawie jednogłośnie poparł 100% OZE, 100% bezemisyjnych budynków i neutralność klimatyczną w 2050 roku.
Więcej
-
Drugie spotkanie edukacyjne Warszawskiego Panelu Klimatycznego
2020-11-20W sobotę 14 listopada 2020 odbyło się drugie edukacyjne spotkanie Warszawskiego Panelu Klimatycznego. Kolejne spotkania będą juz miały charakter dyskusyjny i bedą odbywaly się za zamkniętymi drzwiami. Transmisję z drugiego spotkania można było FB Warszawskiego Panelu Klimatycznego, a materiały archiwalne na Youtube przedsięwzięcia.
Więcej
-
Udział społeczny w ochronie środowiska jest zagrożony
2020-11-19Pewnego ciepłego wiosennego popołudnia dziennikarka Daphne Caruana Galizia zastała pod swoim domem urzędnika sądowego z plikiem nakazów sądowych i pomimo ujadających na nią psów stróżujących, desperacko usiłowała umocować je do ogrodzenia. Było to 19 pozwów o zniesławienie wytoczonych przeciwko niej za jednym razem przez zamożną i wpływową biznesmenkę.
Więcej
-
Pierwsze spotkanie edukacyjne Warszawskiego Panelu Klimatycznego
2020-11-13W sobotę 7 listopada 2020 odbyło się pierwsze edukacyjne spotkanie Warszawskiego Panelu Klimatycznego. Już jutro - 14 listopada, o 10:00 kolejne spotkanie edukacyjne. Transmisje spotkań można śledzić na FB Warszawskiego Panelu Klimatycznego, a materiały archiwalne na Youtube przedsięwzięcia.
Więcej
-
Jak zaczęła się dyskusja o klimacie w Polsce?
2020-11-03Odbywające się obecnie w największych miastach Polski Obywatelskie Panele Klimatyczne są pokłosiem kilku lat działań takich organizacji jak Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju. Pierwsze dyskusje z Polakami o klimacie odbywały się na poziomie powiatów już w 2012 roku w ramach projektu „Dobry klimat dla powiatów”.
Więcej
-
Protoplaści klimatycznego panelu obywatelskiego
2020-10-29Jeszcze zanim w polskich miastach panel obywatelski stał się modny, w mniejszych miejscowościach zaczęły być realizowane narady obywatelskie. To narzędzie importowane do Polski z krajów skandynawskich, dobrze pasujące do mniejszych społeczności, niż wielkie metropolie.
Więcej
-
Obywatelski Konwent Klimatyczny we Francji: inspiracja dla Polaków?
2020-10-26
Katarzyna Udrycka, Virginie Little
W 2018 roku zapowiedziana przez władze Francji podwyżka podatków od paliw kopalnych wywołała bezprecedensową falę protestów w całym kraju (słynny ruch „żółtych kamizelek"). W odpowiedzi, prezydent Emmanuel Macron obiecał, że w sprawie klimatu odda głos obywatelom.
Więcej
-
Panele obywatelskie w Polsce – zaczęło się w Gdańsku
2020-10-23Na początku był solidna ulewa. Dokładnie 15 lipca 2016 roku. Gdańsk wtedy stanął pod wodą, ale już we wrześniu tego samego roku, ówczesny prezydent Gdańska Paweł Adamowicz, ogłosił organizację panelu obywatelskiego na temat „Jak lepiej przygotować Gdańsk na wystąpienie ulewnych opadów deszczu?”. To był de facto pierwszy panel klimatyczny w Polsce.
Więcej
-
Nadchodzi Warszawski Panel Klimatyczny
2020-10-20Warszawa spełnia postulaty mieszkańców i organizacji pozarządowych i organizuje Warszawski Panel Klimatyczny. Na stronie Urzędu Miasta już pojawiły się pierwsze materiały dotyczące panelu. Do panelu zostali już wybrani reprezentanci społeczeństwa, a dziś ogłoszono konkurs na tzw.: strony oraz obserwatorów panelu. Obrady w listopadzie!
Więcej
-
Dziś strajkuj dla klimatu - wirtualnie!
2020-04-03Dołącz do Strajku Klimatycznego Online wchodząc na naszą stronę https://www.msk.earth/strajk gdzie dowiesz się co jeszcze możesz robić #NaMiareKryzysu
Więcej
-
Ruszają konsultacje projektu nowego programu ochrony powietrza na Mazowszu
2020-03-09Program ochrony powietrza jest aktem prawa miejscowego i dotyczy wszystkich mieszkańców województwa mazowieckiego. Dlatego też, aby umożliwić społeczeństwu wypowiedzenie się na temat przygotowanego projektu Zarząd Województwa Mazowieckiego planuje przeprowadzenie konsultacji społecznych. Konsultacje ruszyły 2 marca 2020 r. i trwać będą do 23 marca 2020 r.
Więcej
-
Finał wakacji na klimatycznym pikniku w Warszawie
2019-08-27Ekowarsztaty, pokaz aut napędzanych wodorem i sposoby wykorzystywania energii z promieni słońca – to zaledwie kilka atrakcji rodzinnego Pikniku z Klimatem. Wydarzenie dla dzieci i dorosłych odbędzie się w niedzielę, 1 września przy Multimedialnym Parku Fontann. Hasło XII odsłony wydarzenia brzmi: „WARSZAWA – MIASTO Z KLIMATEM”.
Więcej
-
Wiedeńska mapa cieplna - narzędzie walki z upałami
2019-08-23Ekstremalne zjawiska pogodowe, takie jak fale upałów, stają się coraz częstsze wraz z postępującym kryzysem klimatycznym. Szczególnie dotknięci upałami są mieszkańcy miast. Dlatego na zlecenie przedstawicieli miasta Wiednia opracowana została pierwsza mapa cieplna austriackiej stolicy, która ma pomóc w walce z wysokimi temperaturami adekwatnie do potrzeb jej poszczególnych dzielnic.
Więcej
-
33 proc. mieszkańców terenów zagrożonych kataklizmami pogodowymi nie ubezpiecza się od żywiołu
2019-08-02Prawie 80 proc. mieszkańców terenów narażonych na żywioły uważa, że ich miejsce zamieszkania jest bezpieczne – wynika z najnowszych badań Polskiej Izby Ubezpieczeń. Co trzeci jest przekonany, że ubezpieczenia od skutków żywiołów są zbędne. 60 proc. nie ma oszczędności na wypadek takich szkód.
Więcej
-
Poparcie apelu o dyskusję na temat planowania przestrzennego
2019-07-11Polskie Towarzystwo Ekonomiczne poparło apel Instytutu na rzecz Ekorozwoju i Instytutu Spraw Publicznych o przeprowadzenie dyskusji na temat planowania przestrzennego.
Więcej
-
Chaos Przestrzenny - źródła - skutki - drogi wyjścia - debata on-line
2019-06-1014 czerwca 2019 odbędzie się debata ekspercka na temat kryzysu gospodarki przestrzennej, chaosu i jego źródeł, strat gospodarczych i społecznych, dróg wyjścia. Debata będzie miała charakter 1,5 godzinnego webinarium i będzie transmitowana on line w czasie rzeczywistym.
Więcej
-
Strajkujesz dla Ziemi - już jutro kolejny strajk
2019-04-26Już w sobotę 27 kwietnia w wielu miastach odbędą się demonstracje ruchu Earth Strike. W Warszawie zapraszamy na Wiosenny Marsz Klimatyczny o 14:00 pod Pomnik Kopernika, to drugi protest Strajk dla Ziemi - Earth Strike Warszawa!
Więcej
-
Netto walczy z marnowaniem żywności i pracuje nad nową aplikacją
2019-04-09Sieć Netto kończy prace nad wdrożeniem na polskim rynku nowej aplikacji, której celem jest walka z marnowaniem żywności. Aplikacja jest kolejnym krokiem, który ma pomóc w przeciwdziałaniu zjawisku masowego wyrzucania produktów, które nadają się do spożycia.
Więcej
-
Karnawał dla Klimatu już 15 lutego!
2019-02-12W piątek 15 lutego 2019 roku o godzinie 18:00 pod Sejmem odbędzie się Karnawał dla Klimatu – pierwszy protest zorganizowany przez Strajk dla Ziemi (Earth Strike) w Warszawie.
Więcej
-
1500 km dla rowerów w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii - konsultacje społeczne do 25.07.18
2018-07-051500 km tras rowerowych, łączących wszystkie gminy Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii (GZM). To szkielet metropolitalnego systemu tras rowerowych, którego wstępne założenia zostały zaprezentowane 26 czerwca 2018 podczas spotkania z mieszkańcami GZM.
Więcej
-
Idą wybory
2018-05-14
Wojciech Szymalski
W kampanii wyborczej… ups, podczas spotkań posłów z Warszawiakami…
Więcej
-
Polska poza przestrzenią
2018-04-04
Wojciech Szymalski
Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju także zgłosiła uwagi do projektu ustawy o ułatiweniach w przygotowaniu i realizacji inwestycj mieszkaniowych oraz inwestycji towarzyszących. Stoimy po stronie przestrzeni.
Więcej
-
Rządzi nami „p”olityka
2018-03-26
Wojciech Szymalski
Polityką przez duże „P” nazywam działania, które w sposób skuteczny dążą do rozwiązania określonego problemu bez powodowania nadmiaru innych problemów. A przez małe „p”, piszę o polityce, która nastawiona jest krótkoterminowe efekty, najczęściej wyborcze. Niestety coraz bardziej rządzi nami „p”olityka.
Więcej
-
Na przystanek i do szkoły…
2018-03-21
Wojciech Szymalski
Nowe osiedla mieszkaniowe w Polsce mają być budowane przy założeniu, że mieszkańcy nie będą mieli dalej niż 1000 metrów do przystanku i 3000 metrów do szkoły lub przedszkola. Tak niedługo prawdopodobnie postanowi rząd. Co to może oznaczać w praktyce?
Więcej
-
NIK o zarządzaniu zielenią w miastach
2018-01-25Skontrolowane przez NIK miasta skutecznie zarządzały zielenią miejską. Tereny zielone były właściwe utrzymane i zagospodarowane a samorządy współpracowały z lokalnymi społecznościami i prowadziły działalność edukacyjną w tym zakresie.
Więcej
-
Pomóż nam analizować Plany Gospodarki Niskoemisyjnej
2017-11-02Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju poszukuje stażystów lub wolontariuszy w przygotowaniu przeglądu Planów Gospodarki Niskoemisyjnej polskich gmin.
Więcej
-
Róbmy wiatraki z kasztanów
2017-10-14
Wojciech Szymalski
Dziś Dzień Nauczyciela, więc wszystkim nauczycielom i pedagogom życzymy wszystkiego najlepszego. Ponieważ prawdziwe instalacje wiatrowe trudno dziś w Polsce postawić, może w szczycie sezonu kasztanowego warto zrobić z dziećmi milion instalacji wiatrowych z kasztanów?
Więcej
-
„Zielony” budżet obywatelski Katowic, Łodzi i Poznania
2017-08-28
Agnieszka Rzeńca, Agnieszka Sobol, Arnold Bernaciak
Coraz więcej polskich miast decyduje się na uruchomienie procedury budżetu obywatelskiego, która pozwala na uspołecznienie polityki budżetowej jednostki terytorialnej. Dominującymi obszarami są: zielona infrastruktura oraz ochrona powietrza i atmosfery.
Więcej
-
Dysonans poznawczy
2017-06-08
Wojciech Szymalski
Ministerstwo Rozwoju chce aktywnie promować Polskę jako kraj zrównoważonego rozwoju. Po konferencji poświęconej Agendzie 2030 można mieć jednak mieszane uczucia.
Więcej
-
Mieszkańcy proponują powstanie alternatywnej przestrzeni publicznej na Kazimierzu
2016-11-02Zakończony krakowski 24-godzinny CLIMATHON przyniósł zwycięstwo projektowi dotyczącemu alternatywnej organizacji przestrzeni publicznej na Kazimierzu, uwolnionej od samochodów.
Więcej
-
Małopolanie czekają na antysmogowe przyspieszenie
2016-09-08Z najnowszych badań opinii publicznej wynika, że Małopolanie postrzegają jakość powietrza w swoim regionie jako najgorszą w całym kraju – gorszą nawet niż na Śląsku.
Więcej
-
Na ile Plan Morawieckiego przyczyni się do realizacji polityki klimatycznej?
2016-09-05Już 15 września zapraszamy na debatę z udziałem Sekretarza Stanu Jerzego Kwiecińskiego oraz ekspertów, którzy ocenili projekt "Strategii na rzecz odpowiedzialnego rozwoju" pod kątem realizacji celów polityki klimatycznej.
Więcej
-
Weź udział w opracowaniu Strategii adaptacji do zmian klimatu dla m.st. Warszawy!
2016-08-30Miasto Stołeczne Warszawa we współpracy z Fundacją Instytut na rzecz Ekorozwoju ogłasza nabór kandydatów na przedstawicieli organizacji pozarządowych do Warszawskiego Okrągłego Stołu ds. adaptacji do zmian klimatu (WOSAK), który będzie brał udział w opracowaniu Strategii adaptacji do zmian klimatu dla m.st. Warszawy do 2050 roku.
Więcej
-
67% obywateli chce więcej działań UE w zakresie ochrony środowiska
2016-08-2667% obywateli UE (i 49% ankietowanych Polaków) chce więcej działań UE w zakresie ochrony środowiska naturalnego, a ponad połowa uważa, że dotychczasowe działania Unii są niewystarczające - wynika z najnowszego Eurobarometru.
Więcej
-
CBOS: Polacy chcą energetyki opartej na OZE
2016-08-22Odnawialne źródła energii (OZE) cieszą się największym zaufaniem Polaków – wynika z raportu CBOS opracowanego we współpracy z Collegium Civitas.
Więcej
-
Komisja Europejska: wycinka w Puszczy Białowieskiej niezgodna z prawem
2016-06-17Komisja Europejska ogłosiła, że wszczęła postępowanie przeciwko polskiemu rządowi w związku z przyjęciem przez ministra Szyszko dokumentu, który pozwala na zwiększenie wycinki w Puszczy Białowieskiej. Ministerstwo ma miesiąc na odpowiedź.
Więcej
-
Polacy świadomi zalet zrównoważonego rolnictwa. Raport z badania
2016-06-1184% polskich konsumentów zgadza się, że gospodarstwa powinny być prowadzone w sposób zrównoważony, by pozwoliło to na uprawy na tych terenach także przyszłym pokoleniom.
Więcej
-
Rowerowy i pieszy budżet obywatelski
2016-06-10
Aleksander Buczyński, Paweł Ziniewicz
Od 14 do 24 czerwca 2016 r. możesz zagłosować na projekty zgłoszone do budżetu partycypacyjnego na rok 2017. Wśród nich są dobre i ważne projekty piesze, rowerowe, z zakresu komunikacji publicznej, bezpieczeństwa ruchu drogowego czy zieleni miejskiej.
Więcej
-
Rondo na parkingu
2016-06-08
dr Wojciech Szymalski
Warszawiacy oceniają, że w okolicy ich domów najbardziej brakuje im parkingów*. Miasto zapewne chciałoby coś z tym zrobić, ale rząd nie zmienia swojej polityki wobec płatnego parkowania, bez którego miasta nie zainwestują w parkingi kubaturowe, tak jak nie inwestuje się odnawialne źródła energii, gdy polityka promuje paliwa kopalne.
Więcej
-
W. Kukuła, ClientEarth: Poprawki dla prosumentów niewystarczające [wywiad]
2016-06-06Posłowie rozpoczęli procedowanie projektu nowelizacji ustawy o OZE. Problematyczne zapisy i poprawki do tej nowelizacji, dotyczące m.in. produkcji energii we współspalaniu, komentuje w wywiadzie dla portalu Gramwzielone.pl Wojciech Kukuła z Fundacji ClientEarth Prawnicy dla Ziemi.
Więcej
-
Rekrutacja do projektu Pioneers into Practice. Myślisz o ochronie klimatu? Zgłoś się!
2016-06-05Chcesz stworzyć aplikację mobilną związaną z transportem miejskim? Wiesz jak ograniczyć zużycie ciepła w budynkach mieszkalnych? A może zajmujesz się planowaniem miast i zależy Ci, by żyło się w nich wygodniej i lepiej?
Więcej
-
Polskie powietrze najbardziej zatrute w UE
2016-05-17Najnowszy raport Światowej Organizacji Zdrowia jest dla Polski miażdżący. W zestawieniu miejscowości, w których prowadzone są pomiary jakości powietrza na 50 najbardziej zanieczyszczonych miast aż 33 znajduje się w Polsce.
Więcej
-
Obywatel skarży miasto za smog. Odbyła się pierwsza rozprawa
2016-05-02To bezprecedensowa w Polsce sprawa sądowa, w której obywatel miasta o dużym zanieczyszczeniu powietrza domaga się zadośćuczynienia za naruszenie dóbr osobistych wywołane smogiem.
Więcej
-
Nagroda Człowieka Roku Polskiej Ekologii 2015 dla założycieli Krakowskiego Alarmu Smogowego
2016-04-26Nagrodę Człowieka Roku Polskiej Ekologii 2015 otrzymały wyjątkowo aż trzy osoby: Andrzej Guła, Anna Dworakowska oraz Ewa Lutomska – założyciele inicjatywy podejmującej działania mające na celu poprawę jakości powietrza.
Więcej
-
RELACJA: Jak ograniczać emisje zanieczyszczeń w gminach?
2016-04-06Eksperci ocenili sposób przygotowania PGN w 40 polskich gminach. Ich zdaniem zbyt rzadko w proces ten angażowano aktywnie lokalną społeczność.
Więcej
-
PGN-y – mądrze, czy szkodliwie?
2016-03-25
Wojciech Szymalski
Od dawna słychać głosy, że planowanie w Polsce jest złe, nieskuteczne, a ilość wykonywanych planów całkowicie nie przechodzi w jakość. To prawda. A na przykładzie Planów Gospodarki Niskoemisyjnej widać jak na dłoni, co jest tego przyczyną.
Więcej
-
Co instytucje publiczne przed nami ukrywają?
2016-03-23Fundacja ePaństwo przy współpracy Fundacji ClientEarth przygotowała pierwszą w Polsce stronę umożliwiającą nie tylko sprawdzenie aktualnych poziomów stężeń szkodliwych substancji w powietrzu, ale również zbadania jak dane zanieczyszczenie będzie wpływać na nasze zdrowie.
Więcej
-
Udział społeczeństwa w transformacji niskoemisyjnej jest konieczny!
2016-03-22Na konferencji poświęconej planowaniu ograniczania emisji gazów cieplarnianych oraz innych zanieczyszczeń powietrza eksperci podkreślali potrzebę większego zaangażowania społeczeństwa w podejmowanie decyzji na szczeblu lokalnym.
Więcej
-
Kampania billboardowa w Zakopanem trwa
2016-03-18Tym razem billboardy przedstawiają superbohatera na tle błękitnego nieba z napisem "2017 rok: Burmistrz Dorula bohaterem! Wprowadził uchwałę antysmogową".
Więcej
-
Stolica: Ratusz i politechnika stworzą Warszawski Indeks Powietrza
2016-03-15Urząd m.st. Warszawy oraz Politechnika Warszawska podpisały porozumienie o utworzeniu Warszawskiego Indeksu Powietrza. Dzięki WIP mieszkańcy będą mieli możliwość zapoznania się z prognozowanymi zanieczyszczeniami powietrza w stolicy.
Więcej
-
Warszawa: Konsultujemy "standardy rowerowe"
2016-02-27Pomóż w aktualizacji standardów projektowania i wykonania tras rowerowych! Do 10 marca trwają konsultacje społeczne nowych „standardów rowerowych”.
Więcej
-
Lublin szuka chętnych na fotowoltaikę
2016-02-24Urząd miejski w Lublinie chce zbadać zainteresowanie montażem instalacji fotowoltaicznych wśród mieszkańców pod kątem przygotowania projektu, w którym przewiduje się dofinansowanie na takie inwestycje.
Więcej
-
Prezydent Wrocławia nie chce smogu
2016-01-26Czy Wrocław podąży drogą Krakowa i ograniczy wpływ pieców na smog?
Więcej
-
Pierwszy wyrok w Polsce za brudne powietrze
2015-11-30Opłata miejscowa jest opłatą za pobyt w miejscowości o walorach uzdrowiskowych. A co, jeżeli jakość powietrza jest daleka od ideału? Zdzisław Kuczma wygrywa pozew przeciwko Wiśle.
Więcej
-
Greenpeace ocenia mijającą kadencję parlamentu
2015-10-22VII kadencja Sejmu – podsumowanie Roberta Cyglickiego, dyrektora Greenpeace Polska.
Więcej
-
Śląsk ma swojego oficera rowerowego
2015-09-25Aleksander Kopa został oficerem rowerowym w konkursie ogłoszonym przez Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego. Po zachodniopomorskim i mazowieckim, śląskie jest trzecim województwem w kraju, gdzie samorząd będzie się zajmować problematyką rowerową.
Więcej
-
Dlaczego Polska i UE ograniczają dostęp do informacji o zanieczyszczeniu powietrza?
2015-09-20
Miłosz Jakubowski, Fundacja Frank Bold
Powszechny dostęp do informacji publicznej jest jedną z podstawowych zasad obowiązujących w nowoczesnym, demokratycznym państwie prawa.
Więcej
-
Pierwszy krok Polski ku transformacji niskoemisyjnej
2015-09-17Koalicja Klimatyczna przekazała swoje uwagi do projektu Narodowego Programu Rozwoju Gospodarki Niskoemisyjnej, który został skierowany do konsultacji społecznych przez Ministerstwo Gospodarki. Według Koalicji NPRGN powinien przyjąć status rządowego dokumentu strategicznego.
Więcej
-
Obywatele apelują do Prezydenta o podpisanie ustawy antysmogowej
2015-09-14Czy prezydent Andrzej Duda popisze ustawę antysmogową? Od jego decyzji zależy czy w przyszłych sezonach grzewczych powietrze w Polsce przestanie przypominać toksyczną mieszankę pyłów i rakotwórczych związków.
Więcej
-
Nowelizacja ustawy o OZE przeciw prosumentom [WIDEO]
2015-07-20Nowelizacja ustawy o OZE miała mieć czysto techniczny charakter. Okazało się jednak że mamy do czynienia z kolejnym zamachem na energetykę obywatelską – mówi w wywiadzie dla Chrońmy Klimat Tobiasz Adamczewski z Fundacji WWF Polska.
Więcej
-
Wrocław konsultuje Plan Gospodarki Niskoemisyjnej
2015-07-17
Radosław Gawlik, Dolnośląski Alarm Smogowy
To dobry początek, ale kiedy nowy PGN przełoży się na poprawę jakości wrocławskiego powietrza?
Więcej
-
Ekolodzy nie wpuszczeni na konferencję w Sejmie dotyczącą klimatu
2015-07-15Reprezentanci organizacji ekologicznych nie otrzymali zgody na uczestnictwo w konferencji pt. "Zrównoważony rozwój i zmiany klimatyczne w świetle Encykliki Ojca Świętego Franciszka Laudato Si ", która odbędzie się 16 lipca w Sejmie.
Więcej
-
Powiat starogardzki jest pierwszy!
2015-07-07Powiat starogardzki oficjalnie stał się pierwszym powiatem w Polsce, który posiada perspektywiczny program działań zgodny z ideą gospodarki niskoemisyjnej. „Pilotażowy program niskowęglowego rozwoju powiatu starogardzkiego” (PPNR) – bo tak się ten dokument nazywa – miał swoją premierę 30 czerwca 2015 roku na konferencji zamykającej prace nad tym materiałem.
Więcej
-
Powstaje ruch „Więcej niż energia”. Popierasz energetykę obywatelską? Podpisz apel [WIDEO]
2015-06-119 czerwca powstał ruch obywatelski „Więcej niż energia” wspierający rozwój energetyki obywatelskiej.
Więcej
-
Nowelizacja ustawy o OZE nie może być zamachem na energetykę obywatelską
2015-04-23Ministerstwo Gospodarki i spółki energetyczne chcą zmienić ustawę o OZE. Organizacje pozarządowe uważają, że dopuszczalne są jedynie zmiany na korzyść obywateli. I inicjują Deklarację na rzecz energetyki obywatelskiej.
Więcej
-
Protest Greenpeace na gmachu Ministerstwa Środowiska
2015-04-08Dziś rano grupa aktywistów Greenpeace rozwiesiła na budynku Ministerstwa Środowiska ogromny transparent z podobizną ministra Macieja Grabowskiego i hasłem „Smog nas truje, dlaczego minister nie reaguje?”.
Więcej
-
Konferencja burmistrzów na temat zrównoważonej energii
2015-03-2818 marca 2015 roku odbyła się konferencja inaugurująca pełnienie przez NFOŚiGW roli Krajowego Koordynatora Porozumienia Burmistrzów, poświęcona mechanizmom wsparcia rozwoju zrównoważonej energii.
Więcej
-
Apel do Senatu: Rozwiązania korzystne dla obywateli, nie koncernów!
2015-01-28Organizacje branżowe i przedsiębiorcy zachęcają do wsparcia apelu skierowanego do Senatorów o poparcie dla tzw. poprawki prosumenckiej w ustawie o odnawialnych źródłach energii (OZE).
Więcej
-
Konkurs „Klimatyczna bzdura roku 2014”
2015-01-22Wielu Polaków wciąż żyje w klimatycznym Matrixie, nie tylko odrzucając stanowisko nauki, lecz wręcz dumnie obnosząc się ze swoją niewiedzą w mediach. Najbardziej żenujące wystąpienia z 2014 roku redakcja portalu Nauka o klimacie zebrała na stronie Klimatyczna Bzdura Roku, na której można oddać głos na najbardziej absurdalną wypowiedź.
Więcej
-
PORT PC wspiera poprawki do projektu ustawy OZE posła Artura Bramory
2014-12-11Prosumencka poprawka posła Artura Bramory (PSL) zdobywa poparcie Polskiej Organizacji Technologii Pomp Ciepła.
Więcej
-
Taryfy gwarantowane dla prosumentów? PSL zgłasza poprawkę do ustawy o OZE
2014-12-01Poseł Bramora walczy o prosumenta. Czy prosumenci otrzymają od posłów wsparcie w postaci taryf gwarantowanych? Czekamy na decyzję.
Więcej
-
List otwarty do premier Kopacz – czyste powietrze priorytetem dla Polski
2014-10-04Health and Environment Alliance oraz grupa lekarzy, specjalistów zdrowia publicznego i środowiskowego piszą list otwarty do Premier Ewy Kopacz.
Więcej
-
Prawie 8 tysięcy ludzi protestowało przeciwko kopalniom odkrywkowym
2014-08-2323 sierpnia 2014 roku między przygranicznymi miejscowościami Grabice (Polska) i Kerkwitz (Niemcy) tysiące osób utworzyło ośmiokilometrowy łańcuch ludzi w ramach akcji Łańcuch Ludzi – STOP Odkrywce. Przedstawiciele blisko 30 krajów wyrazili swój sprzeciw wobec planów budowy nowych kopalni odkrywkowych węgla brunatnego i jednocześnie apelowali o rozwój odnawialnych źródeł energii.
Więcej
-
23 sierpnia – Łańcuch Ludzi – STOP ODKRYWCE!
2014-08-2023 sierpnia ośmiokilometrowy łańcuch ludzi połączy szkołę podstawową w Grabicach (Polska) z kościołem w Kerkwitz (Niemcy). To protest przeciwko planowanej kopalni odkrywkowej, której zbudowanie oznaczać będzie potencjalną katastrofę społeczną i ekologiczną.
Więcej
-
Zarządzanie energią w gminach podstawą dobrej gospodarki niskoemisyjnej
2014-07-22Rozmowa z wiceprezesem Zarządu Bałtyckiej Agencji Poszanowania Energii dr. inż. Andrzejem Szajnerem o obecnych działaniach agencji, działaniach termomodernizacyjnych na terenie województwa pomorskiego i projekcie „Koalicji na rzecz utworzenia Krajowego Systemu Zrównoważonego Gospodarowania Energią”.
Więcej
-
„Gospodarz z energią” – rozproszone źródła energii odnawialnej szansą dla rolnictwa
2014-07-10Rozproszone małe źródła energii odnawialnej mogą zmienić oblicze polskiej wsi. Na początku czerwca 2014 roku ruszył portal www.gospodarzzenergią.pl, który dostarcza rolnikom kluczowe informacje na ich temat i pomaga w doborze optymalnych typów mikroinstalacji.
Więcej
-
Prąd na przystankach tramwajowych i autobusowych?
2014-07-06Pasażerowie komunikacji miejskiej w Warszawie, Poznaniu, Szczecinie, Gdańsku, Łodzi, Lublinie, Rzeszowie, Krakowie, Toruniu i Wrocławiu, w oczekiwaniu na środek transportu mogą wzbogacić swoją wiedzę na tematy związane z prądem, jego produkcją oraz możliwych zyskach, jakie dają inteligentne sieci energetyczne (ISE).
Więcej
-
Polacy popierają OZE i efektywność energetyczną
2014-07-01Wzrost produkcji energii z odnawialnych źródeł doprowadzi do zmniejszenia uzależnienia od importu surowców energetycznych spoza Unii Europejskiej – tak uważa większość badanych (w tym aż 90% Polaków) przez Ipsos na zlecenie Greenpeace w krajach Grupy Wyszehradzkiej (V4).
Więcej
-
Gminy walczą o czyste powietrze – prestiżowy konkurs „Gmina z misją”
2014-06-24Biszcza, Sosnowiec i Piaseczno to aktualni liderzy konkursu „Gmina z misją”. Nie wszystko jest jednak przesądzone. Czekamy na kolejne zgłoszenia miejscowości, które podejmują działania w zakresie likwidacji niskiej emisji. Jeszcze wszystko może się zdarzyć…
Więcej
-
Samorządowcy apelują w liście do premiera o odrzucenie ustawy
2014-06-20W liście do premiera Donalda Tuska Stowarzyszenie Gmin Przyjaznych Energii Odnawialnej alarmuje, że procedowana obecnie w Sejmie nowelizacja ustawy o planowaniu przestrzennym może zahamować dalszy rozwój energetyki wiatrowej w Polsce.
Więcej
-
Kraków tworzy rowerową historię
2014-06-07W niedzielę, 25 maja 2014 roku krakowianie przytłaczającą większością głosów (ponad 85%) opowiedzieli się w lokalnym referendum za budową ścieżek rowerowych. Referendum jest ważne a wynik – wiążący.
Więcej
-
Poszukujemy osób do pracy w powiatach
2014-06-02Instytut na rzecz Ekorozwoju ponownie poszukuje aktywnych osób interesujących się lokalnymi działaniami w obszarze ochrony środowiska i chcących działać na rzecz ochrony klimatu do pracy w charakterze Lokalnych Inicjatorów Społeczeństwa Obywatelskiego (LISO) projektu "Dobry Klimat dla Powiatów".
Więcej
-
Biuletyn "Dobry klimat dla powiatów" nr 14
2014-05-27Zapraszamy do lektury kolejnego, 14., numeru biuletynu projektu "Dobry klimat dla powiatów".
Więcej
-
Las – mamy szczęście!
2014-05-13Fundacja Ekologiczna ARKA wspólnie z Lasami Państwowymi rozpoczynają ogólnopolską kampanię edukacyjną „Las – mamy szczęście”. Jej inauguracja odbędzie się 14 maja o godz. 12.00 na pl. Bankowym w Warszawie (dziedziniec Urzędu Miasta).
Więcej
-
Uniwersytet Stanforda z Krzemowej Doliny wycofuje pieniądze z węglowych spółek
2014-05-12Uniwersytet Stanforda – jeden z najbardziej prestiżowych uniwersytetów na świecie podjął decyzję o odejściu od inwestowania w akcje giełdowych spółek, których priorytetem jest wydobycie węgla w celu produkcji energii. Wartość funduszu uniwersyteckiego wynosi obecnie 18,7 mld dolarów, nie wiadomo jednak jaki jego procent stanowią inwestycje w spółki węglowe.
Więcej
-
Tyczyn chce być polską stolicą energii odnawialnej
2014-05-10Tyczyn, miasteczko położone na południe od Rzeszowa, planuje budowę Parku Energii Odnawialnej. Inwestycja ma kosztować 42 mln zł, a część środków na ten cel władze miasta chcą pozyskac z Unii Europejskiej.
Więcej
-
Kraina jezior i OZE wywiad z Franciszkiem Wiśniewskim – starostą augustowskim
2014-04-3015 kwietnia 2014 roku w Augustowie odbyła się czternasta regionalna konferencja klimatyczna realizowana w ramach projektu „Dobry klimat dla powiatów”. Organizatorami są Instytut na rzecz Ekorozwoju i Związek Powiatów Polskich. W konferencji wzięli udział starostwie z województwa podlaskiego, którzy zajmą się sprawami związanymi z ochroną klimatu w kontekście regionalnym, możliwościami dofinansowania projektów związanych z ochroną klimatu z dotacji unijnych w latach 2014-2020 oraz o istniejących źródłach wsparcia finansowego na tego typu działania w Polsce.
Więcej
-
Oszczędzam dla klimatu - wywiad z Krzysztofem Maćkiewiczem, starostą powiatu wąbrzeskiego
2014-04-2723 kwietnia 2014 roku w Rypinie odbyła się piętnasta regionalna konferencja klimatyczna realizowana w ramach projektu „Dobry klimat dla powiatów”. Organizatorami są Instytut na rzecz Ekorozwoju i Związek Powiatów Polskich. W konferencji uczestniczyli starostowie z województwa podlaskiego zajmujacy się zagadnieniami powiązanymi z ochroną klimatu w kontekście regionalnym, możliwościami dofinansowania projektów związanych z ochroną klimatu z dotacji unijnych w latach 2014-2020 oraz o istniejących źródłach wsparcia finansowego na tego typu działania w Polsce. Rozmawiamy z panem Krzysztofem Maćkiewiczem – starostą powiatu wąbrzeskiego.
Więcej
-
Chcesz zaoszczędzić? Podpisz apel!
2014-04-17Z 8 mld euro środków unijnych, które w latach 2014-2020 ma zostać przeznaczone na inwestycje w zmniejszenie zużycia energii i rozwój jej odnawialnych źródeł, powinni skorzystać przede wszystkim zwykli ludzie – apeluje do wicepremier, minister infrastruktury i rozwoju, Elżbiety Bieńkowskiej oraz do marszałków województw Związek Stowarzyszeń Polska Zielona Sieć.
Więcej
-
W stronę zielonego Jaworzna
2014-03-26Jaworzno od kilku lat prowadzi działania zmierzające do poprawy miejscowego klimatu i poziomu życia mieszkańców. – Staramy się prowadzić szeroką działalność proekologiczną na różnych płaszczyznach – promujemy zarówno aktywne formy spędzania wolnego czasu, jak również realizujemy konkretne programy ekologiczne – mówi prezydent miasta, Paweł Silbert.
Więcej
-
Samorządy szansą dla klimatu w Polsce
2014-02-12Polski rząd hamuje wsparcie dla odnawialnych źródeł energii, bo te obniżają zyski państwowych przedsiębiorstw energetycznych opierających biznes na węglu, ropie i gazie ziemnym. Jednak w samorządach, coraz bardziej widać, że energetyka rozproszona to szansa, by kapitał pozostał w Polsce, zamiast w zamian za import surowców energetycznych eksportować środki finansowe za granicę.
Więcej
-
Co jest największym wrogiem mieszkańców Mazowsza?
2013-12-04Prowadzone w województwie mazowieckim badania jakości powietrza pokazują, że największe stężenie zanieczyszczeń występuje na terenach zurbanizowanych, a największym wrogiem Warszawy i Mazowsza jest rakotwórczy pył: PM-10, PM-2,5 i benzo(a)piren.
Więcej
-
Podkarpackie dla klimatu
2013-12-03W dniu 29 listopada 2013 roku odbyła się ósma konferencja regionalna projektu „Dobry klimat dla powiatów". Starostwie i pracownicy starostw powiatowych debatowali o klimacie w Horyńcu Zdroju. Tematyka konferencji spotkała się z życzliwym przyjęciem słuchaczy.
Więcej
-
Busko-Zdrój dba o dobre powietrze
2013-11-2628 listopada br. w Rytwianach koło Staszowa odbędzie się siódma regionalna konferencja klimatyczna realizowana w ramach projektu "Dobry klimat dla powiatów". Organizatorami są Instytut na rzecz Ekorozwoju i Związek Powiatów Polskich. Z tej okazji przedstawiamy wywiad ze starostą buskim, Jerzym Kolarzem.
Więcej
-
Program Natura 2000 wstrzymuje inwestycje w elektrownie wiatrowe
2013-01-23Jeśli farmy wiatrowe miałyby wkraczać na tereny Natura 2000 w sposób niebezpieczny dla przyrody, to należy poszukać innych lokalizacji – uważa prof. Andrzej Kraszewski, były minister środowiska. Według niego jednak sam fakt przynależenia do obszarów chronionych nie powinien przesądzać o wstrzymaniu rozwoju energetyki wiatrowej na danym terenie. Problem w tym, że w województwach, które charakteryzują się największą wietrznością, jest też najwięcej terenów podlegających Naturze 2000.
Więcej
-
Słoneczne gminy - rozwój energetyki solarnej w Polsce
2010-10-21W dobie coraz większej popularności odnawialnych źródeł energii kolejne gminy wyposażają budynki publiczne oraz gospodarstwa domowe w kolektory słoneczne. Wielkim sukcesem zakończył się pionierski projekt „Słoneczna Szczawnica”, dzięki któremu zainstalowano 1574 kolektory słoneczne na budynkach mieszkalnych na terenie całego miasta. Teraz podobne przedsięwzięcie planuje wójt gminy Przesmyki, stojącej na czele konsorcjum czterech gmin na wschodnim krańcu Mazowsza. Projekt „Słoneczne gminy Wschodniego Mazowsza – energia solarna energią przyszłości” ma być realizowany w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2007-2013.
Więcej
Newsletter
Patronaty
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
- 31
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności