więcej


Inicjatywy lokalne

Karnawał dla Klimatu już 15 lutego! (20722)

2019-02-12

Drukuj
galeria

W piątek 15 lutego 2019 roku o godzinie 18:00 pod Sejmem odbędzie się Karnawał dla Klimatu – pierwszy protest zorganizowany przez Strajk dla Ziemi (Earth Strike) w Warszawie.

Organizatorzy zapraszają do udziału w tanecznym happeningu, w czasie którego będą informować o swoich postulatach związanych z przeciwdziałaniem zmianom klimatu. Będzie można zatańczyć w kolorowych maskach, przebraniach, wśród ręcznie szytych transparentów, a w przerwach wysłuchać krótkich przemówień o zagrożeniach związanych ze zmianą klimatu oraz wezwań do podjęcia zdecydowanych działań zapobiegawczych.

 

Dlaczego karnawał?

Naukowcy alarmują, że mamy najwyżej 12 lat by zapobiec przekroczeniu wzrostu globalnej średniej temperatury Ziemi o 1,5 stopnia Celsjusza. Inaczej skutki będą katastrofalne. Na przekór tym alarmującym informacjom Strajk dla Ziemi proponuje formułę karnawału, by zjednoczyć się i wspólnie zatańczyć dla Ziemi; by pokazać, że mamy mnóstwo energii do walki o klimat! Pragniemy dzielić się wiedzą i razem działać na rzecz naszej planety.

Ci, którzy lubią karnawałową zabawę, mogą przyjść w maskach lub przebraniach (sugerujemy motywy zwierzęce) i przyłączyć się do tańca – danse macabre zagrożonych gatunków. Zapraszamy również osoby, które wolą stanąć spokojnie, popatrzeć i posłuchać.

 

Czym jest Strajk dla Ziemi (Earth Strike)?

Strajk dla Ziemi to międzynarodowy, oddolny ruch protestu, który powstał po opublikowaniu Specjalnego Raportu Międzynarodowego Panelu ds. Zmian Klimatu (IPCC) w 2018 r.. Rozpoczął się od pojedynczego głosu zamieszczonego w serwisie Reddit w Stanach Zjednoczonych. Wezwanie do zapobiegania zmianom klimatu zostało szybko podchwycone przez społeczność internetową i rozpowszechnione na całym świecie. Zaproponowano ramowy program zorganizowania czterech wydarzeń w 2019 roku. Pierwsze trzy protesty (15 stycznia lub 15 lutego; 27 kwietnia; okolice 1 sierpnia) mają charakter informacyjny i zmierzają do zmobilizowania jak największej liczby osób. Kulminacyjne wydarzenie odbędzie się 27 września. Będzie to właściwy Strajk dla Ziemi, w ramach którego, oprócz protestów, będziemy namawiać ludzi do powstrzymania się od pracy w tym dniu, na wzór strajku generalnego. Komórki Strajku dla Ziemi (Earth Strike) powstały w 22 krajach na świecie, a w Polsce są obecne w 16 miastach. Pierwsze strajki miały miejsce w zeszłym miesiącu. Natomiast w dniu 15 lutego nasze protesty poza Warszawą odbędą się również w Białymstoku, Krakowie, Lublinie i Łodzi. W tym samym czasie młodzież i studenci na całym świecie wyjdą na ulice w ramach działań proklimatycznych (International Youth Strike & Student Walkout for Climate Change).

Strajk dla Ziemi nie jest jedyny. Współpracujemy z Obozem dla Klimatu, Extinction Rebellion oraz Młodzieżowym Strajkiem Klimatycznym. W ciągu kilku miesięcy organizacje proklimatyczne zmobilizowały setki tysięcy osób na całym świecie i rozwijają się bardzo dynamicznie.

 

Postulaty Strajku dla Ziemi

- Pilne zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych zgodnie z wytycznymi raportu IPCC oraz praca nad dalszą redukcją emisji. Ograniczenie emisji dwutlenku węgla o 50% do 2030 roku i zero emisji netto do 2050 roku.

- Jak najszybsze przejście na bezpieczne i przyjazne dla środowiska źródła energii.

- Sprawiedliwa społecznie transformacja energetyczna.

- Zaprzestanie niszczenia lasów deszczowych i innych siedlisk dzikiej przyrody oraz rekultywacja środowiska naturalnego zniszczonego przez człowieka.

- Przygotowanie rolnictwa do zmian klimatu i ograniczenia hodowli przemysłowej zwierząt.

- Zawarcie międzynarodowych umów mających na celu rozliczenie korporacji z wytwarzania gazów cieplarnianych.

 

Nasze postulaty są skierowane do rządów i korporacji, ponieważ to one są najbardziej odpowiedzialne za kryzys klimatyczny i mają narzędzia, by wprowadzić zmiany systemowe.

Bieżące informacje o wydarzeniu można znaleźć na Facebooku „Karnawał dla klimatu – pierwszy protest EarthStrike PL, Warszawa”: https://www.facebook.com/events/2247800498830219

 


Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opinią
Portal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej