więcej


Inicjatywy lokalne

Rekordowa ilość ciepła ze świątecznych choinek (18341)

2015-03-30

Drukuj
galeria

Rekordowa ilość ciepła ze świątecznych choinek w Warszawie, fot. Panek, licencja GFDL

Rekordową ilość ciepła wyprodukowano w tym roku w wyniku spalenia choinek świątecznych w elektrociepłowni Siekierki w Warszawie. Podczas kampanii „Ciepło z natury” udało się zebrać 548 ton biomasy z choinek.

To szósta odsłona kampanii. Dzięki współpracy Urzędu m.st. Warszawy i spółki PGNiG Termika w styczniu do wszystkich stołecznych dzielnic zawitał mobilny punkt zbiórki choinek.

– Bardzo się cieszę, że warszawiacy po raz kolejny pokazali, że ekologia jest dla nich istotna. Kolejne rekordy zbiórek są tego najlepszymi dowodami. Możemy być dumni z postawy mieszkańców stolicy, którzy swoim gestem przyczynili się do dbałości o środowisko naturalne – powiedział Michał Olszewski, wiceprezydent m.st. Warszawy.

Warszawiacy chętnie przynosili swoje drzewka. W akcji pomogły również firmy odbierające odpady z przydomowych altanek śmietnikowych. Wszystkie drzewka zostały przerobione na biomasę, czyli paliwo ekologiczne – neutralne pod kątem emisji dwutlenku węgla.

– Cieszę się z takiego wyniku akcji tym bardziej, że już pod koniec tego roku będziemy spalać biomasę w specjalnie dostosowywanym do tego kotle w Elektrociepłowni Siekierki – mówi Marek Dec, prezes zarządu PGNiG Termika.

Biomasa, którą udało się zebrać w tym roku, wystarczy do wyprodukowania 5 042 GJ ciepła i ogrzania 164 mieszkań o powierzchni 60 m2 przez cały rok. Taka ilość substratu pozwala również na wytworzenie 701 MWh zielonej energii elektrycznej, co wystarczyłoby do zasilenia około 2001 żarówek o mocy 40W przez rok. Jest to równoważne z rocznym zużyciem energii elektrycznej przez ponad 350 rodzin.

Podczas wszystkich dotychczasowych edycji akcji zebrano ponad 2 248 ton ekologicznego paliwa. 100 ton choinek zastępuje 60 ton węgla. 60 ton węgla to 920 GJ ciepła (wystarczy na ogrzanie 30 sześćdziesięciometrowych mieszkań przez rok). 60 ton węgla to 128 MWh energii elektrycznej (roczne zużycie energii przez 50 rodzin).

Źródło: reo.pl

http://www.reo.pl/


Udostępnij wpis swoim znajomym!Podobne artykuły


Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej