więcej


Inicjatywy lokalne

Nie Rób Dymu – nie pal w piecu czym popadnie! (19672)

2016-08-06

Drukuj
galeria

Bohaterowie ogólnopolskiej kampanii edukacyjnej "Nie Rób Dymu", drwal i naukowiec, udowodnią, że palenie w piecu to sztuka i pokażą, jak robić to ekonomicznie, efektywnie i ekologicznie z wykorzystaniem drewna.

Jakość powietrza w Polsce pogarsza się z roku na rok. Liczba miejscowości, w których stężenie toksycznych substancji osiąga stan alarmujący wciąż rośnie. Przyczyn powstającego smogu jest wiele. Nieodłącznie wiąże się on z emisją pyłów i szkodliwych gazów pochodzących m.in. z transportu miejskiego czy domowych palenisk i pieców grzewczych. Zjawisko nasila się wraz z początkiem sezonu grzewczego, kiedy zawartość toksycznych substancji w powietrzu przekracza dopuszczalne normy nawet kilkukrotnie. Problem ten dotyczy już nie tylko południowej części kraju z Krakowem na czele, ale również pozostałych regionów Polski. Dzieje się tak dlatego, że użytkownicy pieców i kominków wraz z nastaniem chłodniejszych wieczorów spalają w nich między innymi śmieci. Wielu robi to z przekonaniem, że łączy przyjemne z pożytecznym: ogrzewanie domu i utylizację odpadów, nie zdając sobie sprawy, że w rzeczywistości wywołuje smog.

Druzgocący w skutkach brak wiedzy i świadomości, stał się bodźcem do uruchomienia kampanii o zasięgu ogólnopolskim - Nie Rób Dymu. Ten zupełnie nowy format, realizowany ponad podziałami, szanujący wszystkie ogniwa paliw w istniejącym miksie energetycznym, ma na celu interaktywną edukację podaną w nietuzinkowej formie. Kampania z udziałem naukowych autorytetów pokaże Polakom, jak mądrze i odpowiedzialnie korzystać z posiadanych surowców, zwłaszcza drewna, by nie szkodzić, a dbać o jakość powietrza, którym wszyscy oddychamy.

- Pomysł na realizację kampanii narodził się w odpowiedzi na opłakany stan powietrza w Polsce, którego jakość z roku na rok się pogarsza, a także w odpowiedzi na mity narastające wokół szkodliwego wpływu palenia drewnem – mówi Marcin Brysiak, rzecznik prasowy kampanii. – Realizując nasz projekt chcemy przede wszystkim zmienić nawyki i postawy Polaków, nauczyć ich jak żyć w zgodzie ze środowiskiem naturalnym, nie szkodząc mu, a także chcemy udowodnić, że drewno może być optymalnym źródłem energii. Tym bardziej, że Polska posiada bardzo bogate pokłady tego odnawialnego surowca, zajmując 4. miejsce w Europie pod względem zalesienia. 

Nie Rób Dymu to inicjatywa o bardzo szerokim zasięgu i bogatym wachlarzu działań skierowanych do odbiorców w różnym wieku, od najmłodszych po seniorów. Organizatorzy dokładają wszelkich starań, by zaprojektowane narzędzia edukacyjne były angażujące i merytoryczne i mogły dostarczać wiedzy w sposób niestandardowy. Jej główni bohaterowie, ludzie z krwi i kości, drwal i naukowiec, prowadzonym dialogiem z dużą dawką ciekawostek i humoru, będą obalać mity, przedstawiać fakty, i uczyć jak prawidłowo palić drewnem w piecu, kominku, a nawet ognisku.

Kampanię już dziś wspiera grono autorytetów naukowych reprezentujących renomowane uczelnie wyższe i ośrodki naukowe w Polsce. Są wśród nich profesor Mariusz Filipowicz, mgr inż. Wojciech Goryl oraz mgr inż. Mateusz Szubel z Wydziału Energetyki i Paliw w Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, Szymon Szufa, doktor nauk technicznych Politechniki Łódzkiej i niezależny ekspert w dziedzinie techniki cieplnej oraz dr inż. Izabela Niziałek z Wydziału Technologii Drewna, w Katedrze Technologii i Przedsiębiorczości w Przemyśle Drzewnym SGGW.

Kampania Nie Rób Dymu to pierwsze tak szeroko zakrojone działanie edukacyjne, w którym organizatorzy pokazują Polakom, jak świadomie palić w piecach i kominkach – mówi Szymon Szufa, ekspert kampanii – Spośród innych podobnych inicjatyw wyróżnia ją to, że nie antagonizuje innych dostępnych źródeł energii, wedle zasady, że optymalny miks energetyczny to zróżnicowany miks, a więc jest w nim miejsce zarówno na drewno, węgiel, gaz itd. To niezwykle ważne przedsięwzięcie, ponieważ w Polsce nadal zbyt mało wiemy o źródłach energii i ich wpływie na środowisko. Polacy nie są również świadomi tego, jak bardzo ich zachowania, przyzwyczajenia i nawyki wpływają na jakość naszego życia – dodaje. 

W ramach inicjatywy już niebawem zostanie powołana Grupa Robocza, skupiająca opiniotwórcze podmioty, organizacje i firmy działające m.in. w sektorze energetycznym, grzewczym czy przetwórstwa drewna. Stanie się ona rzecznikiem drewna w publicznej debacie, a jej członków połączy wspólny cel – odczarowanie wizerunku tego surowca oraz determinacja do zmiany starych i kształtowania zdrowych postaw i nawyków w zakresie palenia w piecu i kominku.

Więcej informacji na temat kampanii Nie Rób Dymu można uzyskać odwiedzając stronę www.nierobdymu.com, a także na Facebook’u: https://www.facebook.com/NieRobDymu/

Źródło: Nie Rób Dymu


Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opinią
Portal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej