- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
- Polityka klimatyczna
- Nauka o klimacie
- Zielona gospodarka
- Inicjatywy lokalne
- Energetyka
- Transport
- ADAPTACJA
- PARYŻ COP21
więcej
Polityka klimatyczna
Nauka o klimacie
Zielona gospodarka
Inicjatywy lokalne
Energetyka
Nauka o klimacie » skutki zmian klimatu
-
Rządowa ofensywa edukacji klimatycznej
2021-09-03Po wielu latach napominania przez organizacje pozarządowe minister ds. edukacji oraz minister ds. środowiska (i klimatu!) podpisali porozumienie o współpracy w celu wdrożenia działań wprowadzających edukację o zmianie klimatu do szkół. Późno, ale to wyraźna ofensywa obecnego rządu, w tej sprawie. Czy wygrana rządu w tej ofensywie może się skończyć powodzeniem?
Więcej
-
Nowy podręcznik o klimacie
2021-01-19Zespól naukowców z Uniwersytetu Warszawskiego opracował nowy, ciekawy podręcznik o klimacie. Podręcznik dostępny jest zarówno jako książka, jak i zbiór materiałów praktycznych, z których łatwo przygotować ciekawą lekcję. To 306 stron wiedzy o klimacie podanej w przystępny sposób, rozłożonej na 13 lekcji.
Więcej
-
Świat czekają masowe migracje klimatyczne
2020-10-12W ciągu 30 lat na skutek klęsk żywiołowych, braku dostępu do żywności i wody oraz narastających konfliktów społecznych, ponad miliard ludzi będzie musiało zostać przesiedlonych - ostrzega najnowszy raport IEP.
Więcej
-
Można panikować - dziś premiera filmu
2020-06-01„Można panikować” to przepełniony nostalgią portret 62-letniego fizyka atmosferycznego, prof. Szymona Malinowskiego.
Więcej
-
Przyszłość temperaturowych nisz ludzkich
2020-05-13Przez tysiące lat ludzie koncentrowali się w zaskakująco wąskim podzbiorze dostępnych klimatów Ziemi, charakteryzujących się średnimi rocznymi temperaturami około ∼13 ° C. Ten rozkład prawdopodobnie odzwierciedla niszę temperaturową człowieka związaną z podstawowymi ograniczeniami.
Więcej
-
Nie zapomnieliśmy o najcieplejszej zimie od 239 lat?
2020-03-27Po najcieplejszym w historii pomiarów w Polsce roku 2019, nastąpiła wyjątkowo ciepła zima. Najcieplejsza od 239 lat i całkowicie bezśnieżna. A zaledwie kilka lat temu mówiliśmy jako Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju w projekcie ADAPTCITY, że takie zimy nastąpią. To już?!! Od 21 marca wiosna…
Więcej
-
Zagrożenie koronawirusem większe w zanieczyszczonych miastach
2020-03-27Mieszkańcy zanieczyszczonych miast są bardziej narażeni na Covid-19, ostrzegają eksperci ds. zdrowia i ochrony środowiska.
Więcej
-
Od 2022 roku mapy hałasu będą powstawać co pięć lat
2019-09-03Od 2022 roku, co pięć lat, sporządzane będą mapy hałasu dla miast powyżej 100 tys. mieszkańców, a także terenów przy głównych drogach, szlakach kolejowych i lotniskach - stanowi uchwalona w piątek nowela Prawa ochrony środowiska.
Więcej
-
Za kilkadziesiąt lat z polskich lasów może zniknąć 75 proc. drzew
2019-09-03Współcześni 30-40-latkowie mogą dożyć czasów, gdy z polskich lasów zniknie 75 proc. drzew, a wraz z nimi setki gatunków innych roślin, a także grzybów i zwierząt - prognozują naukowcy z PAN.
Więcej
-
Zrównoważone chłodzenia potrzebne od zaraz
2019-08-14Fale upałów to już rzeczywistość w naszym klimacie – przewiduje się, że będą coraz częstrze i coraz intensywniejsze. Nie boimy się ich, bo wiemy, że ich uciążliwość możemy złagodzić dzięki klimatyzacji. Będzie ona coraz bardziej potrzebna, już obecnie dynamicznie rośnie liczba jej użytkowników. W samej Europie przewiduje się podwojenie wykorzystania chłodzenia budynków do 2030 roku. Klimatyzacja przynosi niewątpliwe korzyści. Jednak zostawia swój ślad ekologiczny, więc warto korzystać z efektywnych urządzeń, które pozwolą go zminimalizować.
Więcej
-
Włochy: W 11 miastach alarm z powodu upałów
2019-08-13W poniedziałek (12 sierpnia) w 11 miastach we Włoszech obowiązywał najwyższy stopień alarmu z powodu upałów. Temperatura przy gruncie sięga 50 stopni Celsjusza.
Więcej
-
Zmieniający się klimat zagraża ludziom i środowisku. Jego ochrona musi się stać priorytetem dla wszystkich
2019-08-12Nadmierna emisja dwutlenku węgla, produkcja plastiku, eksploatacja surowców naturalnych czy wody przekładają się na zmiany klimatu, przed którymi naukowcy ostrzegają już od półwiecza. To efekt działania gospodarek opartych na węglu i innych paliwach kopalnych. Zahamować tempo tych zmian może tylko solidarne działanie wszystkich krajów, ale i zaangażowanie pojedynczych ludzi – podkreślają eksperci Centrum UNEP/GRID. Tymczasem wielu z nas nie dostrzega problemu.
Więcej
-
Bezprecedensowe pożary w Arktyce
2019-08-08Niezwykle gorące i suche warunki na części półkuli północnej sprzyjały szalejącym pożarom od Morza Śródziemnego do - w szczególności - Arktyki. Zmiany klimatu, wraz ze wzrostem temperatur i zmianami wzorców opadów, zwiększają ryzyko pożarów i przedłużają na nie sezon.
Więcej
-
100 mln euro na małą retencje, nabór wniosków - we wrześniu
2019-08-07We wrześniu ruszy nabór wniosków na tzw. małą retencję. Przeznaczone na to będzie 100 mln euro. W pierwszej kolejności dofinansowanie dostaną rolnicy gospodarujący na obszarach zagrożonych wystąpieniem suszy - powiedział minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski.
Więcej
-
Powodzie w Polsce będą coraz częstsze ze względu na zmiany klimatyczne.
2019-08-05W Polsce potrzebna jest długofalowa polityka zarządzania ryzykiem powodziowym – podkreśla Jacek Engel z Koalicji Ratujmy Rzeki.
Więcej
-
Suszy nie uniknęło żadne województwo
2019-08-05Susza dotknęła wszystkich województw, niedobór wody występuje w coraz większej liczbie gmin. Susza objęła wszystkie monitorowane uprawy - informuje w swym najnowszym reporcie Instytut Upraw Nawożenia i Gleboznawstwa (IUNG). Największy deficyt wody jest w woj. lubuskim i wielkopolskim.
Więcej
-
Przybywa pszczół w miastach. Produkują czystszy miód niż na terenach rolniczych
2019-07-30Od kilku lat pszczelarstwo staje się modnym hobby, a ule coraz częściej pojawiają się w miastach. W Paryżu, Londynie czy Berlinie stoi po 4–5 tys. uli. Szacuje się, że Warszawa ma ich na razie kilkaset, ale z każdym rokiem ich liczba rośnie.
Więcej
-
Ocieplenie klimatu to problem nie tylko dla rolników
2019-07-26
Nauka o klimacie
Według najnowszego raportu Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa Państwowego Instytutu Badawczego obejmującego okres od 21 maja do 20 lipca, susza rolnicza występuje we wszystkich województwach poza Małopolską. Dotyka ona wszystkich 14 monitorowanych upraw. Eksperci oceniają, że takie problemy mogą się powtarzać co roku, za co odpowiada globalny wzrost średniej temperatury na świecie. Na półkuli północnej wynosi on blisko 2 st. C wobec połowy XIX wieku. Zmiany klimatyczne wypływają także na kondycję lasów i zdrowie ludzi – ocenia Anna Sierpińska z portalu Nauka o klimacie.
Więcej
-
Polska pustynnieje a długotrwałe susze stały się już niemalże normą
2019-07-23Wczoraj padało? Nie zmienia to faktu, że olbrzymi obszar naszego kraju znajduje się w stanie suszy, która w tym roku dopadła nie tylko Polskę. Ale skupmy się na naszym regionie. Polska ze względu na uwarunkowania hydrologicznie jest narażona na problemy związane z niedoborem wód od zawsze. Na każdego Polaka przypada 1580 m3 wody na rok.
Więcej
-
Internauci dyskutują o zmianach klimatu i betonozie
2019-07-12Tylko w czerwcu w internecie pojawiło się 4,6 tys. publikacji o zmianach klimatycznych, które mogły dotrzeć do 38 mln osób – wynika z badań Instytutu Monitorowania Mediów. Zainteresowanie tym tematem wzrosło przez falę blisko 40-stopniowych upałów.
Więcej
-
Raport: Dowody i argumenty przeciwko zielonemu wzrostowi jako jedyna strategia zrównoważonego rozwoju
2019-07-09Czy można cieszyć się zarówno wzrostem gospodarczym, jak i zrównoważeniem środowiskowym? To pytanie jest kwestią zaciekłej debaty politycznej między zwolennikami zielonego wzrostu i post-wzrostu.
Więcej
-
Polacy chcą, ale nie zawsze potrafią być eko. Problem - brak odpowiedniej wiedzy.
2019-07-08Większość Polaków uważa, że żyje ekologicznie, jednak nasze działania zazwyczaj sprowadzają się do tych podstawowych, jak segregacja śmieci, oszczędzanie wody i papieru czy niemarnowanie jedzenia. Te wymagające większego zaangażowania są już zdecydowanie rzadziej spotykane.
Więcej
-
Polska wysycha - Rolnictwo w obliczu suszy
2019-07-04Polska ma coraz większy problem z suszami. Wraz ze zmianą klimatu rośnie częstość ich występowania, a co za tym idzie także straty. Pogarsza to sytuację ekonomiczną rolników i przyczynia się do wzrostu cen żywności. Odczuwają to mieszkańcy nie tylko terenów wiejskich, ale także dużych miast. Potrzebne są pilne działania, które ograniczą negatywne skutki tych ekstremalnych zjawisk.
Więcej
-
Susza w lasach powoduje osłabienie drzew.
2019-07-01Przy coraz dłuższych okresach upalnych dni zagrożone są niektóre gatunki drzew i całe lasy, bo część drzew nie dożywa starości. To powoduje określone koszty związane z nowymi nasadzeniami. Dużym zagrożeniem w okresie suszy są również pożary.
Więcej
-
Wybory do Parlamentu Europejskiego okiem SDG Watch Europe
2019-06-13
Tłumaczył: Paweł Popkiewicz
Obywatele Unii Europejskiej zagłosowali za nowym politycznym przywództwem, a frekwencja była najwyższa od 25 lat.
Więcej
-
Ekspert: w Polsce odczuwamy już negatywne skutki zmian klimatu
2019-06-05
Zbigniew Wojtasiński, PAP Nauka w Polsce
Oprócz nasilenia ekstremalnych zjawisk pogodowych, np. huraganów i powodzi, coraz częściej - także w Polsce - odczuwamy negatywny wpływ zmian klimatu na zdrowie - mówił 23.0519 na spotkaniu z dziennikarzami dr hab. inż. Zbigniew M. Karaczun ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego.
Więcej
-
Zapraszamy do udziału w grze miejskiej - 17 celów!
2019-06-04Serdecznie zapraszamy na grę miejską – 17 celów! Zaczynamy o 9:00, 7 czerwca 2019 (piątek).
Więcej
-
Europejska inicjatywa na rzecz klimatu dla obywateli
2019-05-24Szybkie, sprawiedliwe i skuteczne rozwiązanie problemu zmian klimatu.
Więcej
-
Zrównoważona Europa teraz
2019-05-09Sojusz ponad 50 wiodących europejskich organizacji społeczeństwa obywatelskiego wzywa szefów państw i rządów UE, którzy zbierają się na szczycie w Sybinie (RO), do nominowania i wyboru europejskich komisarzy, którzy będą wspierać i służyć obecnym i przyszłym pokoleniom, i ustalenie priorytetów dla środowiska, jakości życia i godnej pracy.
Więcej
-
Dotlenieni Odcinek 10
2019-05-03Gdy nagrywaliśmy ostatni odcinek "Dotlenionych" było zimno i wietrznie. Nie tak jak dzisiaj. ☀️ W filmie pojawia się jednak prawdziwie wiosenny wątek, zatem wszystkim Wam wiosennej energii życząc, zapraszamy do oglądania.
-
Dotlenieni Odcinek 9
2019-05-02Zbliżając się do finiszu serialowego cyklu wracamy do naszej bohaterki Asi. To dziewczynka uznała, że należy zająć się problemem zanieczyszczenia powietrza, który doskwiera mieszkańcom osiedla. Konsekwentna i zdeterminowana. Czy osiągnęła swój cel? Kogo przekonała do zmiany myślenia i zachowań? Smog jest problemem społecznym, ale na co dzień jest problemem sąsiedzkim. I warto o tym pamiętać
-
Dotlenieni Odcinek 8
2019-05-01Sąsiedzkie perypetie mają różne oblicza. Tym razem odwiedzamy mieszkanie Andrzeja i jego mamy. Czy znajdą się osoby, które pomogą rozwiązać problem pani Teresy i złagodzą jej rozterki?
-
Dotlenieni Odcinek 7
2019-04-30Pora poznać kolejnego bohatera "Dotlenionych". Do akcji wkracza kominiarz. W końcu dowiemy się, czy pan Janusz przeszedł na dobrą stronę. Dość smogu, czas na #czystepowietrze. Oczywiście, jak zwykle sąsiedzi czuwają.
-
Dotlenieni Odcinek 6
2019-04-29#Smog kontra zdrowie. W najnowszym odcinku "Dotlenionych" nasi bohaterowie mierzą się z konsekwencjami trucia i bycia trutym. To jeden z aspektów, na który zwróciliśmy uwagę w telenowelowym serialu. Bacznie oglądajcie i wyciągajcie wnioski, rozmawiając z seniorami ze swojego otoczenia. Wiedzy i przezorności nigdy nie za wiele.
-
Dotlenieni Odcinek 5
2019-04-27Czy sąsiedzi przekonali Janusza do zmiany? Czy wywarli na niego pozytywny wpływ? Żegnamy się z kopciuchem i smogiem na osiedlu? To nie jest nigdy proste, ale sąsiedzi dają radę.
-
Dotlenieni Odcinek 4
2019-04-26Problem z brudnym powietrzem jest i coś trzeba z tym zrobić. Nasi sąsiedzi, Andrzej, Marek i Kamil, wkraczają do akcji. Pan Janusz niczego się nie spodziewa. Oto kolejny odcinek sąsiedzkich perypetii na osiedlu, na którym czas płynie wartko, ale życie naznaczone jest kłopotami.
-
Dotlenieni Odcinek 3
2019-04-25Sąsiedzkich i rodzinnych perturbacji wokół smogu coraz więcej. Poznajemy kolejnych bohaterów, a nasz serialowy Tomek nie rozstaje się z telefonem. Nie spotyka się to jednak ze zrozumieniem wszystkich, szczególnie dorosłych.
-
Dotlenieni Odcinek 2
2019-04-24Zmiany zachodzą nieoczekiwanie i nie zawsze wydają się pożądane. Asia chce wpłynąć na pana Janusza, który pali w piecu śmieciami. Janusz ma swoje lata i przyzwyczajenia, więc nie wiadomo, czy dziewczynce się uda. A jej rodzice też stoją przed pewnym wyzwaniem. Każdego dnia przeżywają ten sam poranny rytuał. Do czasu...
-
Dotlenieni Odcinek 1
2019-04-23Asia rozpoczyna swą misję. Jaki wpływ może mieć na dorosłych jeśli są tacy uparci. Na przykład jej tato. Jest taki zabiegany. Ach, ci dorośli.
-
Miniserial „Dotlenieni” - czyli sąsiedzi kontra smog
2019-04-19Opowiedzieć o walce ze smogiem patrząc na to przez pryzmat trudnych, czasem zabawnych, codziennych doświadczeń i ludzkich relacji - to zadanie, jakie postawili sobie twórcy „Dotlenionych”. Już po Wielkanocy serial na naszym portlau!
Więcej
-
Nasze dzieci muszą wyemitować mniej niż my i nasi dziadowie
2019-04-15Carbon Brief zanalizował zmiany klimatu z punktu widzenia sprawiedliwości międzypokoleniowej.
Więcej
-
Gospodarka o obiegu zamkniętym - debata on-line
2019-03-1318 marca o godzinie 10:00 odbędzie się debata ekspercka na temat gospodarki o obiegu zamkniętym. Debata będzie miała charakter 1,5 godzinnego webinarium i będzie transmitowana on line w czasie rzeczywistym.
Więcej
-
Nauka zamiast kontrowersji - książka o klimacie
2019-02-04
PAP Nauka w Polsce
Napisana przez polskich naukowców książka "Nauka o klimacie" jest przystępna i gęsta od wiedzy. Pozwala się zorientować, o co chodzi z globalnym ociepleniem - i nie zwariować w gęstwie głosów klimatycznych "ekspertów" i ich "kontrowersji".
Więcej
-
#NIE DLA OLEJU PALMOWEGO W MOIM ZBIORNIKU!
2019-01-17Ekspansja oleju palmowego zwiększa deforestację, niszcząc niektóre z pozostałych lasów deszczowych naszej planety i naszą najcenniejszą przyrodę.
Więcej
-
Kreatywne warsztaty jako sposób na komunikację na tematy związane ze zmianą klimatu – reportaż z Climathonu 2018 w Krakowie
2018-11-15Jesteśmy w Krakowie w Muzeum Inżynierii Miejskiej. Trwa tutaj Climathon, 24-godzinny warsztat tzw. hackathon, w ramach którego powstają rozwiązania na rzecz ochrony klimatu. Wydarzenie ma wymiar globalny, odbywa równocześnie się w 113 miastach na całym świecie.
Więcej
-
10 nowych projektów dla ochrony klimatu - podsumowanie Climathon Kraków 2018
2018-11-0550 uczestników, 24 godziny kreatywnej pracy warsztatowej, 10 nowych projektów i mnóstwo pozytywnej energii do działania dla ochrony klimatu – to owoce tegorocznego krakowskiego Climathonu 2018, który odbył się 26-27 października w Krakowie. Główną nagrodą w ramach Climathon Kraków 2018 było 4000 złotych. Patronem medialnym był nasz portal ChronmyKlimat.pl
Więcej
-
Konferencja „Czy możemy jeszcze zdążyć? 1,5oC jako wyzwanie klimatyczne: Jak zatrzymać wzrost temperatury na tym poziomie?”
2018-10-09„Czy możemy jeszcze zdążyć? 1,5oC jako wyzwanie klimatyczne: Jak zatrzymać wzrost temperatury na tym poziomie?”
Więcej
-
1,5 stopnia przyniesie ogromne zmiany
2018-10-08Próg bezpieczeństwa wzrostu średniej temperatury na świecie to 1,5 stopnia - wynika z najnowszego raportu Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatu. Większy wzrost temperatury może mieć nieodwracalne skutki.
Więcej
-
Klimatyczne babie lato z Fundacją Aeris Futuro!
2018-09-21Będzie gorąco! Będzie się działo – tak można w skrócie opisać program działań na rzecz ochrony klimatu Fundacji Aeris Futuro na najbliższe miesiące. Kulminacyjnym punktem będzie 3 edycja krakowskiego Climathonu, międzynarodowego wydarzenia, które odbędzie się w tym roku 26 i 27 października.
Więcej
-
Czy w Europie zapanuje klimat tropikalny?
2018-08-23Czy chcemy, czy nie w Europie jest coraz cieplej. Temperatury obserwowane podczas ostatniej fali upałów prawdopodobnie staną się normą do końca wieku, w porównaniu do warunków, które znamy. Czy w Europie zapanuje klimat tropikalny?
Więcej
-
Jak wprowadzenie definicji ubóstwa energetycznego przyczyni się do wypełnienia przez Polskę wybranych Celów Zrównoważonego Rozwoju ONZ?
2018-07-19W dniu 18 lipca rząd Rzeczypospolitej Polskiej na forum ONZ prezentował krajowy raport z wdrażania Celów Zrównoważonego Rozwoju (Sustainable Development Goals SDG), zdefiniowanych w Agendzie 2030 Rezolucji ONZ.1
Więcej
-
Paleoklimatolodzy: ocieplenie na Ziemi może być nierównomierne
2018-07-02
Ludwika Tomala - PAP Nauka w Polsce
Kiedy w ostatnich 3,5 mln lat na Ziemi następowały ocieplenia klimatu, nie przebiegały one równomiernie. Obszary polarne doświadczały większych wzrostów temperatur, niż np. tropiki. Podobnie może być i teraz - ostrzegają paleoklimatolodzy.
Więcej
-
Badania: stężenie CO2 w szkołach jest zbyt wysokie
2018-06-04
PAP Nauka w Polsce
Stężenie CO2 w szkolnych klasach często przekracza poziom uznawany za zdrowy - wynika z badań przeprowadzonych przez Instytut Medycyny Pracy w kilkunastu łódzkich podstawówkach. Zdaniem ekspertki z IMP warto wypracować zalecenia dot. jakości powietrza w szkolnych klasach.
Więcej
-
Przyrodnik: płazy masowo wymierają; dzieje się to na naszych oczach
2018-05-14
PAP Nauka w Polsce, Ludwika Tomala
Na całym świecie masowo wymierają płazy. Dzieje się to na naszych oczach - alarmuje przyrodnik Tomasz Figarski. Zwierzęta te są bardzo wrażliwe na zanieczyszczenia środowiska. Dlatego można zakładać, że tam, gdzie płazy występują - zanieczyszczenia są niewielkie.
Więcej
-
Dotychczasowa polityka w walce ze zmianami klimatu nie działa. IMGW: Czarny scenariusz i zagrożenie m.in. dla Żuław Wiślanych
2018-04-30
Newseria
Europejscy naukowcy przyjrzeli się wysiłkom prowadzonym na rzecz ograniczenia efektu cieplarnianego i zmian klimatu. W najnowszym raporcie European Academies Science Advisory Council (EASAC) alarmują, że dotychczasowe działania nie są wystarczające.
Więcej
-
13 miast na świecie zagrożonych wysokimi temperaturami w kolejnej dekadzie
2018-04-23
PAP Nauka w Polsce
W 13 miastach w różnych częściach globu temperatura w latach 20-tych XXI wieku może wzrosnąć powyżej 2 st. C. To duże zagrożenie i potrzebne są plany działania dopasowane do indywidualnych potrzeb każdego miejsca – mówią eksperci.
Więcej
-
Kwietniowe anomalie
2018-04-18Stare polskie przysłowie mówi: «Kwiecień plecień, bo przeplata trochę zimy, trochę lata». Jak na razie mieliśmy do czynienia z jego letnią odsłoną. Czy w kwietniu tego roku odnotujemy najwyższe minimalne temperatury?
Więcej
-
Czym jest smog, jak rujnuje nam zdrowie i jak się przed nim chronić?
2018-04-06Spróbujmy rozjaśnić mglistą naturę smogu metodą pytań i odpowiedzi.
Więcej
-
Tegoroczny luty chłodniejszy niż wieloletnia średnia
2018-03-30Według Głównego Urzędu Statystycznego luty w 2018 r. był chłodniejszy niż średnio w latach 1971-2000. Urząd w publikacji zwrócił uwagę, że w lutym br. wystąpiły zróżnicowane warunki zimowania roślin. W pierwszej połowie miesiąca utrzymywała się wysoka - jak na tę porę roku - temperatura, co zakłóciło zimowy spoczynek roślin i spowodowało ich osłabienie oraz zmniejszenie mrozoodporności.
Więcej
-
Niedobór wody - coraz większa bolączka ludzkości
2018-02-20Ponad 4 milionowy Kapsztad to pierwsze w nowożytnej historii miasto, które już w tym roku będzie zmuszone zmierzyć się z ogromnym problemem wynikającym ze zmian klimatycznych – brakiem wody pitnej! Za brak wody odpowiedzialna jest kilkuletnia susza i drastycznie zmniejszona ilość opadów w Południowej Afryce.
Więcej
-
Zmiana klimatu może mieć drastyczny wpływ na zdrowie ludzi.
2018-02-20Zmiana klimatu - odczuwana przede wszystkim w wyniku zmian temperatury, opadów deszczu, wzrostu poziomu morza i zmienności pogodowej - może mieć drastyczny wpływ na zdrowie ludzi.
• Zmiany klimatyczne mogą spowodować, że ponad 100 milionów ludzi powróci do skrajnego ubóstwa do 2030 r., o ile nie zostaną podjęte uzgodnione działania. Negatywne skutki zmian klimatu dla zdrowia ludzi mogą odgrywać główną rolę w tym odwróceniu.
• Nie wszystkie z tych skutków spadną na przyszłe populacje: zmiany klimatu już teraz mają wymierny wpływ na zdrowie ludzi.
Więcej
-
Miasta coraz cieplejsze
2018-01-29Ostatni rok był drugim najgorętszym rokiem w historii prowadzenia pomiarów temperatur na świecie. W bazie danych z ponad 3 800 miast zgromadzonych przez AccuWeather, około 88 procent miast odnotowuje średnią roczną temperaturę wyższą niż normalnie.
Więcej
-
Nauka o klimacie - w walce z pseudonauką nie ma miejsca na wtopy
2018-01-08
PAP - Nauka w Polsce, Ludwika Tomala
Baza ponad 100 mitów na temat klimatu, plebiscyt na klimatyczną bzdurę roku, merytoryczna walka z pseudonauką - zespół portalu Nauka o klimacie od kilku lat cierpliwie popularyzuje wiedzę o zmianach klimatu.
Więcej
-
Miejskie wyspy ciepła
2017-12-28
PAP Nauka w Polsce
Miasta jednocześnie są pod wpływem globalnych zmian klimatycznych, ale same też modyfikują lokalne warunki klimatyczne m.in. poprzez tzw. miejskie wyspy ciepła. Wpływają one także na wielkość opadów czy wilgotność – mówi prof. Krzysztof Fortuniak z Uniwersytetu Łódzkiego.
Więcej
-
Podatek od suszy. Nowe regulacje w Kapsztadzie w RPA
2017-12-22RPA boryka się z coraz większymi problemami z powodu braku słodkiej wody. To zmusza do ograniczenia produkcji oraz zminimalizowania pól upraw i zredukowani wielkości hodowli. Od 1 lutego 2018 wchodzi w Kapsztadzie nowy podatek od suszy.
Więcej
-
Do końca wieku wyginie 80 proc. gatunków ryb? - raport o stanie wód Pacyfiku
2017-11-22Nawet 80 proc. gatunków ryb żyjących w wodach oceanu wokół położonych na Pacyfiku wysp może wyginąć do końca wieku - alarmują badacze związani z Programem Nereus prowadzonym przez Nippon Foundation. O sprawie pisze amerykański "Newsweek".
Więcej
-
Złota, upalna jesień
2017-10-19
Wojciech Szymalski
Cieszymy się z ciepłych dni w październiku. Niestety to trochę tak, jakby cieszyć się z gorączki u dziecka.
Więcej
-
Naukowiec zamyka usta przeciwnikom teorii zmian klimatycznych jednym postem w social media
2017-10-03Ogromny konsensus w sprawie zmian klimatycznych w społeczności naukowej polega na tym, że problem jest realny, i to człowiek za nie odpowiada. 97,1% procent naukowców i badań naukowych popiera pogląd, że zmiany klimatyczne są spowodowane przez ludzi. Mimo że jest to przytłaczający konsensus, wciąż pozostaje miejsce dla outsiderów zmian klimatycznych, którzy twierdzą, że może pozostałe 2,9% ma rację.
Więcej
-
Konferencja: Zanieczyszczenie powietrza a zdrowie dzieci
2017-10-03HEAL Polska serdecznie zaprasza na konferencję pt.: Zanieczyszczenie powietrza a zdrowie dzieci. Jak i dlaczego dbać o czyste powietrze dla nas i kolejnych pokoleń?, która odbędzie się w hotelu Novotel Warszawa Centrum, 20 listopada 2017 r. w godz. 10.00 – 15.00.
Więcej
-
Ukryty rachunek z węgiel 2017 - raport WiseEuropa
2017-09-21W ostatnich latach wsparcie dla górnictwa węgla kamiennego istotnie wzrosło - wynika z aktualizacji raportu „Ukryty rachunek za węgiel” przygotowanej przez WiseEuropa. Przedstawione w opracowaniu prognozy wskazują również, że kontynuacja obecnej polityki energetycznej może prowadzić do przeznaczenia ponad 150 mld zł na wsparcie dla górnictwa i energetyki węglowej do 2030 roku.
Więcej
-
Najnowsze badanie Eurobarometru dot. świadomości ekologicznej obywateli UE.
2017-09-20Obywatele UE są coraz bardziej zaniepokojeni zmianami klimatycznymi i dostrzegają ekonomiczne korzyści podjęcia działań mających na celu zmianę podejścia do tematyki klimatu.
Więcej
-
Ruszyły prace nad narodową strategią ochrony polskich pszczół
2017-09-18
PAP Nauka w Polsce
Do wiosny 2018 r. ekolodzy, naukowcy, pszczelarze oraz obywatele mają wypracować Narodową Strategię Ochrony Owadów Zapylających - zapowiedziało Greenpeace.
Więcej
-
Europejscy naukowcy ostrzegają przed falami supergorąca
2017-09-11
PAP Nauka w Polsce
Według raportu Komisji Europejskiej postępujące ocieplenie klimatu sprawi, że wiele części świata, w tym Europa, będzie doświadczało pogody nawet niebezpiecznej dla życia. Zagrożenie ma wynikać z połączenia wysokich temperatur i dużej wilgotności.
Więcej
-
Zmiany klimatu przyspieszyły powodzie europejskich rzek
2017-08-23
PAP
Zmiany klimatu zmieniły sposób, w jaki wylewają europejskie rzeki – potwierdza to bezprecedensowa pod względem skali analiza danych hydrometrycznych z terenu Europy, o której informuje „Science”.
Więcej
-
Piknik z Klimatem - już 27 sierpnia na Placu Zamkowym
2017-08-21Zapraszamy wszystkich Warszawiaków na Piknik z Klimatem. Piknik odbędzie się w dniu 27 sierpnia br. na Placu Zamkowym w Warszawie w godzinach 11:30 - 16:30.
Więcej
-
Konsultacje społeczne "uchwały antysmogowej" dla Mazowsza
2017-07-24Od 20 lipca do 18 sierpnia można konsultować uchwałę antysmogową dla Mazowsza.
Więcej
-
Globalne ocieplenie przyspiesza wymieranie gatunków
2017-07-21Międzyrządowy Panel do spraw Zmian Klimatu (IPCC) w swoim raporcie wymienia zagrożenia związane z globalnym ociepleniem klimatu.
Więcej
-
Będzie cieplej
2017-06-30
Agata Golec
Wraz z temperaturami rośnie liczba ofiar fali upałów – donoszą naukowcy.
Więcej
-
Nowe badania sugerują pesymistyczny scenariusz zmian klimatu
2017-06-08
Maciek Bieńkowski
W najbliższym czasie globalne ocieplenie może znacznie przyspieszyć, co pociągnie za sobą trudne lub niemożliwe do opanowania skutki. Mówimy o najbliższych 10 latach.
Więcej
-
Susze - tak daleko, a jednak blisko nas
2017-06-02
Natalia Rytelewska-Chilczuk, Teraz Środowisko
Zmiany klimatu obserwowane w Azji i Ameryce mają bezpośredni wpływ na gospodarki państw Unii Europejskiej. Dostępność i cena produktów zawierających np. soję może się zmienić, jeśli rejony jej upraw zostaną dotknięte suszą.
Więcej
-
Ponad 400 ppm CO2 - sytuacja robi się groźna
2017-05-31
Hubert Bułgajewski
Ilość dwutlenku węgla w atmosferze ulega ciągłemu zwiększaniu. Tempo to nie ma precedensu w całej znanej nam historii planety. Spalając paliwa kopalne, osiągamy już koncentracje CO2 niewidziane na Ziemi od kilkunastu milionów lat.
Więcej
-
Perspektywy dla Arktyki
2017-05-17
Maciek Bieńkowski
W czasie, gdy oczy światowej opinii publicznej skierowane są na umęczony wojnami Bliski Wschód, poza kadrem kamer zawodnicy ustawiają się w blokach startowych do innego wyścigu.
Więcej
-
Przerwanie cyklu utraty lasów w Amazonii
2017-04-14Rozpoznawanie regionów, w których ma miejsce poszerzająca się samoistnie utrata lasów może pomóc w utrzymaniu bioróżnorodności i wspomaganiu łagodzenia zmiany klimatu wedle wyników badań przeprowadzonych przy wsparciu dwóch projektów finansowanych ze środków UE.
Więcej
-
Europejczycy przyznają, że już odczuwają skutki zmian klimatu
2017-03-17
Agata Golec
Mieszkańcy czterech europejskich krajów przyznają, że już teraz dotykają ich skutki zmian klimatu, takie jak gwałtowne burze i powodzie.
Więcej
-
Zmiana klimatu zagraża światowej produkcji kawy
2017-03-07
Agata Usidus, Marcin Popkiewicz, naukaoklimacie.pl
Ci, którzy nie wyobrażają sobie dnia bez swojej dawki kofeiny, mogą poczuć się zaniepokojeni wynikami raportu A Brewing Storm: The climate change risks to coffee ("Zbierająca się burza: klimatyczne zagrożenia dla kawy"), analizującego wpływ zmiany klimatu na produkcję i producentów kawy.
Więcej
-
Centrum Ochrony Mokradeł: mokradła zmniejszają ryzyko katastrof naturalnych
2017-02-0390 proc. katastrof naturalnych na świecie wiąże się z wodą. Dla zmniejszania ryzyka katastrof kluczowe są mokradła: doliny rzeczne, torfowiska, starorzecza, nadrzeczne lasy. Rzeki - ze względu na plany rozwoju śródlądowych dróg wodnych - są najbardziej zagrożonym typem mokradeł w Polsce. Nieodcięte od swej doliny rzeki są kluczowe dla ograniczania skutków powodzi - alarmuje Centrum Ochrony Mokradeł.
Więcej
-
Rekord temperatury należy do roku 2016
2017-01-30Do tej pory to rok 2015 nosił tytuł najcieplejszego w historii pomiarów. Ale jest już oficjalne potwierdzenie, że nowy rekord temperatury należy do roku 2016. Nie wiemy tylko, czy należą się za to gratulacje…
Więcej
-
Nie zatrzymamy oceanów
2017-01-24
ChronmyKlimat.pl
Bez względu na to jak bardzo ograniczymy emisje dwutlenku węgla, inne gazy cieplarniane wciąż będą oddziaływać na oceany.
Więcej
-
Co stracimy, gdy znikną żaby?
2016-12-30
Tomasz Kłoszewski
Płazy znakomicie przetrwały zagładę, która zabiła dinozaury. Czemu teraz masowo wymierają?
Więcej
-
Za 70 lat w większości miast nie będzie można zorganizować Igrzysk
2016-12-28
Mariusz Błoński
W piśmie The Lancet ukazał się artykuł, którego autorzy donoszą, że po roku 2085 większość miast na Ziemi nie będzie mogła być gospodarzem letnich Igrzysk Olimpijskich. Wszystko z powodu ocieplającego się klimatu.
Więcej
-
Jak renifery chronią klimat
2016-12-23
Agata Golec
Renifery kojarzą się przede wszystkim z saniami Świętego Mikołaja, jednak z opublikowanego właśnie badania wynika, że zwierzęta te mogą mieć znaczący wpływ na spowolnienie zmiany klimatu.
Więcej
-
WWF: Bogactwo przyrody znika na naszych oczach
2016-11-08Według raportu WWF Living Planet Report 2016, globalna populacja gatunków dzikich zwierząt może się zmniejszyć do 2020 roku nawet o 67 proc. Jest to efekt działalności człowieka, który degraduje i eksploatuje Ziemię na skalę dotąd niespotykaną w historii cywilizacji.
Więcej
-
Boliwijskie lodowce topnieją w zastraszającym tempie
2016-10-25
Agata Golec
Topniejące lodowce stwarzają zagrożenie dla mieszkańców Boliwii. Naukowcy ostrzegają, że po powodziach, kraj mogą nawiedzić dotkliwe susze.
Więcej
-
Kto nas nakarmi?
2016-10-12
Agata Golec
Zmieniający się klimat już wkrótce może całkowicie odwrócić sytuację na światowym rynku żywności. Czy eksporterzy staną się importerami?
Więcej
-
Miasta chcą rozwiązywać problemy ekologiczne
2016-10-03Sosnowiec i Warszawa to przykłady miast, które biorą na siebie rolę "żywych laboratoriów" – testując sposoby rozwiązywania miejskich problemów ekologicznych. Polskie miasta coraz częściej biorą udział w projektach w ramach programu Horyzont 2020 – mówi PAP ekspertka.
Więcej
-
Rośliny przystosowują się do zwiększonego stężenia CO2
2016-09-26Badanie współfinansowane w ramach unijnego projektu EXPEER dowodzi, że rośliny w coraz większym stopniu przystosowują się do zwiększenia stężenia dwutlenku węgla w atmosferze, co może mieć istotne implikacje dla globalnego bezpieczeństwa żywnościowego i ochrony przyrody.
Więcej
-
Kolejny ssak zagrożony zmianą klimatu
2016-09-23
Agata Golec
Szczekuszka amerykańska, przystosowana do życia w zimnym górskim klimacie, może sobie nie poradzić z coraz wyższą temperaturą.
Więcej
-
Wzrost temperatury nad lądami powyżej 1,5°C - to już właściwie pewne
2016-09-02
Marcin Maślanka, ziemianarozdrozu.pl
Już obecna koncentracja gazów cieplarnianych wystarczy, aby w wielu miejscach nad lądami doszło do podniesienia temperatury o ponad 1,5°C.
Więcej
-
Globalne ocieplenie – jest gorzej niż myśleliśmy
2016-08-24
Agata Golec
Z badań prowadzonych przez NASA wynika że dane historyczne dotyczące ostatnich 150 lat zaniżają skalę globalnego ocieplenia o niemal 20 %. Wyniki opublikowano w czasopiśmie Nature Climate Change.
Więcej
-
Światowa Organizacja Zdrowia o efektach zmian klimatycznych
2016-08-19
Tomasz Pieńkowski
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ocenia, iż każdego roku między 2030 a 2050 rokiem, ze względu na zmianę klimatu umierać będzie około 250 000 ludzi więcej, niż obecnie.
Więcej
-
Cyklony tropikalne będą bardziej niszczycielskie?
2016-08-16
Tomasz Pieńkowski
Specjaliści przewidują, że wraz ze wzrostem globalnej temperatury będą pojawiać się coraz silniejsze cyklony tropikalne. Trend ten już wkrótce będzie bardziej zauważalny.
Więcej
-
Wielka Rafa Koralowa obumiera w zastraszającym tempie
2016-08-10
Tomasz Pieńkowski
Obecny rok jest wyjątkowo destrukcyjny dla położonej u wybrzeży Australii Wielkiej Rafy Koralowej. Około 90% rafy wybielało, co doprowadziło już do śmierci ponad 1/3 koralowców.
Więcej
-
Rok 2016 będzie prawdopodobnie najcieplejszy w historii pomiarów
2016-08-03
Tomasz Pieńkowski
Specjaliści z NASA ogłosili, że pierwsze półrocze 2016 roku było zdecydowanie cieplejsze, niż najcieplejsze jak dotąd pierwsze 6 miesięcy roku 2015.
Więcej
-
Zmiana klimatu przyczyną wojen?
2016-08-01
Agata Golec
Klęski żywiołowe zwiększają ryzyko konfliktów zbrojnych w krajach zróżnicowanych etnicznie. Czy tej wybuchowej mieszance można zapobiec?
Więcej
-
Światowe PKB topnieje pod wpływem zmiany klimatu
2016-07-29
Agata Golec
Wzrost temperatur spowodowany zmianą klimatu stanowi poważne zagrożenie dla wydajności światowej gospodarki. Szczególnie odczują to kraje w najcieplejszych regionach planety.
Więcej
-
Warszawa najbardziej zagrożonym potopem miastem w Polsce
2016-07-21
Wojciech Szymalski
Po raz kolejny nad Polską przechodzą gwałtowne burze i nawałnice. Niebezpieczne zjawiska nie omijają również Warszawy. Co nas czeka w przyszłości?
Więcej
-
Małe lodowce Spitsbergenu znikają w ekspresowym tempie
2016-07-20Małe lodowce środkowego Spitsbergenu, na tzw. Ziemi Dicksona, topnieją w bardzo szybkim tempie. Każdego roku ubywa 1 proc. ich powierzchni, czyli 2 km2. Wiele z tych 150 lodowców może zaniknąć nawet gdyby udało się zatrzymać ocieplenie klimatu.
Więcej
-
Mieszkańcy Wysp Marshalla w obliczu uchodźstwa klimatycznego
2016-07-19
Tomasz Pieńkowski
Wyspy Marshalla wznoszą się średnio jedynie o 1,8 m ponad poziom morza. Stawia to 68 tysięcy mieszkańców tego niewielkiego kraju w niezwykle trudnej sytuacji w obliczu zmian klimatu. W związku ze wzrostem poziomu mórz na świecie mieszkańcy Wysp Marshalla będą w najbliższych latach zmuszeni do opuszczenia swoich domów.
Więcej
-
Rekordowo niski poziom pokrywy lodowej w czerwcu w Oceanie Arktycznym
2016-07-15
Tomasz Pieńkowski
Wielkość pokrywy lodowej w Oceanie Arktycznym w czerwcu wynosiła 10 600 000 km2, najmniej w historii pomiarów dla tego miesiąca.
Więcej
-
Klimatyzacja dobra rzecz?
2016-07-04Według najnowszych analiz do roku 2030 na całym świecie zostanie zainstalowanych 700 milionów nowych klimatyzatorów. Co to oznacza dla klimatu?
Więcej
-
Globalne ocieplenie może sięgnąć nawet 10 st. C
2016-06-30Jeśli spalimy wszystkie zasoby paliw kopalnych, do atmosfery trafi ponad 18 000 Gt CO2. W efekcie średnia globalna temperatura podniesie się kilkakrotnie więcej niż zakłada porozumienie paryskie – wynika z badania opublikowanego w Nature Climate Change.
Więcej
-
Śmiertelne żniwo zmian klimatu – kto następny?
2016-06-22
Agata Golec
Szczurzynek koralowy zniknął z powierzchni Ziemi. To pierwszy ssak, który wyginął na skutek zmian klimatu spowodowanych przez człowieka.
Więcej
-
Zabytki zagrożone zmianą klimatu pod lupą naukowców
2016-06-20
Agata Golec
Naukowcy z Uniwersytetu w Lincoln w Wielkiej Brytanii oraz Politechniki w Dublinie w Irlandii opracowali narzędzie do śledzenia wpływu zmian klimatu na obiekty dziedzictwa kulturowego.
Więcej
-
Kto się boi zmian klimatu?
2016-06-15Zarówno panda wielka, uwielbiana przez miliony ikona ochrony przyrody, jak i słodko pachnące kwiaty mogą ucierpieć na skutek globalnego ocieplenia.
Więcej
-
UNESCO: zmieniający się klimat zagraża największym atrakcjom turystycznym świata
2016-06-14
Agata Golec
Planujesz wakacyjną wyprawę? Nie trać czasu! Wiele ciekawych miejsc może wkrótce zniknąć z mapy.
Więcej
-
Ostrzeżenie przed zmianą klimatu sprzed ponad pół wieku
2016-06-07
Anna Sierpińska
Historycy będą kiedyś zachodzić w głowę, jak to możliwe, że tak długo zwlekaliśmy z reakcją na kryzys klimatyczny.
Więcej
-
Rekordowe temperatury w Indiach
2016-05-24W ubiegły czwartek w miejscowości Phalodi, położonej w pustynnym stanie Rajasthan odnotowano najwyższą w historii pomiarów temperaturę wynoszącą 51 st.C. Poprzedni rekord pochodził z roku 1956, kiedy to termometry wskazały 50,6 st.C.
Więcej
-
Kwiecień kolejnym rekordzistą
2016-05-19
Agata Golec
W ubiegłym miesiącu padł kolejny rekord temperatury. NASA przewiduje, że 2016 będzie najgorętszym rokiem w historii pomiarów.
Więcej
-
Wzrost poziomu morza znacznie szybszy niż prognozowano
2016-05-09
Marcin Popkiewicz
Topnienie lądolodu Antarktydy już w tym stuleciu może przyczynić się do wzrostu poziomu morza o ponad metr.
Więcej
-
Szanuj żywność… i klimat
2016-04-14
Agata Golec
Bardziej efektywne gospodarowanie żywnością pomogłoby nie tylko ograniczyć problem głodu na świecie, ale i złagodzić skutki zmian klimatycznych.
Więcej
-
Jak ptaki znoszą zmiany klimatu - wielkie badania w Europie i USA
2016-04-07
Anna Ślązak
Obserwowane w ostatnich dekadach zmiany liczebności ptaków są napędzane zmianami klimatu. Potwierdziły to analizy wyników wieloletnich obserwacji prowadzonych w Europie i USA.
Więcej
-
WMO: Nie zatrzymamy zmian klimatu
2016-04-01
Agata Golec
Mimo że świat zaczyna odchodzić od paliw kopalnych, wyemitowane do tej pory gazy cieplarniane nie przestaną potęgować zmian klimatu.
Więcej
-
Czy ocieplenie klimatu może być dla nas korzystne?
2016-03-30
Marcin Popkiewicz
Twoi znajomi cieszą się, że "będzie parę stopni cieplej"? Poradź, żeby zastanowili się jeszcze raz. Dziś o klimatycznych uchodźcach.
Więcej
-
Rekordowy luty deklasuje styczniowy rekord temperatury
2016-03-18
Marcin Popkiewicz
W sobotę NASA opublikowała dane pomiarów temperatury z lutego. Średnia temperatura powierzchni Ziemi przekroczyła średnią z okresu 1951-1980 aż o 1,35°C, bijąc poprzedni rekord ustanowiony w styczniu aż o bezprecedensowe 0,21°C.
Więcej
-
Zmiany klimatu na talerzu – nawet pół miliona ofiar
2016-03-11
Agata Golec
Naukowcy z Oxfordu jako pierwsi zbadali wpływ zmian klimatu na sposób odżywiania ludzi. Wyniki nie wróżą nic dobrego: w roku 2050 z powodu niewłaściwej diety może umrzeć ponad pół miliona osób.
Więcej
-
Czy zmiany klimatu pozbawią nas prądu?
2016-02-19Wyższe temperatury i utrudniony dostęp do wody mogą utrudnić pracę elektrowni w wielu miejscach na świecie.
Więcej
-
Wolna od lodu Arktyka coraz bliżej
2016-02-18
Hubert Bułgajewski
Kiedy zobaczymy wolny od lodu Ocean Arktyczny? Prognozy przedstawiane na przestrzeni ostatnich 20 lat były bardzo rozbieżne.
Więcej
-
Ocieplenie oceanów dramatycznie przyspiesza
2016-01-29Nowe badanie wykazało, że oceany świata ocieplają się w coraz szybszym tempie, a ostatnie 20 lat odpowiada za połowę wzrostu zawartości ciepła w oceanach, które zakumulowało się od początku rewolucji przemysłowej.
Więcej
-
2015: kolejny rok rekordowych temperatur
2016-01-25W ubiegłym roku padły kolejne rekordy temperatur – nie tylko w Polsce, ale i na świecie.
Więcej
-
Antropogeniczne zaburzenie klimatu: gniew oceanów
2015-11-14
Hubert Bułgajewski
Najgorętszy rok w historii pomiarów. Czy będziemy jeszcze mieli kiedyś prawdziwą zimę ze śniegiem i mrozem?
Więcej
-
Adaptacja: Francuzi szukają nowych odmian winogron
2015-10-20Opublikowany niedawno raport nt. wpływu zmian klimatu na winnice wzbudził strach wśród francuskich producentów wina.
Więcej
-
Gazeta Prawna: Emisjami CO2 straszą nas nieuki
2015-10-13
Marcin Popkiewicz, Nauka o Klimacie
W Dzienniku Gazecie Prawnej pojawił się artykuł, którego autor ma szanse na wysoką pozycję w konkursie na Klimatyczną Bzdurę Roku.
Więcej
-
Koreańczyk Hoesung Lee przewodniczącym IPCC
2015-10-13Ekonomista specjalizujący się w energetyce ma stać na czele najważniejszego ciała doradczego ds. zmian klimatu. Lee chce być linkiem łączącym kraje rozwinięte i rozwijające się.
Więcej
-
Sekrety poziomu morza
2015-10-01
Aleksandra Kardaś, Ziemia na rozdrożu
Poziom morza rośnie głównie dlatego, że cieplejsza woda się rozszerza. Na drugim miejscu jest topnienie lodowców górskich, a dopiero na trzecim zanik lądolodów Grenlandii i Antarktydy – choć to może się zmienić...
Więcej
-
Uwaga! W natarciu rośliny obcego pochodzenia
2015-09-24Wraz ze zmianami klimatu w Polsce zadomowią się gatunki z rejonów cieplejszych: śródziemnomorskiego czy nawet leżących w strefie podzwrotnikowej np. z Afryki. Rośliny inwazyjne zagrażają różnorodności biologicznej i obniżają wartość gruntu.
Więcej
-
Czy globalne ocieplenie zrujnuje europejskie winiarnie?
2015-09-23Jeżeli nie uda się powstrzymać globalnego ocieplenia, gwałtownie zmienią się wzorce upraw w Europie. To mogą być ostatnie lata, by napić się burgunda czy tokaju. Będziemy pić wino brytyjskie... i polskie.
Więcej
-
Hekatomba wielkich roślinożerców
2015-09-18
Tomasz Kłoszewski, Ziemianarozdrozu.pl
Hipopotamy, nosorożce i słonie zwiększają różnorodność krajobrazu i chronią przed pożarem. Są pożywieniem drapieżców i walorem turystycznym biednych krajów. 60% gatunków jest zagrożonych wyginięciem. Niektóre mogą zniknąć, zanim odkryje je nauka.
Więcej
-
Wieczna zmarzlina – tykająca klimatyczna bomba
2015-09-16
Hubert Bułgajewski, Ziemia na rozdrożu
Ilość węgla zgromadzonego w zmarzlinie jest większa od tej, jaką człowiek wyemitował do atmosfery od 1880 roku. Wystarczy, by zapoczątkować tragiczne w skutkach ocieplenie.
Więcej
-
Hydrolog: czekają nas lata bardzo suche i bardzo mokre
2015-09-14Tegoroczna susza nie jest anomalią, lecz klimatolodzy mówią o „ekstremalizacji” klimatu. Jeżeli ich prognozy się potwierdzą, to w przyszłości możemy spodziewać się lat bardzo suchych, ale też bardzo mokrych – mówi hydrolog dr Damian Absalon.
Więcej
-
Czy obecna zmiana klimatu zagraża ptakom?
2015-09-11
dr hab. Krzysztof Kujawa, Ziemia na rozdrożu
Zagrożenie dla ptaków wędrownych związane ze zmianą klimatu jest równe sumie wszystkich innych zagrożeń spowodowanych przez człowieka. Wielkie wymieranie już się rozpoczęło – dowodzi dr hab. Krzysztof Kujawa.
Więcej
-
Rosyjskie piekło pożarów – cena za naftową gospodarkę
2015-08-31
Hubert Bułgajewski, Arktyczny Lód
Ogromne pożary tym razem pustoszą rosyjski Daleki Wschód. Wielkie smugi dymu są widoczne z kosmosu – całkowicie przesłoniły jezioro Bajkał. Krajobraz w rejonie pożarów jest iście apokaliptyczny.
Więcej
-
Bociany w drodze do Afryki: upały przyspieszyły odloty
2015-08-30
Wojciech Pacewicz, PAP Nauka w Polsce
Część polskich bocianów już wyruszyła do Afryki. „Upały sprzyjają lotom szybowcowym tych ptaków; tracą wtedy mniej energii i pokonują większe odległości” – tłumaczy ornitolog dr Marian Stój.
Więcej
-
Czy jest ratunek dla raf koralowych?
2015-08-18Naukowcy liczą na to, że odporne na wysokie temperatury koralowce z Zatoki Perskiej dadzą sobie radę w innych rejonach. Niestety, to mogą być płonne nadzieje - pisze Aleksandra Kardaś.
Więcej
-
„Pojutrze”: mit wiecznie żywy
2015-08-14Media od prawa do lewa, zarówno polskie, jak i zagraniczne, straszą ochłodzeniem. Co nowego odkryli naukowcy, że znów napastują znękaną opinię publiczną? – pyta przewrotnie prof. Szymon Malinowski.
Więcej
-
Fale upałów: jaka przyszłość czeka Polskę?
2015-08-12Zwalnia pas bardzo szybkich wiatrów wiejących nad Europą. To dlatego Polskę nawiedzają długotrwałe upały. Do końca wieku maksymalne temperatury w Europie Centralnej wzrosną nawet o 7 stopni!
Więcej
-
Dziś Wielki Dzień Pszczół. Czy kiedyś stanie się „dniem pamięci o pszczołach”?
2015-08-088 sierpnia w Polsce obchodzimy Wielki Dzień Pszczół. Jak na razie rodzimi zapylacze mają się nieźle. Tylko jak długo?
Więcej
-
Wściekli i źli: czy ocieplenie zmienia dobrych ludzi w awanturników i przestępców?
2015-07-29Czerwiec był najcieplejszy w historii pomiarów. Naukowcy widzą wyraźny związek między wzrostem temperatur a ilością awantur, wykroczeń i konfliktów zbrojnych.
Więcej
-
Jeśli klimat zmienia się naprawdę, to jak wyjaśnisz mrożoną pizzę, hę?
2015-07-28
Marcin Popkiewicz
Sceptycy zmian klimatu uciekają się do manipulacji słownych znanych już w Antyku. Orężem staja się techniki „słomianej kukły” i „zbierania wisienek”.
Więcej
-
Mężczyźni szczególnie zagrożeni wyższą umieralnością z powodu fal upałów
2015-07-23Jak wynika z analizy przeprowadzonej w 2015 roku na zamówienie Instytutu na rzecz Ekorozwoju w ramach projektu ADAPTCITY, fale upałów na terenie Warszawy mają istotny statystycznie wpływ na zwiększenie poziomu umieralności mieszkańców.
Więcej
-
Munich Re: Coraz więcej katastrof klimatycznych i pogodowych
2015-07-09Ekstrema pogodowe występują dziś kilkukrotnie częściej niż we wczesnych latach 80.
Więcej
-
Niedźwiedzie polarne nie przetrwają na diecie lądowej
2015-07-06Zanik lodu zmusza latem niedźwiedzie polarne do zejścia na ląd. Tam mogą żywić się ptasimi jajami, jagodami i małymi ssakami. Czy jednak największe niedźwiedzie świata będą w stanie przeżyć w ocieplającej się Arktyce, zmieniając dietę na lądową?
Więcej
-
Przerwa w ociepleniu klimatu? Bynajmniej
2015-07-01Powracają argumenty typu: „globalne ocieplenie skończyło się kilkanaście lat temu” albo „ocieplenie spowolniło”. Analiza opublikowana w „Science” wskazuje, zmiany klimatu ani się nie zatrzymały, ani nie spowolniły.
Więcej
-
New Scientist: przekroczyliśmy granice wytrzymałości trzech systemów podtrzymujących życie na Ziemi
2015-06-18Kiedy załamią się systemy podtrzymujące naszą egzystencję? Grupa prominentnych naukowców zidentyfikowała obszary kluczowe dla przetrwania gatunku.
Więcej
-
Na nowej „czerwonej liście” zagrożonych ptaków jest aż 15 gatunków z Polski
2015-06-18Na świeżo wydanej „Czerwonej liście ptaków Europy” znalazło się 15 gatunków regularnie gniazdujących w Polsce. Powodem zagrożenia jest degradacja gruntów rolnych, utrata siedlisk i zmiany klimatyczne.
Więcej
-
Adaptacja do zmian klimatu – wspólne wyzwanie dla państw i firm
2015-06-13
Renata Putkowska
Wzrost temperatury, ekstremalne zjawiska pogodowe, częstsze susze i powodzie, występowanie nowych chorób i ich mutacji – właściwie nie ma już takiego obszaru politycznego, społecznego i gospodarczego, który byłby odporny na zmiany klimatu.
Więcej
-
Gwałtowny wzrost stężenia metanu w Arktyce
2015-06-11
Hubert Bułgajewski
W ciągu ostatnich kilku miesięcy stacje pomiarowe w Arktyce zanotowały niepokojący wzrost stężenia metanu w atmosferze. Przyczyną rosnącej ilości metanu na biegunie, jak i na całej planecie, jest ocieplający się klimat.
Więcej
-
Populacja węgorza spadła o 95%. W „Ujściu Warty” trwa akcja zarybiania
2015-06-09Węgorzom grozi wyginięcie – z uwagi na nadmierne odłowy, zanieczyszczenie wód, pasożyty i zmiany klimatu. Przyrodnicy zarybiają ujście Warty.
Więcej
-
Jak Brazylia przetrwa porę suchą?
2015-06-09W Brazylii skończyła się pora deszczowa – najsuchsza od 80 lat. W porę suchą São Paulo wkracza z niemal pustymi rezerwuarami wody. Może dojść do racjonowania wody.
Więcej
-
Tam i z powrotem – niedźwiedź Iwo wrócił z Węgier do Polski
2015-06-03Iwo, tatrzański niedźwiedź-wędrowiec, który 3 maja dotarł na Węgry, pod koniec miesiąca powrócił do kraju. W czasie ponad 3-tygodniowej wędrówki pokonał 373 km.
Więcej
-
Globalne ocieplenie zatrzymało się? Rekordowy rok 2014. Rekordowy rok 2015. Rekordowy rok 2016?
2015-06-01
Hubert Bułgajewski
Pogłoski o zatrzymaniu się globalnego ocieplenia należy uznać za mocno przesadzone. Globalne ocieplenie ma się dobrze. Bardzo dobrze.
Więcej
-
Zmiany klimatyczne a obronność. USA i Wielka Brytania drżą o swoje bazy wojskowe
2015-05-27Liczne państwa przystosowują do globalnych zmian klimatycznych także swoją strategię obronną. Tylko pojedyncze są zdania, że ocieplenie nie wpłynie na siły zbrojne – wynika z badań niemieckich naukowców.
Więcej
-
Poziom Bałtyku może wzrosnąć o prawie metr
2015-05-27Do końca XXI w. wody Bałtyku będą cieplejsze, a jego zimowa pokrywa lodowa skurczy się nawet o 80% – wynika z nowego raportu nt. zmian klimatu i ich wpływu na Bałtyk i kraje sąsiadujące.
Więcej
-
Z Tatr na Węgry – tygodniowa wędrówka niedźwiedzia Iwa
2015-05-26Naukowcy badają, jak niedźwiedź brunatny reaguje na zmiany klimatu. W tym celu śledzą szlaki wędrówki samca Iwo.
Więcej
-
Europa sama się nie wyżywi
2015-05-25W UE powierzchnia pól uprawnych zmniejsza się o 500 km2 rocznie. Już dziś brakuje gleb, by wyżywić ludność kontynentu. Eksperci domagają się zmian w polityce rolnej.
Więcej
-
Polskie Lobby Przemysłowe: W naszym wszechświecie prawa fizyki działają inaczej
2015-05-22
Marcin Popkiewicz
Lobbyści paliw kopalnych posuwają się do najbardziej absurdalnych stwierdzeń, by obronić status węgla w polskiej energetyce. Areną ich cyrkowych popisów jest... Sejm.
Więcej
-
400 ppm – wkraczamy w nowy, gorący świat
2015-05-16
Hubert Bułgajewski
Liczba 400 przejdzie do historii badań i obserwacji klimatu. Chodzi o 400 ppm (części na milion) dwutlenku węgla w atmosferze.
Więcej
-
Ocieplenie Arktyki to... chłodne zimy w Europie
2015-05-15Temperatury w Arktyce rosną o 1,3°C na dekadę. Paradoksalnie, dla Europy Środkowej oznacza to chłodne zimy. Ten trend już odczuwamy na własnej skórze.
Więcej
-
Prasa niemiecka: Polsce grożą drastyczne susze
2015-05-02Na Polaka przypada trzykrotnie mniej wody, niż wynosi średnia europejska. Wiele terenów zagrożonych jest drastyczną suszą. To efekt zmian klimatu, podał na pierwszej stronie dziennik „Die Welt”.
Więcej
-
Naukowcy: 75% rezerw paliw kopalnych musi zostać w ziemi
2015-04-30¾ znanych rezerw paliw kopalnych musi zostać w ziemi, inaczej czekają nas niekontrolowane zmiany klimatu – twierdzą naukowcy z Earth League, m.in. były szef Banku Światowego Nicholas Stern i ekonomista Jeffrey Sachs.
Więcej
-
Imperium na skraju upadku: jak podbój Arktyki obróci się przeciw Rosji
2015-04-29
Hubert Bułgajewski
Rosyjskie wojska ćwiczą na krach lodowych Oceanu Arktycznego. Władimir Putin ma chrapkę na ropę i gaz Arktyki. I to mimo że Rosja już dziś cierpi z powodu ocieplenia.
Więcej
-
Kalifornia - fabryka snów i warzywny spichlerz czy fabryka koszmarów?
2015-04-17
Hubert Bułgajewski, Marcin Popkiewicz
To, co dzieje się w Kalifornii, coraz bardziej zakrawa na katastrofę klimatyczną. Bezprecedensowy wzrost temperatur w ostatnich latach i uciążliwa, trwająca już czwarty rok susza coraz bardziej dają się we znaki mieszkańcom tego najbogatszego stanu USA.
Więcej
-
Oceany są na progu wymierania, ale jest promyk nadziei
2015-04-15Łączna powierzchnia Pacyfiku przeznaczona pod działalność wydobywczą wynosi milion kilometrów kwadratowych. Planuje się usuwać całe podwodne góry. Czy da się ustrzec ocean przed wielkim wymieraniem? – zastanawiają się amerykańscy naukowcy.
Więcej
-
Tymczasem na Antarktydzie...
2015-04-07Niedawno informowaliśmy o tym, że zasięg lodu morskiego w Arktyce jest rekordowo niski – tymczasem lód pływający na Antarktydzie ma się całkiem nieźle. Czy to przeczy teorii globalnego ocieplenia?
Więcej
-
Golfsztrom zwalnia. Czy Europę czeka ochłodzenie?
2015-04-01Prąd Zatokowy jest najsłabszy od tysiąca lat – wynika z pracy opublikowanej w Nature Climate Change. Przyczyną może być topnienie lodów Grenlandii, a skutkiem – dramatyczne rozchwianie klimatu w Europie Zachodniej i USA.
Więcej
-
Lord Stern: Cele redukcyjne światowych potęg są dużo za niskie. Szykujemy sobie drastyczne ocieplenie
2015-03-27Lord Nicholas Stern oszacował, że deklaracje ograniczenia emisji złożone przez USA, Chiny i Unię Europejską nie pozwolą nam zahamować ocieplenia na bezpiecznym poziomie.
Więcej
-
Padł kolejny ponury rekord: zasięg lodu morskiego w Arktyce jest najmniejszy w historii pomiarów
2015-03-26Pod koniec lutego lód pokrywał niecałe 15 mln km² arktycznych wód – to o milion km² mniej, niż wynosi średnia z ostatnich trzech dekad.
Więcej
-
Puszcza Amazońska pochłania mniej CO₂. Musimy ograniczyć emisje bardziej, niż zakładaliśmy
2015-03-25Drzewa na dopingu umierają młodziej. Jest albo za sucho, albo za mokro. Nic dziwnego, że lasy Amazonii pochłaniają o 1/3 CO₂ mniej niż kiedyś. To wyjątkowo zła wiadomość – globalne emisje muszą spaść bardziej, niż zakładaliśmy.
Więcej
-
Globalne ocieplenie przyczyną wojny w Syrii?
2015-03-23Według amerykańskich naukowców susze doprowadziły do upadku rolnictwa w północno-wschodniej Syrii. Jej mieszkańcy musieli migrować do miast, bez wsparcia ze strony reżimu. To wzmocniło poczucie frustracji – powstanie było kwestią czasu.
Więcej
-
Tragedia Vanuatu: czego uczy nas cyklon Pam?
2015-03-19Pam – najsilniejszy cyklon na południowym Pacyfiku od czasu rozpoczęcia pomiarów. Według naukowców wzmocniła go zmiana klimatu. Jednak liczba cyklonów w tym regionie właściwie ma... spadać.
Więcej
-
Szef imperium spożywczego: Kryzys żywnościowy jest nieunikniony
2015-02-20Zatrucie wody i gleb, choroby i susze doprowadzą do permanentnej klęski głodu – to nie słowa aktywisty ekologicznego, ale konserwatywnego prezesa największej amerykańskiej firmy produkującej żywność.
Więcej
-
Zegar Zagłady tyka. Wskazówka dwie minuty bliżej „Godziny Zero”
2015-02-04Naukowcy z Chicago od niemal 70 lat analizują najpoważniejsze zagrożenia dla ludzkości. Wyniki badań pokazują na symbolicznym Zegarze Zagłady. Tegoroczny werdykt jest szokujący – już tylko 3 minuty dzielą nas od unicestwienia.
Więcej
-
Prognozy IPCC dla Polski i regionu. Cz. 4: Powodzie i wzrost poziomu morza
2015-02-02W ostatniej części cyklu omawiamy wpływ opadów nawalnych na gospodarkę wodną, energetykę i transport oraz skutki wzrostu poziomu Bałtyku. Diagnozujemy działania adaptacyjne w tych obszarach.
Więcej
-
Prognozy IPCC dla Polski i regionu. Cz. 3: Susze i straty w rolnictwie
2015-01-31W trzeciej części cyklu skupiamy się na zapisach Piątego Raportu IPCC dotyczących stosunków wodnych w naszym regionie. Szukamy rozwiązań, które złagodzą skutki susz i zapewnią nam bezpieczeństwo żywnościowe.
Więcej
-
Prognozy IPCC dla Polski i regionu. Cz. 2: Bioróżnorodność i turystyka
2015-01-30W kolejnej części cyklu „Prognozy IPCC dla Polski i regionu” omawiamy wpływ drastycznych upałów na florę i faunę oraz na turystykę. Szukamy dobrej strategii adaptacji w tych obszarach.
Więcej
-
Prognozy IPCC dla Polski i regionu. Cz. 1: Upały i zdrowie Polaków
2015-01-29W cyklu „Prognozy IPCC dla Polski i regionu” omawiamy zmiany klimatu w obecnym stuleciu i potrzeby adaptacyjne w poszczególnych dziedzinach życia. Dziś zagrożenia dla zdrowia Polaków i zmiany konieczne w służbie zdrowia.
Więcej
-
2014 najcieplejszym rokiem w historii pomiarów
2015-01-21Dwie niezależne instytucje amerykańskie: NOAA i NASA ogłosiły, że 2014 rok był najcieplejszym od roku 1880, kiedy to rozpoczęto regularne pomiary temperatur. Rekordy ciepła zanotowano i w Polsce i w całej Europie.
Więcej
-
Podsumowując podsumowanie — Piąty Raport IPCC
2015-01-13W minionych miesiącach premierę miały cztery części Piątego Raportu Oceniającego IPCC. Prezentujemy podsumowanie najważniejszych faktów zawartych w tym kompendium wiedzy o klimacie.
Więcej
-
Naukowcy nie wiedzą „na 100%”. Czy to znaczy, że nic nie musimy robić?
2015-01-05Nauka nie jest w stanie wyjaśnić wszystkich obserwowanych zjawisk, ani opisać wszystkich mechanizmów rządzących klimatem. Nie oznacza to jednak, że powinniśmy zaniechać działań na rzecz ochrony klimatu.
Więcej
-
Na Pacyfiku tyka bomba klimatyczna. Z dna mogą uwolnić się miliony ton metanu
2014-12-25Na dnie Pacyfiku, u zachodnich wybrzeży USA, znajdują się wielkie złoża hydratów metanu. Wody ocieplają się na tyle, by uwolnić ten groźny dla klimatu gaz.
Więcej
-
Czy poziom morza wzrośnie bardziej, niż zakładano?
2014-12-23Pokrywa lodowa Zachodniej Antarktydy może stopnieć szybciej, niż sądzono. Według naukowców z Uniwersytetu Wschodniej Anglii podniesie to poziom morza do niebezpiecznie wysokiego poziomu.
Więcej
-
Operacja się udała, ale pacjent ledwo dyszy
2014-12-11Według Met Office dalszy wzrost emisji gazów cieplarnianych przyniesie Europie Środkowej śmiertelne upały. Czytam między wierszami: chorobliwe uzależnienie od węgla skończy się dla nas wysoką gorączką.
Więcej
-
Koszt adaptacji do zmian klimatu w krajach rozwijających się? Nawet pół biliona dolarów rocznie do połowy wieku
2014-12-09Jak wynika z raportu UNEP, do roku 2050 koszt adaptacji w biednych krajach wyniesie 250-500 mld dolarów rocznie. I to mimo redukcji emisji gazów cieplarnianych.
Więcej
-
Światowa Organizacja Meteorologiczna: 2014 może być najcieplejszy w historii pomiarów
2014-12-07Rok 2014 będzie jednym z najcieplejszych - a może i najcieplejszym rokiem w historii pomiarów. Przyczyną jest wysoka temperatura powierzchni oceanów, która wywołała gwałtowne opady w jednych zakątkach globu i drastyczne susze w innych.
Więcej
-
2014 na drodze do rekordu. Najcieplejszy październik w historii pomiarów
2014-11-26Rok 2014 prawdopodobnie będzie najcieplejszym w historii pomiarów, bijąc rekord z 2010 roku. Dzieje się to mimo braku podnoszącego temperaturę powierzchni zjawiska El Niño oraz niskiej aktywności słonecznej.
Więcej
-
Czy epidemia ebola to wynik zmian klimatu?
2014-11-14Badania łączą epidemię ebola z deforestacją i zmianami klimatu. Wśród chorób, którym sprzyja wzrost temperatur mamy też ptasią grypę, cholerę... i dżumę.
Więcej
-
Puszcza Amazońska traci zdolność regulowania klimatu. Szybciej, niż zakładali naukowcy.
2014-11-05Wycinka i wypalanie lasów Amazonii wywołuje drastyczne susze i zwiększa ryzyko ekstremów pogodowych. Problem jest poważniejszy, niż przypuszczano.
Więcej
-
Ciepło oznacza wojnę
2014-10-28Nowa analiza z Narodowego Biura Badań Ekonomicznych (National Bureau of Economic Research) stwierdza, że istnieje związek pomiędzy skutkami zmian klimatu a ryzykiem zbrojnych konfliktów.
Więcej
-
Kolejny w tym roku miesiąc najcieplejszy w historii pomiarów
2014-10-21Po rekordowych miesiącach: kwietniu, maju, czerwcu i sierpniu nadeszła pora na najcieplejszy wrzesień w historii pomiarów.
Więcej
-
Wysokie stężenie CO2 wywoła spadek inteligencji naszego gatunku
2014-10-20
Marcin Popkiewicz
Wysokie stężenie dwutlenku węgla ogranicza sprawność intelektualną człowieka
Więcej
-
Głodny, gorący świat
2014-10-14Czy kluczem do zrozumienia postawy klimatycznej krajów może być prognoza dla ich rolnictwa w całkiem nieodległej przyszłości? Jak się okazuje, niektóre rejony świata mogą na zmianach klimatycznych zyskać.
Więcej
-
Ekstremalny rok 2013
2014-10-07Od spalonej upałami Australii po gorące lato w Europie, od suszy w Nowej Zelandii po potężne deszcze w północnych Indiach - wiele z najbardziej ekstremalnych zjawiska pogodowych 2013 roku spowodowane było zmianami klimatycznymi.
Więcej
-
Globalne ocieplenie odpowiada za suszę w Kalifornii?
2014-10-02Wywołane przez człowieka zmiany klimatyczne nasiliły katastrofalną suszę w Kalifornii, twierdzą naukowcy.
Więcej
-
Jak testujemy czułość klimatu
2014-09-29Emisje dwutlenku węgla przekroczyły najbardziej pesymistyczne prognozy.
Więcej
-
Kolejny miesiąc 2014 roku okazał się być najcieplejszym w historii pomiarów
2014-09-24Według danych opublikowanych przez NASA, tegoroczny sierpień był o 0,7oC cieplejszy od średniej z lat 1951-1980, co czyni go najcieplejszym sierpniem w historii pomiarów.
Więcej
-
Bałtyk pod kontrolą
2014-09-19Czy można ostrzec przed zakwitem glonów na Bałtyku albo upwellingiem na długo przed wystąpieniem tych zjawisk? Pracują nad tym naukowcy z Instytutu Oceanologii PAN.
Więcej
-
Bez piwa, wina i czekolady
2014-09-11Zmiany klimatyczne? Nic bardziej nudnego i odległego niż dyskusje o topniejących lodowcach. Naukowcy ostrzegają jednak, że konsekwencje tych procesów odczujemy już niedługo, robiąc zakupy, czy pijąc piwo w ulubionym barze.
Więcej
-
Ognisty rok w Kanadzie
2014-09-06Tegoroczny sezon pożarów w Kanadzie jest jednym z najgorszych w historii.
Więcej
-
Grenlandia i Antarktyda tracą 500 km³ lodu rocznie
2014-08-31To największa prędkość obserowana od czasu, kiedy rozpoczęły sie satelitarne pomiary pokrywy lodowej.
Więcej
-
Zmiany klimatu wpłynęły na bieg rzeki Missouri
2014-08-22Duże wahania poziomu jednej z najważniejszych rzek Ameryki Północnej wpłyną znacząco na rolnictwo, sugerują badania przeprowadzone przez US Geological Survey (USGS).
Więcej
-
Lodowce Tybetu najcieplejsze od 2 tysięcy lat
2014-08-20Kurczenie się lodowców w Tybecie może zakłócić dostawy wody do głównych rzek Azji.
Więcej
-
Metan i przekleństwa
2014-08-18W wyjątkowo dosadny sposób naukowcy komentują procesy, jakie zachodzą właśnie na dnie Oceanu Arktycznego.
Więcej
-
Niekończące się upały
2014-08-05Trwająca od ponad dwóch miesięcy ujemna Oscylacja Arktyczna i blokada cyrkulacji atmosferycznej, stała się przyczyną ekstremów pogodowych w Europie i w wielu innych miejscach leżących wokół Arktyki.
Więcej
-
Nicholas Stern: skala zagrożenia jest rażąco lekceważona
2014-07-14Nicholas Stern, wpływowy ekonomista z London School of Economics (LSE), specjalizujący się w poszukiwaniu zależności pomiędzy zmianami klimatu a światową gospodarką, opublikował nowy raport. Wynika z niego, że koszty związane z globalnym ociepleniem i jego konsekwencjami przedstawiane w dotychczasowych pracach są mocno niedoszacowane.
Więcej
-
Mieszkańcy Miami doskonale wiedzą o zmianach klimatycznych
2014-07-09Politycy zaprzeczający istnieniu globalnego ocieplenia powinni odwiedzić Florydę, gdzie zmiany w klimacie są aż nazbyt widoczne.
Więcej
-
20 faktów o zakwaszaniu oceanów [WIDEO]
2014-06-27Wzrost temperatury powierzchni Ziemi to nie jedyny efekt zwiększonych emisji dwutlenku węgla do atmosfery. Jednym z najistotniejszych skutków rosnącego zanieczyszczenia jest zakwaszanie oceanów, które pochłaniają około ¼ uwalnianego przez nas dwutlenku węgla.
Więcej
-
Rozpad lądolodu Antarktydy: „Tego już się nie da powstrzymać” [WIDEO]
2014-05-31Wydawałoby się, że wciąż znajdujący się w mroźnych warunkach lądolód Antarktydy powinien być odporny na ocieplenie klimatu, w każdym razie na jego dotychczasowym, początkowym etapie. Już od kilku lat pojawiają się jednak kolejne prace, pokazujące, że takie naiwne oczekiwanie niekoniecznie musi odpowiadać prawdzie.
Więcej
-
Jak permakultura może pomóc rolnikom w kwestii zmian klimatu?
2014-04-29Portal dlaklimatu.pl zamieścił wywiad z Patrickiem Whitefieldem, nauczycielem permakultury w Wielkiej Brytanii, autorem książek „Permaculture in a Nutshell”, „How to Make a Forest Garden” oraz „The Earth Care Manual”. Autorem wywiadu jest Marcin Gerwin.
Więcej
-
Poziom dwutlenku węgla w Pacyfiku zwiększa się szybciej, niż sądzono
2014-04-17Najnowsze badania naukowców NOAA wyraźnie pokazują, że zawartość CO2 w tropikalnych rejonach Oceanu Spokojnego są znacząco wyższe, niż przewidywały prognozy. Oznacza to nie tylko zabójczą dla wielu organizmów zwiększoną kwasowość, ale także może to zachwiać globalnym cyklem węglowym i przyczynić się do przyspieszenia zmian klimatycznych.
Więcej
-
Ekspert: według prognoz druga połowa XXI w. będzie jeszcze cieplejsza
2014-04-14Według przewidywań naukowców druga połowa XXI wieku będzie cieplejsza niż jego początek, a wzrost temperatur na kuli ziemskiej jeszcze wyraźniej odczuwalny – powiedział PAP prof. Krzysztof Błażejczyk z Uniwersytetu Warszawskiego.
Więcej
-
Raport IPCC: musimy być przygotowani na wielkie zmiany
2014-04-07Siedem lat pracy setek naukowców z całego świata, tysiąc pięćset stron tekstu, wykresów, tabel, map. 31 marca został udostępniony dokument "Climate Change 2014: Impacts, Adaptation and Vulnerability" będący kluczową częścią piątego raportu IPCC. Na podstawie zawartej w nim wiedzy, przez kolejne lata międzynarodowe organizacje i rządy poszczególnych państw będą podejmowały decyzje dotyczące polityki klimatycznej. Jaki obraz przyszłości naszej planety rysują jego autorzy?
Więcej
-
Raport IPCC w pigułce
2014-04-0231 marca został opublikowany najnowszy raport IPCC "Climate Change 2014: Impacts, Adaptation, and Vulnerability". Autorzy zwracają uwagę na to, że skutki zmian związanych z globalnym ociepleniem będą odczuwalne na wszystkich kontynentach. Jakie są najważniejsze elementy analizy?
Więcej
-
Rolnictwo i zmiany klimatu: prognozy dla Europy
2014-03-30Skoro postępująca zmiana klimatu jest faktem i nawet sceptycy nie mogą jej zaprzeczyć, to z pewnością warto przygotować się na jej konsekwencje. Interesujący materiał na ten temat, uwzględniający procesy demograficzne zachodzące na kontynencie europejskim, ukazał się na portalu dlaklimatu.pl Polskiej Zielonej Sieci.
Więcej
-
Zbigniew M. Karaczun: Głosy przemysłu, nauki i NGO w kwestii klimatu są dość spójne [WIDEO]
2014-03-29Dr hab. inż. Zbigniew M. Karaczun udzielił nam wywiadu, w którym podsumował debatę on-line "Polska wobec celów pakietu energetyczno-klimatycznego UE na 2030 rok", której był moderatorem. W jego ocenie "głównym przesłaniem uczestników debaty było to, że ponowne zawetowanie przez Polskę europejskiej polityki klimatycznej, byłoby błędem".
Więcej
-
IPCC: Globalne ocieplenie najbardziej dotknie kraje azjatyckie
2014-03-27Tak twierdzą autorzy najnowszego raportu "Climate Change 2014: Impacts, Adaptation and Vulnerability" z Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatu (IPCC) i oddają nam do rąk efekt swoich badań, w którym rysują katastroficzny, lecz niestety prawdopodobny, obraz świata dotkniętego skutkami globalnego ocieplenia.
Więcej
-
Statua Wolności i Opera w Sidney znikną pod wodą?
2014-03-16Czy Statua Wolności, Opera w Sydney oraz Londyńska Tower znikną pod wodą? Jeżeli nie powstrzymamy postępujących zmian klimatycznych, to utracimy jedne z najbardziej rozpoznawalnych i cennych zabytków na świecie – wynika z badania opublikowanego na łamach czasopisma "Environmental Research Letters".
Więcej
-
Klimat w Polsce już się zmienił
2014-03-12W październiku 2013 roku rząd przyjął Strategiczny Plan Adaptacji dla sektorów i obszarów wrażliwych na zmiany klimatu do 2020 roku z perspektywą do roku 2030. Co, zdaniem autorów, czeka nas w najbliższych dwóch dekadach?
Więcej
-
Scenariusze klimatyczne Polski w XXI wieku
2014-02-27Co czeka Polskę w ciągu najbliższych dziesięcioleci w związku ze zmianami klimatu? Czy powinniśmy powoli przyzwyczajać się do zim, takich jak obecna? Czy, jak przewidują niektóre ośrodki meteorologiczne, najbliższe lato, który ma należeć do najcieplejszych w historii pomiarów, jest jedynie zapowiedzią tego, co przyniosą następne dekady? Odpowiedzi próbują udzielić eksperci z projektu Klimada.
Więcej
-
Zmiany klimatu sprzyjają arktycznym inwazjom roślin
2014-02-23Postępujące ocieplenie sprzyja szybszym inwazjom obcych gatunków roślin w Arktyce – wynika z badań na Islandii, prowadzonych z udziałem polskich naukowców. Postępujące ocieplenie oznacza dla flory Islandii wyraźne zmiany.
Więcej
-
Klimat zmienia się w oczach
2013-12-30Co kształtuje klimat? Jakie są mechanizmy, które decydują o efekcie końcowym? Peter Gleick, klimatolog, członek amerykańskiej National Accademy of Science, prezes Pacific Institute w Oakland przedstawia w swoim materiale jeden z nich.
Więcej
-
Europejska reforma biopaliw zablokowana m.in. przez Polskę
2013-12-16Sprzeciw Polski przechylił szalę w Brukseli – mówi Wojciech Makowski z Instytutu Spraw Obywatelskich. Kompromisowa wersja reformy europejskich regulacji dotyczących stosowania biopaliw, przygotowana przez prezydencję litewską, została zablokowana. Nie udało się zatamować złych biopaliw, które są bardziej szkodliwe dla środowiska niż ropa i mają wpływ na wzrost cen żywności.
Więcej
-
Bałtyk emituje więcej CO2 niż może pochłonąć
2013-08-24Bałtyk zaskoczył naukowców. Wbrew obiegowym opiniom, każdego roku emituje on około 75 mln ton CO2 do atmosfery, a pochłania 60 mln ton. Jeśli podobnie zachowują się inne morza przybrzeżne, będzie trzeba zmodyfikować warunki brzegowe modeli klimatycznych.
Więcej
-
Zmiany klimatu największym zagrożeniem dla bioróżnorodności Arktyki
2013-06-19Różnorodność biologiczna Arktyki jest zagrożona. Zdecydowanie najgroźniejsze są zmiany klimatu. Sprawiają one, że wszystkie inne niebezpieczeństwa stają się poważniejsze – informuje najnowszy raport "Arctic Biodiversity Assessment".
Więcej
-
Ekstremalne zjawiska pogłębią dysonans rozwojowy
2012-12-05Jeśli nie zarzucimy obecnego sposobu gospodarowania i nie podejmiemy zdecydowanych działań, ziemska temperatura do końca tego stulecia podniesie się o 4°C, w porównaniu do epoki przedindustrialnej – wynika z najnowszego raportu Banku Światowego. Gwałtowny wzrost temperatury wywoła szereg katastrofalnych zjawisk pogodowych, które najdotkliwiej odczują państwa nierozwinięte.
Więcej
-
Naukowcy przestrzegają przed geoinżynierią
2012-08-13Geoinżynieria – zamierzona, wielkoskalowa inżynieria i manipulacja środowiskiem planety – to nie tylko naukowa fikcja, ale także potencjalnie realna opcja w łagodzeniu zmian klimatu. W epoce, w której klimat na Ziemi pozostaje pod wpływem działalności antropogenicznej na skalę globalną, naukowcy zaproponowali opracowanie i wykorzystanie konkretnych, ukierunkowanych technologii do równoważenia zmian. W ramach europejskiego przedsięwzięcia, w które zaangażowali się naukowcy z całej Europy, zbadano potencjalne oddziaływanie niektórych z sugerowanych opcji geoinżynieryjnych, a uzyskane wyniki chyba niezupełnie odpowiadają oczekiwaniom.
Więcej
-
Naukowcy ostrzegają: szanse ograniczenia wzrostu poziomu mórz za pomocą geoinżynierii są niewielkie
2010-09-21Europejscy i chińscy badacze ostrzegają, że niewiele da się zrobić, aby powstrzymać groźny wzrost światowego poziomu mórz; według prognoz wzrost ten ma do roku 2100 wynieść 30-70 cm. Ratunkiem mogą być jedynie najbardziej agresywne programy geoinżynieryjne ograniczające skutki globalnego ocieplenia oraz wprowadzające rygorystyczną kontrolę emisji gazów cieplarnianych.
Więcej
-
Czy geoinżynieria ustabilizuje klimat na Ziemi?
2010-07-20Czy geoinżynieria, czyli techniczne próby sterowania klimatem Ziemi, będzie w stanie odwrócić niepokojący trend ocieplenia? W dyskusję na ten temat włączyły się już najpoważniejsze instytucje naukowe na świecie takie jak Royal Society1. Geoinżynierii jako rozwiązania globalnych problemów nie odrzuca doradca naukowy prezydenta Stanów Zjednoczonych dr John Holdren2. W ślad za nimi objaśniamy, co to jest i jakie mogą być tego konsekwencje.
Więcej
Newsletter
Patronaty
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
- 31
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności