więcej


Inicjatywy lokalne

Kalifornia: 50% zielonej energii do 2030 r. (19045)

2015-10-23

Drukuj
galeria

Kalifornia: 50% zielonej energii do 2030 r.

Kalifornia to już w tej chwili lider w produkcji energii odnawialnej w USA. Teraz Kalifornia wyznaczyła cel OZE na kolejną dekadę.

Kalifornia to już w tej chwili lider w produkcji energii odnawialnej w USA. Wcześniejszy cel Kalifornii w zakresie OZE mówił o zwiększeniu udziału zielonej energii w miksie działających w tym stanie operatorów energetycznych do 33% do roku 2020. Teraz Kalifornia wyznaczyła cel OZE na kolejną dekadę.

Gubernator Kalifornii Jerry Brown podpisał nowe prawo tzw. renewable portfolio standard (RPS). To ostatni etap procedury legislacyjnej, która wprowadza regulacje wyznaczające cel 50-procentowego udziału OZE w stanowym miksie energetycznym do 2030 r.

Pomysł zwiększenia celu OZE do 50% do roku 2030 był zresztą inicjatywą gubernatora Kalifornii. – Przewiduję szereg środków - więcej rozproszonej energii, rozwój dachowej fotowoltaiki, mikrosieci, stworzenie rynku fluktuacji energii (energy imbalance market), magazynowanie energii, integrację technologii informatycznych i miliony elektrycznych samochodów – informował w styczniu br. gubernator Kalifornii, wzywając stanowych operatorów sieci do wsparcia rozwoju rozproszonych źródeł OZE poprzez ułatwienia w procedurach przyłączenia dachowych instalacji fotowoltaicznych, a także do rozwijania infrastruktury dla samochodów elektrycznych oraz technologii magazynowania energii. 

W ubiegłym miesiącu władze Kalifornii przyjęły cel 100% udziału OZE w energii zużywanej przez stanowe budynki w Sacramento.

W 2013 r. w kalifornijskim miksie energetycznym przeważała generacja z elektrowni gazowych (61%), wodnych (12%), jądrowych (9%), geotermalnych i wiatrowych (po 6%), przy marginalnym udziale biomasy, energii słonecznej i ropy.

Według statystyk US Energy Information Administration (EIA), w ubiegłym roku Kalifornia stała się pierwszym stanem w USA, w którym udział energetyki solarnej w stanowym miksie energetycznym przekroczył 5%. Obecnie sektor energetyki słonecznej tworzy w Kalifornii około 55 tysięcy miejsc pracy.

Najbardziej ambitny cel OZE w USA na poziomie stanowym przyjęły Hawaje, które zdecydowały, że do 2045 roku udział zielonej energii w ich miksie energetycznym wzrośnie do 100%.

Źródło: gramwzielone.pl


Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opinią
Portal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej