więcej


Inicjatywy lokalne

Na Podlasiu rozpoczęto budowę farmy wiatrowej o mocy 37,5 MW (17396)

2014-06-25

Drukuj
galeria

Elektrownia wiatrowa, gmina Zabłudów, podlaskie, fot. Krzysztof Kundzicz, CC BY-SA 3.0

W gminie Orla (województwo podlaskie) przedstawiciel inwestora, wykonawcy i lokalnych władz wmurowali kamień węgielny pod budowę nowoczesnej farmy wiatrowej.

Generalnym Wykonawcą inwestycji jest konsorcjum białostockiej spółki Electrum oraz firmy Unibep z Bielska Podlaskiego. W budowę farmy zainwestowała spółka należąca do Nordex Windpark Beteiligung GmbH, Momentum Infra 1 GmbH, Eurowatt S.C.A. oraz Winergy Orla Wind Limited. Turbiny wiatrowe dostarczy firma Nordex. To pierwszy tego typu projekt w tej części województwa podlaskiego.

W okolicach wsi Spiczki i Topczykały do końca tego roku stanie 9 elektrowni. Kolejne 6 pojawi się tam w 2015 roku. Łącznie, 15 turbin Farmy Wiatrowej Orla będzie generować energię o mocy 37,5 MW (ok. 100 GWh/rok)
Prace projektowe oraz przygotowanie dokumentacji technicznej, niezbędnej do rozpoczęcia inwestycji trwały od 6 lat. Koszt realizacji inwestycji szacowany jest na blisko 270 mln zł. Część tej kwoty pochodzić będzie z kredytu inwestycyjnego w wysokości 94 mln zł., którego udzielił Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju.
Po zakończeniu etapu przygotowawczego, na początku czerwca, wykonawca przystąpił do prac inżynieryjnych i budowlanych. Zakończenie pierwszego etapu budowy planowane jest na jesień tego roku. Pierwsze turbiny zaczną produkować energię elektryczną pod koniec 2014 roku.

Nowa inwestycja w gminie Orla to nie tylko źródło czystej energii, lecz również realne dochody dla samorządu i mieszkańców, z tytułu podatku od nieruchomości oraz dzierżawy gruntów pod wybudowane obiekty. Jak informuje Piotr Selwesiuk, wójt gminy Orla, rocznie, do kasy samorządu trafi ok. 1,4 mln złotych. Wytwarzany przez elektrownię prąd zostanie skierowany do sieci PGE, więc najprawdopodobniej również do gniazdek mieszkańców powiatu.

Nordex to globalna spółka, która od 30 lat zajmuje się produkcją montażem i serwisowaniem turbin wiatrowych. Obecnie w 34 krajach świata działa ponad 6000 turbin firmy Nordex, generujących prąd o łącznej mocy 10,1 GW . Spółka zatrudnia w chwili obecnej ponad 2600 pracowników w 22 krajach. Nordex jest obecny w Polsce od 6 lat. Łączna moc wszystkich działających w kraju turbin to 220 MW. Spółka jest również deweloperem projektów farm wiatrowych, zarówno własnych, jak też realizowanych w kooperacji z lokalnymi partnerami. Obecnie w przygotowaniu są projekty farm o mocy 500 MW.

Kolejna firma – Momentum – to założony w 1995 roku oddział private equity niemieckiego domu inwestycyjnego typu „family office”. Firma skupia się na inwestycjach w przedsięwzięcia związane z energią odnawialną w Europie, a także uczestniczy w zarządzaniu projektami z branży motoryzacyjnej i przemysłu ciężkiego.

Eurowatt to drugi pod względem wielkości inwestor z siedzibą w Luksemburgu. Spółka jest niezależnym producentem energii. Jest obecna w kilku krajach Europy, a specjalizuje się głównie w energetyce wiatrowej oraz elektrowniach wodnych.

Winergy Sarl jest niezależnym producentem energii. Koncentruje się na infrastrukturze farm wiatrowych na terytorium Polski. Spółka odpowiada za bieżącą obsługę farm. Dzięki swoim kompetencjom, wnosi szereg wartości dodanych do łańcucha wytwarzania energii.

Działająca od 1997 roku spółka Electrum, jest generalnym wykonawcą robót elektroenergetycznych z obszarów energetyki zawodowej i odnawialnych źródeł energii. Realizuje projekty na terenie całego kraju oraz zagranicą. Dotychczas uczestniczyła w budowie farm wiatrowych o łącznej mocy niemal 400 MW.
Electrum to spółka z polskim kapitałem, zatrudniająca inżynierów oraz specjalistów z zakresu energetyki, budownictwa, IT, prawa, zarządzania. Dzięki wieloletniemu doświadczeniu i wszechstronności wiedzy eksperckiej zespołu, firma zajmuje się kompleksową realizacją przedsięwzięć, również tych najbardziej skomplikowanych i wymagających.

UNIBEP Bielsk Podlaski jest czołową polską spółką budowlaną działającą w segmencie budownictwa mieszkaniowego. Jako generalny wykonawca prowadzi budowę obiektów użyteczności publicznej - m.in. Opera i Filharmonia Podlaska Europejskie Centrum Sztuki w Białymstoku, Galeria Alfa Białystok, Aquapark w Suwałkach. Od 8 kwietnia 2008 roku UNIBEP S.A. jest notowana na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.

 

źródło: Gram w Zielone
www.gramwzielone.pl


Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej