- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
Aktualności
Nagrody w konkursie rozdane (19548)
2016-06-16Drukuj
W środę, 15 czerwca 2016 roku, odbyło się uroczyste rozdanie nagród zwycięzcom i osobom wyróżnionym w konkursie „Ochrona klimatu w mojej okolicy” realizowanym przez Instytut na rzecz Ekorozwoju w ramach projektu Klimapolka.
Zmiany klimatu to jedno z najpoważniejszych wyzwań dzisiejszego świata. Jego skutki mają olbrzymie konsekwencje środowiskowe, społeczne i gospodarcze.
O polityce klimatycznej i ochronie klimatu mówi się wiele zarówno na poziomie globalnym, europejskim i krajowym. To istotny temat również z punktu widzenia samorządów.
Jak pokazali gimnazjaliści - uczestnicy konkursu Instytutu na rzecz Ekorozwoju, o ochronie klimatu można mówić wiele i to w różnorodny sposób, a co najważniejsze – nie trzeba być ekspertem – wystarczy umiejętność obserwacji oraz dostrzegania związków przyczynowo skutkowych. Autorzy nadesłanych prac zaprezentowali dodatkowo olbrzymią kreatywność, pomysłowość i indywidualne podejście do tematu.
Na ogłoszony przez Instytut na rzecz Ekorozwoju konkurs Ochrona klimatu w mojej okolicy nadesłano 42 prace z 25 szkół gimnazjalnych z województw: mazowieckiego, lubelskiego, świętokrzyskiego i łódzkiego. W ramach zadania uczestnicy konkursu mieli w niedalekiej okolicy szkoły, miejsca zamieszkania zlokalizować przykład działań na rzecz ochrony klimatu. Forma oddania pracy była dowolna. Miało być ciekawie, oryginalnie, zabawnie, atrakcyjnie, pomysłowo – i tak było. Uczniowie pisali wiersze, bajki, reportaże, kręcili filmy, robili zdjęcia. Pokazali różnorodne działania związane z ochroną klimatu, z czystą energią, z ograniczeniem szkodliwych emisji do powietrza. Opowiedzieli o lokalnych inwestycjach w odnawialne źródła energii (wiatraki, panele fotowoltaiczne, kolektory…) w pojazdy przyjazne środowisku, w edukację ekologiczną…
Wszystkie prace znajdują się w galerii na stronie internetowej projektu www.chronmyklimat.pl/klimapolka - zachęcamy do tego – warto!
Komisja konkursowa miała bardzo trudne zadanie – należało wyłonić po jednym zwycięskim zespole z każdego województwa, dlatego postanowiono dodatkowo przyznać cztery wyróżnienia specjalne. Były również wyróżnienia dla zespołów, których prace otrzymały największą ilość głosów w głosowaniu internetowym. Pełna lista zwycięzców znajduje się na stronie projektu www.chronmyklimat.pl/klimapolka.
Podczas uroczystości rozdania nagród, która odbyła się 15 czerwca br. w Warszawie, w trakcie krótkiej dyskusji uczniowie pokazali, że o zmianach klimatu, ich negatywnych skutkach oraz sposobach przeciwdziałania im wiedzą naprawdę dużo (co zresztą było widać już w pracach, które przysłali na konkurs).
Po krótkiej "klimatycznej" rozmowie można było przejść do najprzyjemniejszej części spotkania - rozdania nagród!:)
Zwycięzcy z województwa lubelskiego: zespół z Gimnazjum w Zespole Szkół w Woli Uhruskiej
Zwycięzcy z województwa łódzkiego: zespół z Gimnazjum im. Czesława Miłosza w Topoli Królewskiej
Zwycięzcy z województwa mazowieckiego: zespół z Publicznego Gimnazjum z Oddziałami Integracyjnymi nr 1 im. Jana Kochanowskiego w Pionkach
Zwycięzcy z województwa świętokrzyskiego: zespół z Gimnazjum nr 1 im. Kacpra Fodygi w Chęcinach
Nogrody otrzymali również członkowie zespołów wyróżnionych:
Wszystkim uczestnikom konkursu dziękujemy za pracę włożoną w prezentacje swoich przykładów i gratulujemy kreatywności. Szczególne gratulacje należą się zwycięzcom i wyróżnionym!
Zachęcamy do przeglądania nadesłanych prac konkursowych: www.chronmyklimat.pl/klimapolka - warto!
Wszystkich zainteresowanych tematyką ochrony klimatu, gospodarki niskoemisyjnej i lokalnych działań w tym kierunku polecamy klimapolkowe audycje radiowe, w których inwestorzy i właściciele odpowiednich rozwiązań opowiadają o korzyściach płynących z ich wdrażania - audycji można wysłuchać TUTAJ
Przypominamy również, że po wakacjach ruszamy z cyklem warsztatów poświęconych lokalnym korzyściom z wdrażania polityki klimatycznej - więcej na stronie projektu: www.chonmyklimat.pl/klimapolka
Konkurs „Ochrona klimatu w mojej okolicy”, został zorganizowany przez Fundację Instytut na rzecz Ekorozwoju we współpracy z Grupą Eko-Tur w ramach projektu „Polityka klimatyczna szansą dla Polski. Jak ją wykorzystać? (KLIMAPOLKA)” dofinansowanego ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Podziel się swoją opinią
Zespół
Koordynatorka projektu
Agata Golec
Konkurs dla gimnazjalistów
Katarzyna Sołdaczuk
Promocja
Aleksandra Stępniak
Kontakt:
klimapolka@ine-isd.org.pl
Patronaty
Finansowanie
Projekt "Polityka klimatyczna szansą dla Polski. Jak ją wykorzystać? (KLIMAPOLKA)" jest dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony środowiska i Gospodarki Wodnej.
Za treść materiałów odpowiada wyłącznie Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju.
Newsletter
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
- 31
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności