więcej


Zielona gospodarka

„RWE AGH Solar LAB”: studenci AGH będą badać wydajność fotowoltaiki (18026)

2014-12-29

Drukuj
galeria

AGH, fot. Przemysław Pawełek, GFDL via Wikimedia Commons

RWE Polska razem z Wydziałem Energetyki i Paliw AGH otworzyły stanowisko naukowe „RWE AGH Solar LAB”. Celem działania otwartej 14 grudnia instalacji jest badanie jakości energii elektrycznej pozyskiwanej z paneli fotowoltaicznych w zależności od warunków atmosferycznych.

Instalacja składa się z 40 paneli fotowoltaicznych, zamontowanych na dachu budynku wydziału, oraz inwerterów, aparatury dydaktyczno-badawczej, baterii i stacji pogodowej mierzącej warunki atmosferyczne.

Stanowisko dydaktyczne – znajdujące w jednej z sal wydziału – jest dostępne dla studentów wykonujących pomiary niezbędne do realizacji ćwiczeń laboratoryjnych oraz na potrzeby prac magisterskich czy doktorskich.

Wyniki doświadczeń i pomiarów posłużą RWE do oceny wpływu warunków eksploatacji paneli fotowoltaicznych na ich wydajność i trwałość, jak i umożliwią ocenę jakości uzyskiwanej energii elektrycznej.

Spółki z Grupy RWE współpracują z Akademią Górniczo-Hutniczą od prawie 10 lat. Rozpoczęto w 2005 roku od wymiany doświadczeń z uczelnią w zakresie górnictwa węgla brunatnego, techniki energetycznej i energetyki. Następnie w ramach współpracy koncern prowadził m.in. program praktyk dla studentów i absolwentów, a najlepszym z nich ufundował (za pośrednictwem Fundacji RWE) trzyletni program stypendialny.

Źródło: RWE Polska

http://www.rwe.pl/web/cms/pl/621782/start/


Udostępnij wpis swoim znajomym!Podobne artykuły


Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej