- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
- Polityka klimatyczna
- Nauka o klimacie
- Zielona gospodarka
- Inicjatywy lokalne
- Energetyka
- Transport
- ADAPTACJA
- PARYŻ COP21
więcej
Polityka klimatyczna
Nauka o klimacie
Zielona gospodarka
Inicjatywy lokalne
Energetyka
Wideo
-
FENIKS kończy konsultacje
2021-07-16Wczoraj odbyło się wysłuchanie publiczne w sprawie projektu programu operacyjnego FENIKS, czyli Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat i Środowisko na lata 2021-2027. Już za trzy dni kończy się także termin składania uwag pisemnych do programu. W programie na wydatki rozwojowe przewidziane jest 25 mln EUR do rozdysponowania na poziomie krajowym.
Więcej
-
Przedsiębiorczość
2021-06-26Polscy piłkarze przegrali ostatni mecz grupowy na mistrzostwach Europy i wracają do domu. Polscy siatkarze przegrali ostatni mecz grupowy w Lidze Narodów, ale awansowali finału, tzw.: Final Four. W tym samym czasie w Jasionce pod Rzeszowem w G2A Arena odbywał się 8. Kongres Bussiness Without Limits.
Więcej
-
FENIKS w konsultacjach
2021-06-19Od wczoraj można zgłaszać uwagi do Programu Operacyjnego Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat i Środowiska 2021-2027. Odbyła się już konferencja otwarcia na której przedstawiono projektu programu oraz Strategiczną Ocenę Oddziaływania na Środowisko. I są problemy. Z transportem.
Więcej
-
#klimaSENIORE w Radiu FAMA Żyrardów
2021-06-17W dniu 16 czerwca 2021 roku gościliśmy w studiu Radia FAMA w Żyrardowie, by opowiedzieć lokalnej społeczności o prowadzonym przez nas w Puszczy MAriańskiej projekcie #klimaSENIORE - aktywizacja seniorów na rzecz klimatu.
Więcej
-
Google‘ana przyszłość Polski
2021-05-24
Polskie Towarzystwo Studiów nad Przyszłością
Kształt przyszłości nurtował ludzi od zawsze. Dzisiaj do dyspozycji specjalistów, którzy chcą wiedzieć co spotka ich w przyszłości, jest coraz więcej danych oraz narzędzi do ich badania. Dlatego studia nad przyszłością (ang. futures studies) są dyscypliną badawczą, która systematyzuje, porównuje i stosuje teorie oraz praktyczne metody analizy możliwych wariantów przyszłości, aby wesprzeć świat polityki i biznesu w podejmowaniu dobrych decyzji.
Więcej
-
Czy ciepłownictwo straci dziewictwo?
2021-05-08W środę, 5 maja 2021, zrealizowaliśmy debatę dotyczącą przyszłości ciepłownictwa w Polsce (video). Wydawać by się mogło, że przy najchłodniejszej zimie od ponad 20 lat perspektywy dla ciepłowników mamy dobre. Tymczasem tak naprawdę z żalem można było się dowiedzieć, że ciepłownictwo jest całkiem zaniedbanym obszarem polskiej energetyki, a ciepła woda w kranie może zamarznąć.
Więcej
-
Fundusz Europejski Polska Wschodnia - po wysłuchaniu publicznym
2021-04-30Wczoraj (29.04.2021) odbyło się wysłuchanie publiczne w zakresie projektu Funduszu Europejskiego Polska Wschodnia. Podczas wysłuchania pojawiło sięwiele ciekawych postulatów na rzecz wsparcia organizacji pozarządowych. Swój głos miał także dr Wojciech Szymalski z Fundacji Instytut na rzecz Ekorozwoju (ok. 50 minuta materiału video). Przedstawiamy zapis wypowiedzi dr Szymalskiego.
Więcej
-
Funduszowe gwiazdy i wpadki – rozstrzygnięcie głosowania!
2021-04-29Państwa członkowskie opracowują obecnie swoje plany dotyczące sposobu wydatkowania funduszy unijnych na lata 2021–2027 wraz z krajowymi planami odbudowy (UE nowej generacji). Członkowie CAN-Europe ocenili projekty wydatków 16 państw członkowskich, aby sprawdzić, czy spełniają one obietnice zawarte w Zielonym Ładzie. Poddali je także pod publiczne głosowanie na stronie www.cashawards.eu
Więcej
-
Nasze wnioski do KPO
2021-03-31Prezentujemy główne tezy wystąpienia dr Wojciecha Szymalskiego podczas wysłuchania publicznego dotyczącego zielonej, zrównoważonej mobilności w Krajowym Planie Odbudowy. Wysłuchanie odbyło się 30 marca 2021 roku. Dr Szymalski wystąpił jako przedstawiciel strony społecznej. Jego wystąpienia można posłuchać w minucie -5:05 materiału video.
Więcej
-
Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu? - zapis z seminarium
2021-03-2523marca o godzinie 11:00 odbyło się seminarium naukowe z udziałem polskich i brytyjskich naukowców na temat zmiany klimatu i powiązanych z nią ekstrmlanych zjawisk pogodowych. Seminarium miało charakter 1,5 godzinnego webinarium i było transmitowane on line w czasie rzeczywistym.
Więcej
-
Europejski Atlas Mobilności
2021-02-05W środę (3 lutego 2021) poprzez internet udostępniono Europejski Atlas Mobilności. To napisane przystępnym językiem wydawnictwo z wieloma infografikami pokazuje jak wygląda i co można zmienić w mobilności Europejczyków. Wydawnictwo chwali sobie sam Frans Timmermans, wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej.
Więcej
-
Obieg Wody w Mieście
2021-01-25Obejrzyj nasz krótki film o wodnej gospodarce obiegu zamkniętego w mieście, aby uzyskać wspaniały obraz edukacyjny i dowiedzieć się więcej o ograniczeniach źródeł słodkiej wody, ekstremalnych sytuacjach spowodowanych zmianą klimatu oraz sposobach inteligentniejszego i bardziej zrównoważonego wykorzystania wody.
Więcej
-
Drugi dzień konferencji „100 lat ochrony środowiska w Polsce – i co dalej?” - dołącz on line
2020-06-16Konferencją chcemy uczyć wysiłek wielu pokoleń ludzi, instytucji i organizacji włożony w dbanie o naszą ojczystą przyrodę i nowoczesne pojmowanie ochrony środowiska oraz zrównoważonego rozwoju. Nie chodzi nam o spotkanie jubileuszowe, ale o przedstawienie wniosków jakie wynikają z przeszłości dla potrzeb przyszłości. Wyzwania, które stoją przed światem zapisane w Agendzie 2030 wymagają współdziałania ludzi, instytucji i organizacji na rzecz wspólnego dobra dla nas, naszych dzieci i wnucząt
Więcej
-
Obejrzyj - Pierwszy dzień konferencji „100 lat ochrony środowiska w Polsce – i co dalej?”
2020-06-15Symboliczne 100 lat liczymy od dnia 17 grudnia 1919 roku, kiedy to środowiska naukowe zaproponowały utworzenie Państwowej Rady Ochrony Przyrody w niepodległej II Rzeczypospolitej Polskiej. Rada tzw.: tymczasowa została utworzona jeszcze w tym samym roku.
Więcej
-
Można panikować - dziś premiera filmu
2020-06-01„Można panikować” to przepełniony nostalgią portret 62-letniego fizyka atmosferycznego, prof. Szymona Malinowskiego.
Więcej
-
TEKSTYLNA GÓRA Ukryty ciężar naszych odpadów modowych
2020-05-29Europejczycy wyrzucają rocznie 2 miliony ton tekstyliów. Co sekundę równowartość jednej śmieciarki tekstyliów jest składowana lub spalana.
Więcej
-
Blokada mobilności podczas pandemii - czego nas nauczyła?
2020-05-26Drugie spotkanie z cyklu Czwartkowe Spotkania SGH było okazją do porozmawiania o zerwaniu i odtwarzaniu łańcuchów dostaw, pracy zdalnej vs. stacjonarnej oraz życiu społecznym i edukacji. Udział w rozmowie wzięli dr Wojciech Szymalski (Fundacja Instytut na Rzecz Ekorozwoju) i prof. Wojciech Paprocki (SGH).
Więcej
-
Odpowiedzialny biznes w Polsce 2019
2020-04-17
Forum Odpowiedzianego Biznesu
To już 18. edycja Raportu „Odpowiedzialny biznes w Polsce. Dobre praktyki” i kolejna z większą niż poprzednia liczbą praktyk. O około 10 proc. zwiększyła się, sięgając 1700, liczba działań CSR zaprezentowanych w dorocznej publikacji Forum Odpowiedzialnego Biznesu. To rekord w historii ukazywania się publikacji.
Więcej
-
Tarnowo - Młyn nad starą Regą
2020-03-20W kontekście Światowego Dnia Wody, warto zobaczyć jak w Tarnowie w Młynie nad Starą Regą, działa turbina wodna. Odnawialne źródła energii w województwie zachodniopomorskim - Młyn nad Starą Regą w Tarnowie. O instalacji fotowoltaicznej na dachach gospodarstwa, pompie ciepła oraz turbinie wodnej, opowiadał właściciel, w ramach szkolenia zorganizowanego przez Instytut na rzecz Ekorozwoju w dniu 28 listopada 2019 roku.
-
Geotermia Pyrzyce
2020-03-04Odnawialne źródła energii w województwie zachodniopomorskim - Geotermia Pyrzyce. O całej instalacji i sposobie działania geotermii, opowiadał Radosław Baranowski, specjalista ds. technicznych Geotermii Pyrzyce, w ramach szkolenia zorganizowanego przez Instytut na rzecz Ekorozwoju w dniu 29 listopada 2019 roku.
-
Prywatna instalacja fotowoltaiczna we wsi Błądkowo
2020-02-24Odnawialne źródła energii w województwie zachodniopomorskim - Instalacja fotowoltaiczna we wsi Błądkowo. O instalacji opowiadał właściciel, jednocześnie sołtys wsi p. Mirosław Pertkiewicz, w ramach szkolenia zorganizowanego przez Instytut na rzecz Ekorozwoju 29 listopada 2019 w miejscowości Dobra.
Więcej
-
Belgijska społeczność, która zbudowała odnawialne źródła energii dla wielu
2020-02-12Historia z frontu nadziei na lepszy klimat. Wszędzie w Europie są ludzie, którzy starają się przeciwdziałać katastrofie klimatycznej – domagają się szybkich zmian na rzecz sprawiedliwej przyszłości bez paliw kopalnych. Społeczności, miasta i ludzie tworzą spółdzielnie energetyczne, tworzą zielone miejsca pracy i walczą z ubóstwem energetycznym. To taka historia – z Belgii.
Więcej
-
Młyn nad Starą Regą w Tarnowie
2020-02-11Odnawialne źródła energii w województwie zachodniopomorskim - Młyn nad Starą Regą w Tarnowie. O instalacji fotowoltaicznej na dachach gospodarstwa agroturystycznego, opowiadał właściciel, w ramach szkolenia zorganizowanego przez Instytut na rzecz Ekorozwoju w dniu 28 listopada 2019 roku.
Więcej
-
Wspólnota mieszkaniowa Pszczelna w Szczecinie
2020-02-04Odnawialne źródła energii w województwie zachodniopomorskim - Wspólnota mieszkaniowa Pszczelna w Szczecinie. O instalacji fotowoltaicznej na dachach wspólnoty, opowiadał Piotr Brzuszkiewicz, w ramach szkolenia zorganizowanego przez Instytut na rzecz Ekorozwoju w dniu 24 października 2019 roku.
Więcej
-
Nowa kampania „Wardrobe change” wzywa do radykalnej transformacji przemysłu tekstylnego
2020-01-23Produkuje się, konsumuje i wyrzuca więcej odzieży niż kiedykolwiek wcześniej, wywierając ogromną presję na naszą planetę i 60-milionową siłę roboczą na świecie. Nowa kampania rozpoczęta dzisiaj przez Europejskie Biuro Ochrony Środowiska (EEB) i 24 grupy społeczeństwa obywatelskiego z całej UE, której częścią jest Instytut na rzecz Ekorozwoju, wzywa przywódców UE do podjęcia pilnych działań w celu ograniczenia sektora.
Więcej
-
Roślinność na, wokół i w budynku wielorodzinnym - zapis z debaty
2019-10-03Zapraszamy do zapoznania się z nagraniem z trzeciej i ostatniej już debaty on-line w ramach projektu Eko-lokator, która odbyła się 30 września 2019 roku.
Więcej
-
Raport - Nierówności w Polsce
2019-09-20Mamy rok 2019. Mijają trzy dekady od momentu rozpoczęcia procesu transformacji. Jest to okres który skłania do refleksji dotyczącej tego czy rozwój społeczno-gospodarczy w Polsce, w ostatnich dekadach, miał charakter zrównoważony czy nie.
Więcej
-
Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia? - zapis z debaty
2019-09-12Debata pt. Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia? odbyła się 10 września br. o godzinie 11:00. Transmitowana w czasie rzeczywistym na portalu chrońmyklimat.pl oraz na facebooku portalu i Fundacji Instytut na rzecz Ekorozwoju.
Więcej
-
Edukacja ekologiczna – 100 lat ochrony środowiska
2019-09-11W ramach organizowanej przez nas konferencji „100 lat ochrony środowiska w Polsce – i co dalej?”, chcemy zaobserwować i omówić stan Polskiej edukacji ekologicznej.
Więcej
-
Diagnoza systemu ochrony środowiska w Polsce – 100 lat ochrony środowiska
2019-09-06W ramach organizowanej przez nas konferencji „100 lat ochrony środowiska w Polsce – i co dalej?”, chcemy zdiagnozować system ochrony środowiska w Polsce i przedstawić rekomendacje które mogłyby ten system usprawnić.
Więcej
-
System planowania przestrzennego – 100 lat ochrony środowiska
2019-09-03Problemem który chcemy poruszyć na organizowanej przez nas konferencji „100 lat ochrony środowiska w Polsce – i co dalej?”, jest system planowania przestrzennego.
Więcej
-
Finansowanie ochrony środowiska w Polsce – 100 lat ochrony środowiska
2019-08-28Problemem który chcemy poruszyć na organizowanej przez nas konferencji „100 lat ochrony środowiska w Polsce – i co dalej?”, jest finansowanie ochrony środowiska w Polsce.
Więcej
-
System obszarów chronionych – „100 lat ochrony środowiska w Polsce – i co dalej??
2019-08-21Problemem który chcemy poruszyć na organizowanej przez nas konferencji „100 lat ochrony środowiska w Polsce – i co dalej?”, jest kwestia systemu obszarów chronionych.
Więcej
-
System oceny oddziaływania na środowisko – jednym z tematów konferencji „100 lat ochrony środowiska w Polsce – i co dalej??
2019-08-16Problemem który chcemy poruszyć na organizowanej przez nas konferencji „100 lat ochrony środowiska w Polsce – i co dalej?”, jest kwestia systemu oceny odziaływania na środowisko.
Więcej
-
Prawo ochrony środowiska – jednym z tematów konferencji „100 lat ochrony środowiska w Polsce – i co dalej??
2019-08-13Problemem który chcemy poruszyć na organizowanej przez nas konferencji „100 lat ochrony środowiska w Polsce – i co dalej?”, jest kwestia karania za nieprzestrzeganie przepisów dotyczących ochrony środowiska.
Więcej
-
Konferencja na 100 lat ochrony środowiska w Polsce
2019-07-31Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju wraz z Katedrą Ochrony Środowiska Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego zaprasza naukowców oraz praktyków z biznesu, samorządów i organizacji pozarządowych na konferencję pod tytułem „100 lat ochrony środowiska w Polsce – i co dalej?”. Konferencja odbędzie się w dniach 2-3 grudnia 2019 roku w Domu Technika NOT w Warszawie, ul. Czackiego 3/5.
Więcej
-
„We Unite” - ku lepszemu systemowi żywienia i hodowli
2019-06-24Dwunastominutowy film „We Unite” jest oknem na życie dwóch rolników ekologicznych i powodów, dla których dołączają do corocznej demonstracji „Jesteśmy najedzeni” w Niemczech. Wraz z setkami innych rolników kierują swoje ciągniki do serca Berlina, gdzie łączą się z tysiącami obywateli domagających się lepszego systemu żywności i rolnictwa dla wszystkich.
Więcej
-
Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić? - zapis z debaty
2019-06-2414 czerwca 2019 odbyła się debata ekspercka na temat kryzysu gospodarki przestrzennej, chaosu i jego źródeł, strat gospodarczych i społecznych, dróg wyjścia. Debata miała charakter 1,5 godzinnego webinarium i była transmitowana on line w czasie rzeczywistym.
Więcej
-
Debata o chaosie przestrzennym
2019-06-17
Wojciech Szymalski
Portal chronmyklimat.pl prowadził 14 czerwca 2019 roku transmisje on-line debaty na temat chaosu przestrzennego. Możesz ją wciąż oglądać na portalu.
Więcej
-
Zła przyszłość
2019-05-14Zapraszamy do obejrzenia ciekawego filmu o polityce klimatycznej "Zła przyszłość". To fabuła znanego belgijskiego producenta Michaëla R. Roskama, opowiadająca historię, która, mamy nadzieję, może wydarzyć się w przyszłości.
Więcej
-
Dotlenieni Odcinek 10
2019-05-03Gdy nagrywaliśmy ostatni odcinek "Dotlenionych" było zimno i wietrznie. Nie tak jak dzisiaj. ☀️ W filmie pojawia się jednak prawdziwie wiosenny wątek, zatem wszystkim Wam wiosennej energii życząc, zapraszamy do oglądania.
-
Dotlenieni Odcinek 9
2019-05-02Zbliżając się do finiszu serialowego cyklu wracamy do naszej bohaterki Asi. To dziewczynka uznała, że należy zająć się problemem zanieczyszczenia powietrza, który doskwiera mieszkańcom osiedla. Konsekwentna i zdeterminowana. Czy osiągnęła swój cel? Kogo przekonała do zmiany myślenia i zachowań? Smog jest problemem społecznym, ale na co dzień jest problemem sąsiedzkim. I warto o tym pamiętać
-
Dotlenieni Odcinek 8
2019-05-01Sąsiedzkie perypetie mają różne oblicza. Tym razem odwiedzamy mieszkanie Andrzeja i jego mamy. Czy znajdą się osoby, które pomogą rozwiązać problem pani Teresy i złagodzą jej rozterki?
-
Dotlenieni Odcinek 7
2019-04-30Pora poznać kolejnego bohatera "Dotlenionych". Do akcji wkracza kominiarz. W końcu dowiemy się, czy pan Janusz przeszedł na dobrą stronę. Dość smogu, czas na #czystepowietrze. Oczywiście, jak zwykle sąsiedzi czuwają.
-
Dotlenieni Odcinek 6
2019-04-29#Smog kontra zdrowie. W najnowszym odcinku "Dotlenionych" nasi bohaterowie mierzą się z konsekwencjami trucia i bycia trutym. To jeden z aspektów, na który zwróciliśmy uwagę w telenowelowym serialu. Bacznie oglądajcie i wyciągajcie wnioski, rozmawiając z seniorami ze swojego otoczenia. Wiedzy i przezorności nigdy nie za wiele.
-
Dotlenieni Odcinek 5
2019-04-27Czy sąsiedzi przekonali Janusza do zmiany? Czy wywarli na niego pozytywny wpływ? Żegnamy się z kopciuchem i smogiem na osiedlu? To nie jest nigdy proste, ale sąsiedzi dają radę.
-
Dotlenieni Odcinek 4
2019-04-26Problem z brudnym powietrzem jest i coś trzeba z tym zrobić. Nasi sąsiedzi, Andrzej, Marek i Kamil, wkraczają do akcji. Pan Janusz niczego się nie spodziewa. Oto kolejny odcinek sąsiedzkich perypetii na osiedlu, na którym czas płynie wartko, ale życie naznaczone jest kłopotami.
-
Dotlenieni Odcinek 3
2019-04-25Sąsiedzkich i rodzinnych perturbacji wokół smogu coraz więcej. Poznajemy kolejnych bohaterów, a nasz serialowy Tomek nie rozstaje się z telefonem. Nie spotyka się to jednak ze zrozumieniem wszystkich, szczególnie dorosłych.
-
Dotlenieni Odcinek 2
2019-04-24Zmiany zachodzą nieoczekiwanie i nie zawsze wydają się pożądane. Asia chce wpłynąć na pana Janusza, który pali w piecu śmieciami. Janusz ma swoje lata i przyzwyczajenia, więc nie wiadomo, czy dziewczynce się uda. A jej rodzice też stoją przed pewnym wyzwaniem. Każdego dnia przeżywają ten sam poranny rytuał. Do czasu...
-
Dotlenieni Odcinek 1
2019-04-23Asia rozpoczyna swą misję. Jaki wpływ może mieć na dorosłych jeśli są tacy uparci. Na przykład jej tato. Jest taki zabiegany. Ach, ci dorośli.
-
Szanuj rolnika, bo produkuje twoje jedzenie
2019-04-17Wszystko zaczyna się od zasiania. Staram się prowadzić uprawę zgodnie z kalendarzem biodynamicznym, tak by nie faszerować roślin chemią - mówi Franciszek Kesler, rolnik ekologiczny spod Ostrowii Mazowieckiej.
Więcej
-
Co należy zmienić w obecnym systemie segregacji odpadów
2019-04-15Witold Potęga z Warszawskiego Rembertowa, mówi nam o tym co należy zmienić w obecnym systemie segregacji odpadów, by stał się on prosty, transparentny oraz wydajny.
Więcej
-
Wadliwość systemu segregacji odpadów
2019-04-11Witold Potęga z Warszawskiego Rembertowa, mówi nam o tym jakie wady ma obecnie stosowany system segregacji odpadów.
Więcej
-
Jak segregować odpady i dlaczego?
2019-04-10Witold Potęga z Warszawskiego Rembertowa, mówi nam o tym jak segregować odpady, dlaczego to jest ważne i dlaczego nam się to opłaca.
Więcej
-
Gospodarka obiegu zamkniętego - zapis z debaty
2019-04-0118 marca o godzinie 10:00 odbyła się debata ekspercka na temat gospodarki o obiegu zamkniętym. Debata miała charakter 1,5 godzinnego webinarium i była transmitowana on line w czasie rzeczywistym.
Więcej
-
Konkluzja końcowa - Komentarz do projektów: Polityki energetycznej Polski i Krajowego planu energii i klimatu
2019-03-2211 założeń – wyzwań – transformacji energetycznej i ochrony klimatu dla Polski
Więcej
-
Finanse - Komentarz do projektów: Polityki energetycznej Polski i Krajowego planu energii i klimatu
2019-03-21Aspekty ekonomiczne związane z wprowadzaniem nowej polityki energetycznej są wyjątkowo ważne. Nie chodzi tylko o to, z jakimi kosztami wiąże się zaproponowany kierunek rozwoju energetyki czy też źródło ich pochodzenia.
Więcej
-
Koszty inwestycyjne i eksploatacyjne tzw. LCOE - Komentarz do projektów: Polityki energetycznej Polski i Krajowego planu energii i klimatu
2019-03-20Jednym z kluczowych elementów służących konstruowaniu polityki energetycznej jest określenie kosztów poszczególnych opcji, porównanie ich i dokonanie wyboru, który będzie służyć zapewnieniu bezpieczeństwa energetycznego po najniższych kosztach, rozwijać gospodarkę, spełniać wymogi środowiskowe i będzie akceptowany społecznie.
Więcej
-
Koszty zewnętrzne i subsydia - Komentarz do projektów: Polityki energetycznej Polski i Krajowego planu energii i klimatu
2019-03-19Trudno sobie dzisiaj wyobrazić kształtowanie polityki energetycznej kraju bez pogłębionej analizy stosowanych obecnie subsydiów oraz ponoszonych przez gospodarkę, społeczeństwo i środowisko kosztów zewnętrznych.
Więcej
-
Planowanie przestrzenne - Komentarz do projektów: Polityki energetycznej Polski i Krajowego planu energii i klimatu
2019-03-18Budynki w UE odpowiadają za około 40% zużycia energii i 36% emisji CO2. Dlatego jest szczególnie istotne, aby nowe budynki charakteryzowały się wysoką efektywnością energetyczną, a także, aby wskutek ich użytkowania, emitowane były znacznie mniejsze ilości gazów cieplarnianych.
Więcej
-
Elektromobilność - Komentarz do projektów: Polityki energetycznej Polski i Krajowego planu energii i klimatu
2019-03-15Rozwój elektromobilności w Europie Zachodniej następuje bardzo szybko i nie dotyczy tylko samochodów osobowych, lecz także autobusów, samochodów dostawczych i ciężarowych.
Więcej
-
Zielone finansowanie - zapis z debaty
2019-03-1508 marca o godzinie 10:30 odbyła się debata ekspercka na temat zielonego finansowania. Debata miała charakter 1,5 godzinnego webinarium i była transmitowana on line w czasie rzeczywistym.
Więcej
-
Rynek pracy - Komentarz do projektów: Polityki energetycznej Polski i Krajowego planu energii i klimatu
2019-03-14Jednym z kluczowych argumentów przeciwko likwidacji górnictwa i energetyki węglowej jest utrata miejsc pracy. Jednak przeprowadzone analizy i studia nie pokazują tego jako procesu prowadzącego do znacznego bezrobocia.
Więcej
-
Ubóstwo energetyczne - Komentarz do projektów: Polityki energetycznej Polski i Krajowego planu energii i klimatu
2019-03-13Ubóstwo energetyczne, które niedawno zostało dostrzeżone jako poważny problem społeczny, polega na doświadczaniu trudności w zaspokojeniu podstawowych potrzeb energetycznych gospodarstw domowych za rozsądną cenę.
Więcej
-
Niska emisja SMOG - Komentarz do projektów: Polityki energetycznej Polski i Krajowego planu energii i klimatu
2019-03-12Jednym z najważniejszych problemów, silnie dostrzeganych przez społeczeństwo, jest bardzo niska jakość powietrza, tzw. smog.
Więcej
-
Adaptacja do zmian klimatu - Komentarz do projektów: Polityki energetycznej Polski i Krajowego planu energii i klimatu
2019-03-11Mimo podejmowanych przez społeczność międzynarodową starań emisje gazów cieplarnianych rosną, a łącznie suma wszystkich dobrowolnych zobowiązań podjętych przez ponad 180 krajów nie daje szans na ograniczenie wzrostu temperatur do wymaganego poziomu. Szacuje się, że świat jest na trajektorii wzrostu temperatury o 3°C, z silnym konsekwencjami w postaci ekstremów pogodowych.
Więcej
-
Lokalne systemy energetyczne - Komentarz do projektów: Polityki energetycznej Polski i Krajowego planu energii i klimatu
2019-03-09W transformacji energetycznej ważną rolę odgrywają prosumenci i lokalne, hybrydowe (integrujące różne formy OZE) systemy energetyczne. To one bowiem stają się kluczowymi elementami bezpieczeństwa energetycznego.
Więcej
-
Energetyka odnawialna - Komentarz do projektów: Polityki energetycznej Polski i Krajowego planu energii i klimatu
2019-03-08Jak zaznaczono wcześniej, energetyka odnawialna jest przyszłością świata, która już zaczęła się dziać. Potencjalnie Polska posiada wystarczające zasoby dla energetyki odnawialnej do zaspokojenia potrzeb energetycznych kraju dzisiaj i w perspektywie 2050 roku.
Więcej
-
Efektywność energetyczna - Komentarz do projektów: Polityki energetycznej Polski i Krajowego planu energii i klimatu
2019-03-07W projekcie PEP 2040 efektywność energetyczna nie jest postrzegana jako ważny instrument służący racjonalizacji potrzeb energetycznych. Raczej – tak jak OZE – jest wymuszana przez UE. Warto jednak zauważyć, że obecne szacunki wskazują na możliwości zaoszczędzenia 35% energii w sposób opłacalny. Możliwości techniczne są jeszcze większe i wynoszą 50%.
Więcej
-
Energetyka Jądrowa - Komentarz do projektów: Polityki energetycznej Polski i Krajowego planu energii i klimatu
2019-03-06W projekcie PEP 2040 stawia się na energetykę jądrową i przewiduje jej rozwój nawet do 9 GW w 2043 roku. W ten sposób po części zastąpione mają zostać elektrownie węglowe. Strategia ta ma na celu utrzymanie dominującego, tradycyjnego modelu wielkoskalowej energetyki, w nim właśnie upatruje się bezpieczeństwa energetycznego.
Więcej
-
Ciepłownictwo - Komentarz do projektów: Polityki energetycznej Polski i Krajowego planu energii i klimatu
2019-03-05Oprócz dostarczania energii oraz użytkowania samochodów poważnym źródłem emisji gazów cieplarnianych jest ciepłownictwo. Produkcja ciepła w 74% oparta jest na spalaniu węgla.
Więcej
-
Elektrownie węglowe - Komentarz do projektów: Polityki energetycznej Polski i Krajowego planu energii i klimatu
2019-03-04Elektrownie węglowe to kolejny komentarz z serii "Komentarz do projektów: Polityki energetycznej Polski do roku 2040 i Krajowego planu energii i klimatu na lata 2021-2030". Dla Państwa komentuje dr Andrzej Kassenberg.
Więcej
-
Węgiel brunatny - Komentarz do projektów: Polityki energetycznej Polski i Krajowego planu energii i klimatu
2019-03-02Węgiel brunatny to kolejny komentarz z serii "Komentarz do projektów: Polityki energetycznej Polski do roku 2040 i Krajowego planu energii i klimatu na lata 2021-2030". Dla Państwa komentuje dr Andrzej Kassenberg.
Więcej
-
Węgiel kamienny - Komentarz do projektów: Polityki energetycznej Polski i Krajowego planu energii i klimatu
2019-03-01Węgiel kamienny to kolejny komentarz z serii "Komentarz do projektów: Polityki energetycznej Polski do roku 2040 i Krajowego planu energii i klimatu na lata 2021-2030". Dla Państwa komentuje dr Andrzej Kassenberg.
Więcej
-
Bezpieczeństwo energetyczne - Komentarz do projektów: Polityki energetycznej Polski i Krajowego planu energii i klimatu
2019-02-28Bezpieczeństwo energetyczne to kolejny komentarz z serii "Komentarz do projektów: Polityki energetycznej Polski do roku 2040 i Krajowego planu energii i klimatu na lata 2021-2030". Dla Państwa komentuje dr Andrzej Kassenberg.
Więcej
-
Odcinek siódmy z serii "Komentarz do projektów: Polityki energetycznej Polski do roku 2040 i Krajowego planu energii i klimatu na lata 2021-2030"
2019-02-27Odcinek siódmy z serii "Komentarz do projektów: Polityki energetycznej Polski do roku 2040 i Krajowego planu energii i klimatu na lata 2021-2030". Dla Państwa komentuje dr Andrzej Kassenberg, współfundator Instytutu na rzecz Ekorozwoju, ekspert ds. klimatu i energii.
Więcej
-
Kolejny odcinek cyklu "Komentarz do projektów: Polityki energetycznej Polski do roku 2040 i Krajowego planu energii i klimatu na lata 2021-2030"
2019-02-26Kolejny odcinek z serii "Komentarz do projektów: Polityki energetycznej Polski do roku 2040 i Krajowego planu energii i klimatu na lata 2021-2030". Dla Państwa komentuje dr Andrzej Kassenberg, współfundator Instytutu na rzecz Ekorozwoju, ekspert ds. klimatu i energii.
Więcej
-
Piąty odcinek cyklu "Komentarz do projektów: Polityki energetycznej Polski do roku 2040 i Krajowego planu energii i klimatu na lata 2021-2030"
2019-02-25Piąty odcinek z serii "Komentarz do projektów: Polityki energetycznej Polski do roku 2040 i Krajowego planu energii i klimatu na lata 2021-2030". Dla Państwa komentuje dr Andrzej Kassenberg, współfundator Instytutu na rzecz Ekorozwoju, ekspert ds. klimatu i energii.
Więcej
-
Czwarty odcinek cyklu "Komentarz do projektów: Polityki energetycznej Polski do roku 2040 i Krajowego planu energii i klimatu na lata 2021-2030"
2019-02-23Czwarty odcinek z serii "Komentarz do projektów: Polityki energetycznej Polski do roku 2040 i Krajowego planu energii i klimatu na lata 2021-2030". Dla Państwa komentuje dr Andrzej Kassenberg, współfundator Instytutu na rzecz Ekorozwoju, ekspert ds. klimatu i energii.
Więcej
-
Trzeci odcinek cyklu "Komentarz do projektów: Polityki energetycznej Polski do roku 2040 i Krajowego planu energii i klimatu na lata 2021-2030".
2019-02-22Trzeci odcinek z serii "Komentarz do projektów: Polityki energetycznej Polski do roku 2040 i Krajowego planu energii i klimatu na lata 2021-2030". Dla Państwa komentuje dr Andrzej Kassenberg, współfundator Instytutu na rzecz Ekorozwoju, ekspert ds. klimatu i energii.
Więcej
-
Drugi odcinek cyklu "Komentarz do projektów: Polityki energetycznej Polski do roku 2040 i Krajowego planu energii i klimatu na lata 2021-2030"
2019-02-21Drugi odcinek z serii "Komentarz do projektów: Polityki energetycznej Polski do roku 2040 i Krajowego planu energii i klimatu na lata 2021-2030". Dla Państwa komentuje dr Andrzej Kassenberg, współfundator Instytutu na rzecz Ekorozwoju, ekspert ds. klimatu i energii.
Więcej
-
Pierwszy odcinek cyklu "Komentarz do projektów: Polityki energetycznej Polski do roku 2040 i Krajowego planu energii i klimatu na lata 2021-2030"
2019-02-20Pierwszy odcinek z serii "Komentarz do projektów: Polityki energetycznej Polski do roku 2040 i Krajowego planu energii i klimatu na lata 2021-2030". Dla Państwa komentuje dr Andrzej Kassenberg, współfundator Instytutu na rzecz Ekorozwoju, ekspert ds. klimatu i energii.
Więcej
-
Naszym zdaniem - Zamek w Stobnicy i Lex Deweloper
2019-01-11W ostatnim czasie odżyła sprawa Zamku w Stobnicy. Ponadto była to jedna z głośniejsych spraw ekologicznych w zeszłym roku. Jako Fundacja promująca od początku system Ocen Oddziaływania na Środowisko mamy kilka pomysłów, które mogą pomóc zapobiec tego typu sytuacjom, jak w Stobnicy, w przyszłości. Może nadszedł czas, aby je wdrożyć. O tych pomysłach opowiada dr Wojciech Szymalski, prezes Fundacji InE.
-
Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce - zapis z debaty
2018-12-0430 listopada odbyła się debata ekspercka na temat szans rozwoju energetyki morskiej w Polsce. Koncentrowała się na rozwoju morskiej energetyki wiatrowej i wykorzystaniu do tego doświadczeń brytyjskich.
Więcej
-
E-mobility - na ręcznym?
2018-11-28
Wojciech Szymalski
Debat na temat e-mobilności nigdy za dużo. Zwłaszcza, że jesteśmy, jako Polska czy świat dopiero na początku drogi do wymiany wszystkich samochodów na elektryczne. Czy mimo wszystko już jedziemy na ręcznym?
Więcej
-
Eksperci o e-mobilności
2018-11-2220 listopada odbyła się debata on line na temat szans rozwoju e-mobilności w Polsce. Eksperci , między innymi, radzili, co warto zrobić i jak wydać środki, które rządzący chcą zainwestować w działania na rzecz e-mobilności.
Więcej
-
1,5 stopnia jako wyzwanie klimatyczne: Jak zatrzymać wzrost temperatury na tym poziomie?
2018-10-11W październiku ukazał się raport specjalny Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatu (IPCC Intergovernmental Panel on Climate Change Special Report on Global Warming of 1.5°C), dotyczący skutków globalnego ocieplenia w wyniku wzrostu średniorocznej temperatury o 1,5°C powyżej poziomu sprzed epoki przemysłowej.
Więcej
-
Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym - zapis z debaty
2018-07-17Zapraszamy do zapoznania się z nagraniem z drugiej debaty on-line w ramach projektu Eko-lokator, która odbyła się 11 lipca 2018 roku.
Więcej
-
Konferencja „Adaptacja odpowiedzią miast na zmiany klimatu” 18-19.09.2018
2018-07-02W dniach 18 i 19 września w Warszawie odbędzie się dwudniowa międzynarodowa konferencja pt.: Adaptacja odpowiedzią miast na zmiany klimatu. Eksperci i przedstawiciele miast będą rozmawiali o zagrożeniach związanych ze zmianami klimatu oraz adaptacją do nich.
Więcej
-
Naszym zdaniem odc.11
2018-06-25Dr Wojciech Szymalski, Prezes Instytutu na rzecz Ekorozwoju, dziękuje wszystkim którzy organizowali i wzięli udział w projekcie Dobry Klimat dla Powiatów (DOKLIP). Za który Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju, otrzymała prestiżową nagrodę BestLIFE 2018.
Więcej
-
Naszym zdaniem odc.10
2018-06-21dr Andrzej Kassenberg - Współfundator Instytutu na rzecz Ekorozwoju, ekspert ds. Energii i Klimatu, o kierunkach polityki energetycznej i dotacji węgla.
-
Naszym zdaniem odc.09
2018-06-18Polityka transportowa w świetle zbliżającej się kampanii wyborczej i co dla nas obywateli to znaczy, oczami dr Wojciecha Szymalskiego, Prezesa Instytutu na rzecz Ekorozwoju.
-
Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza - zapis z debaty
2018-06-13Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza - Zapraszamy do zapoznania się z nagraniem debaty on-line, która odbyła się 06 czerwca 2018 roku.
Więcej
-
Naszym zdaniem odc.08
2018-06-08W najnowszym odcinku cyklu "Naszym zdaniem" dr Wojciech Szymalski, Prezes Instytutu na rzecz Ekorozwoju o efektywności energetycznej i ekologicznym budownictwie.
-
Naszym zdaniem odc.07
2018-04-12Dr Andrzej Kassenberg - Współfundator Instytutu na rzecz Ekorozwoju, ekspert ds. klimatu i energii, mówi o polityce energetycznej i potrzebie zmiany w podejściu do omawianego zagadnienia.
-
Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym - Zapis z debaty
2018-03-27Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym. Zapraszamy do zapoznania się z nagraniem z pierwszej debaty on-line w ramach projektu Eko-lokator, która odbyła się 21 marca 2018 roku.
Więcej
-
dr Andrzej Kassenberg dla Rzeczpospolita TV
2018-03-17W piatek dr Andrzej Kassenberg - współfundator Fundacji Instytut na rzecz Ekorozowju, ekspert ds. Energii i Klimatu, udzielił wywiadu dla Rzeczpospolita TV nt. energetyki jądrowej. Zapraszmay do obejrzenia.
-
Naszym zdaniem odc.06
2018-03-13Dr Wojciech Szymalski - Prezes Instytutu na rzecz Ekorozwoju, mówi o smogu i problemie importu samochodów z silnikiem diesla, oraz o tym jak z problemem radzą sobie nasi sąsiedzi.
-
Naszym zdaniem odc. 5
2018-03-06Dr Andrzej Kassenberg, Współfundator Instytut na rzecz Ekorozwoju - o opracowaniu pt. Proces odchodzenia od węgla w Polsce - dylematy.
-
Naszym zdaniem odc.04
2018-03-01Dr Wojciech Szymalski, Prezes Instytutu na rzecz Ekorozwoju komentuje działania związane z systemem planowania przestrzennego.
Newsletter
Patronaty
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności