więcej


Energetyka

Pierwsze efekty „Prosumenta” (17329)

2014-06-08

Drukuj
galeria

Instalacje fotowoltaiczne, Wielka Brytania, fot. Lewis Clarke, CC BY-SA 2.0

NFOŚiGW rozpoczął realizację programu "Prosument" mającego na celu dofinansowanie domowych mikroinstalacji OZE. W pierwszej kolejności środki z "Prosumenta" będą udostępniane za pośrednictwem gmin. Później także za pośrednictwem wybranego w przetargu banku, a także wojewódzkich funduszy ochrony środowiska.

Realizacja programu "Prosument" za pośrednictwem gmin rozpoczęła się w tym tygodniu. Jak podaje "Rzeczpospolita" powołując się na NFOŚiGW, do udziału w "Prosumencie" zgłosiły się jednak na razie tylko 3 gminy, które jednak złożyły wnioski dotyczące montażu instalacji fotowoltaicznych o łącznej wartości 28 mln zł. Tylko jedna z gmin złożyła wniosek na inwestycje w PV o łącznej wartości 21 mln zł.

Jak ponadto informuje cytowany przez "RZ" rzecznik NFOŚiGW Witold Maziarz, w internetowym generatorze wniosków do programu "Prosument" formularze zgłoszeniowe wypełnia obecnie kilkaset gmin. Rzecznik Funduszu dodaje, że w pierwszym pilotażowym etapie programu "Prosument" dla samorządów przeznaczono 100 mln zł.

Biorąc pod uwagę doświadczenia programu dopłat do kolektorów słonecznych, który był realizowany przez Fundusz od 2010 r. i którego realizacja dobiega już końca, w początkowym etapie praktycznie nie było zainteresowania dopłatami do kolektorów, a Fundusz i tak wydał na ten cel już prawie 450 mln zł, zwiększając początkowy budżet o 150 mln zł wobec dużego zainteresowania dopłatami.

Początek "Prosumenta", którego budżet to 600 mln zł, może wskazywać, że zainteresowanie montażem mikroinstalacji prosumenckich będzie nie mniejsze. Finansowanie nie jest bowiem jeszcze udostępniane przez wojewódzkie fundusze ochrony środowiska i bank, który NFOŚiGW chce wybrać w zorganizowanym w tym celu przetargu.

 

źródło: Gram w Zielone
www.gramwzielone.pl


Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej