więcej


Inicjatywy lokalne

Warszawa dołączyła do ruchu (18840)

2015-08-27

Drukuj
galeria

fot. wiecejnizenergia.pl

Stołeczny magistrat włączył się do ruchu Więcej niż Energia, którego celem jest promocja działań na rzecz energetyki obywatelskiej, korzytającej z rozproszonych, odnawialnych źródeł energii.

Mimo, że ruch Więcej niż Energia został zainaugurowany niecałe 3 miesiące temu, obecnie skupia już ponad 60 samorządów, instytucji i organizacji samorządowych, a pod wystosowanym przez ruch apelem o rozwój energetyki obywatelskiej podpisało się już ponad 37 tysięcy osób.

– To nie pierwsza inicjatywa stolicy związana z energią przyjazną ludziom i środowisku. Realizowane są one w ramach „Planu działań na rzecz zrównoważonego zużycia energii dla Warszawy w perspektywie do roku 2020”. Między innymi, razem z partnerami krajowymi i zagranicznymi, Warszawa współtworzyła projekt „Cities on Power”, którego celem była promocja odnawialnych źródeł energii na terenach miejskich.

Dzięki stworzonemu w ramach projektu interaktywnemu kalkulatorowi można ocenić m in. nasłonecznienie dachu, energochłonność budynku, czy oszacować możliwość instalacji różnych źródeł OZE. Kolejnym krokiem powinna być decyzja o montażu mikroelektrowni – informuje Greenpeace, jeden z organizatorów ruchu.

W projekt Więcej niż Energia zaangażowały się już także inne samorządy – m.in. Słupsk, Mielno, Kisielice, Kobylnica, Uniejów i Gubin.
– Obecnie – mimo ogromnego potencjału – energetyka obywatelska jest w naszym kraju w powijakach. Warunki techniczne do zainstalowania mikroinstalacji OZE w Polsce ma co najmniej 4 miliony budynków.

Pomimo tego w ciągu ostatnich 10 lat powstało jedynie ok. 230 tysięcy mikroinstalacji, z których 98% to instalacje do produkcji ciepła. Problemem są bariery administracyjne i prawne, które blokują rozwój energetyki obywatelskiej. Większość obowiązujących przepisów ukierunkowana jest na utrzymanie istniejącego systemu energetycznego, w którym zdecydowana większość energii produkowana jest w wielkich elektrowniach – czytamy na stronie internetowej ruchu Więcej niż Energia.

Apel ws. rozwoju energetyki obywatelskiej można przeczytać i podpisać na stronie ruchu Więcej niż Energia.

Źródło: gramwzielone.pl

www.gramwzielone.pl


Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opinią
Portal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej