więcej


Inicjatywy lokalne

Szpital w Łodzi z jedną z największych instalacji fotowoltaicznych w Polsce (17975)

2014-12-14

Drukuj
galeria

Dachowa instalacja fotowoltaiczna o mocy 237 kWp w Łodzi, foto. IBC Solar

Na dachu jednego z budynków Centralnego Szpitala Klinicznego w Łodzi uruchomiono jedną z największych w Polsce dachowych instalacji fotowoltaicznych.

Moc instalacji fotowoltaicznej, która powstała na dachu Instytutu Stomatologii Centralnego Szpitala Klinicznego w Łodzi, wynosi 237 kWp. Komponenty instalacji, w tym moduły fotowoltaiczne i systemy montażowe, dostarczyła niemiecka firma IBC SOLAR, a generalnym wykonawcą inwestycji była lokalna firma budowlana PPHU JAMBUD.

W instalacji zamontowano 947 polikrystalicznych modułów fotowoltaicznych z wykorzystaniem zaprojektowanego przez IBC SOLAR systemu AeroFix. Niemiecka firma zapewnia, że pozwala on na montaż modułów fotowoltaicznych także na dachach płaskich z izolacją bitumiczną i że jego zastosowanie nie narusza konstrukcji dachu.

– Rynek fotowoltaiczny w Polsce ewoluuje, a rola energii słonecznej w miksie energetycznym tego kraju będzie rosła – zapewnia Jakub Halamíček z czeskiego oddziału IBC Solar nadzorującego działalność IBC SOLAR w Polsce.

Instalacja PV na dachu łódzkiego szpitala to już kolejna duża inwestycja tego typu w regionie. W tym roku uruchomiono już m.in. dachowy system PV na obiektach należących do miejscowego producenta dywanów Dywilan SA oraz na dachu Zakładu Przetwórstwa Mięsnego w Starowej Górze pod Łodzią.

Źródło: gramwzielone.pl

www.gramwzielone.pl


Udostępnij wpis swoim znajomym!Podobne artykuły


Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej