- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
Aktualności
Mapa potencjału solarnego na powierzchni dachów w Rudzie Śląskiej (20663)
2019-01-28Drukuj
W których miejscach w Rudzie Śląskiej warto zainstalować panele solarne czy kolektory fotowoltaiczne? Można to już sprawdzić w Internecie. Powstała miejska mapa potencjału solarnego.
To praca dyplomowa rudzianina, mgr. inż. Mateusza Poprawy. Dzięki niej każdy bezpłatnie może sprawdzić, na dachu którego budynku opłaca się zamontować ekoinstalacje. Mapa dostępna jest na stronie https://map.nmaps.pl/ruda_slaska.OZUtd3/energia_sloneczna.
Rozwój technologiczny sprawia, że ceny instalacji infrastruktury solarnej stale maleją. Funkcjonują również systemy dopłat dla osób chcących zastosować nowoczesne rozwiązania energetyczne na własnych nieruchomościach. - Inwestycja w panele solarne czy kolektory fotowoltaiczne może znacznie zredukować koszty związane z wykorzystywaniem energii elektrycznej czy produkcją ciepła. Przed przystąpieniem do tego rodzaju inwestycji naturalnym pytaniem jest, czy dach naszej nieruchomości posiada wystarczająco dobre warunki solarne. Aby poznać odpowiedź, wystarczy odwiedzić przygotowaną przeze mnie mapę – mówi Mateusz Poprawa, mieszkaniec Rudy Śląskiej.
Mapa potencjału solarnego powstała jako jego praca dyplomowa. Dzięki wykorzystaniu zarówno danych przestrzennych, jak i klimatycznych, produkt końcowy prezentuje najbardziej prawdopodobne warunki solarne w mieście. - Wykorzystując nowoczesne rozwiązania Geograficznych Systemów Informacyjnych podczas procesu analizy solarnej uwzględniłem między innymi takie czynniki, jak: wysokość obiektów n.p.m., kąt nachylenia dachów (ekspozycję), sąsiedztwo budynków (w tym cienie rzucane przez elementy znajdujące się w bliskim sąsiedztwie dachów, np. inne budynki, drzewa) – wylicza autor mapy.
Ze względu na naturę badanego zjawiska, a więc bezpośredni związek wielkości potencjału solarnego z zachmurzeniem, dane wynikowe zostały skalibrowane z wykorzystaniem danych klimatycznych odnoszących się do lat 2008–2017. - Dzięki uprzejmości firmy smart geomatic mapa solarna została umieszczona w Internecie. W tym celu wykorzystano platformę NMaps Engine, będącą jedną z najnowocześniejszych aplikacji służących do tworzenia i publikowania map w sieci – podkreśla Mateusz Poprawa.
W podstawowym widoku mapy (prezentowanym zaraz po jej otwarciu) można zobaczyć budynki w mieście w technologii 3D. Każdy budynek posiada informacje o wielkości powierzchni dachu (w m2), oraz o powierzchni zajmowanej przez trzy zakresy potencjału solarnego (w m2). Ponadto, wykorzystując podręczny panel (prawy dolny róg), można sprawdzić na powierzchni dachu dokładne miejsca występowania poszczególnych zakresów potencjału solarnego, których wartości opisane są w legendzie mapy. Te informacje pozwalają na wstępną ocenę potencjału solarnego występującego na danej nieruchomości i podjęcie decyzji o zasadności inwestycji w infrastrukturę solarną. - Dzięki ogólnodostępnym informacjom mieszkańcy w prosty sposób są w stanie podjąć decyzje w oparciu o dane przestrzenne, natomiast władze samorządowe mogą planować strategię rozwoju opartą o dodatkowe informacje – zaznacza Mateusz Poprawa.
Energia słoneczna wchodząca w skład odnawialnych źródeł energii stanowi ważny element w dyskusjach ekspertów z branży energetycznej, jak również tych zajmujących się sprawami środowiska naturalnego. Zwiększenie wykorzystania energii dostarczanej przez Słońce może być odpowiedzią na problemy wzrastającego zapotrzebowania energetycznego, degradacji terenów związanej z działalnością górniczą, zanieczyszczenia powietrza wskutek produkcji energii w oparciu o konwencjonalne źródła czy też konieczności dywersyfikacji źródeł energii.
Mateusz Poprawa ukończył studia inżynierskie z gospodarki przestrzennej oraz studia licencjackie i magisterskie z geografii na specjalności GIS (Geograficzne Systemy Informacyjne). Obecnie pracuje jako młodszy specjalista GIS w firmie smart geomatic.
źródło: www.rudaslaska.pl
Podobne artykuły
- Reportaż - Instalacja hybrydowa łącząca dwa odnawialne źródła energii, Wspólnota Mieszkaniowa „Śląska 12” w Szczytnie
Jesteśmy w bloku przy ul. Śląskiej nr 12 w Szczytnie w województwie warmińsko-mazurskim, gdzie od grudnia 2014 roku funkcjonuje hybrydowy układ instalacji OZE złożony z dwóch współpracujących ze sobą, odnawialnych źródeł energii: paneli fotowoltaicznych i pomp ciepła.
Więcej
- Przyłączanie OZE do sieci - wywiad z dr inż. Zbigniewem Skibko
O technicznych i prawnych możliwościach przyłączania odnawialnych źródeł energii do sieci elektroenergetycznej rozmawiamy z dr inż. Zbigniewem Skibko pracownikiem naukowo-dydaktycznym z Katedry Elektroenergetyki, Fotoniki i Techniki Świetlnej Wydziału Elektrycznego P olitechniki Białostockiej.
Więcej
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynkach wielorodzinnych
Budownictwo mieszkaniowe stanowi sektor, który w znaczący sposób oddziaływuje na środowisko. Wpływ budynków na zmiany klimatu wynika głównie ze znacznego zużycia energii - potrzebnej na ich ogrzewanie, chłodzenie, oświetlenie czy pracę urządzeń stanowiących wyposażenie mieszkań.
Więcej
Podziel się swoją opinią
Skontaktuj się z nami!
Koordynator Projektu
Asystent Koordynatora Projektu
Redaktor
Specjalista ds. Finansowych
Promocja
Social Media
Newsletter
Dofinansowanie
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności