więcej


Energetyka

W Irlandii Północnej przewróciła się elektrownia wiatrowa (18086)

2015-01-13

Drukuj
galeria

Elektrownia wiatrowa, fot. Marek Józefiak

2 stycznia w Irlandii Północnej, w pobliżu miejscowości Fintona, przewróciła się potężna elektrownia wiatrowa – wysokość jej wieży wynosiła 80 metrów.

Do katastrofy doszło na farmie wiatrowej Screggagh, która składa się z 8 elektrowni wiatrowych dostarczonych przez niemieckiego producenta Nordex. Moc każdej turbiny wynosi 2,5 MW, a średnica wirnika to 80 m. Farma wiatrowa Screggagh rozpoczęła produkcję energii w kwietniu 2011 roku.

Nie wiadomo jeszcze, jaka była przyczyna awarii elektrowni wiatrowej, wiadomo natomiast, że do zdarzenia doszło przy małej prędkości wiatru.

Irlandzka firma Energia – właściciel farmy wiatrowej – zapowiedziała, że do czasu wyjaśnienia przyczyn awarii wyłączone zostaną wszystkie turbiny. Zbadaniem przyczyn wypadku ma się zająć brytyjski oddział Nordex.

Jak podaje BBC News, hałas powstały w wyniku upadającej turbiny był słyszalny z odległości nawet 7 mil, a szczątki elektrowni wiatrowej znajdują się w odległości kilkuset metrów. W wypadku nikt nie odniósł obrażeń. Zniszczona elektrownia wiatrowa była warta ok. pół miliona funtów. 

Źródło: gramwzielone.pl, bbc.com
www.gramwzielone.pl, http://www.bbc.com


Udostępnij wpis swoim znajomym!Podobne artykuły


Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej