więcej


Inicjatywy lokalne

Kalifornijskie hrabstwo samowystarczalne energetycznie dzięki fotowoltaice (17213)

2014-04-25

Drukuj
galeria

Farma solarna Nellis Air Force Base

W zlokalizowanym w Kalifornii hrabstwie Yolo County instalacje fotowoltaiczne produkują więcej energii niż potrzebują jej mieszkańcy. Lokalne władze liczą, że w okresie ich działania na produkcji energii słonecznej zarobią dziesiątki milionów dolarów.

Jeszcze kilka lat temu rachunek za energię władz Yolo County wynosił rocznie ponad 1 mln dolarów. Obecnie kalifornijskie hrabstwo jest praktycznie samowystarczalne energetycznie. Kilka lat temu jego władze zaczęły bowiem inwestować w budowę elektrowni fotowoltaicznych.

W celu sfinansowania inwestycji w PV władze kalifornijskiego hrabstwa zdobyły niskooprocentowany kredyt w wysokości 2,5 mln dolarów, który przyznała im stanowa komisja energetyki (California Energy Comission), jak również wypuściły serię obligacji.

Pierwszą inwestycją w PV na terenie Yolo County była budowa wraz z amerykańskim deweloperem projektów PV i producentem paneli fotowoltaicznych SunPower farmy fotowoltaicznej o mocy 1 MW. Projekt należy do władz stanowych, a SunPower finansuje programy edukacyjne dla uczniów miejscowych szkół mające pokazać korzyści z wykorzystania energii słonecznej.

W pierwszym roku farma PV zarobiła 162 tys. dolarów, a w całym 25-letnim okresie funkcjonowania - przy prognozowanym przez autorów projektu wzroście cen energii - ma dołożyć do budżetu Yolo County w sumie ok. 10 mln dolarów.

Po pomyślnym uruchomieniu pierwszej farmy fotowoltaicznej, w ubiegłym roku władze Yolo County zainwestowały w kolejne instalacje PV, dokładając 5,8 MW. Energia w nich produkowana częściowo jest konsumowana przez lokalną infrastrukturę w ramach systemu net-meteringu, a część władze kalifornijskiego hrabstwa sprzedają do sieci lokalnego dystrybutora energetycznego w ramach systemu taryf gwarantowanych. Wysokość taryfy gwarantowanej to 0,1 dol./kWh, a po jej wygaśnięciu, po okresie 20 lat, cena sprzedaży energii może być nawet wyższa.

Dzięki inwestycjom w PV zamieszkałe przez 200 tys. mieszkańców kalifornijskie hrabstwo produkuje dzisiaj więcej energii niż jest w stanie skonsumować. Produkcja energii z PV odpowiada już ponad 150-procentom zapotrzebowania generowanego przez Yolo County.

Oprócz inwestycji w PV Yolo County wdraża jednocześnie plan obniżania zapotrzebowania na energię w budynkach sektora publicznego. Dzięki dotychczasowym działaniom w tym zakresie kalifornijskie hrabstwo oszczędza już rocznie ok. 200 tys. dolarów przy redukcji emisji CO2 na poziomie 1,2 tys. ton. Przyjęty w 2011 roku plan zakłada do 2020 roku ograniczenie emisji CO2 do poziomu z roku 1990.

Źródło: Gram w Zielone

www.gramwzielone.pl


Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej