więcej


Inicjatywy lokalne

W Cieszanowie na Podkarpaciu powstaje największa farma fotowoltaiczna w Polsce (17851)

2014-11-12

Drukuj
galeria

Centrum Cieszanowa, fot. wikipedia, domena publiczna

W położonym w woj. podkarpackim Cieszanowie powstaje farma fotowoltaiczna o mocy 2 MW. Po uruchomieniu będzie to największa tego typu instalacja w Polsce.

Farma fotowoltaiczna powstanie na terenie 4,5 ha i będzie się składać z 8333 polikrystalicznych paneli fotowoltaicznych, każdy o mocy znamionowej 240 Wp.

Pod koniec października zakończono budowę I etapu farmy fotowoltaicznej, w którym powstała instalacja o mocy 1 MW.

Farmę fotowoltaiczną w Cieszanowie buduje Stowarzyszenie na rzecz Innowacyjności i Transferu Technologii HORYZONTY. Na jej realizację inwestor pozyskał dofinansowanie w ramach projektu „Promocja wykorzystania odnawialnych źródeł energii poprzez budowę modelowej elektrowni fotowoltaicznej” współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Osi Priorytetowej II „Infrastruktura Techniczna” Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2007-2013.

Całkowita wartość inwestycji to ponad 17,6 mln zł, przy czym unijna dotacja wynosi 8,5 mln zł, a dodatkowe dofinansowanie z budżetu państwa wnosi 1,5 mln zł.

Obecnie największą farmą fotowoltaiczną w Polsce jest oddana niedawno do użytku przez firmę AMB Energia farma PV w Kolnie (woj. podlaskie) o mocy 1,84 MW, która wyprzedziła pod względem wielkości oddaną do użytku w III kw. br. przez Energę farmę fotowoltaiczną w Gdańsku (1,6 MW) oraz farmę fotowoltaiczną w Gubinie o mocy 1,5 MW zbudowaną przez Przedsiębiorstwo Energetyczne Gubin. Pierwszą naziemną farmę fotowoltaiczną w Polsce, o mocy 1 MW, zrealizowała Gmina Wierzchosławice w 2011 r.

źródło: gramwzielone.pl

www.gramwzielone.pl


Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej