- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
- Polityka klimatyczna
- Nauka o klimacie
- Zielona gospodarka
- Inicjatywy lokalne
- Energetyka
- Transport
- ADAPTACJA
- PARYŻ COP21
więcej
Polityka klimatyczna
Nauka o klimacie
Zielona gospodarka
Inicjatywy lokalne
Energetyka
Energetyka » czyste technologie węglowe
-
Zrównoważone ciśnienie dla zrównoważonej Europy
2019-06-21Organizacje społeczeństwa obywatelskiego z całej Europy apelują do przywódców Unii Europejskiej o uczynienie zrównoważonego rozwoju złotym wątkiem we wszystkich politykach UE.
Więcej
-
W kierunku netto zero emisji: Ocena krajowych planów energii i klimatu wykonana przez - Ecologic Institute i Climact dla European Climate Foundation.
2019-05-21Dokonana ocena pozwala stwierdzić, że poziom krajowych planów energii klimatu (KPEiK) jest niski. Sumaryczna ocena wynosi poniżej 30% możliwych do osiągniecia punktów. Tym samym oznacza, że UE nie znajduje się na ścieżce zerowej netto emisji. Jednak projekty dokumentów są tylko pierwszym krokiem we wdrażaniu nowego systemu zarządzania energią i klimatem w UE. Mogą i muszą zostać ulepszone.
Więcej
-
Konkluzja końcowa - Komentarz do projektów: Polityki energetycznej Polski i Krajowego planu energii i klimatu
2019-03-2211 założeń – wyzwań – transformacji energetycznej i ochrony klimatu dla Polski
Więcej
-
Finanse - Komentarz do projektów: Polityki energetycznej Polski i Krajowego planu energii i klimatu
2019-03-21Aspekty ekonomiczne związane z wprowadzaniem nowej polityki energetycznej są wyjątkowo ważne. Nie chodzi tylko o to, z jakimi kosztami wiąże się zaproponowany kierunek rozwoju energetyki czy też źródło ich pochodzenia.
Więcej
-
Koszty zewnętrzne i subsydia - Komentarz do projektów: Polityki energetycznej Polski i Krajowego planu energii i klimatu
2019-03-19Trudno sobie dzisiaj wyobrazić kształtowanie polityki energetycznej kraju bez pogłębionej analizy stosowanych obecnie subsydiów oraz ponoszonych przez gospodarkę, społeczeństwo i środowisko kosztów zewnętrznych.
Więcej
-
Ubóstwo energetyczne - Komentarz do projektów: Polityki energetycznej Polski i Krajowego planu energii i klimatu
2019-03-13Ubóstwo energetyczne, które niedawno zostało dostrzeżone jako poważny problem społeczny, polega na doświadczaniu trudności w zaspokojeniu podstawowych potrzeb energetycznych gospodarstw domowych za rozsądną cenę.
Więcej
-
Niska emisja SMOG - Komentarz do projektów: Polityki energetycznej Polski i Krajowego planu energii i klimatu
2019-03-12Jednym z najważniejszych problemów, silnie dostrzeganych przez społeczeństwo, jest bardzo niska jakość powietrza, tzw. smog.
Więcej
-
Adaptacja do zmian klimatu - Komentarz do projektów: Polityki energetycznej Polski i Krajowego planu energii i klimatu
2019-03-11Mimo podejmowanych przez społeczność międzynarodową starań emisje gazów cieplarnianych rosną, a łącznie suma wszystkich dobrowolnych zobowiązań podjętych przez ponad 180 krajów nie daje szans na ograniczenie wzrostu temperatur do wymaganego poziomu. Szacuje się, że świat jest na trajektorii wzrostu temperatury o 3°C, z silnym konsekwencjami w postaci ekstremów pogodowych.
Więcej
-
Ciepłownictwo - Komentarz do projektów: Polityki energetycznej Polski i Krajowego planu energii i klimatu
2019-03-05Oprócz dostarczania energii oraz użytkowania samochodów poważnym źródłem emisji gazów cieplarnianych jest ciepłownictwo. Produkcja ciepła w 74% oparta jest na spalaniu węgla.
Więcej
-
Elektrownie węglowe - Komentarz do projektów: Polityki energetycznej Polski i Krajowego planu energii i klimatu
2019-03-04Elektrownie węglowe to kolejny komentarz z serii "Komentarz do projektów: Polityki energetycznej Polski do roku 2040 i Krajowego planu energii i klimatu na lata 2021-2030". Dla Państwa komentuje dr Andrzej Kassenberg.
Więcej
-
Węgiel brunatny - Komentarz do projektów: Polityki energetycznej Polski i Krajowego planu energii i klimatu
2019-03-02Węgiel brunatny to kolejny komentarz z serii "Komentarz do projektów: Polityki energetycznej Polski do roku 2040 i Krajowego planu energii i klimatu na lata 2021-2030". Dla Państwa komentuje dr Andrzej Kassenberg.
Więcej
-
Węgiel kamienny - Komentarz do projektów: Polityki energetycznej Polski i Krajowego planu energii i klimatu
2019-03-01Węgiel kamienny to kolejny komentarz z serii "Komentarz do projektów: Polityki energetycznej Polski do roku 2040 i Krajowego planu energii i klimatu na lata 2021-2030". Dla Państwa komentuje dr Andrzej Kassenberg.
Więcej
-
Bezpieczeństwo energetyczne - Komentarz do projektów: Polityki energetycznej Polski i Krajowego planu energii i klimatu
2019-02-28Bezpieczeństwo energetyczne to kolejny komentarz z serii "Komentarz do projektów: Polityki energetycznej Polski do roku 2040 i Krajowego planu energii i klimatu na lata 2021-2030". Dla Państwa komentuje dr Andrzej Kassenberg.
Więcej
-
Kolejny odcinek cyklu "Komentarz do projektów: Polityki energetycznej Polski do roku 2040 i Krajowego planu energii i klimatu na lata 2021-2030"
2019-02-26Kolejny odcinek z serii "Komentarz do projektów: Polityki energetycznej Polski do roku 2040 i Krajowego planu energii i klimatu na lata 2021-2030". Dla Państwa komentuje dr Andrzej Kassenberg, współfundator Instytutu na rzecz Ekorozwoju, ekspert ds. klimatu i energii.
Więcej
-
Piąty odcinek cyklu "Komentarz do projektów: Polityki energetycznej Polski do roku 2040 i Krajowego planu energii i klimatu na lata 2021-2030"
2019-02-25Piąty odcinek z serii "Komentarz do projektów: Polityki energetycznej Polski do roku 2040 i Krajowego planu energii i klimatu na lata 2021-2030". Dla Państwa komentuje dr Andrzej Kassenberg, współfundator Instytutu na rzecz Ekorozwoju, ekspert ds. klimatu i energii.
Więcej
-
Czwarty odcinek cyklu "Komentarz do projektów: Polityki energetycznej Polski do roku 2040 i Krajowego planu energii i klimatu na lata 2021-2030"
2019-02-23Czwarty odcinek z serii "Komentarz do projektów: Polityki energetycznej Polski do roku 2040 i Krajowego planu energii i klimatu na lata 2021-2030". Dla Państwa komentuje dr Andrzej Kassenberg, współfundator Instytutu na rzecz Ekorozwoju, ekspert ds. klimatu i energii.
Więcej
-
Trzeci odcinek cyklu "Komentarz do projektów: Polityki energetycznej Polski do roku 2040 i Krajowego planu energii i klimatu na lata 2021-2030".
2019-02-22Trzeci odcinek z serii "Komentarz do projektów: Polityki energetycznej Polski do roku 2040 i Krajowego planu energii i klimatu na lata 2021-2030". Dla Państwa komentuje dr Andrzej Kassenberg, współfundator Instytutu na rzecz Ekorozwoju, ekspert ds. klimatu i energii.
Więcej
-
Drugi odcinek cyklu "Komentarz do projektów: Polityki energetycznej Polski do roku 2040 i Krajowego planu energii i klimatu na lata 2021-2030"
2019-02-21Drugi odcinek z serii "Komentarz do projektów: Polityki energetycznej Polski do roku 2040 i Krajowego planu energii i klimatu na lata 2021-2030". Dla Państwa komentuje dr Andrzej Kassenberg, współfundator Instytutu na rzecz Ekorozwoju, ekspert ds. klimatu i energii.
Więcej
-
Statki ograniczają emisje CO2 - kto na tym zarobi, kto straci
2018-05-09Po raz pierwszy limitami emisji CO2 zostanie objęty transport morski. Branża wprowadza alternatywne napędy, które ograniczą wykorzystanie ropy naftowej. W polskich stoczniach budowane są promy hybrydowe, wśród nich jednostka, która będzie największą tego typu na świecie.
Więcej
-
Statki ograniczają emisje CO2 - kto na tym zarobi, kto straci
2018-05-09Po raz pierwszy limitami emisji CO2 zostanie objęty transport morski. Branża wprowadza alternatywne napędy, które ograniczą wykorzystanie ropy naftowej. W polskich stoczniach budowane są promy hybrydowe, wśród nich jednostka, która będzie największą tego typu na świecie.
Więcej
-
Efektywna strategia likwidacji smogu
2018-04-10
Ludomir Duda, Marcin Popkiewicz
Jedynym sposobem na całkowitą likwidację niskiej emisji jest elektryfikacja ogrzewania - Piszą Ludomir Duda i Marcin Popkiewicz.
Więcej
-
Porozmawiajmy o polskiej energetyce w Lublinie
2018-03-2727 marca w Lubelskim Centrum Konferencyjnym odbędzie się pierwsza na Lubelszczyźnie konferencja cyklu Dobra Energia. Będzie to doskonała okazja, by w gronie ekspertów i praktyków porozmawiać o tym, jakich zmian i innowacji potrzebuje polska energetyka.
Więcej
-
Jaki rynek pracy po węglu? Zapraszamy na debatę on-line
2017-11-21Jaki rynek pracy po węglu? Zapraszamy już 30 listopada 2017 roku o godz. 11:00 na czwartą debatę przygotowaną przez Fundację Instytut na rzecz Ekorozwoju we współpracy z Fundacją im. Heinricha Bölla w Warszawie.
Więcej
-
Powstają alternatywy dla baterii litowo-jonowych
2017-09-07
Tomasz Świderek, Justyna Piszczatowska, WysokieNapiecie.pl
Od telefonu komórkowego, po samochód elektryczny – wszędzie możemy znaleźć baterie litowo-jonowe. Nie są wolne od wad, więc trwają poszukiwania realnych alternatyw.
Więcej
-
Polsko, bądź mądra przed szkodą
2017-09-01
Andrzej Kassenberg
W pierwszej połowie sierpnia przez Polskę przeszła fala nawałnic, burz z bardzo silnymi wiatrami i opadami. Szczególnie ucierpiały tereny położone w województwie pomorskim. Dziesiątki tysięcy zniszczonych domostw, gospodarstw rolnych, obiektów infrastruktury. Straty i tragedie ludzkie są ogromne.
Więcej
-
NCBiR: kolejne dotacje na innowacje w energetyce
2017-08-24Narodowe Centrum Badań i Rozwoju ogłosiło kolejny konkurs w ramach programu sektorowego PBSE. Na przedsiębiorców wdrażających innowacje w branży elektroenergetycznej czeka 120 mln zł.
Więcej
-
Trujemy siebie i swoich sąsiadów
2016-07-06Pierwsza w historii analiza skutków zdrowotnych transgranicznych zanieczyszczeń powietrza dowodzi, że Polska najbardziej ze wszystkich krajów Unii Europejskiej truje mieszkańców szkodliwymi emisjami ze swoich elektrowni węglowych.
Więcej
-
WWF: Nawet "czysty węgiel" jest za brudny by sprostać celom klimatycznym
2016-04-15Najnowszy raport pokazuje, że nawet najbardziej wydajne elektrownie węglowe nie pozwolą na osiągnięcie celów klimatycznych.
Więcej
-
Co nowy minister energetyki myśli o węglu, atomie i OZE?
2015-11-13Co przyszły minister energetyki myśli o poszczególnych aspektach dziedziny, którą będzie się teraz zajmować?
Więcej
-
Nowe elektrownie węglowe nie takie czyste jak je malują
2015-10-20Nowe elektrownie węglowe, pomimo zastosowania nowoczesnych technologii, będą powodować miliardowe koszty zdrowotne – ostrzega HEAL Polska. Organizacja wskazuje, że Polska wydaje więcej na subwencje dla energetyki węglowej niż na szpitale.
Więcej
-
Pakt dla OZE i inne pomysły Zjednoczonej Lewicy na energetykę
2015-10-14W swoim programie wyborczym Zjednoczona Lewica postuluje oparcie polskiego miksu energetycznego na OZE i węglu, a także odejście od budowy elektrowni jądrowej.
Więcej
-
Plan Junckera w Polsce: Raport Specjalny
2015-03-12Udział inwestycji w węgiel w rachunku, jak Polska wystawi UE będzie naprawdę wysoki – ocenia Euractiv w raporcie listującym projekty proponowane do dofinansowania w ramach Europejskiego Funduszu Inwestycji Strategicznych.
Więcej
-
Niemcy: nowy pomysł na CO2 z elektrowni węglowych?
2015-01-31Dwutlenek węgla z elektrowni węglowej umożliwi produkcję metanolu - paliwo dla pojazdów mechanicznych, surowiec dla przemysłu chemicznego oraz technologia magazynowania energii wiatrowej w jednym. Pierwsza instalacja tego typu na skalę przemysłową powstaje w niemieckiej elektrowni Lünen – poinformowała spółka Mitsubishi Hitachi.
Więcej
-
Międzynarodowa Agencja Energetyczna - jak obniżyć emisje niewielkim kosztem?
2014-11-30Zamknięcie luki emisyjnej do roku 2020 wcale nie musi dużo kosztować. To przekaz IEA na konferencję klimatyczną COP20 w Limie.
Więcej
-
Standardy emisji CO2 dla nowych bloków elektrowni? Raczej nie będzie.
2014-11-18Wg wysokiego rangą urzędnika KE, rządy raczej nie poprą ogólnoeuropejskich standardów emisyjnych dla nowych bloków elektrowni. To może być gwóźdź do trumny technologii CCS.
Więcej
-
Amerykański wynalazek zamieni CO2 w sodę
2014-08-11Jak rozwiązać problem nadmiaru dwutlenku węgla w atmosferze? Oprócz ograniczania emisji można na przykład spróbować zamieniać go w sodę kuchenną. Pierwsza komercyjna instalacja, która to umożliwia, zacznie działać jeszcze w tym roku w San Antonio.
Więcej
-
Stany Zjednoczone robią krok w dobrą stronę
2014-06-16Na początku czerwca amerykańska Agencja Ochrony Środowiska (EPA) zgłosiła pakiet propozycji proklimatycznych. Plany te potwierdził, m.in. podczas swojej niedawnej wizyty w Warszawie, prezydent USA Barack Obama. Pojawia się w ten sposób rzeczywista szansa na znaczący postęp w globalnych negocjacjach klimatycznych.
Więcej
-
Rozwój z poszanowaniem środowiska – BEIŚ przyjęty przez Radę Ministrów
2014-04-19Rada Ministrów przyjęła Strategię Bezpieczeństwo Energetyczne i Środowisko – perspektywa do 2020 r. (BEiŚ), przedłożoną przez Ministra Gospodarki. Dokument został opracowany we współpracy z Ministerstwem Środowiska.
Więcej
-
TAURON bada CCS
2013-03-27TAURON Polska Energia, jako pierwsza spółka energetyczna w Polsce, będzie prowadzić prace badawcze nad wychwytywaniem dwutlenku węgla ze spalin. Pilotowa przewoźna instalacja Grupy TAURON już za miesiąc rozpocznie pracę w Elektrowni Łaziska. Projekt badawczy prowadzony jest przy współpracy Instytutu Chemicznej Przeróbki Węgla w ramach zadania realizowanego przy wsparciu Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.
Więcej
-
Czyste technologie węglowe – inwestycje nie tylko w CCS
2011-09-16W procesach recyklingu odzyskujemy metale, plastik, szkło czy papier – dlaczego by nie wykorzystywać ponownie wyemitowanego już CO2? Skoro CCS ma odgrywać niemałą rolę w zmniejszaniu emisji, równie ważna dla klimatu może okazać się opcja wykorzystania tej substancji w procesach produkcji materiałów budowlanych, paliw czy chemikaliów.
Więcej
-
Polskie zielone technologie prezentowane na Expo w Szanghaju
2010-09-08Polskie technologie wspierane przez zorganizowany przez resort środowiska inkubator przedsiębiorczości GreenEvo, w poniedziałek zostały zaprezentowane w Szanghaju podczas Expo 2010 - poinformowała Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości.
Więcej
Newsletter
Patronaty
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności