więcej


Energetyka

Instalacja Greenpeace uwalnia zieloną energię z OZE (17375)

2014-06-14

Drukuj
galeria

Instalacja edukacyjna OZE w Pasażu Wiecha w Warszawie

Greenpeace przygotował specjalną instalację, która pozwala poznać tajniki działania i znaczenia OZE. Od 12 czerwca przez dwa tygodnie w Warszawie w okolicy Pasażu Wiecha, każdy będzie mógł spróbować swoich sił w produkowaniu czystej energii odnawialnej.

Obecna sytuacja za wschodnią granicą Polski i widmo blokady lub ograniczenia dostaw gazu do Europy dały impuls do poszukiwania alternatywnych rozwiązań dla zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego całego regionu. Jedyną perspektywiczną i realną strategią jest wsparcie przyjaznych środowisku odnawialnych źródeł energii.

Ekologiczna energia Polaków odpowiedzią na uzależnienie od węgla

Warszawska instalacja wpisuje się w działania Greenpeace na rzecz promocji OZE jako rozwiązania problemu zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego kraju i ochrony środowiska. Rozwój świadomości społeczeństwa w tym zakresie jest niezbędny, ponieważ podstawą bezpieczeństwa energetycznego nie powinny być tylko duże instalacje, ale także przydomowe mikroinstalacje. Niestety, w Polsce wciąż raczkuje instytucja tzw. prosumenta – osoby, która jednocześnie produkuje i konsumuje energię. Wszystko przez brak wsparcia i niekorzystne dla zwykłego obywatela prawodawstwo. Atrakcyjna forma instalacji ma zwrócić uwagę na fakt, że każdy człowiek w Polsce może mieć swój znaczący wkład w budowę niezależności energetycznej.

Instalacja zaprojektowana przez studio CyberKids on Real stanęła w Pasażu Wiecha na tyłach Domów Towarowych Centrum. W konstrukcję w kształcie strzałki – symbolicznie wskazującej właściwy kierunek rozwoju polityki energetycznej kraju - wbudowanych jest 15 tabletów. Na każdym z nich można zagrać w grę polegającą na produkowaniu energii z jednego z 5 źródeł odnawialnych: słońca, wiatru, wody, biomasy lub energii geotermalnej. Gry stworzone zostały w taki sposób, by były przystępne zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Dodatkowo na ścianach instalacji znajdują się infografiki przedstawiające najważniejsze fakty i ciekawostki dotyczące odnawialnych źródeł energii. Na miejscu obecni będą również wolontariusze, którzy udzielą wszystkim zainteresowanym dodatkowych informacji o kampanii Greenpeace na rzecz promocji OZE.

Wyprodukowana łącznie przez wszystkich grających energia zliczana jest przez specjalny licznik dostępny na tabletach w instalacji oraz na stronie www.greenpeace.pl/uwolnijenergie. Dzięki temu można na bieżąco śledzić, ile czystej energii uwolnili do tej pory Polacy.

– W Polsce powstaje coraz więcej przydomowych instalacji OZE. Dzięki tej instalacji chcemy pokazać, jak duże możliwości dają nam odnawialne źródła energii. Gdyby polski rząd zdecydował się wprowadzić prawo przyjazne dla najmniejszych producentów energii odnawialnej – osób indywidualnych, szkół, właścicieli mikro zakładów pracy - bezpieczeństwo energetyczne kraju mogłoby bardzo szybko się poprawić. Obecnie rząd wspiera tylko węglowe koncerny energetyczne, a nie myśli o obywatelach, regionach czy wspieraniu małych i średnich firm, którzy mogliby zmniejszyć rachunki za ogrzewanie i prąd czy poprawić bezpieczeństwo dostaw energii. Energia odnawialna to też szansa na rzeczywiste zmniejszenie konieczności importu węgla, ropy czy gazu – powiedziała Anna Ogniewska, koordynatorka projektu „Energia Odnawialna” w Greenpeace.

Instalacja o wymiarach 8 na 4 metry wykonana jest z materiałów pochodzących z recyklingu i zasilana jest energią z umieszczonych na jej dachu paneli słonecznych. Dostępna będzie do 27 czerwca, czyli zakończenia odbywającego się w Brukseli szczytu Rady Europejskiej, na którym omawiane będą kwestie bezpieczeństwa energetycznego Unii Europejskiej.

 

źródło: Greenpeace
www.greenpeace.pl


Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej