- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
- Polityka klimatyczna
- Nauka o klimacie
- Zielona gospodarka
- Inicjatywy lokalne
- Energetyka
- Transport
- ADAPTACJA
- PARYŻ COP21
więcej
Polityka klimatyczna
Nauka o klimacie
Zielona gospodarka
Inicjatywy lokalne
Energetyka
Transport » transport publiczny
-
Jest mapa drogowa Polski do neutralności klimatycznej 2050
2021-07-19W projekcie CAKE Instytutu Ochrony Środowiska-BIP pojawiło się niedawno nowe opracowanie pt.: „Polska Net-zero 2050 – mapa drogowa osiągnięcia wspólnotowych celów polityki klimatycznej dla Polski do 2050 roku”. Ustalenia, interpretacje i wnioski wyrażone w tym dokumencie są ustaleniami autorów, a niekoniecznie organizacji, z którą autorzy są powiązani.
Więcej
-
FENIKS kończy konsultacje
2021-07-16Wczoraj odbyło się wysłuchanie publiczne w sprawie projektu programu operacyjnego FENIKS, czyli Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat i Środowisko na lata 2021-2027. Już za trzy dni kończy się także termin składania uwag pisemnych do programu. W programie na wydatki rozwojowe przewidziane jest 25 mln EUR do rozdysponowania na poziomie krajowym.
Więcej
-
FENIKS w konsultacjach
2021-06-19Od wczoraj można zgłaszać uwagi do Programu Operacyjnego Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat i Środowiska 2021-2027. Odbyła się już konferencja otwarcia na której przedstawiono projektu programu oraz Strategiczną Ocenę Oddziaływania na Środowisko. I są problemy. Z transportem.
Więcej
-
Czego potrzebuje transport na drodze do neutralności klimatycznej?
2021-06-08
CAN-Europe
Emisje z transportu w państwach członkowskich Unii Europejskiej stale rosną. Jeżeli Unia poważnie myśli o osiągnięciu celu Porozumienia Paryskiego, europejska polityka transportowa musi się radykalnie zmienić. W opublikowanym dziś przez członków CAN Europe raporcie oceniono politykę transportową Unii i pięciu jej państw członkowskich oraz sformułowano zalecenia dotyczące dostosowania polityki transportowej do ambitnych celów klimatycznych.
Więcej
-
O Polskim transporcie w raporcie CAN-Europe
2021-06-08W opublikowanym dziś przez członków CAN Europe raporcie "Wprowadzenie europejskiej polityki transportowej na ścieżkę neutralności klimatycznej" oceniono politykę transportową Unii i pięciu jej państw członkowskich oraz sformułowano zalecenia dotyczące dostosowania polityki transportowej do ambitnych celów klimatycznych. Raport wypowiada się także o Polsce.
Więcej
-
Transport na paliwa kopalne
2021-04-20Linie lotnicze czy spalinowe autobusy wciąż mogą być finansowane z niektórych planów odbudowy. Poznajcie trzy nominowane w tej kategorii przykłady działań zaproponowanych do finansowania z funduszy UE. Głosujcie na www.cashawards.eu.
Więcej
-
Nasze wnioski do KPO
2021-03-31Prezentujemy główne tezy wystąpienia dr Wojciecha Szymalskiego podczas wysłuchania publicznego dotyczącego zielonej, zrównoważonej mobilności w Krajowym Planie Odbudowy. Wysłuchanie odbyło się 30 marca 2021 roku. Dr Szymalski wystąpił jako przedstawiciel strony społecznej. Jego wystąpienia można posłuchać w minucie -5:05 materiału video.
Więcej
-
Strefy z ograniczonym wjazdem do miast sposobem na czystsze powietrze
2021-03-25CE Delft przygotowało nowy raport dotyczący wpływu polityk transportowych na poziomie miast na redukcję zanieczyszczenia powietrza. Po lupą znalazły się m.in. strefy czystego transportu, opłaty za wjazd do miast czy strefy płatnego parkowania.
Więcej
-
Ile gazów cieplarnianych emitują środki transportu w Warszawie?
2021-02-25W ślad za wskaźnikami zużycia energii w warszawskich środkach transportu pasażerskiego, publikujemy także wskaźniki emisyjne. Dzięki nim możemy porównywać ze sobą emisje gazów cieplarnianych związane z podróżowaniem samochodem czy komunikacją publiczną.
Więcej
-
Emisje z transportu w Warszawie na tle innych krajów
2021-02-25Jakkolwiek nie jest łatwo znaleźć dane o emisjach dla środków transportu pasażerskiego dla konkretnych miast na świecie (w zasadzie jest to prawie niemożliwe), zdecydowaliśmy się pokazać, jak środki transportu pasażerskiego w Warszawie emitują na tle środków transportu w innych krajach na świecie.
Więcej
-
Ile energii zużywają środki transportu w Warszawie?
2021-02-18Aby ograniczyć emisje gazów cieplarnianych z transportu pomocna nam jest znajomość ilości zużywanej przez poszczególne środki transportu energii. Możemy wtedy porównywać ze sobą wydatki energetyczne związane z podróżowaniem samochodem czy komunikacją publiczną. Od niedawna znamy tego typu wskaźniki także dla transportu pasażerskiego z Warszawy.
Więcej
-
Władze miast przespały pandemiczną szansę w transporcie
2021-02-18W pandemii wiele, zwłaszcza europejskich, miast zdecydowało się znacznie szerzej otworzyć swoje ulice dla pieszych i rowerzystów. Niestety, raczej nie stało się tak w polskich miastach. Dziś kiedy pandemia wygada wiemy, że władze polskich miast przespały swoją szansę na bardziej zrównoważoną politykę transportową.
Więcej
-
Europejski Atlas Mobilności
2021-02-05W środę (3 lutego 2021) poprzez internet udostępniono Europejski Atlas Mobilności. To napisane przystępnym językiem wydawnictwo z wieloma infografikami pokazuje jak wygląda i co można zmienić w mobilności Europejczyków. Wydawnictwo chwali sobie sam Frans Timmermans, wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej.
Więcej
-
II linia warszawskiego metra nie obniża emisji
2021-01-21W 2020 roku, bez fajerwerków ze względu na COVID-19, otwarto kolejne 3 stacje II linii metra. Niestety mimo, iż to bardzo sprawny środek transportu publicznego, jego budowa w Warszawie póki co nie przynosi ograniczenia emisji gazów cieplarnianych.
Więcej
-
Liderzy w kategorii bezemisyjnych autobusów
2021-01-18
Transport&Environment
Według najnowszych danych organizacji pozarządowej Transport & Environment, prym pod względem liczby jeżdżących po ulicach autobusów zeroemisyjnych wiedzie Dania, gdzie aż 78% nowych pojazdów to pojazdy elektryczne. W Luksemburgu i Holandii odsetek ten wynosi dwie trzecie.
Więcej
-
Czas na zieloną odbudowę miast
2020-10-01Osiemnaście organizacji pozarządowych oraz dziesięciu prezydentów miast zaapelowało dziś do Premiera o przeznaczenie dodatkowego wsparcia finansowego na inwestycje związane z zeroemisyjnym transportem publicznym oraz rozwiązania, które zwiększą komfort i liczbę podróży odbywanych rowerem lub pieszo
Więcej
-
Raport Ecologic: Handel używanymi samochodami w Europie
2020-09-29
Ecologic
Niemiecki think-tank Ecologic przeanalizował handel używanymi samochodami w Europie. Choć w niektórych krajach jest coraz więcej starych samochodów to jednak w całej Europie emisje z samochodów osobowych są niższe, niż kiedyś, co pokazuje skuteczność poliki europejskiej wobec branży samochodowej. A Polska nie jest najgorsza.
Więcej
-
Czas na zmiany w podróżach dzieci do szkoły
2020-09-21
Polski Klub Ekologiczny Okręg Mazowiecki
We wtorek, 22 września przypada Światowy Dzień bez Samochodu (World Car Free Day), który kończy Tydzień Zrównoważonego Transportu. Z tej okazji Polski Klub Ekologiczny Okręg Mazowiecki wraz z partnerami prezentuje pilotażowe badania, z których wynika, że dowożenie dzieci do szkoły samochodem może mieć istotny wpływ na zanieczyszczenie powietrza w jej pobliżu, a w trakcie podróży, w kabinie pojazdu, nie zawsze jesteśmy chronieni przed wdychaniem szkodliwych dla naszego zdrowia substancji.
Więcej
-
Triumfalny powrót korków
2020-06-05Minęło 12 tygodni od kiedy rząd ogłosił całkowity lockdown Polski w związku z pandemią koronawirusa. Choć wiele spraw powróciło do normalności, to wciąż nie powrócono do możliwości podróżowania komunikacją miejską bez ograniczeń, ale w największych miastach korki już wróciły.
Więcej
-
Komunikacja publiczna lekiem na korki?
2020-06-05Tydzień temu Polski Alarm Smogowy przedstawił raport na temat zachowań komunikacyjnych mieszkańców największych polskich miast.
Więcej
-
Polacy chcą lepszego transportu zbiorowego i mniej aut w miastach - badanie
2020-05-29
Polski Alarm Smogowy
Mieszkańcy Warszawy, Krakowa, Poznania, Wrocławia i Katowic wskazują kierunek rozwoju miejskiego transportu. Chcą jeździć transportem zbiorowym, ale oczekują buspasów i większej liczby kursów. Chcą ograniczeń wjazdu dla samochodów emitujących najwięcej spalin, bo wiedzą że auta silnie zanieczyszczają powietrze. To nie auto jest ważne, ale czas przejazdu.
Więcej
-
#Zostanwdomu znacznie dłużej
2020-04-24Z doniesień prasowych i komentarzy na temat postepowania rządu w związku z możliwym odmrażaniem gospodarki wnioskuję, że już nie bardzo możemy już znieść akcji #zostańwdomu. A jednak powinniśmy w nim zostać, nawet jak pandemia się skończy.
Więcej
-
Wirus nie poszerza dróg
2020-04-02Ledwo cena benzyny na stacjach benzynowych spadła poniżej 4 złotych, a już miłośnicy czterech kółek zaczęli apelować, aby z okazji koronawirusa odpuścić sobie komunikację miejską, rowery, płatne parkowanie i ‘takie tam‘…
Więcej
-
Co grozi komunikacji miejskiej – koronawirus czy politycy?
2020-03-23Epidemia koronawirusa silnie uderzyła w usługi komunikacji zbiorowej w Europie i nie tylko. Najbardziej oberwały linie lotnicze, ale i komunikacja zbiorowa w miastach też ma pod górkę. Niestety za nieostrożną propagandę wzięli się także politycy. Już ratują linie lotnicze, a komunikację miejską…
Więcej
-
Elektromobilność – za jaką cenę?
2020-03-19Elektromobilność jest obecnie najbardziej zauważalnym trendem w sektorze transportu. Przejście na samochody elektryczne deklarują rządy, samorządy, a także koncerny motoryzacyjne. Instytut Ochrony Środowiska zbadał, ile ten trend może nasz kosztować oraz czy ograniczy emisje?
Więcej
-
Luksemburg - pierwsze Państwo z darmowym transpotem publicznym
2020-03-18
euractiv.com, Europejska Federacja Pasażerów
Pod koniec lutego 2020 Luksemburg zlikwidował opłaty za pociągi, tramwaje i autobusy. Według rządu taki ruch ma na celu walkę z zatłoczeniem dróg i zanieczyszczeniem, a także wspieranie osób o niskich dochodach.
Więcej
-
Regionalni czempioni czystego transportu (ze środkow UE)
2020-02-21
Wojciech Szymalski
W skali wykorzystania wszystkich środków UE przez Polskę w okresie 2014-2020 jednym z najlepiej wykorzystanych finansowo celów był czysty transport. Zużyliśmy dotychczas 83% pierwotnej alokacji. Kto jest regionalnym czempionem czystego transportu?
Więcej
-
Dobre praktyki poprawiają politykę klimatyczną [RAPORT]
2020-02-14Jak pokazaliśmy w środowym artykule, w Europie jest mnóstwo dobrych praktyk, które sprzyjają ograniczeniu emisji gazów cieplarnianych. Każda z takich praktyk może się przyczynić do lepszej polityki klimatycznej. Prezentujemy raport, który pokazuje jak to zrobić.
Więcej
-
Dobre praktyki, które zmniejszają emisję [RAPORT]
2020-02-12Silne rozwiązania na rzecz zrównoważonej energii i klimatu mogą zmobilizować społeczeństwo oraz zasoby, poparcie społeczne oraz własność w taki sposób, że odpowiedzialność i korzyści są dzielone w sposób sprawiedliwy.
Więcej
-
Parkowanie w miastach zaczyna drożeć
2019-09-04Samorządy już podnoszą ceny za parkowanie w miastach lub właśnie przygotowują się do podwyżek. Ale mimo obaw nowe stawki raczej nie polecą w niebo. Przynajmniej na razie.
Więcej
-
Urzędnicy będą promować ekologiczny transport
2019-07-16Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia, skupiająca 41 gmin regionu, podpisała umowę na dostawę wartych ponad 2,2 mln zł 230 rowerów ze wspomaganiem elektrycznym, które zostaną przekazane urzędom miast i gmin Metropolii w ramach promującego ekologiczny transport projektu „Rowerem lub na kole”.
Więcej
-
Trzy czwarte silnie zanieczyszczających aut z silnikami diesla wciąż nie naprawionych - dane UE
2019-06-12
Tłumaczenie: Paweł Popkiewicz
Jak pokazuje nowa analiza danych zebranych na obszarze Unii Europejskiej, jedynie 10 z 43 milionów silnie zanieczyszczających samochodów i furgonetek z silnikami diesla, które zostały przyłapane w aferze Volkswagena z 2015 roku zostało naprawionych [1].
Więcej
-
Elektromobilność w miastach – nie tak szybko!
2019-05-31Samorządy alarmują – wykonanie obowiązków nałożonych na nie ustawą o elektromobilności w narzuconych terminach nie jest możliwe. Ich zdaniem regulacje nie przystają do rzeczywistości.
Więcej
-
UITP Europejski Manifest Mobilności 2019
2019-05-23UITP, Międzynarodowa Unia Transportu Publicznego, reprezentuje ponad 450 operatorów oraz zarządów transportu ze wszystkich państw członkowskich Unii Europejskiej. Biorąc pod uwagę nadchodzące wybory do Parlamentu Europejskiego, UITP apeluje do wszystkich europejskich decydentów o potwierdzenie kluczowej roli, jaką transport publiczny i komunikacja zbiorowa odgrywa w rozwoju ośrodków miejskich.
Więcej
-
Strefa Ultra Low Emission w Londynie
2019-04-088 kwietnia, rozpoczyna działalność pierwsza na świecie strefa Ultra Low Emission w Londynie – jest to najwyższa norma emisji spalin, która zostanie przyjęta przez każde miasto. Jest inspiracją nie tylko dla innych stref czystego powietrza w Wielkiej Brytanii, ale dla wielu innych miast na całym świecie.
Więcej
-
Elektromobilność - Komentarz do projektów: Polityki energetycznej Polski i Krajowego planu energii i klimatu
2019-03-15Rozwój elektromobilności w Europie Zachodniej następuje bardzo szybko i nie dotyczy tylko samochodów osobowych, lecz także autobusów, samochodów dostawczych i ciężarowych.
Więcej
-
W Rudawie powstanie nowoczesny parking Park&Ride
2019-03-1168 miejsc postojowych, w tym 5 dla osób niepełnosprawnych, zadaszone wiaty rowerowe, energooszczędne oświetlenie, monitoring oraz sanitariaty – tak będzie wyglądał nowy parking P&R, który powstanie do końca przyszłego roku w Rudawie (gm. Zabierzów koło Krakowa).
Więcej
-
Diesel na cenzurowanym. Kto nim jeździ?
2019-01-16Strefy czystego transportu, ograniczanie wjazdu do centrów miast starszych diesli niespełniających norm to rozwiązania, które, z uwagi na zdrowie mieszkańców, wprowadzają miasta europejskie. Od 5-tego stycznia testowana jest pierwsza strefa czystego transportu w Krakowie. W ruchu samochodowym najbardziej negatywnie na jakość powietrza, a tym samym zdrowie mieszkańców, wpływają pojazdy z silnikami diesla. Kto i gdzie w Polsce jeździ dieslami? – wyniki sondażu ARC Rynek i Opinia.
Więcej
-
Plan Zrównoważonej Mobilności Miejskiej (SUMP) - pilotaż
2019-01-14Plan Zrównoważonej Mobilności Miejskiej (Sustainable Urban Mobility Plan–SUMP) to koncepcja zintegrowanego i zrównoważonego planowania mobilności miejskiej. Głównym celem SUMP jest dążenie do podnoszenia jakości życia mieszkańców miast oraz obniżanie wpływu transportu na środowisko.
Więcej
-
NFOŚiGW wydłuża nabór wniosków o dotacje dla samorządów na rozwój elektromobilności
2019-01-03Wsparcie działań jednostek samorządu terytorialnego niezbędnych do realizacji polityki elektromobilności jest celem ogłoszonego przez NFOŚiGW programu, w którym do rozdysponowania jest 10 mln zł. Powiaty, gminy oraz ich związki wnioski o dotacje mogą składać od 15 października 2018r. do 4 lutego 2019r.
Więcej
-
PZPM: Autobusy elektryczne stworzą zupełnie nowe możliwości. Rządowe wsparcie powinno jednak obejmować także hybrydy
2018-12-10
Newseria Innowacje
Koncentracja wyłącznie na elektromobilności to błąd. Rządowe i legislacyjne wsparcie powinno uwzględniać również hybrydy – będące dobrym łącznikiem na drodze do zeroemisyjności – oraz technologie wodorowe, których rozwój mógłby pchnąć polską naukę i gospodarkę do przodu – ocenia Michał Wekiera, dyrektor wykonawczy PZPM.
Więcej
-
Warszawa przetarg na zaprojektowanie parkingu podziemnego przy ul. Chłodnej - pilotażowy projekt budowy parkingów podziemnych pod boiskami szkolnymi
2018-10-29
www.ztm.waw.pl
Zarząd Transportu Miejskiego ogłosił przetarg na przygotowanie projektu miejskiego, podziemnego parkingu przy ul. Chłodnej. Dwukondygnacyjny obiekt pomieści około 230 pojazdów. To pilotażowy projekt budowy parkingów podziemnych pod boiskami szkolnymi, które będą rewitalizowane. Projekt uwzględni również dużo zieleni – posadzone zostaną nowe drzewa i krzewy. Tzw. zielone dachy znajdą się m.in. na klatkach wychodzących z parkingu oraz na wiacie na rowery.
Więcej
-
Reportaż – transport zrównoważony na przykładzie Osiedla Mickiewicza w Warszawie
2018-06-30Jesteśmy na Osiedlu Mickiewicza przy ul. Rudzkiej 9 w Warszawie, gdzie spotykamy się z Arturem Łeszczyńskim, koordynatorem ds. zrównoważonego rozwoju i innowacji w Skanska Residential Development Poland i rozmawiamy o transporcie zrównoważonym oraz o transporcie sąsiedzkim.
Więcej
-
Transport zrównoważony, transport sąsiedzki
2018-06-30Zarówno w Polsce, jak i w Europie transport to po energetyce drugie pod względem wielkości źródło emisji gazów cieplarnianych w gospodarce [1].
Więcej
-
Naszym zdaniem odc.09
2018-06-18Polityka transportowa w świetle zbliżającej się kampanii wyborczej i co dla nas obywateli to znaczy, oczami dr Wojciecha Szymalskiego, Prezesa Instytutu na rzecz Ekorozwoju.
-
Coraz więcej Polaków przekonanych do elektromobilności
2018-06-18
www.wysokienapiecie.pl/author/orpa-pl/
Wzrosła liczba Polaków, którzy rozważają zakup samochodu elektrycznego. Taką możliwość dopuszcza już 17 proc. kierowców - wynika z Barometru Elektromobilności 2018, opublikowanego przez Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych (PSPA). W ubiegłorocznej edycji ogólnopolskiego badania, elektrykami interesowało się 12,4 proc. nabywców.
Więcej
-
Dotacje na bezemisyjny transport publiczny
2018-06-11Szczecin, Gdynia i Polkowice otrzymają w sumie ponad 12 mln zł dotacji z NFOŚiGW na bezemisyjny transport publiczny. Dzięki temu po ulicach trzech miast będzie jeździło łącznie czternaście nowych autobusów elektrycznych, których zakup oszacowana na ponad 37 mln zł. Kolejnym beneficjentem może zostać Poznań.
Więcej
-
Zeroemisyjne autobusy – kupić czy nie kupić?
2018-04-13
Wojciech Szymalski
Tak jak sposobem na likwidację niskiej emisji jest elektryfikacja ogrzewania, tak sposobem na likwidację spalin samochodowych jest elektryfikacja transportu. Jednak gminy mogą spróbować uciec przed zakupem zeroemisyjnych autobusów.
Więcej
-
Tu pojazdy, tam ludzie
2018-03-01
Wojciech Szymalski
Po Warszawie jeżdżą miliony osób, nie tylko w samochodach. Zarząd Dróg Miejskich w Warszawie jak co roku opublikował listę ulic o największych potokach pojazdów. Najbardziej oblegane przez samochody ulice w 2017 roku w Warszawie, niekoniecznie są tymi, gdzie przemieszczało się najwięcej osób.
Więcej
-
Naszym zdaniem odc. 3
2018-02-22Komentarz dr Andrzeja Kassenberga, Współfundatora Instytutu na rzecz Ekorozwoju, Eksperta ds. klimatu i energii; dotyczący wchodzącej w życie ustawy o elektromobilności.
-
Komunikacja miejska coraz bardziej ekologiczna
2018-01-15Miasta walczą ze smogiem na różne sposoby. Jednym z nich jest wprowadzenie na ulice elektrycznych, zeroemisyjnej autobusów. Jako pierwsze na świecie dokonało tego chińskie Shenzhen. 100% autobusów komunikacji publicznej to pojazdy elektryczne. W polskich miastach również coraz więcej elektrycznych autobusów.
Więcej
-
Kraków darmowa komunikacja miejska na podstawie prognoz smogu
2018-01-05W Krakowie obowiązują nowe zasady wprowadzania darmowej komunikacji dla kierowców samochodów osobowych z powodu smogu. Pierwszy raz na nowych zasadach wprowadzono darmowe przejazdy już 2.01.2018.
Więcej
-
Unia Europejska skurczyła Polskę
2018-01-04W ostatnim czasie wiele się mówi o planach modernizacji polskiej kolei. Jednak od momentu wstąpienia Polski do Unii Europejskiej znaczący postęp już się dokonał.
Więcej
-
Mińsk Mazowiecki uruchomi darmową komunikację miejską
2017-10-10Kolejne miasto zdecydowało się na uruchomienie własnej komunikacji publicznej. Od 1 stycznia 2018 roku do tego grona dołączy Mińsk Mazowiecki. Co istotne, mieszkańcy tego miasta będą jeździć autobusami za darmo. Płacić za przejazd nie będą również osoby poniżej 18 roku życia (niezależnie od miejsca zamieszkania).
Więcej
-
Kładka pieszo-rowerowa pod mostem Łazienkowskim otwarta
2017-08-1108 sierpnia w Warszawie otwarto długo wyczekiwaną inwestycję. Ma 400 metrów długości i 3,5 metra szerokości. Budowa dwóch kładek rowerowych na moście Łazienkowskim została już oficjalnie zakończona i otwarta.
Więcej
-
Sopot i eko-parkingi
2017-08-01Wakacje oraz weekendy w Sopocie to zazwyczaj niestety mocno wzmożony ruch samochodów w centrum miasta. Brak możliwości pobierania opłat za parkowanie w weekendy czy też różnicowania opłat w zależności od miejsca postoju powoduje, że sopockie ulice i chodniki są często pozastawiane samochodami turystów.
Więcej
-
Darmowe rowery sposobem na walkę ze smogiem
2017-04-25Bezpłatne wypożyczalnie jednośladów zachęcają mieszkańców Chin i Indii do rezygnacji z dojazdów samochodem. Innowacyjne projekty mają na celu ograniczenie ruchu i zmniejszenie zanieczyszczenia powietrza.
Więcej
-
300 hybrydowych aut dla carsharingu w Warszawie
2017-04-19300 hybrydowych samochodów Toyota Yaris trafi do firmy Panek S.A. Jest to największe zamówienie na hybrydowego Yarisa w historii firmy Toyota.
Więcej
-
Autobusy bez kierowców w Paryżu
2017-01-31Paryż testuje pierwszy w mieście bezzałogowy autobus. Elektryczny pojazd ma być rozwiązaniem problemu zanieczyszczonego powietrza i korków w stolicy Francji. To jednak nie jedyne z planowanych przez miasto proekologicznych rozwiązań.
Więcej
-
Nowe inwestycje transportowe w Polsce Wschodniej z unijnym dofinansowaniem
2017-01-04Dzięki blisko 480 mln zł z Programu Polska Wschodnia (PO PW) PKP PKL SA przeprowadzi prace na liniach kolejowych 68 i 565 na odcinku Lublin – Stalowa Wola Rozwadów, a Olsztyn rozwinie ekologiczny transport miejski.
Więcej
-
Zakończyły się konsultacje Planu Rozwoju Elektromobilności
2016-11-22Ministerstwo Energii zakończyło konsultacje społeczne Planu Rozwoju Elektromobilności. Wzięło w nich udział blisko 30 organizacji i instytucji reprezentujących zarówno biznes, świat nauki, jak i organizacje pozarządowe.
Więcej
-
Kraków: nowe zasady dot. bezpłatnej komunikacji podczas smogu
2016-11-02W Krakowie będą obowiązywały nowe zasady wprowadzania bezpłatnej komunikacji miejskiej podczas smogu. Średnie stężenia pyłu zawieszonego PM10 będą liczone dwukrotnie w ciągu doby, a nie jak było wpoprzednim sezonie grzewczym tylko raz - zdecydowali w środę jednomyślnie radni.
Więcej
-
To ludzie, a nie samochody, powinni mieć zapewnione preferencyjne warunki poruszania się na drogach – nowy raport agendy ONZ ds. transportu
2016-10-31
Agnieszka Tomaszewska-Kula
Projektowanie systemów transportowych i infrastruktury drogowej pod kątem samochodów, przyczyni się nie tylko do tego, że na drogach jeździć będzie jeszcze więcej pojazdów ale także do zwiększenia zanieczyszczenia środowiska i emisji gazów cieplarnianych.
Więcej
-
Rusza Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu
2016-09-16Już dziś rozpoczyna się Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu, wydarzenie organizowane regularnie od 2002 roku z inicjatywy Dyrekcji Generalnych Komisji Europejskiej ds. Środowiska oraz Mobilności i Transportu.
Więcej
-
Pierwsze miasto na świecie bez samochodów
2016-08-11Jeszcze tylko przez kilka lat mieszkańcy Helsinek będą mogli wyjeżdżać na miejskie ulice własnymi samochodami. Zakaz używania w ruchu miejskim prywatnych pojazdów zostanie wprowadzony w 2025 roku. Do tego czasu - według założeń - lokalny transport publiczny rozwinie się na taką skalę, że ponoć nikt nie odczuje dyskomfortu w związku z nowymi przepisami.
Więcej
-
Innowacyjny chiński autobus na szczudłach może zastąpić aż 40 autobusów i nie stać w korkach
2016-05-31Korki od zawsze były zmorą każdego kierowcy przemieszczającego się samochodem w godzinach szczytu w dużym mieście.
Więcej
-
Transport niskoemisyjny opłaci się nie tylko środowisku
2016-05-11
Ewa Szekalska, teraz-srodowisko.pl
Transport niskoemisyjny w Polsce rozwinie się, jeśli będzie się wiązał z upowszechnianiem samochodów o napędzie alternatywnym, wdrażaniem nowych norm emisyjnych dla aut (zwłaszcza ciężarowych) oraz odchodzeniem od biopaliw pierwszej generacji.
Więcej
-
Czy elektryczne autobusy zastąpią tradycyjne pojazdy komunikacji miejskiej?
2016-04-22Zanieczyszczenie powietrza w miastach jest tak duże, że lokalne rządy poszukują rozwiązań przyjaznych środowisku np. w mobilności. Władze wielu metropolii chcą aby transport miejski rozwijał się w kierunku zero- emisyjności.
Więcej
-
Słupsk pracuje nad ponadmiejską ideą smart city
2016-04-04O planowanych zmianach w komunikacji oraz infrastrukturze regionu mówi Robert Biedroń, prezydent Słupska.
Więcej
-
Biogazowe autobusy to ekologiczne rozwiązanie dla miast
2016-03-11Choć średni wiek taboru autobusowego w polskich miastach ciągle spada, to nadal olej napędowy jest podstawowym paliwem w nowych autobusach. Tak wcale być nie musi. Udowadniają to miasta, które postawiły na ekologię i wybrały biogazowe autobusy.
Więcej
-
Szybkie ładowanie elektrycznych autobusów
2015-11-10Firma ABB przedstawiła nowe rozwiązanie w zakresie szybkiego ładowania, które ma umożliwić funkcjonowanie zrównoważonego, bezemisyjnego transportu publicznego w Luksemburgu.
Więcej
-
Będą fundusze na rozwój zrównoważonego transportu w miastach
2015-11-03Program NFOŚiGW "Gazela BIS – niskoemisyjny zbiorowy transport miejski" umożliwi miastom zakup nowych trolejbusów, tramwajów lub autobusów o napędzie hybrydowym, elektrycznym lub gazowym oraz rozwijanie infrastruktury.
Więcej
-
Wysiadka z auta
2015-10-25
Tomasz Sikora, niemcy-online.pl
600 samochodów na 1000 mieszkańców – tak jest w Warszawie, 580 – Wrocław, Poznań – 560. Z dużych miast na samym dole jest Białystok z 380 samochodami na 1000 mieszkańców. Ale i tak Polacy są lepsi od berlińczyków.
Więcej
-
Nowe otwarcie w PKP. Będzie szybciej i bardziej komfortowo
2015-10-03Krótsze czasy podróży i większy komfort – nowy rozkład jazdy PKP to efekt największego w historii firmy programu inwestycji. Dokąd pojedziemy szybciej od grudnia?
Więcej
-
Co szkodzi mniej środowisku: podróż autem czy samolotem?
2015-09-24
Marcin Popkiewicz, Ziemia na rozdrożu
Wielokrotnie proszono mnie o porównanie zużycia energii i emisji z gazów cieplarnianych podczas przelotu i jazdy autem. Postanowiłem to przeliczyć i udostępnić. Wyniki są interesujące.
Więcej
-
Warszawa: elektryczne autobusy 4-krotnie tańsze w eksploatacji
2015-09-17Miejskie Zakłady Autobusowe podsumowały pierwsze efekty eksploatacji napędzanych wyłącznie energią elektryczną miejskich autobusów Solaris, które pojawiły się na warszawskich ulicach kilka miesięcy temu.
Więcej
-
Polski autobus elektryczny na testach w Paryżu
2015-08-17Autobus elektryczny Solarisa będzie testowany przez paryskie przedsiębiorstwo komunikacji miejskiej. Od 2025 roku w stolicy Francji będą kursowały wyłącznie pojazdy bezemisyjne.
Więcej
-
Wywalcz sobie pociąg
2015-07-26
Bartosz Hardek
Ostatnich dwadzieścia pięć lat to czas stopniowej, ale systematycznej likwidacji kolejnych połączeń kolejowych. Czy możliwe jest zatrzymanie tego procesu?
Więcej
-
Kultowe londyńskie autobusy będą zasilane energią elektryczną
2015-07-06W 2020 roku po Londynie jeżdzić będzie 300 jednopoziomowych autobusów elektrycznych.
Więcej
-
IC Mieszko czyli niezauważony cud na polskich torach
2015-06-07
Piotr Manowiecki, pociagautobusgory.pl
Osoba przekonana, że na polskiej kolei nie dzieje się nic dobrego – poza zakupem Pendolino – będzie zszokowana, kiedy wsiądzie do pociągu IC Mieszko.
Więcej
-
Czas na ograniczenie emisji z transportu
2015-05-11
Ewa Szekalska, www.teraz-srodowisko.pl
W okresie 2000-2012 największa redukcja emisji gazów cieplarnianych w Polsce dotyczyła sektora wytwórczego i budownictwa, podczas gdy emisje pochodzące z transportu wzrosły o prawie 70 proc. - czytamy w najnowszym raporcie środowiskowym OECD.
Więcej
-
Będzie szybka kolej do Zakopanego i Nowego Sącza?
2015-04-10Inicjatorzy kampanii Pociąg-autobus-góry przekazali minister infrastruktury Marii Wasiak list poparcia dla budowy linii kolejowej przez Podłęże, dzięki której podróż z Krakowa do Zakopanego skróciłaby się do 90 minut. Decyzja, czy warta 6 mld zł inwestycja zostanie zrealizowana, ma zapaść w ciągu kilku miesięcy.
Więcej
-
Warszawa ma duży potencjał rozwoju car sharingu i elektrycznych aut
2015-04-10Rower miejski zmienił Warszawę i pokazał, że bardzo duży potencjał ma car sharing polegający na wspólnym użytkowaniu miejskich aut.
Więcej
-
Uprawianie sportu a smog. Jak sobie nie zaszkodzić? [WIDEO]
2015-03-31Temperatury na zewnątrz zaczynają sprzyjać biegaczom i rowerzystom. Niezmiennie nie sprzyja im jednak zanieczyszczenie powietrza. Jak uprawiać sport, żeby sobie przy tym nie zaszkodzić?
Więcej
-
Inowrocław kupuje autobusy hybrydowe i elektryczne
2015-03-28Inowrocław podpisał umowy na zakup dziesięciu autobusów hybrydowych Volvo oraz dwóch elektrycznych autobusów Solarisa. – Jesteśmy pierwszym miastem uzdrowiskowym w Polsce, które na tak dużą skalę wymienia transport publiczny na ekologiczny – mówi prezydent Inowrocławia Ryszard Brejza.
Więcej
-
Greenpeace i warszawscy rowerzyści zwracają uwagę na problem smogu
2015-03-16Greenpeace i Warszawska Masa Krytyczna połączyli siły, by zwrócić uwagę na problem zanieczyszczenia powietrza w polskich miastach. 27 lutego ulicami stolicy rowerzystki i rowerzyści przejechali pod hasłem #UwagaSmog.
Więcej
-
Solaris ze 100-milionowym kontraktem na autobusy dla czeskiej Ostrawy
2015-02-28W wyniku wygranego przetargu firma Solaris zdobyła zamówienie od miejskiej spółki przewozowej w Ostrawie na sto pięć Urbino z napędem CNG. Łączna wartość kontraktu to 104 mln złotych.
Więcej
-
Kraków testuje energooszczędny tramwaj polskiego producenta
2015-02-27Od 23 lutego przez trzy kolejne miesiące Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Krakowie będzie testować niskopodłogowy tramwaj marki Solaris.
Więcej
-
Polityka unijna - 13 mld zł na sieci tramwajowe w Polsce
2015-01-31Polskie miasta mają do wykorzystania miliardy złotych na sieci tramwajowe. Wyzwaniem nie tylko jakość taboru, lecz także oferta dla pasażera
Więcej
-
Nie chcą szerokiej Zakopianki. "Zakopane potrzebuje szybkiej kolei"
2015-01-30O potrzebie budowy szybkiego połączenia kolejowego Kraków-Zakopane i stworzenia transportu publicznego na Podhalu rozmawiamy z Piotrem Manowieckim – koordynatorem kampanii „Pociąg-autobus-góry”, mieszkańcem Murzasichla.
Więcej
-
Wielki autobus hybrydowy alternatywą dla tramwaju? Wspólny projekt Solarisa i polskich politechnik
2015-01-07„Pierwszy polski autobus klasy MEGA z wieloosiowym napędem hybrydowym zasilanym gazowymi paliwami ekologicznymi” – to oficjalny tytuł projektu realizowanego przez konsorcjum, które tworzą Solaris Bus & Coach S.A. oraz Politechnika Poznańska i Politechnika Warszawska.
Więcej
-
Elektryczne autobusy z Polski będą jeździć po Hanowerze
2014-12-18Solaris Bus & Coach podpisał 5 grudnia 2014 roku kontrakt z hanowerskim przedsiębiorstwem komunikacji publicznej üstra Hannoversche Verkehrsbetriebe na dostawę trzech autobusów Solaris Urbino 12 electric.
Więcej
-
Rower miejski w Łodzi od 1 maja 2015
2014-10-05Od 1 maja 2015 w Łodzi będzie można wypożyczyć jeden z 1000 rowerów dostępnych w 100 stacjach Łódzkiego Roweru Miejskiego
Więcej
-
Elektryczne pojazdy do wynajęcia w Grenoble – innowacyjny system transportu miejskiego
2014-09-25Grenoble we Francji wprowadza system wynajmu niewielkich elektrycznych pojazdów elektrycznych. W działaniu przypominać będzie nieco istniejący w Polsce system wypożyczania rowerów Veturilo. Francuski system będzie w pełni zintegrowany z transportem publicznym i pozwoli dojechać tam, gdzie nie docierają tramwaje i autobusy. 70 pojazdów dostarczy miastu Toyota.
Więcej
-
Polska kolej nadrabia zaległości w nowoczesnych systemach zarządzania ruchem
2014-09-18Ten obszar, a nie tylko modernizacja samych torów, wymaga pilnych inwestycji. Brakuje m.in. europejskiego systemu zarządzania ruchem ERTMS, który poprawi bezpieczeństwo, szybkość przejazdu oraz ułatwi prowadzenie przewozów międzynarodowych. Wśród celów inwestycyjnych jest też rozbudowa portów morskich oraz poprawa dostępu kolejowego do nich.
Więcej
-
Kolej – drogi 40:60? W większości regionów to marzenie
2014-09-03Według podpisanej już umowy partnerstwa, określającej planowane wykorzystanie środków unijnych na okres 2014-20 proporcja wydatków na kolej i drogi kształtuje się jak 40:60 (10,2 mld euro na kolej i 15 mld euro na drogi – w kwotach udziału UE). Okazuje się jednak, że na poziomie programów regionalnych taki udział kolei w większości województw jest marzeniem.
Więcej
-
Kolej zamiast kupować kolejne pociągi przyspieszy inwestycje w infrastrukturę
2014-07-14W nowej perspektywie unijnej kolej będzie musiała nadgonić zaległości w inwestycjach infrastrukturalnych. Do tej pory brakowało koordynacji pomiędzy wielomiliardowymi programami taborowymi i inwestycjami w modernizację torów. Zakupy nowych pociągów bez przygotowania odpowiedniej infrastruktury doprowadziły m.in. do zawirowań z certyfikacją Pendolino.
Więcej
-
Niełatwa ocena systemu transportowego stolicy [WIDEO]
2014-05-15Jak w ostatnich latach rozwijał się system transportowy Warszawy? O ocenę poprosiliśmy dr. Wojciecha Szymalskiego, eksperta Instytutu na rzecz Ekorozwoju oraz Zielonego Mazowsza. Opowiedział nam m.in. czy Warszawa radzi sobie z zanieczyszczeniami z transportu oraz hałasem. Zapraszamy do oglądania.
Więcej
-
Rekordowe nakłady na modernizację polskiej sieci kolejowej. W tym roku nawet 9 mld zł
2014-05-05Nakłady na inwestycje kolejowe systematycznie rosną. W 2010 r. wyniosły one 2,7 mld zł, a w kolejnych latach 3,7 mld, 3,9 mld i – rekordowe w 2013 r. – 5,3 mld zł. W tym roku ma być jeszcze lepiej – PKP PLK planuje wydać 7,3 mld zł, a w optymistycznym wariancie nawet do 9 mld zł. Ten obszar inwestycji wspiera też Unia Europejska. Dlatego wykonawcy kontraktów liczą na nowe.
Więcej
-
Polski transport najgorszy w UE
2014-04-11Polska i Bułgaria wypadają najgorzej w dziedzinie transportu na tle wszystkich państw Unii Europejskiej – wynika z zestawienia przygotowanego przez Komisję Europejską. Najlepsze pod tym względem okazały się Holandia i Niemcy – donosi euractiv.pl.
Więcej
-
Paryż wprowadza ograniczenia w ruchu samochodów
2014-03-18W ostatnich dniach stężenie zanieczyszczeń w powietrzu w Paryżu znacznie przekroczyło dopuszczalne normy. W efekcie od 17 marca br. wprowadzono w mieście ograniczenia w ruchu samochodów.
Więcej
-
Samochody jak Veturilo. System wypożyczalni Car2go może ruszyć w Warszawie jeszcze w tym roku
2014-02-28System Car2go, podobny do systemu wypożyczalni rowerów Veturilo, chce na warszawskie ulice wprowadzić Mercedes. Niewykluczone, że możliwość wypożyczenia auta na krótki czas pojawi się już w listopadzie tego roku. Trwają rozmowy z miastem. Dotyczą m.in. możliwości bezpłatnego parkowania i poruszania się buspasami.
Więcej
-
Wrocław chce być liderem elektrycznej komunikacji
2014-01-26Prezydent Wrocławia, Rafał Dudkiewicz, przedstawił plany rozwoju miasta na następną kadencję samorządową. Dolny Śląsk w latach 2014-2020 będzie miał z tytułu RPO 2,6 mld euro środków, w związku z czym urzędnicy przygotowali 160 projektów, wśród których znajduje się m.in. pierwsza wypożyczalnia elektrycznych samochodów w Polsce i pierwsza linia elektrycznych autobusów miejskich.
Więcej
-
KE chce, byśmy poruszali się po miastach szybciej i bardziej ekologicznie
2014-01-02W przyjętym 17 grudnia 2013 r. pakiecie na rzecz mobilności w miastach Komisja Europejska zwiększa swoje wsparcie dla miast. Komisja będzie wspierać wymianę najlepszych praktyk, udzieli ukierunkowanego wsparcia finansowego oraz będzie inwestować w badania i rozwój. Ponadto Komisja zachęca do opracowywania planów zrównoważonej mobilności w miastach, aby pobudzić do zmian w kierunku czystszych i bardziej zrównoważonych form transportu na obszarach miejskich.
Więcej
-
Elektryczne autobusy Solarisa będą jeździć bez przerw na ładowanie
2013-12-29Polski producent autobusów testuje tzw. pantograf, czyli urządzenie, za pomocą którego będą ładowane elektryczne autobusy podczas chwilowych postojów na przystankach.
Więcej
-
Europejczycy o kolei: Polacy niezbyt zadowoleni
2013-12-19Przynajmniej raz w roku z dużo przyjaźniejszych klimatowi niż samoloty czy samochody pociągów korzysta 2/3 Europejczyków – wynika z najnowszego Eurobarometru, opublikowanego 17 grudnia 2013 roku. Niestety nie jeździmy nimi zbyt często. Polacy tłumaczą się niezadowoleniem z usług oferowanych przez przewoźników.
Więcej
-
Oblicza Energiewende – Kolej w 100% na zielony prąd
2013-12-09— W Niemczech są plakaty mówiące o tym, że 100% energii zużywanej przez pociągi pochodzi ze źródeł odnawialnych. To jawne kłamstwo — stwierdził w maju 2012 roku w Katowicach prof. Wojciech Paprocki1. Profesor póki co ma rację co do zasilania pociągów. Jednak niemieckie koleje weszły w kolejną fazę własnej rewolucji energetycznej, włączając w nią swoich pasażerów. Zgodnie z niemieckim plakatem jeszcze nie pociągi, ale na razie pasażerowie mogą jeździć w 100% na energii ze źródeł odnawialnych. To nie tajemnica.
Więcej
-
EBI wciąż wspiera modernizację taboru kolejowego w Polsce
2013-12-08Europejski Bank Inwestycyjny (EBI) przyznał kredyt w wysokości 200 mln zł (47 mln euro) dla PKP Cargo SA na modernizację taboru kolejowego w Polsce. Bank Unii Europejskiej współfinansuje inwestycje kolejowe w Polsce już od 23 lat, wspierając usprawnienia zarówno w zakresie infrastruktury, jak i taboru kolejowego.
Więcej
-
Inteligentna metropolia. Czyli jaka?
2013-11-29— Inteligentna metropolia nie powstanie bez współpracy i zmiany dotychczasowej optyki. Konkretne efekty możemy osiągnąć, jeżeli władze i mieszkańcy będą działali razem nie tylko na rzecz swojego miasta, ale też okolicznych gmin związanych z nim funkcjonalnie. Nowoczesna polityka rozwoju wymaga wyjścia poza sztywne granice administracyjne — mówił w Gdańsku wiceminister Paweł Orłowski podczas kongresu Smart Metropolia.
Więcej
-
Zamień samochód na rower, pomóż sobie i środowisku
2013-09-22Dzisiaj obchodzimy Europejski Dzień bez Samochodu. Zamień samochód na rower lub komunikację publiczną –zachęca organizacja ekologiczna WWF Polska. W ten sposób możemy mieć wpływ na obniżenie emisji CO2, pochodzących z transportu i żyć w sposób przyjazny dla klimatu i środowiska.
Więcej
-
Oblicza Energiewende – Miejski klimat bez sadzy
2013-09-16Niemiecki transport, podobnie jak i polski, jest jak do tej pory branżą opierającą się działaniom na rzecz ochrony klimatu. Zużycie energii w niemieckim transporcie w 2011 roku spadło tylko o 0,5% w stosunku do 2005 roku i nie nadążało za oczekiwaniami, co i tak w dużej mierze było zasługą kryzysu gospodarczego, a nie zabiegów politycznych. Niemniej jednak w związku z ochroną klimatu skuteczny pozostaje jeden z niemieckich instrumentów polityki transportowej. Strefy niskiej emisji komunikacyjnej – LEZ – powodują znaczną redukcję pyłów i innych spalin, a także znaczne odmłodzenie floty samochodów w najbardziej do tej pory zanieczyszczonych miastach Niemiec.
Więcej
-
PKP PLK wyda w tym roku 5 mld zł na inwestycje. W przyszłym roku chce przyspieszyć prace
2013-09-13PKP Polskie Linie Kolejowe mogą wydać w tym roku nawet 5 mld zł na inwestycje. Powstaje wieloletni plan inwestycji kolejowych, a w przyszłym roku spółka chce przyspieszyć prace. Główne projekty są związane z wprowadzeniem pociągów Pendolino do Polski oraz z modernizacją torów na południu kraju.
Więcej
-
W polskich miastach coraz popularniejsze inteligentne systemy transportowe. Kraków i Szczecin liderami
2013-08-02Polskie miasta inwestują w inteligentne rozwiązania z zakresu zarządzania ruchem czy informacją dla pasażerów komunikacji miejskiej. Liderami są Szczecin i Kraków. – To nieunikniony etap rozwoju infrastruktury w Polsce – twierdzi prezes Fundacji Centrum Analiz Transportowych i Infrastrukturalnych. Nie brakuje jednak problemów, m.in. z przygotowaniem dobrych projektów.
Więcej
-
Musk buduje nowy środek transportu. 1100 km/h dzięki energii słonecznej
2013-07-2842-letni miliarder Elon Musk ogłosił plany budowy systemu szybkiego transportu napędzanego energią słoneczną o nazwie Hyperloop. Dzięki Hyperloop podróż z San Francisco do Los Angeles ma zająć zaledwie 30 minut.
Więcej
-
Oszczędności dzięki poprawie efektywności transportu
2013-07-25Jak wynika z nowego raportu Międzynarodowej Agencji Energetyki (MAE), poprawa efektywności energetycznej systemu transportu miejskiego pozwoliłaby zaoszczędzić do 54,6 bln euro do 2050 r. Byłoby to możliwe dzięki zmniejszeniu wydatków na pojazdy, paliwo i infrastrukturę transportową.
Więcej
-
Będą pieniądze z UE na infrastrukturę kolejową. Nawet 7 mld zł rocznie
2013-04-25Do 2020 r. rocznie do wydania będzie 6-7 mld zł na infrastrukturę. Aby nadrobić wieloletnie zaległości i poprawić konkurencyjność kolei priorytetem będzie poprawa jakości torów. Warunkiem jest, by unijne środki były wydawane lepiej niż w latach 2007-2013. W tym okresie polska kolej nie wykorzystała ok. 40 proc. dostępnych funduszy.
Więcej
-
Więcej CO2 oznacza więcej turbulencji?
2013-04-22Do 2050 roku turbulencje podczas lotów transatlantyckich będą częstsze i groźniejsze, co spowodowane będzie wzrostem emisji dwutlenku węgla, ostrzegają naukowcy. W konsekwencji wydłuży się czas podróży oraz zwiększy się zużycie paliwa.
Więcej
-
Ponad 30 wniosków na ekologiczny transport
2013-04-15Zakończył się nabór wstępnych wniosków w programie Gazela, z którego 80 mln zł zostanie przeznaczone na rozwój niskoemisyjnego transportu miejskiego - inwestycje w zakup i modernizację taboru transportowego, a także infrastrukturę, szkolenia oraz systemy zarządzania transportem miejskim.
Więcej
-
Ponad miliard złotych na inteligentne systemy transportowe w polskich miastach
2013-04-12W ciągu najbliższych kilku lat 33 polskie miasta i gminy wydadzą na inteligentne systemy transportowe (ITS) co najmniej 1,2 mld zł. Inwestycja w nowoczesne systemy zarządzania transportem oznacza płynniejszy ruch w miastach oraz zmniejszenie go w centrum. Efektami są spadek wydatków na utrzymanie infrastruktury i lepsza jakość powietrza.
Więcej
-
Veturilo znów „zakręci” Warszawę
2013-04-10Warszawski Rower Publiczny Veturilo wrócił na ulice po zimowej przerwie. Rowery można wypożyczać od 9 kwietnia br. I tak jak w ubiegłym roku system szturmem zdobył Śródmieście, Bielany i Ursynów, tak w tym sezonie chce podbić także kolejne dzielnice. A stacji w tym roku będzie prawie trzy razy więcej niż w ubiegłym – aż 150.
Więcej
-
Solaris chce zdobywać zagraniczne rynki autobusami elektrycznymi. Już 80 proc. pojazdów trafia na eksport
2013-04-04Solaris kontynuuje ekspansję na rynkach zagranicznych. Spółka eksportuje już 80 proc. swojej produkcji do 26 krajów. Pojazdy Solarisa jeżdżą nie tylko w Europie, m.in. w Niemczech i na Węgrzech, ale nawet w Dubaju i na wyspie Reunion. Liczy też na nowe rynki, głównie dzięki wprowadzeniu na rynek autobusów elektrycznych. Pierwsze pojazdy w drugiej połowie roku trafią do miast w Niemczech i Austrii.
Więcej
-
Pociągi mają jeździć coraz szybciej. W tym roku na modernizację linii kolejowych PKP PLK przeznaczy 6-7 mld zł
2013-02-21Pociągi będą jeździć coraz szybciej, ale za to po mniejszej ilości linii. PKP Polskie Linie Kolejowe informują, że w 2012 r. wzrosła średnia prędkość na 1400 km tras, ale równocześnie planują czasowe zamknięcie ok. 2 tys. km linii. Modernizacja dotyczy nie tylko najważniejszych magistrali łączących duże miasta, ale i linii lokalnych, na których PKP Polskie Linie Kolejowe przywracają prędkość maksymalną na poziomie 90-120 km/h.
Więcej
-
Solaris stawia na autobusy elektryczne. Mimo że są dwukrotnie droższe od tradycyjnych
2013-02-10Zwiększenie sprzedaży autobusów elektrycznych to plan podpoznańskiej firmy Solaris na ten rok. Choć obecnie zapotrzebowanie nie przekracza kilkudziesięciu sztuk rocznie, to zainteresowanie ze strony małych i dużych miast wyraźnie rośnie. Wraz ze wzrostem popytu będą spadać koszty produkcji, a co za tym idzie również cena pojazdów.
Więcej
-
Bruksela nakazuje rozwój sieci punktów ładowania pojazdów elektrycznych
2013-01-29Unia Europejska zadeklarowała rozwój infrastruktury służącej samochodom elektrycznym. Jednym z celów jest zwiększenie liczby stacji ładowania. Jest to część strategii, która ma ożywić produkcję samochodów niskoemisyjnych w Europie.
Więcej
-
Marek Cywiński (Kapsch): Miasta przygotowują się do wprowadzenia opłat za korzystanie z infrastruktury miejskiej
2012-11-15Możliwa jest rewolucja w miejskich systemach zarządzania ruchem. W grę wchodzi powstanie w miastach stref płatnych opartych na inteligentnych rozwiązaniach transportowych (ITS). "W najbliższym czasie będą się pojawiać przetargi, które będą dotyczyć nie tylko usprawnienia komunikacji miejskiej, ale również wprowadzenia opłat za korzystanie z infrastruktury" – mówi Marek Cywiński, dyrektor generalny Kapsch Telematic Services.
Więcej
-
Minister Sławomir Nowak na Kongresie Kolejowym
2012-11-13"Obecna kadencja jest czasem gruntownych zmian na kolei. One już się rozpoczęły i są podporządkowane bezpieczeństwu i komfortowi pasażerów" – powiedział minister transportu, Sławomir Nowak podczas Kongresu Kolejowego 2012. "Najpierw musimy uporządkować sprawy wewnątrz PKP oraz przyspieszać inwestycje, kupować nowy tabor, rewitalizować linie, aby zmiany na kolei były jak najszybciej odczuwane przez obywateli" – podkreślił.
Więcej
-
Konferencja
2011-09-26– Idea Zielonych Korytarzy, stanowiąca nowe wyzwanie dla Europy, to przyjazna środowisku odpowiedź na potrzeby rozwoju skutecznego transportu intermodalnego – powiedział minister infrastruktury Cezary Grabarczyk, reprezentujący polską prezydencję na konferencji "Zielone Korytarze. Działanie na rzecz multimodalnego, zrównoważonego systemu transportowego".
Więcej
-
Aktywność samorządów kluczem do rozwoju regionalnych portów lotniczych w Polsce
2009-10-29Dokonaliśmy przekazania 5000 hektarów nieruchomości wojskowych na lotniska cywilne, co dało samorządom znaczący impuls inwestycyjny do rozwoju regionów – powiedział Sekretarz Stanu w Ministerstwie Infrastruktury Tadeusz Jarmuziewicz otwierając 27 października br. konferencję „Aktywność samorządów kluczem do rozwoju regionalnych portów lotniczych w Polsce”.
Więcej
-
Finansowanie taboru kolejowego w Europie
2009-10-26Kolej powinna zostać „zwrócona” pasażerom - dostosowana do zróżnicowanych potrzeb usługobiorców poprzez elastyczne kształtowanie oferty cenowej, segmentowanie przewozów pasażerskich oraz wdrażanie rozwiązań informatycznych ułatwiających dostęp do informacji i poszerzających kanały dystrybucji biletów – powiedział Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Infrastruktury Juliusz Engelhardt.
Więcej
-
Korytarz kolejowy Rotterdam - Warszawa...
2009-10-19Dnia 15 października br. w siedzibie resortu odbyło się spotkanie dwustronne Ministra Infrastruktury Cezarego Grabarczyka i Ministra Transportu, Robót Publicznych i Gospodarki Wodnej Holandii, Camiela Eurlingsa.
Więcej
-
Pierwszy na świecie prom na baterie jonowo-litowe
2009-10-17W Japonii zaprojektowano pierwszy na świecie prom, który będzie napędzany przy zastosowaniu baterii jonowo-litowych. Projekt opracowano w dużym japońskim koncernie budowy maszyn IHI i jego filii stoczniowej - poinformowały media tokijskie.
Więcej
-
Wagony kolejowe napędzane przez baterie jonowo-litowe
2009-10-12W Japonii rozpoczęto budowę wagonów pasażerskich nowego typu, wprawianych w ruch przez baterie jonowo-litowe. Pociągi takie w przyszłości mają zastąpić składy napędzane silnikami dieslowskimi - poinformowała dyrekcja wiodącej w kraju spółki kolejowej JR East.
Więcej
-
Japońskie linie lotnicze- ANA- radykalnie redukują emisje CO2
2009-10-07"Środowisko przyrodnicze jest teraz jednym z największych wyzwań dla przemysłu lotniczego i ANA zgodziła się podjąć tego zadania w roli lidera"-powiedział Mineo Yamamoto, dyrektor linii ANA.
Więcej
-
Dzień bez samochodu!
2009-09-22Organizacja ekologiczna WWF namawia, by dziś - w Europejski Dzień bez Samochodu – podróżować piechotą, rowerem lub komunikacją miejską. Po polskich drogach jeździ ok. 13 milionów samochodów. Stanowią ogromne zagrożenie dla środowiska i dla klimatu.
Więcej
-
W Gliwicach zostaną tylko autobusy
2009-09-07Nawet autobus posiadający silnik hybrydowy emituje do środowiska hałas oraz spaliny. W trakcie spalania paliw powstają toksyczne aldehydy, tlenek siarki, węgla, azotu oraz węglowodory. Duże ich ilości w atmosferze mogą przyczyniać się do powstawania efektu cieplarnianego. Tramwaje całkowicie napędzane są energią elektryczną, dlatego przy przemieszczaniu się nie emitują do atmosfery żadnych szkodliwych substancji.
Więcej
Newsletter
Patronaty
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
- 31
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności