więcej


Inicjatywy lokalne

Szczecin: 27 mln zł dotacji z Kawki na walkę z niską emisją (17970)

2014-12-09

Drukuj
galeria

Zamek Książąt Pomorskich i panorama Szczecina, fot. Wikipedia, CC BY-SA 3.0

Szczecin otrzyma blisko 27 mln zł dotacji na walkę z niską emisją w ramach drugiej edycji programu Kawka. Dzięki temu zlikwidowanych zostanie ponad 1300 pieców kaflowych, a 49 budynków zostanie poddanych kompleksowej termomodernizacji – poinformował tamtejszy urząd miasta.

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie ma podpisać umowę z miastem w tej sprawie w ciągu najbliższych kilku tygodni. Ogólnopolski program Kawka ma na celu poprawę jakości powietrza w miastach powyżej 10 tysięcy mieszkańców poprzez wzrost efektywności energetycznej i rozwój rozproszonych odnawialnych źródeł energii. W jego ramach można otrzymać dotację np. na wymianę ogrzewania węglowego na bardziej ekologiczne, przyłączenie do sieci ciepłowniczej czy termomodernizację.

W Szczecinie program obejmie ponad tysiąc budynków zlokalizowanych w następujących dzielnicach: Śródmieście, Bukowo, Pogodno, Gocław, Osiedle Słoneczne oraz Majowe. Pieniądze dystrybuowane będą przez urząd miasta, jednak ostatecznymi odbiorcami dofinansowania będą mieszkańcy, wspólnoty mieszkaniowe i deweloperzy, w imieniu których urząd złożył wniosek do WFOŚGW. 

W sumie wniosek opiewał na 51 mln zł, z czego ponad połowa kwoty zostanie sfinansowana z dotacji w ramach Kawki, a blisko 17 mln zł dołoży z budżetu miasto.

To już druga dotacja przyznana Szczecinowi w ramach tego programu. Dzięki dofinansowaniu przyznanemu miastu w pierwszej, pilotażowej edycji (która nadal trwa), 655 kotłów węglowych zostanie zastąpionych kotłami gazowymi lub ogrzewaniem miejskim. Ponadto 5 budynków przejdzie gruntowną termomodernizację. Realizacja wartego 13 mln zł zadania rozpoczęła się w kwietniu tego roku. Dotacja z NFOŚGW oraz WFOŚGW wyniosła 55%.

W drugiej edycji Kawki uczestniczy 11 z 16 wojewódzkich funduszy ochrony środowiska, które rozdysponują w sumie 161 mln zł na rzecz 49 miast.

Źródło: urząd miasta Szczecina, NFOŚiGW

 


Udostępnij wpis swoim znajomym!Podobne artykuły


Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej