więcej


Inicjatywy lokalne

Rowerowy i pieszy budżet obywatelski (19532)

Aleksander Buczyński, Paweł Ziniewicz
2016-06-10

Drukuj
galeria

Od 14 do 24 czerwca 2016 r. możesz zagłosować na projekty zgłoszone do budżetu partycypacyjnego na rok 2017. Wśród nich są dobre i ważne projekty piesze, rowerowe, z zakresu komunikacji publicznej, bezpieczeństwa ruchu drogowego czy zieleni miejskiej.

Na stronie www.budzet.zm.org.pl Stowarzyszenie Zielone Mazowsze zebrało projekty, które uważa za najciekawsze, najbardziej efektywne i innowacyjne. Projekty te przeszły już weryfikację formalną i szczegółową. Przed nimi najważniejszy etap - głosowanie mieszkańców. Wykorzystaj swój głos i namów do tego innych!

Najciekawsze projekty

Dzięki poprzednim edycjom budżetu partycypacyjnego wyznaczono m.in. pasy rowerowe na Ochocie, Targówku Mieszkaniowym i na Żoliborzu, zalegalizowano dwukierunkowy ruch rowerów na wybranych ulicach jednokierunkowych w Śródmieściu, na Ochocie i w Ursusie, wybudowano nowe chodniki na Mokotowie.

Teraz na projekty pasów i dróg dla rowerów, uspokojenia ruchu, nasadzeń zieleni możesz głosować w niemal wszystkich dzielnicach Warszawy. W tym roku szczególnie polecamy projekty z cyklu "Bezpieczne przejścia dla pieszych i przejazdy dla rowerzystów" (m.in. Śródmieście, Ochota, Wilanów, Wola). Rozwiązanie, polegające na wyniesieniu przejścia i przejazdu do poziomu chodnika i drogi dla rowerów, przez wiele lat było w Warszawie blokowane, a znakomicie poprawia bezpieczeństwo pieszych i rowerzystów. Na istotne uzupełnienia sieci rowerowej można głosować m.in. w Śródmieściu, Bielanach i na Pradze Południe.

Stosunkowo mały wybór jest w tym roku niestety na Targówku i Ursynowie. Nie wynika to z braku inwencji mieszkańców tych dzielnic, ale z łamania regulaminu podczas weryfikacji projektów przez urzędników. Jeśli nie znajdziesz ciekawego projektu w swojej dzielnicy, zapraszamy do głosowania w Śródmieściu - tutaj braki w infrastrukturze rowerowej są najbardziej dolegliwe, a większość z nas codziennie bywa w centrum dojeżdżając do pracy lub na uczelnię. I jest na co głosować!

Jak głosować?

Zachęcamy do zapoznania się z opisami projektów i poparcia ich w głosowaniu w czerwcu. Możesz głosować w jednym obszarze jednej dzielnicy, ale nie musi to być dzielnica, w której mieszkasz. Możesz głosować na dowolną liczbę projektów z danego obszaru, pod warunkiem, że ich wartość nie przekroczy kwoty przeznaczonej na ten obszar.

Pamiętaj - głosować może każdy mieszkaniec Warszawy - również niepełnoletni. Nie trzeba być zameldowanym. Głosować można będzie przez Internet lub papierowo w Urzędach Dzielnic.

Mapa projektów

Mapa (w południowych dzielnicach) jeszcze niekompletna - stopniowo uzupełniamy:

Wersja pełnoekranowa: umap.openstreetmap.fr/en/map/budzet-partycypacyjny-2017_87200

Zobacz także

Więcej informacji o budżecie partycypacyjnym w Warszawie można znaleźć na stronie: www.twojbudzet.um.warszawa.pl

Wydarzenie na FB: https://www.facebook.com/events/1604826289827615/

Źródło: Stowarzyszenie Zielone Mazowsze
www.zm.org.pl


Udostępnij wpis swoim znajomym!Podobne artykuły


Podziel się swoją opinią
Portal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej