więcej


Inicjatywy lokalne

Śląsk ma swojego oficera rowerowego (18926)

2015-09-25

Drukuj
galeria

Śląsk ma swojego oficera rowerowego. Fot. Thomas Hawk, flickr.com, CC BY-SA 2.0

Aleksander Kopa został oficerem rowerowym w konkursie ogłoszonym przez Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego. Po zachodniopomorskim i mazowieckim, śląskie jest trzecim województwem w kraju, gdzie samorząd będzie się zajmować problematyką rowerową.

Do zadań oficera będzie należała koordynacja wszystkich działań dotyczących prorowerowej polityki województwa, stworzenia jednolitych standardów tworzenia infrastruktury rowerowej, współpraca z samorządami, organizacjami pozarządowymi i innymi instytucjami, których zakres działania związany jest z szeroko pojętym ruchem rowerowym.
Ruch rowerowy bowiem z roku na rok staje się coraz intensywniejszy, a powstająca infrastruktura jest niewystarczająca i często nie odpowiada potrzebom rowerzystów. Tworzenie regionalnej infrastruktury odpowiadającej europejskim standardom ma być nie tylko ukłonem w stronę już aktywnie jeżdżących rowerzystów województwa, ma być elementem promocji regionu w Polsce i za granicą.

 Pomysłów jest wiele – od połączenia trasami rowerowymi Szlaku Zabytków Techniki, poprzez połączenie szlaków rowerowych na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej przy współpracy w województwem małopolskim, do budowy śląskiego odcinka trasy międzynarodowej EuroVelo 4 w kooperacji z Czechami. Takie działania wychodzą daleko poza możliwości samorządów pojedynczych gmin – mówi Aleksander Kopia.

Aleksander Kopia jest autorem „Strategii wspierania ruchu rowerowego dla Śląska” oraz koncepcji połączenia Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego trasami rowerowymi. Z zawodu jest projektantem, absolwentem Wydziału Form Przemysłowych krakowskiej ASP. Od połowy lat 90. zajmuje się problematyką związaną z tworzeniem infrastruktury rowerowej w miastach. Zaprojektował system identyfikacji barwnej dla układu dróg rowerowych w Krakowie (praca dyplomowa 1995).

Był asystentem koordynatora projektu „Kraków Miastem Rowerów” i specjalistą NGO ds. tworzenia infrastruktury rowerowej w Urzędzie Miasta Krakowa. Pracował jako redaktor i szef działu reklamy w miesięczniku rowerowym bikeBoard oraz jako felietonista Gazety Wyborczej w Częstochowie. W Niemczech był członkiem i działaczem organizacji rowerowych ADFC i VeloCityRuhr oraz współorganizatorem rowerowej masy krytycznej w Essen i w Bochum. Jest założycielem stowarzyszenia Śląska Inicjatywa Rowerowa w Gliwicach i fundacji Miasta dla Ludzi w Częstochowie. Od 2013 roku jest dyrektorem polskiej edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmów Rowerowych.

Źródło: infobike.pl


Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opinią
Portal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej