więcej


Inicjatywy lokalne

Gminy walczą o czyste powietrze – prestiżowy konkurs „Gmina z misją” (17393)

2014-06-24

Drukuj
galeria

Biszcza, Sosnowiec i Piaseczno to aktualni liderzy konkursu „Gmina z misją”. Nie wszystko jest jednak przesądzone. Czekamy na kolejne zgłoszenia miejscowości, które podejmują działania w zakresie likwidacji niskiej emisji. Jeszcze wszystko może się zdarzyć…

Promocja edukacyjnych, informacyjnych, inwestycyjnych inicjatyw związanych z likwidacją niskiej emisji to cel konkursu „Gmina z misją”. Gminy mogą zgłaszać zrealizowane działania – otrzymają za nie punkty, lokujące w prestiżowym rankingu. Wręczenie nagród odbędzie się podczas Gali Międzynarodowego Kongresu Ochrony Środowiska Envicon 2014.

  • Konkurs trwa do 30 września 2014 r.
  • Rywalizacja przebiega w trzech kategoriach: miasta pow. 100 tys. mieszkańców, 50-100 tys. mieszkańców, do 50 tys. mieszkańców
  • Punkty za każde działanie lokują w rankingu gmin
  • Element szerokiej kampanii „Misja-Emisja”

Coraz więcej gmin może pochwalić się ciekawymi doświadczeniami w zakresie walki z niską emisją. Podejmują one inicjatywy, mające na celu likwidację tego zjawiska, i to nie tylko dlatego, że ciąży na nich ustawowy obowiązek ochrony powietrza, ale również ze względu na to, że znają wartość czystego powietrza w gminie.
Celem konkursu „Gmina z misją” jest promocja inicjatyw mających na celu likwidację niskiej emisji. Za każdą z nich jednostki samorządu terytorialnego w czasie trwania konkursu otrzymują punkty, co będzie pozycjonowało je na listach rankingowych. Konkurs wygrywa podmiot, który zdobędzie największą liczbę punktów. Inicjatywy można zgłaszać do 30 września 2014 r. Przedstawiciele zwycięskich gmin zostaną zaproszeni na uroczyste wręczenie nagród, które odbędzie się podczas Gali Międzynarodowego Kongresu Ochrony Środowiska ENVICON 2014.

Rywalizacja odbywa się w trzech kategoriach: miasta pow. 100 tys. mieszkańców, miasta od 50 do 100 tys. mieszkańców, a także gminy i miasta do 50 tys. mieszkańców.

Za każde działanie, mające na celu likwidację niskiej emisji są przyznawane punkty. Pod uwagę są brane takie działania jak: zorganizowanie wsparcia finansowego dla mieszkańców, zamieniających ogrzewanie węglowe na bardziej ekologiczne, przeprowadzenie termomodernizacji budynków, stanowiących własność gminy, zorganizowanie spotkania z mieszkańcami nt. niskiej emisji itp. Ilość punktów, przyznawanych za poszczególne działania została określona w regulaminie dostępnym na stronie: misja-emisja.pl/konkursy/gmina-z-misja/.

 

 


Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej