więcej


Inicjatywy lokalne

Samorządowcy apelują w liście do premiera o odrzucenie ustawy (17387)

2014-06-20

Drukuj
galeria

Farma wiatrowa, Sandesneben, Niemcy, fot. wikipedia, CC BY 2.0

W liście do premiera Donalda Tuska Stowarzyszenie Gmin Przyjaznych Energii Odnawialnej alarmuje, że procedowana obecnie w Sejmie nowelizacja ustawy o planowaniu przestrzennym może zahamować dalszy rozwój energetyki wiatrowej w Polsce.

– [Autorzy projektu nowelizacji] w bezwzględny sposób chcą wpłynąć na Sejm RP i wymóc przyjęcie karkołomnych zapisów o narzuceniu niespotykanej nigdzie indziej na świecie odległości dla lokalizacji turbin wiatrowych. Z pełnym przekonaniem apelujemy (...) o pozostawienie tych decyzji władzom samorządowym gmin – pisze w liście do Donalda Tuska Leszek Kuliński, przewodniczacy zarządu Stowarzyszenia Gmin Przyjaznych Energii Odnawialnej.

W liście wymienia się korzyści, jakie lokalnym społecznościom przynosi lokowanie na ich terenie inwestycji wiatrowych. – Wpływy z energii wiatrowej pozwoliły i pozwalają nam na dofinansowywanie budowy i utrzymania infrastruktury komunalnej, a także możliwości wspierania mieszkańców naszych gmin poprzez znaczący rozwój usług komunalnych – czytamy w liście do premiera.

List to odpowiedź na przygotowany przez PiS i procedowany obecnie w Sejmie projekt nowelizacji ustawy o planowaniu przestrzennym, której celem jest wyznacznie minimalej odległości farm wiatrowych od zabudowań mieszkalnych na poziomie min. 3 km. Posłowie PiS chcą zastosować proponowane regulacje także dla istniejących farm wiatrowych, które ich zdaniem zostały wybudowane niezgodnie z prawem i które z tego powodu powinno się rozebrać.

 

źródło: Gram w Zielone
www.gramwzielone.pl

 


Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej