więcej


Inicjatywy lokalne

Ekolodzy nie wpuszczeni na konferencję w Sejmie dotyczącą klimatu (18718)

2015-07-15

Drukuj
galeria

Sala Kolumnowa Sejmu, w której odbędzie się konferencja, fot. Piotr Drabik, CC BY 2.0

Reprezentanci organizacji ekologicznych nie otrzymali zgody na uczestnictwo w konferencji pt. "Zrównoważony rozwój i zmiany klimatyczne w świetle Encykliki Ojca Świętego Franciszka Laudato Si ", która odbędzie się 16 lipca w Sejmie.

Konferencja rozpocznie się od wystąpienia byłego ministra środowiska dr. Jana Szyszko oraz o. Tadeusza Rydzyka CSsR.

Okazuje się, że nie ma miejsca dla ekologow w dyskusji o klimacie.

Na liczne zapytania o uczestnictwo w konferencji przedstawiciele organizacji ekologicznych otrzymali odpowiedź odmowną, którą publikujemy w całości:

Szanowni Państwo

Jak informowaliśmy dnia 16 lipca 2015 roku, Wyższa Szkoła Kultury Społecznej w Toruniu przy ścisłej współpracy z Parlamentarnym Zespołem ds. Zrównoważonego Rozwoju Europy, Klubem Parlamentarnym Prawa i Sprawiedliwości, Stowarzyszeniem na Rzecz Zrównoważonego Rozwoju Polski, NSZZ Solidarność oraz Samodzielną Pracownią Oceny i Wyceny Zasobów Przyrodniczych SGGW w Warszawie, organizuje w Sejmie RP konferencję naukową pt. „Zrównoważony rozwój i zmiany klimatyczne w świetle Encykliki Ojca Świętego Franciszka Laudato Si” o czym informowaliśmy w Naszym Dzienniku, Radiu Maryja i Telewizji Trwam, zapraszając do udziału. Z wielką przyjemnością pragniemy poinformować, iż reakcja Państwa była nadspodziewanie duża i setki osób wyraziły chęć uczestniczenia w tej konferencji.

Niestety z uwagi na ograniczoność miejsc w zarezerwowanej sali sejmowej z przykrością musimy poinformować, że zaledwie część z Państwa, z tych którzy najszybciej zareagowali na nasze zaproszenie, będzie mogła uczestniczyć w tej konferencji. Przykro nam poinformować, że w grupie tych osób dla których zabrakło miejsca, znalaźli się również Państwo. Serdecznie dziękując za chęć uczestnictwa, i jeszcze raz przepraszając za brak możliwości spotkania się w Sejmie, pragniemy poinformować, że materiały konferencyjne planujemy opublikować i będą one dostępne w Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu.

Szczęść Boże

W imieniu organizatorów, Prof. Jan Szyszko


Jak piszą organizatorzy konferencji:

„Głównym celem konferencji naukowej jest dialog między wszystkimi ludźmi, do którego zachęca nas Ojciec Święty Franciszek w odniesieniu do naszego wspólnego domu, jakim jest ziemia, poddawana globalnej degradacji.”

Konferencja dotycząca zmian klimatycznych i zrównoważonego rozwoju bez udziału organizacji ekologicznych oraz klimatologów? No cóż, można i tak. Tylko dlaczego nazywać to spotkanie dialogiem?


Opis konferencji

16 lipca w Sejmie Rzeczpospolitej Polskiej odbędzie się konferencja naukowa pt.: „Zrównoważony rozwój i zmiany klimatyczne w świetle Encykliki Ojca Świętego Franciszka Laudato Si”.

Konferencja rozpocznie się o godzinie 10:30 w Sali Kolumnowej Sejmu. Otwarcia dokonają prof. dr hab. Jan Szyszko, były minister środowiska i o. dr Tadeusz Rydzyk CSsR, Rektor-Założyciel Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu.

Konferencja będzie się składać z dwóch części. Pierwsza została nazwana: „W kierunku ekologii integralnej”, natomiast druga: „Działalność gospodarcza a zrównoważony rozwój i zmiany klimatyczne”.

W pierwszej części konferencji wystąpią dwaj przedstawiciele dykasterii watykańskich: o. prof. dr hab. Zdzisław Kijas OFMConv., relator Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych, ks. prał. Tomasz Trafny z Papieskiej Rady Kultury, ks. prof. dr hab. Paweł Bortkiewicz TChr i ks. prof. dr hab. Tadeusz Guz.

W części drugiej wystąpią: prof. dr hab. Roman Niżnikowski z posłem Dariuszem Bąkiem; dr inż. Konrad Tomaszewski, prof. dr hab. Roman Dziedzic i prof. dr hab. Jan Szyszko przewodniczący Parlamentarnego Zespołu ds. Zrównoważonego Rozwoju Europy.

Głównym celem konferencji naukowej jest dialog między wszystkimi ludźmi, do którego zachęca nas Ojciec Święty Franciszek w odniesieniu do naszego wspólnego domu, jakim jest ziemia, poddawana globalnej degradacji.
Organizatorzy, przy udziale wybitnych polskich specjalistów z zakresu etyki i gospodarki, chcą ukazać jak żyć na co dzień nawróceniem ekologicznym i w sposób odpowiedzialny budować nasz wspólny dom, idąc tym samym za przykładem Ojca Świętego Franciszka. Jak czytamy w Laudato Si, człowiek nie jest uprawniony do grabienia ziemi, choć jej obecny stan to rozpaczliwe wołanie o pomoc.

- Obowiązkiem naszym – każdego katolika, każdego chrześcijanina – jest poważny, odpowiedzialny stosunek w tych wszystkich trzech stronach: Bóg, bliźni i przyroda, która w tej interpretacji jest tym „ubogim”. Tym, który ponosi konsekwencje chciwości i nadmiernej eksploatacji – podkreśla o. dr Stanisław Jaromi, przewodniczący Ruchu Ekologicznego św. Franciszka z Asyżu.

Patronat nad konferencją naukową objęli ks. kard, Zenon Grocholewski, były Prefekt Kongregacji Wychowania Katolickiego oraz ks. abp Stanisław Gądecki, metropolita poznański i przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski. Organizatorami są: Wyższa Szkoła Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu, Parlamentarny Zespół ds. Zrównoważonego Rozwoju Europy, Klub Parlamentarny PiS, Stowarzyszenie na Rzecz Zrównoważonego Rozwoju Polski, NSZZ Solidarność oraz z Samodzielna Pracownia Oceny i Wyceny Zasobów Przyrodniczych SGGW w Warszawie.


Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opinią
Portal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej