więcej


Inicjatywy lokalne

Komisja Europejska: wycinka w Puszczy Białowieskiej niezgodna z prawem (19549)

2016-06-17

Drukuj
galeria

Fot. J. Krogulec

Komisja Europejska ogłosiła, że wszczęła postępowanie przeciwko polskiemu rządowi w związku z przyjęciem przez ministra Szyszko dokumentu, który pozwala na zwiększenie wycinki w Puszczy Białowieskiej. Ministerstwo ma miesiąc na odpowiedź.

Podstawą prawną wszczęcia postępowania jest możliwe naruszenie dyrektyw siedliskowej i ptasiej. Organizacje pozarządowe informowały o tym zagrożeniu ministra w listach, a Komisję w skardze, którą wysłały w kwietniu.

Prawo unijne zakazuje wycinki

- Komunikat Komisji ostatecznie kończy dezinformację prowadzoną przez Ministra Środowiska odnośnie do tego, czy  zwiększona wycinka służy chronionym przez unijne dyrektywy gatunkom i siedliskom. Jest już jasne, że Komisja podziela naszą opinię, że decyzja o zwiększeniu wyrębu narusza prawo -  mówi  Agata Szafraniuk z ClientEarth Prawnicy dla Ziemi. - Po raz kolejny obalone zostały półprawdy i nieprawdy ministra Szyszki, który nie tylko szkodzi polskiej przyrodzie, ale niszczy wizerunek Polski na świecie. W jednym minister ma rację - sytuacja jest analogiczna do Doliny Rospudy. Wówczas także zapewniał, że podejmuje decyzje zgodnie z prawem, co w kolejnych instancjach obalała Komisja Europejska i polskie sądy - komentuje Robert Cyglicki z Greenpeace Polska.

- Kilka lat temu Komisja interweniowała już w sprawie nadmiernej wycinki w Puszczy. Udało się wtedy wypracować kompromis pomiedzy gospodarką leśną, zabezpieczeniem potrzeb lokalnej ludności na drewno a ochroną tego wyjątkowego na skalę Europy lasu. Efektem tego kompromisu były limity pozyskania drewna w Puszczy, które obecnie minister Szyszko podwyższył - mówi Adam Bohdan z Fundacji Dzika Polska.

Decyzja po wizycie w terenie

Komisja wszczęła postępowanie nie tylko na podstawie analizy dokumentów otrzymanych od Ministerstwa Środowiska oraz organizacji pozarządowych, ale również po wizycie terenowej w Puszczy. Przedstawiciele Komisji odwiedzili Białowieżę w ostatni piątek, gdzie spotkali się z pracownikami ministerstwa, leśnikami oraz ekspertami organizacji pozarządowych. - Ta wizyta pokazuje, jak poważnie Komisja traktuje całą sprawę. Tego typu misje nie są stałym elementem postępowania Komisji - dodaje Radosław Ślusarczyk z Pracowni na rzecz Wszystkich Istot.

Konsekwencje

Dziś rozpoczął się etap przedsądowy, w którym Komisja wezwała Ministerstwo Środowiska do usunięcia naruszenia prawa. Gdy ten etap zawiedzie, Komisja rozpocznie postępowanie sądowe, kierując sprawę do Trybunału Sprawiedliwości UE. - Minister Szyszko ma cały czas szansę na wycofanie się z tej kontrowersyjnej decyzji. I o to nadal apelujemy. Pozostańmy przy kompromisie wypracowanym w poprzednich latach - komentuje Dariusz Gatkowski z WWF Polska.

- Puszcza Białowieska jest najcenniejszym polskim skarbem przyrodniczym. Szokujące jest to, że dostrzega to polska i międzynarodowa opinia publiczna, a nie polskie władze. To skandal, że polskiej przyrody przed polskim ministrem muszą bronić międzynarodowe instytucje - uważa Przemysław Chylarecki z Fundacji Greenmind. - Puszcza Białowieska jest doceniana na całym świecie, co potwierdziły głosy płynące z różnych krajów, apelujące o zachowanie Puszczy w jak najmniej zmienionym stanie – dodaje Dorota Ochocińska z Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków.

Źródło: OTOP


Udostępnij wpis swoim znajomym!Podobne artykuły


Podziel się swoją opinią
Portal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej