więcej


Inicjatywy lokalne

Obywatelski Konwent Klimatyczny we Francji: inspiracja dla Polaków? (21538)

Katarzyna Udrycka, Virginie Little
2020-10-26

Drukuj
galeria

W 2018 roku zapowiedziana przez władze Francji podwyżka podatków od paliw kopalnych wywołała bezprecedensową falę protestów w całym kraju (słynny ruch „żółtych kamizelek"). W odpowiedzi, prezydent Emmanuel Macron obiecał, że w sprawie klimatu odda głos obywatelom.

Obywatelski panel klimatyczny (fr. Convention citoyenne pour le climat) powstał w październiku 2019 roku. 150 Francuzów i Francuzek powyżej 16 roku życia, wybranych w losowaniu, w proporcjach odzwierciedlających skład francuskiego społeczeństwa, miało wspólnie przygotować odpowiedź na pytanie: „Jak w duchu solidarności społecznej obniżyć emisje gazów cieplarnianych o conajmniej 40% do 2030r. (w stosunku do 1990 roku)?”.

Paneliści i panelistki dostali wiedzę w pigułce na temat zmian klimatycznych. Mogli też skonsultować się z najlepszymi ekspertami, w tym naukowcami (m.in. z Międzyrządowego Panelu ds. Zmian Klimatu IPCC), ale też prezesami firm, przedstawicielami NGO i ruchów obywatelskich. Po zapoznaniu się z różnymi stanowiskami, mieli sformułować wnioski na podstawie własnej wiedzy i doświadczenia życiowego.

Przez 7 weekendów Konwent pracował w 5 grupach tematycznych reprezentujących „różnorodność przemian społecznych niezbędnych do osiągnięcia założonych celów”: Transport, Konsumpcja, Budownictwo, Produkcja i praca oraz Żywienie.

W czerwcu 2020 r. Konwent opublikował 149 rekomendacji. Z polskiej prasy znamy te najgłośniejsze, np. propozycję wprowadzenia poprawek do francuskiej Konstytucji czy stworzenia nowej kategorii przestępstwa, „zbrodni przeciw środowisku” (écocide). Ale wśród wniosków Konwentu znalazły się też inne ciekawe pomysły. Szerzej omawiają je autorki artykułu w Spring Green News.

Jak widać francuski panel klimatyczny miał duży rozmach. Czy uda się tak sprawnie przygotować Warszawski Panel Klimatyczny?

Źródło: Spring Green News.


Udostępnij wpis swoim znajomym!Podobne artykuły


Podziel się swoją opinią
Portal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej