więcej


Inicjatywy lokalne

W stronę zielonego Jaworzna (16992)

2014-03-26

Drukuj

SilbertJaworzno od kilku lat prowadzi działania zmierzające do poprawy miejscowego klimatu i poziomu życia mieszkańców. – Staramy się prowadzić szeroką działalność proekologiczną na różnych płaszczyznach – promujemy zarówno aktywne formy spędzania wolnego czasu, jak również realizujemy konkretne programy ekologiczne – mówi prezydent miasta, Paweł Silbert.

Jaworzno prowadzi różnorodne programy i projekty proekologiczne: Festiwal Energii, promocja jazdy na rowerze, GEOsfera. Czy zauważa pan już w swoim najbliższym otoczeniu, czy szerzej – na terenie miasta – efekty tych działań?

Staramy się prowadzić szeroką działalność proekologiczną, a odbywa się to na różnych płaszczyznach – promujemy zarówno aktywne formy spędzania wolnego czasu, jak również realizujemy konkretne programy ekologiczne, jak dopłaty do ekoogrzewania czy też do wywozu azbestu. Robimy to konsekwentnie od wielu lat i dzięki temu osiągamy wymierne efekty – zutylizowaliśmy już ponad 3000 ton odpadów zawierających azbest a ponad 1600 mieszkańców skorzystało z dopłat na zakup i wymianę ekologicznych systemów grzewczych.

W debacie klimatycznej projektu "Dobry klimat dla powiatów" w 2012 roku najpopularniejsze rozwiązania dotyczyły ekologicznego transportu. Jakie projekty w tym zakresie już zrealizowaliście, a jakie planujecie zrealizować w najbliższym czasie?

Pod koniec 2010 roku na jaworznickie drogi wyjechało 30 nowoczesnych, niskopodłogowych i przyjaznych środowisku autobusów. Są to pojazdy z najwyższej światowej półki - Many, Scanie i Solbusy. Była to prawdziwa rewolucja w transporcie publicznym na terenie miasta. Oczywiście ciągle patrzymy w przód i szukamy lepsze lepszych rozwiązań. Lepszych dla mieszkańców i dla środowiska. Testowaliśmy kilka autobusów z napędem elektrycznym – jedne modele były bardziej udane, inne nieco mniej. Wprowadzenie takich pojazdów na nasze drogi nie takie proste i zależy od wielu czynników, ale rozważamy takie rozwiązanie być może w całkiem niedalekiej przyszłości.

Innym ekologicznym środkiem transportu, o którym od pewnego czasu coraz poważniej myślimy, jest tramwaj. Coraz bardziej przekonuję się do tego pomysłu i uważam, że w naszym mieście dobrze przemyślana i zaprojektowana linia tramwajowa byłaby bardzo dobrym rozwiązaniem. Jest to oczywiście projekt niemożliwy do realizacji teraz, a w perspektywie kilku najbliższych lat.

Powiat podpisał deklarację projektu "Dobry klimat dla powiatów", w której deklaruje do 2020 roku ograniczenie emisji dwutlenku węgla o 20% względem 2005 roku. Dlaczego warto ograniczać emisje gazów cieplarnianych? Co miasto robi w tym kierunku?

Ograniczenie emisji dwutlenku węgla do atmosfery jest zadaniem koniecznym i w interesie nas wszystkich. Jak wspomniałem wcześniej od wielu lat realizujemy na terenie miasta program ograniczenia niskiej emisji w ramach którego dofinansowujemy ekologiczne systemy grzewcze. Prowadzimy jednocześnie kampanię informacyjną pokazującą korzyści wynikające ze zmiany ogrzewania na bardziej nowoczesne i przyjazne środowisku. Działania te przynoszą efekt – mieszkańcy bardzo chętnie sięgają po tę formę pomocy. Co ważne, dofinansowujemy różne rodzaje ekologicznych systemów grzewczych, kotły węglowe z automatycznym dozowaniem paliwa (w tym kotły miałowe), kotły na paliwa gazowe i ciekłe, źródła ciepła zasilane energią elektryczną, węzły cieplne zasilane z sieci ciepłowniczej, kotły do spalania biomasy, rekuperatory, a także pompy ciepła.

 

źródło: Instytut na rzecz Ekorozwoju
www.ine-isd.org.pl

 

 

Niniejszy materiał został opublikowany dzięki dofinansowaniu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.


Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej