więcej


Inicjatywy lokalne

Prąd na przystankach tramwajowych i autobusowych? (17409)

2014-07-06

Drukuj
galeria

Pasażerowie komunikacji miejskiej w Warszawie, Poznaniu, Szczecinie, Gdańsku, Łodzi, Lublinie, Rzeszowie, Krakowie, Toruniu i Wrocławiu, w oczekiwaniu na środek transportu mogą wzbogacić swoją wiedzę na tematy związane z prądem, jego produkcją oraz możliwych zyskach, jakie dają inteligentne sieci energetyczne (ISE).

W 10 dużych polskich miastach trwa edukacyjna kampania outdoorowa Polskiej Zielonej Sieci. Na przystankach komunikacji miejskiej, w nośnikach typu citylight została umieszczona niecodzienna infografika, w której zebrane zostały najważniejsze informacje na temat nowoczesnej energetyki.

– Chcemy zachęcić mieszkańców Polski do zastanowienia się nad tematem energii, tym jak jej użytkujemy i skąd się bierze. W jaki sposób nasze zachowania jako konsumentów energii mają wpływ na otoczenie, nasze zdrowie, bezpieczeństwo i portfele – mówi Milena Antonowicz, koordynatorka kampanii PZS. – Polacy naprawdę mogą decydować o energii i chcemy żeby robili to świadomie. A przede wszystkim chcemy by wiedzieli, że mogą również sami ją wytwarzać, czyli stać się prosumentami – dodaje.

Kim jest PROSUMENT? To ktoś, kto nie tylko konSUMUJE, ale i PROdukuje energię.

 

Dlaczego o tym mówimy?

– Podjęliśmy ten temat, ponieważ do 2020 roku system energetyczny w Polsce ma zostać zmieniony z tradycyjnego w inteligentny – kontynuuje Antonowicz. Nowe, inteligentne liczniki mają same wysyłać informacje o zużyciu prądu do sprzedawcy. Mają zostać opracowane nowoczesne systemy taryf opartych na faktycznym, bieżącym zużyciu, a co najważniejsze, mieszkańcy Polski będą mogli nie tylko produkować prąd i odsprzedawać go do sieci, ale być może nawet na tym zarabiać. Jednak, żeby takie zmiany zaszły w naszym kraju potrzebna jest również zmiana nastawienia konsumentów energii i zrozumienie, że energia elektryczna to produkt, który kupujemy jak każdy inny. Korzystamy z niego każdego dnia i możemy mieć realny wpływ na to skąd pochodzi, wybierać dostawców według ofert taryfowych, czy też źródeł wytwarzanej energii, a w końcu, przejść na drugą stronę barykady, zostać prosumentem i samemu produkować energię elektryczną.

 

źródło: Polska Zielona Sieć
www.zielonasiec.pl


Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej