więcej


Inicjatywy lokalne

Las – mamy szczęście! (17251)

2014-05-13

Drukuj
galeria

Fundacja Ekologiczna ARKA wspólnie z Lasami Państwowymi rozpoczynają ogólnopolską kampanię edukacyjną „Las – mamy szczęście”. Jej inauguracja odbędzie się 14 maja o godz. 12.00 na pl. Bankowym w Warszawie (dziedziniec Urzędu Miasta).

W dniach 14–21 maja mieszkańcy Warszawy, Poznania, Torunia i Katowic odwiedzą polskie lasy, mimo że nie wyjadą poza swoje miasta. Stres, hałas, pośpiech i życie w zanieczyszczonym środowisku to codzienność wielu Polaków. Powodują przemęczenie, a w konsekwencji także choroby. Las to lek na wiele z nich. Na dodatek jest otwarty dla każdego i bezpłatny.

W centralnych miejscach 4 miast uczniowie ustawią instalację „Las – mamy szczęście”, która powstanie z dużych makiet drzew najczęściej występujących w polskich lasach. Natomiast tzw. „ośmiobok leśny” (tablice informacyjne do samodzielnego uzupełniania) będą przyczyną do rozmowy na temat wartości materialnych i niematerialnych, które daje las oraz o bezpłatnym i otwartym dostępie do lasów w Polsce. Warsztaty poprowadzą pracownicy Fundacji ARKA. Warszawska inauguracja kampanii odbędzie się w ramach „Partnerstwa dla Klimatu” i we współpracy z Urzędem Miasta.

Polubić las

Coraz częściej słyszymy o zmianach naszego klimatu. Gwałtowne ulewy lub susze, wzrost temperatury, brak wody pitnej i zdrowego jedzenia, te i wiele innych czynników dotyka już ludzi na całym świecie. Obliczono, iż polskie lasy zmagazynowały już ponad miliard ton węgla, a każdy jego hektar wchłania corocznie około 200 ton CO2. Lasy to zielone płuca naszej planety. Dzięki nim mamy czym oddychać.

Chcemy przypomnieć naszym rodakom, za co kochamy polskie lasy, chcemy zaszczepić miłość do zielonej krainy najmłodszym z przedszkoli i szkół – mówi Adam Wasiak, dyrektor generalny Lasów Państwowych.

W tym pędzącym i jakże zmiennym świecie dobrze jest oprzeć się na niezmiennych wartościach. A do takich z pewnością możemy zaliczyć polskie lasy. Warto także docenić czyste powietrze, źródlaną wodę czy poranny spacer w cichym lesie. Czy właśnie nie to jest nam potrzebne do dobrego życia – przekonuje Wojciech Owczarz, prezes Fundacji ARKA i pomysłodawca kampanii.

Materiały edukacyjne stworzone na potrzeby kampanii dotrą do 4 000 szkół współpracujących przez cały rok szkolny z ARKĄ. Nauczyciele i wychowawcy będą mogli organizować happeningi, pochody, wystawy i konkursy związane z polskimi lasami, a w porozumieniu z nadleśnictwami także wycieczki leśne.

Dlaczego las jest ważny

Las to jedno z nielicznych dziś miejsc, gdzie można odpocząć w całkowitej ciszy i oddychać powietrzem, w którym jest około 1500 związków chemicznych działających bakteriobójczo, uspokajająco i przeciwzapalnie. W polskich lasach, w odróżnieniu od wielu krajów w Europie, za zbiór grzybów nie pobiera się opłat. Inne płody runa leśnego (borówki, maliny, jeżyny, orzechy laskowe i wiele innych jadalnych owoców i nasion) zbierane na własne potrzeby także dostępne są dla każdego i za darmo. W polskich lasach żyje ponad 65% gatunków zwierząt występujących w naszym kraju. Lasy stanowią ponad 60% parków narodowych.

Więcej informacji na: www.fundacjaarka.pl

Dodatkowe informacje: Wojciech Owczarz – prezes Fundacji Ekologicznej ARKA: tel. 609 267 020.


Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej