więcej


Inicjatywy lokalne

Greenpeace ocenia mijającą kadencję parlamentu (19058)

2015-10-22

Drukuj
galeria

Greenpeace ocenia mijającą kadencję parlamentu. Fot. KPRM

VII kadencja Sejmu – podsumowanie Roberta Cyglickiego, dyrektora Greenpeace Polska.

Posłom i posłankom należą się podziękowania za przyjęcie poprawki prosumenckiej do ustawy o OZE oraz przegłosowanie tzw. ustawy antysmogowej. To właśnie dzięki nim Polska wkracza na tory energetyki obywatelskiej, dzięki której mamy szansę na poprawę jakości powietrza i bezpieczeństwa energetycznego kraju – ocenia Robert Cyglicki z Greenpeace.

Przyznajemy też czerwoną kartkę dla Sejmu za zignorowanie obywatelskiego projektu w sprawie parków narodowych, pod którym podpisało się ćwierć miliona Polek i Polaków. Projekt ten po pierwszym czytaniu utknął na wiele lat w sejmowej podkomisji. Do dalszych prac nad nim w Sejmie zabrakło woli politycznej koalicji rządzącej, która w oficjalnym stanowisku popierała projekt, ale w praktyce nie zrobiła nic dla uchwalenia nowych przepisów w sprawie tworzenia i zmiany granic parków narodowych.

Zawiedli nie tylko posłowie, ale także Minister Środowiska, który był bierny w tej sprawie. Zgodnie z prawem, jeżeli prace nad projektem obywatelskim nie zostaną zakończone po dwóch kadencjach Sejmu, wniosek obywateli trafia do kosza. Mimo, że właśnie mija druga kadencja Sejmu od zgłoszenia projektu, zrobimy wszystko, żeby głos obywateli w kwestii parków narodowych wybrzmiał w kolejnych latach. Będziemy do skutku zabiegać o zmianę przepisów, które nie pozwalają chronić najcenniejszych fragmentów polskiej przyrody, takich jak Lasy Arłamowskie, Bieszczady, Mazury czy Puszcza Białowieska.

Źródło: Greenpeace Polska


Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opinią
Portal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej