więcej


Inicjatywy lokalne

List otwarty do premier Kopacz – czyste powietrze priorytetem dla Polski (17743)

2014-10-04

Drukuj
galeria

Elektrownia Turów, fot. wikipedia, CC BY 3.0

Health and Environment Alliance oraz grupa lekarzy, specjalistów zdrowia publicznego i środowiskowego piszą list otwarty do Premier Ewy Kopacz.

W dniu wygłoszenia expose przez Prezes Rady Ministrów Ewę Kopacz, Health and Environment Alliance, organizacja zajmująca się wpływem środowiska na zdrowie, wraz z ekspertami zdrowia publicznego i środowiskowego w liście otwartym do Pani Premier wspólnie wzywają do działań na rzecz poprawy jakości powietrza w Polsce.

Podczas sprawowania urzędu Ministra Zdrowia RP, Premier Kopacz zainicjowała ważną rezolucję Ministrów Zdrowia UE, która podkreśla możliwość prewencji przewlekłych chorób układu oddechowego u dzieci,m.in.dzięki poprawie jakości powietrza - piszą eksperci.

Zanieczyszczenie powietrza stanowi kluczowy problem zdrowia publicznego, nie tylko w Polsce, ale również w Europie i na świecie. Biorąc jednak pod uwagę Unię Europejską, Polska - obok Bułgarii - należy do państw o największej skali problemu - możemy przeczytać w liście. Eksperci podkreślają także, że: w Polsce zanieczyszczenie powietrza odpowiedzialne jest za ok. 45 000 przedwczesnych zgonów rocznie, a 97% Polaków oddycha powietrzem uznawanym przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) za szkodliwe dla zdrowia.

Autorzy apelu mają "szczerą nadzieję, że podczas pierwszych miesięcy sprawowania urzędu przez Panią Premier, zapobieganie chorobom wśród dzieci i całych rodzin stanie się priorytetem rządu, poprzez wspieranie wymaganych regulacji na poziomie Unii Europejskiej, a także Polski - w szczególności poprzez redukcję emisji zanieczyszczeń atmosferycznych". Podkreślają oni, że "takie działania byłyby zgodne z postulatami lokalnych grup i inicjatyw dążących do poprawy jakości powietrza, w świetle niewystarczającego prawa na poziomie krajowym."

Sygnaratiusze listu:

Prof. dr hab. n. med. Jerzy Kruszewski
Prof. dr hab. med. Wiesław Jędrychowski
dr hab. inż. Artur Badyda
dr hab. n. med. Michał Krzyżanowski
dr hab. n. med. Danuta Mielżyńska-Svach
dr hab. Krystyna Pawlas
dr Bartosz Balcerzak
dr med.Piotr Dąbrowiecki
Łukasz Adamkiewicz

List został wysłany do Kancelarii Premiera RP w dniu 1 października 2014.

Pełna treść listu dostępna jest pod tym linkiem


Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej