więcej


Inicjatywy lokalne

Finał wakacji na klimatycznym pikniku w Warszawie (20931)

2019-08-27

Drukuj
galeria

Ekowarsztaty, pokaz aut napędzanych wodorem i sposoby wykorzystywania energii z promieni słońca – to zaledwie kilka atrakcji rodzinnego Pikniku z Klimatem. Wydarzenie dla dzieci i dorosłych odbędzie się w  niedzielę, 1 września przy Multimedialnym Parku Fontann. Hasło XII odsłony wydarzenia brzmi: „WARSZAWA – MIASTO Z KLIMATEM”.

Już po raz dwunasty w Warszawie wakacje zakończą się Piknikiem z Klimatem – w tym roku centrum ekologiczno-kulturalnym stanie się Skwer 1. Dywizji Pancernej WP, obok Multimedialnego Parku Fontann. Tematem przewodnim tegorocznej imprezy jest adaptacja miasta do zmian klimatycznych. Śródmiejska przestrzeń zamieni się w strefę edukacji i zabawy. Impreza rozpocznie się o godz. 11.30 i trwać będzie do godz. 16.30. To aż 5 godzin przyjemnej nauki!

Fani zajęć plastycznych i nurtu zero waste mogą przyjść na warsztaty z tworzenia biżuterii, breloków oraz magnesów z elektroodpadów. Kolejną atrakcją będzie maszyna do produkcji baniek oraz wyścigowy tor samochodowy zasilane energorowerami. Na warszawiaków i turystów czekać będzie kawiarenka naprawcza „Z igły widły", w której można będzie naprawić swoje ubrania (zaszyć rozpruty szew, skrócić spodnie), a także uszyć coś nowego z tekstylnych odpadów. Ze starych firanek i materiałowych ścinków prowadzący pokażą, jak stworzyć ekologiczne woreczki na warzywa i owoce, które zastąpią plastikowe jednorazówki. Z kolei w kawiarence upcyklingowej uczestnicy warsztatów dowiedzą się, w jaki sposób można nadać odpadom „drugie życie”, czyli zrobić z nich twórcze i użytkowe gadżety: piórniki z butelek, portfele z kartonów po mleku, czy bransoletki z papierowej wikliny. Miłośnicy wirtualnych atrakcji mają szansę zaprojektować własne ekologiczne miasta marzeń w grze komputerowej Ecocraft, bazującej na Minecraft.

Studenci Kół Naukowych Politechniki Warszawskiej w „Laboratorium energii” szykują dla widzów liczne pokazy, m.in. magazynowania energii słonecznej i wykorzystania w transporcie. Goście pikniku będą mogli zobaczyć modele samochodów napędzanych wodorem (pokaz przekształcania energii elektrycznej generowanej przez PV (CO TO JEST?) w wodór a następnie przekształcanie jej w ogniwie paliwowym w energię transportową). W planie jest również prezentacja modeli aut wykonanych przez studentów Politechniki Warszawskiej oraz alternatywnych środków transportu, takich jak kolej magnetyczna. Specjaliści pokażą, jak ograniczyć emisję CO2 dzięki hodowli mikroalg, a dzięki walizce pełnej energii – zaparzą „słoneczną kawę”. Warszawiacy będą mogli ugasić pragnienie kranówką z beczkowozu, którą zapewnią Warszawskie Wodociągi.

Podczas rodzinnego wydarzenia nie zabraknie też znanych i lubianych twarzy. Swoimi refleksjami na temat ochrony środowiska podzielą się: Laura Łącz, Ewa Wencel, Przemysław Sadowski oraz Marek Plawgo a całość poprowadzi Jarosław Kret.

Piknik od dwunastu lat jest świetną okazją, by w ciekawy sposób poszerzyć swoją wiedzę na temat ochrony środowiska, a w szczególności dbania o czyste powietrze oraz ochronę klimatu. Wstęp na wydarzenie jest wolny. Szczegółowy program atrakcji znajduje się w załączniku.

Wyzwania klimatyczne

Warszawa od lat konsekwentnie walczy ze zmianami klimatu i zanieczyszczeniami powietrza w takich obszarach, jak: energia, transport oraz zieleń.

Duże miasta odczuwają skutki zmieniającego się klimatu, które wpływają na ich funkcjonowanie. Wysoka urbanizacja i gęstość zaludnienia, spadek udziału powierzchni biologicznie czynnej, a tym samym potencjalnych obszarów retencji wody deszczowej wzmacniają skutki tych zmian. Już dziś występują ekstremalne zjawiska pogodowe w postaci intensywnych opadów, nawałnic czy powodzi. Fale upałów i susze prowadzą do wysokich strat materialnych, zagrażają bezpieczeństwu i zdrowiu mieszkańców. Dlatego Rada m.st. Warszawy przyjęła w tym roku „Strategię adaptacji do zmian klimatu dla m.st. Warszawy do roku 2030 z perspektywą do roku 2050”. Jednym z elementów dokumentu jest m.in. atlas klimatyczny stolicy, gdzie wyróżnione zostały tereny zagrożone powodzią, nawałnicami, a także miejsca tzw. wysp ciepła (stref nasłonecznionych bez przewiewu, o wyższej temperaturze powietrza).

Warszawski Plan dla Klimatu

W trosce o mieszkańców i środowisko Warszawa wdroży w życie Miejski Plan Adaptacji. Określa on kierunki projektowania zagospodarowania przestrzennego oraz strategię działań w najbliższych latach. Warszawski Plan dla Klimatu składa się z czterech filarów:

  • inwestycje w zieleń i zbiorniki magazynujące wodę,

  • odnawialne źródła energii,

  • ekologiczny transport publiczny

  • redukcja emisji CO2.

Jednym z elementów jest też m.in. ograniczenie stosowania przedmiotów jednorazowego użytku wykonanych z tworzyw sztucznych. Strategia adaptacji do zmian klimatu dla m.st. Warszawy do roku 2030 z perspektywą do roku 2050 dostępna jest na stronie zielona.um.warszawa.pl.

Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju na pikniku "Warszawa - miasto z klimatem"

W tym roku na pikniku po raz kolejny pojawi się nasza fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju. Na anszym stanowisku bezpłatnie będzie można otrzymać publikacje związane z projektem ADAPTCITY, w ramach którego powastał miesjki plan adaptacji do zmian klimatu. 

Dodatkowo na naszym stoisku odbędą się dwa warsztaty: pierwszy dotyczący segregacji odpadó, drugi o smogu. Przybliżą one w prosty spoób wiedzę o tym jaki odpady gdzie i dlaczego, oraz jaki dlaczego mamy smog w mieście i jak możemy sobie ułatwić życie w naszych mieskzaniach w okresie gdy zanieczyszczenie powietrza jest największe.

Zapraszamy również do udziału we wspólnej zabawie z 17 celami zrównoważonego rozwoju. W ramach pikniku będziemy sprawdzać naszą wiedzę ogólną związaną z wyzwaniami jakie stawia przed nami obecny świat. Do wygrania tatuaże i inne nagrody.

Zapraszamy!

 

Źródło: zielona.um.warszawa.pl


Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opinią
Portal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej