- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
- Polityka klimatyczna
- Nauka o klimacie
- Zielona gospodarka
- Inicjatywy lokalne
- Energetyka
- Transport
- ADAPTACJA
- PARYŻ COP21
więcej
Polityka klimatyczna
Nauka o klimacie
Zielona gospodarka
Inicjatywy lokalne
Energetyka
Nauka o klimacie
-
Powstrzymanie wzrostu temperatur wymaga całkowitej eliminacji emisji CO2 do końca wieku
2009-11-25Emisje dwutlenku węgla musiałyby być wyeliminowane całkowicie do końca tego wieku, aby powstrzymać wzrost temperatur powyżej 2 stopni Celsjusza - ostrzegają naukowcy na łamach pisma "Nature".
Więcej
-
Lód na Grenlandii topnieje coraz szybciej
2009-11-22Jak wynika z obserwacji satelitarnych oraz symulacji komputerowych, lód na Grenlandii topnieje coraz szybciej - alarmują naukowcy na łamach pisma "Science". O ich badaniach informuje internetowy serwis Eurek Alert.
Więcej
-
Naukowcy: niepokój budzą nie zmiany klimatu, tylko ich szybkość
2009-11-21Zmiany klimatu to jedno z zagadnień, które stało się w XX i w XXI w. przedmiotem specjalnej troski na arenie międzynarodowej - ocenili uczestnicy konferencji "Zmiany klimatu a społeczeństwo". Szczególne zaniepokojenie budzą - ich zdaniem - nie same zmiany klimatu, które są zjawiskiem naturalnym, ale szybkość z jaką klimat się zmienia.
Więcej
-
Lasy borealne Kanady wielkim "akumulatorem" czystego węgla
2009-11-20Borealne lasy Kanady (tajga), rosnące między 50 a 70 równoleżnikiem - od Nowej Fundlandii do Yukonu, są wielkim i bardzo ważnym z punktu widzenia ekologii "akumulatorem" czystego chemicznie węgla. Ocenę taką przedstawiła grupa naukowców kanadyjskich i amerykańskich w opublikowanym w Ottawie raporcie pt. "Węgiel, o którym zapomina świat".
Więcej
-
Misie koala mogą wyginąć w ciągu 30 lat
2009-11-18Australijska organizacja obrońców przyrody ostrzega, że misie koala mogą wyginąć w ciągu 30 lat. Koalom zagrażają zmiany klimatu, nadmierny rozwój gospodarczy i choroby – pisze brytyjski dziennik "The Sun".
Więcej
-
Ochrona środowiska: Utrzymanie zdrowych ekosystemów jest ekonomicznie uzasadnione i niezbędne dla kontroli zmian klimatu, mówi komisarz Dimas
2009-11-17Unijny komisarz ds. środowiska Stavros Dimas podkreśli znaczenie wyceny korzyści czerpanych z natury dla jej lepszej ochrony. Środowisko dostarcza nam za darmo wielu usług – od regulacji wody po ochronę przeciwpowodziową czy składowanie dwutlenku węgla. Wzrost wywieranej na ekosystemy na całym świecie presji powoduje, że wiele z tych usług jest obecnie zagrożonych...
Więcej
-
W obliczu zmieniającego się klimatu
2009-11-16Ocieplenie, podnoszący się poziom wód, topniejące lodowce, pożary, powodzie i susze to tylko niektóre ze zmian wywołanych przez zmiany klimatyczne. Nawet gdyby świat zaprzestał jutro emisji gazów cieplarnianych, klimat zmieniałby się przez najbliższe dziesięciolecia. W kwietniu Komisja opublikowała propozycje dotyczące całościowej strategii przygotowującej Unię Europejską do działań w obliczu zmian klimatycznych.
Więcej
-
Polscy naukowcy na Spitsbergenie badali skutki ocieplania klimatu
2009-11-13Zespół 11 pracowników i studentów z Uniwersytetu Gdańskiego, kierowany przez prof. Lecha Stempniewicza z Katedry Ekologii i Zoologii Kręgowców, wziął udział w międzynarodowych pracach terenowych na Spitsbergenie.
Więcej
-
Aerozole sprawiają, że metan staje się potężniejszy
2009-11-12Globalne ocieplenie postępuje najszybciej, gdy dochodzi do mieszania się metanu z aerozolami - atmosferycznymi cząsteczkami jak: pył, sól morska, siarczany i węgiel - uważa Drew Shindell z należącego do NASA Instytutu Goddarda w Nowym Jorku, który przeprowadził serię symulacji komputerowych potwierdzających tę tezę - informuje pismo "Science".
Więcej
-
Naukowcy przewidują potężne lodowcowe powodzie
2009-11-12Istnieje groźba powodzi, które mogą zalać część Europy. Ich siła i wielkość jest porównywana z wylewami na Amazonce. Naukowcy alarmują, że mogą one wystąpić w ciągu najbliższych dziesięcioleci - podaje internetowy serwis "Physorg".
Więcej
-
Drugie co do wielkości jezioro w Chinach skurczyło się o 2/3
2009-11-06Drugie co do wielkości słodkie jezioro Chin, Dongting Hu, skurczyło się w ciągu 30 dni prawie o 2/3 - informuje agencja Xinhua, powołując się na meteorologów.
Więcej
-
Zanikają śniegi Kilimandżaro
2009-11-05Legendarne wieczne śniegi Kilimandżaro (szczyt w Tanzanii, przy granicy z Kenią) mogą wkrótce pozostać tylko wspomnieniem i tytułem powieści Ernesta Hemingwaya - wynika z badań dowodzących ocieplania się klimatu Ziemi.
Więcej
-
Europejski satelita będzie monitorował zmiany klimatu
2009-11-03Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) umieściła w poniedziałek na orbicie satelitę, którego zadaniem będzie monitorowanie zmian klimatycznych.
Więcej
-
Międzynarodowe Zarządzanie Środowiskiem - Spotkanie w Rzymie
2009-11-02W dniach od 28 do 29 października w Rzymie odbyło się drugie spotkanie wysokiego szczebla Grupy Konsultacyjnej ds. Międzynarodowego Zarządzania Środowiskiem. Polskę reprezentował Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Środowiska Janusz Zaleski.
Więcej
-
Naukowcy amerykańscy : w Arktyce trwa topnienie lodów
2009-10-29W Arktyce trwa intensywne topnienie lodów, spowodowane globalnymi zmianami klimatycznymi - informuje ogłoszony w Waszyngtonie raport Krajowej Agencji Badania Oceanów i Atmosfery (KABOA).
Więcej
-
Hodowla zwierząt - problem pominięty w rozmowach klimatycznych
2009-10-28Gazy cieplarniane, pochodzące z cyklu życia i łańcucha pokarmowego zwierząt hodowanych w celach gospodarczych powodują 51% rocznej emisji spowodowanej przez ludzi i dlatego należy im nadać większe znaczenie w globalnych wysiłkach na rzecz walki ze zmianami klimatycznymi - twierdzą eksperci World Bank Group.
Więcej
-
Mapa Świata + 4°C
2009-10-28Podczas otwarcia wystawy poświęconej zmianom klimatu, w londyńskim Muzeum Nauki zaprezentowana została nowa mapa, ilustrująca potencjalne skutki zmian klimatu, związane ze wzrostem globalnej temperatury o 4 stopnie Celsjusza.
Więcej
-
Nowy dowód na to, że ocieplenie klimatu to efekt działań człowieka
2009-10-28Ocieplenie klimatu obserwowane od połowy dwudziestego wieku różni się od prehistorycznych zjawisk tego typu - uważają naukowcy z Uniwersytetu Buffalo i Uniwersytetu Kolorado.
Więcej
-
Symulacja erozji dna morskiego wokół Australii w reakcji na zmiany klimatu
2009-10-27Szybko postępująca erozja dna morskiego oraz zmiany wzrostu rafy koralowej to główne zagrożenia dna morskiego otaczającego Australię, wywołane zmianami klimatycznymi - uważają naukowcy z prowadzący badania dla Commonwealth Scientific and Industrial Research Organisation (CSIRO).
Więcej
-
Powstała symulacja do prognozowania przerw w dostawach prądu wywołanych huraganami
2009-10-27Badacze z uniwersytetu Johnsa Hopkinsa i uniwersytetu Texas A&M znaleźli sposób na precyzyjną lokalizację awarii mocy wywołanych huraganami. Korzystali oni z danych zgromadzonych podczas huraganu Katrina oraz czterech innych burz - podano w informacji prasowej uniwersytetu Johnsa Hopkinsa.
Więcej
-
Odgłosy sejsmiczne ujawniają zaginione huragany
2009-10-26Zapisy odgłosów sejsmicznych planety pozwalają skompletować dane o huraganach na Północnym Atlantyku. Całkowicie nowa metoda ma pomóc ustalić powiązania między globalnym ociepleniem a częstotliwością i siłą huraganów - podaje Geological Society of America w informacji prasowej.
Więcej
-
Rekordowo wysokie globalne temperatury września
2009-10-21Globalnie temperatury we wrześniu były rekordowo wysokie - podaje National Climatic Data Center w Asheville. Średnie temperatury na lądzie były we wrześniu najwyższe od 2005 r.
Więcej
-
Naukowiec: za 20 lat w Arktyce nie będzie lodu latem
2009-10-20Za 20 lat w Arktyce nie będzie już pokrywy lodowej latem z powodu globalnego ocieplenia, na czym ucierpią dzikie zwierzęta, takie jak niedźwiedzie polarne i foki - informuje czołołowy brytyjski oceanograf Peter Wadhams z uniwersytetu w Cambridge.
Więcej
-
Domy na palach a przeciwdziałanie efektowi cieplarnianemu
2009-10-19Domy na palach, produkcja energii na niewielką skalę i recykling śmieci to tylko niektóre z propozycji mających na celu przygotowanie miast na świecie do przeciwdziałania globalnemu ociepleniu. Trzyletni projekt realizowany na Uniwersytecie Newcastle określił jak największe miasta muszą postępować, by kontynuując rozbudowę, nie powodować ocieplania klimatu.
Więcej
-
Nauka, edukacja i technologie dla klimatu
2009-10-18Centrum Informacji o Środowisku UNEP/GRID-Warszawa wraz z
Programem Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju (United Nations Development Programme – UNDP) oraz Polskim Komitetem Narodowym UNICEF (Polish National Committee for UNICEF) organizuje przedsięwzięcie pod nazwą Technologie dla klimatu.
Więcej
-
Koniec kwaśnych deszczy?
2009-10-18Zsyntetyzowano materiał, który reagując z dwutlenkiem siarki (SO2) czasowo wiąże SO2 w strukturze swoich cząsteczek, umożliwiając wykorzystane tego niebezpiecznego dla środowiska naturalnego gazu w przemianach chemicznych, gdzie substancja ta jest jednym z substratów - informuje "Energy & Environmental Science".
Więcej
-
Trujące chemikalia uwalniane z topniejących lodowców
2009-10-16Topniejące alpejskie lodowce uwalniają toksyczne zanieczyszczenia, takie jak pestycydy czy środki do produkcji plastiku i sprzętu elektronicznego, których użycie jest zakazane od wielu lat - podaje internetowy serwis "New Scientist", powołując się na wyniki badań szwajcarskich naukowców.
Więcej
-
Topniejące indyjskie lodowce zagrażają milionom ludzi
2009-10-16Indyjscy naukowcy alarmują, że przyspieszone topnienie lodowców w Kaszmirze zagraża milionom ludzi żyjącym w tym regionie - podaje internetowy serwis Physorg za agencją AFP.
Więcej
-
Polacy wezmą udział w międzynarodowej ekspedycji antarktycznej
2009-10-14Dziewięciu naukowców z Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego weźmie udział w międzynarodowej ekspedycji antarktycznej. Od grudnia 2009 roku do stycznia 2010 roku zbadają akwen Basenu Agulhas i Cieśniny Drake'a, gdzie mieszają się wody południowego Atlantyku, oraz Oceanów Spokojnego i Indyjskiego.
Więcej
-
Zaglądając pod rozpadające się lodowe wybrzeże bieguna
2009-10-12Latające laboratorium NASA pomoże naukowcom badać topniejącą powłokę lodową w Zachodniej Antarktydzie. Loty rozpoczną się w połowie października, a ich zadaniem jest zebranie danych, które pozwolą precyzyjniej przewidzieć podnoszenie się poziomu morza - podaje NASA w informacji prasowej.
Więcej
-
Jak Ministerstwo Środowiska odnosi się do wniosków zawartych w Czwartym Raporcie Międzynarodowego Zespołu ds. Zmian Klimatu?
2009-10-09Ministerstwo Środowiska podziela wnioski sformułowane w Czwartym Raporcie Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatu stwierdzające - na podstawie obserwacji i pomiarów - występowanie zmian klimatu, takich jak wzrost temperatury, wzrost poziomu oceanu, zmiany ekosystemów, topienie się lodu morskiego lodowców i lądolodów, intensyfikację zjawisk ekstremalnych i inne.
Więcej
-
Skokowy wzrost zawartości metanu w atmosferze Ziemi w 2007 i 2008 r.
2009-10-09Stosunkowo wysokie temperatury w Arktyce oraz intensywne tropikalne deszcze prawdopodobnie spowodowały w 2007 i 2008 r. znaczny wzrost stężenia metanu w atmosferze, podczas gdy przez minione dziesięć lat wzrost ten był bliski zeru - podaje National Oceanic and Atmospheric Administration (NOAA).
Więcej
-
Gospodarka łagodzenia zmian klimatycznych
2009-10-07Książka pt. „Gospodarka łagodzenia zmian klimatycznych: polityka i możliwości działań globalnych po 2012 roku”., wydana przez Organizacj Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) prezentuje badania efektywnych działań, wymaganych
w walce ze zmianami klimatu.
Więcej
-
Europejskie laury czekają na polskie firmy dbające o środowisko
2009-10-07Większa konkurencyjność, lepszy wizerunek, obniżenie kosztów działania oraz nowi klienci - takie korzyści odnoszą firmy, które w swoich działaniach uwzględniają interesy środowiska naturalnego. Teraz, dzięki Europejskim Nagrodom "Biznes dla Środowiska" przyznawanym przez Komisję Europejską, mogą również zyskać uznanie na arenie międzynarodowej.
Więcej
-
Już w 2060 roku średnie temperatury na świecie mogą wzrosnąć o 4 stopnie Celsjusza
2009-10-07Średnia globalna temperatura może wzrosnąć o około 4 stopnie Celsjusza już w 2060 roku, a w najlepszym razie w 2070 roku - prognozują brytyjscy naukowcy.
Więcej
-
Oszczędność wody ważną sprawą dla Unii
2009-10-05Europejska Agencja Środowiska (EEA) chce, aby podczas obecnych debat dotyczących zmian klimatycznych skupiono się na oszczędzaniu wody tak bardzo, jak na oszczędności energii elektrycznej oraz wykorzystaniu energii pochodzącej z budynków.
Więcej
-
Dwutlenek węgla oddziałuje na wulkany
2009-10-02Rosnąca ilość dwutlenku węgla w atmosferze przyczynia się nie tylko do globalnego ocieplenia i podnoszenia się poziomu morza, ale także oddziałuje na wulkany. To oddziaływanie nie jest jednak dobrze zbadane - uznali uczestnicy międzyrządowego panelu wulkanologów i oceanografów, zorganizowanego w Londynie.
Więcej
-
Powstał projekt nawadniania i zalesienia Sahary
2009-09-30Sahara może przemienić się teren w tętniący bujną roślinnością, z morzem śródlądowym lub rozległymi połaciami terenów uprawnych – uważa grupa naukowców, którzy opracowali system odsalania i irygacji wody morskiej.
Więcej
-
Czy drzewa i krzewy przegrają z ociepleniem?
2009-09-30Długowieczne drzewa i krzewy adaptowały się do dawnych zmian klimatu wolniej niż delikatne rośliny zielne. Jeśli ta wiedza daje podstawy do tworzenia prognoz - można przypuszczać, że wraz z globalnym ociepleniem dla drzew i krzewów nastaną ciężkie czasy - informuje "Proceedings of the Royal Society B".
Więcej
-
Czekają nas potężniejsze burze - ostrzegają naukowcy
2009-09-30W przyszłości czekają nas potężniejsze burze. Dotyczy to szczególnie strefy klimatu umiarkowanego oraz zwrotnikowego - wynika z badania opublikowanego przez Massachusetts Institute of Technology (MIT) i California Institute of Technology (Caltech).
Więcej
Newsletter
Patronaty
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
- 31
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności