więcej


Nauka o klimacie

Naukowiec: za 20 lat w Arktyce nie będzie lodu latem (9056)

2009-10-20

Drukuj
Za 20 lat w Arktyce nie będzie już pokrywy lodowej latem z powodu globalnego ocieplenia, na czym ucierpią dzikie zwierzęta, takie jak niedźwiedzie polarne i foki - informuje czołołowy brytyjski oceanograf Peter Wadhams z uniwersytetu w Cambridge.
Zdaniem Wadhamsa, większa część pokrywy lodowej będzie topnieć latem w ciągu najbliższych 10 lat, choć zimą będzie się ona utrzymywać jeszcze setki lat.

Zmiany te sprawią, że powierzchnia Ziemi będzie się wydawać z kosmosu raczej niebieska niż biała, a na północ od Rosji otworzy się nowy szlak żeglugowy.

Zdaniem naukowców topnienie lodów Arktyki jest jedną z najbardziej widocznych oznak globalnego ocieplenia i powinno być potraktowane jako ostrzeżenie przez światowych przywódców, którzy spotkają się w grudniu w Kopenhadze na rozmowach o nowym traktacie klimatycznym.

"Dane potwierdzają nowy zgodny pogląd - oparty na sezonowych różnicach w rozległości i grubości pokrywy lodowej, zmianach temperatur, wiatru, a zwłaszcza składu lodu - że Arktyka będzie latem wolna od lodu w ciągu około 20 lat" - napisał Wadhams w oświadczeniu. - Większa jego część stopnieje w ciągu 10 lat".

Wadhams porównał grubość pokrywy lodowej zmierzoną w 2007 r. przez okręt podwodny marynarki brytyjskiej z danymi uzyskanymi przez brytyjskiego badacza Pena Hadowa w bieżącym roku.

Hadow i jego zespół podczas 450-kilometrowej wyprawy po Arktyce wydrążyli 1500 dziur i stwierdzili, że przeciętna grubość kry lodowej wynosi 1,8 m. Jest to za mało, by lód przetrwał letnie topnienie.

Martin Sommerkorn z programu arktycznego organizacji obrony przyrody WWF podkreśla, że topnienie pokrywy lodowej może mieć daleko idące konsekwencje dla świata. "Może to prowadzić do powodzi dotykających jedną czwartą ludności świata, znacznego wzrostu emisji gazów cieplarnianych(...) i ekstremalnych zmian pogody" - zaznaczył.

źródło: Nauka w Polsce
www.naukawpolsce.pap.pl
 


Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej