więcej


Nauka o klimacie

Misie koala mogą wyginąć w ciągu 30 lat (9038)

2009-11-18

Drukuj

img style='float:left; margin: 0 6px 6px 0;'Australijska organizacja obrońców przyrody ostrzega, że misie koala mogą wyginąć w ciągu 30 lat. Koalom zagrażają zmiany klimatu, nadmierny rozwój gospodarczy i choroby – pisze brytyjski dziennik "The Sun".


Najnowsze badania wykazały, że na wolności żyją tylko 43 tysiące tych zwierząt, podczas gdy w 2003 roku było ich jeszcze 100 tysięcy.

Australijska fundacja ds. koali twierdzi, że jeśli "drastyczne zmniejszanie się ich populacji" będzie wciąż trwało, wyginą one w ciągu 30 lat.

Szefowa organizacji Deborah Tabart wzywa australijski rząd do pilnego wciągnięcia koali na listę zagrożonych gatunków.

"Zajmuję się tym od 20 lat i tylko w ostatnich latach byłam świadkiem śmierci 25 tys. koali" – powiedziała Tabart.

Uważa się, że największe zagrożenia dla nadrzewnych torbaczy to utrata siedlisk spowodowana wylesianiem i globalizacja.

Wyższe temperatury i suchsze powietrze zmniejszają odżywczą wartość liści eukaliptusa – głównego pożywienia koali. Prowadzi to do niedożywienia i w rezultacie do śmierci zwierząt. Duża liczba koali ginie też w rezultacie epidemii wywołanej przez chlamydie.

Australian Koala Foundation zebrała dane z 1 800 siedlisk koali w Australii i zbadała ponad 80 tysięcy drzew, na których bytują i żerują popularne misie.

Ocenia się – jak pisze dziennik "Daily Telegraph", że koale, dzięki temu, że przyciągają turystów, mają wkład w wysokości 1 mld dolarów w australijską gospodarkę.

 
źródło: PAP – Nauka w Polsce
www.naukawpolsce.pap.pl

 

Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej