więcej


Nauka o klimacie

Już w 2060 roku średnie temperatury na świecie mogą wzrosnąć o 4 stopnie Celsjusza (9070)

2009-10-07

Drukuj
Średnia globalna temperatura może wzrosnąć o około 4 stopnie Celsjusza już w 2060 roku, a w najlepszym razie w 2070 roku - prognozują brytyjscy naukowcy.
"Jeśli emisje gazów cieplarnianych nie zostaną wkrótce zredukowane, to świadkami znacznie większych zmian klimatycznych będą ludzie obecnych pokoleń. Ocieplenie średnio o cztery stopnie na całej kuli ziemskiej może skutkować nawet większym ociepleniem w wielu regionach oraz znaczącymi zmianami w wielkości opadów deszczu" - powiedział serwisowi BBC Richard Betts z Met Office Hadley Centre.

Symulacja wykazała szeroki zakres wahań temperatury, z możliwością jej podwyższenia w Arktyce prawdopodobnie nawet o 15 stopni Celsjusza do końca tego stulecia. Z kolei temperatury w Zachodniej i Południowej Afryce mogą wzrosnąć o około 10 stopni Celsjusza. W pozostałych regionach temperatura może wzrosnąć o około 7 stopni C lub więcej - podaje BBC.

W badaniach przeprowadzonych przez brytyjskie biuro meteorologiczne posłużono się prognozami wykorzystania paliw kopalnych. Z kolei modelowanie komputerowe pozwoliło naukowcom prześledzić proces pochłaniania dwutlenku węgla przez lasy i oceany - czytamy w brytyjskim serwisie.

Odkrycie zostało zaprezentowane na Uniwersytecie w Oxford podczas konferencji poświęconej analizie konsekwencji wynikających z 4-stopniowego wzrostu temperatury.

Według szacunków z 2007 r. opublikowanych przez Międzyrządowy Zespół ds. Zmian Klimatu (IPCC), do końca tego wieku średnie temperatury prawdopodobnie mogą wzrosnąć od 1,8 do 4 stopni Celsjusza. Naukowcy nie wykluczają jednak większych wzrostów.

źródło: Nauka w Polsce
naukawpolsce.pap.pl

Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej