więcej


Nauka o klimacie

Nowy dowód na to, że ocieplenie klimatu to efekt działań człowieka (9051)

2009-10-28

Drukuj
Ocieplenie klimatu obserwowane od połowy dwudziestego wieku różni się od prehistorycznych zjawisk tego typu - uważają naukowcy z Uniwersytetu Buffalo i Uniwersytetu Kolorado.
Geolodzy zbadali osady z jeziora arktycznego i odkryli, że nie są one podobne do tych z poprzednich okresów ocieplenia klimatu. Ma to być dowodem, że globalne ocieplenie nie tylko jest efektem działania natury ale także człowieka.

Międzynarodowy zespół badaczy określił zmiany, które w połowie dwudziestego wieku zaczęły się objawiać w niespotykany wcześniej sposób - czytamy w informacji prasowej Uniwersytetu Buffalo.

"Osady sprzed połowy dwudziestego wieku nie różniły się tak bardzo od wcześniejszych okresów ocieplenia. Jednak od połowowy dwudziestego wieku sytuacja się zmieniła i jest to zmiana bezprecedensowa" - powiedział Jason P. Briner docent geologii Uniwersytetu Buffalo.

Osady badane przez naukowców są unikatowe. Zawierają one rzadkie informacje sprzed 200 tys. lat. Dostarczają więc starszych zapisów niż większość innych osadów w zlodowaciałej części Arktyki. Arktyka odkrywa tylko dane sprzed 10 tys. lat - czytamy w informacji prasowej Uniwersytetu Buffalo.

"Unikatowość tych osadów polega na tym, że nawet lodowce pokrywające jezioro nie spowodowały ich erozji. W efekcie dysponujemy długą sekwencją osadów, które przetrwały zlodowacenia arktyczne i dane, które zawierają, są wyjątkowe" - powiedział Briner, który odkrył jezioro w Arktyce Kanadyjskiej.

Dzięki odkryciu osadów zespół badaczy mógł sporządzić najbardziej kompleksowy obraz zmian związanych z ociepleniem klimatu sprzed 200 tys. lat.

"W osadach pojawiają się dowody na istnienie okresów tak ciepłych jak obecnie, ale były one wywołane naturalnymi wydarzeniami związanymi z takimi zjawiskami jak obroty Ziemi wokół słońca. Obecnie cały ekosystem jest inny i na podstawie osadów jesteśmy w stanie stwierdzić, że różni się on od okresów ciepła występujących w przeszłości" - powiedział Briner.

Uczestniczący w badaniu Yarrow Axford z Uniwersytetu Kolorado podkreślił, że "wiek dwudziesty jest jedynym okresem w minionych 200 tysiącleciach, w którym wskazówki wodne odzwierciedlają rozszerzanie się ocieplenia, zamiast powolnego ochładzania".

Wyniki badania zostały opublikowane w piśmie "Proceedings of the National Academy of Sciences".

źródło: PAP - Nauka w Polsce
www.naukawpolsce.pap.pl
 


Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej