więcej


Nauka o klimacie

Topniejące indyjskie lodowce zagrażają milionom ludzi (9061)

2009-10-16

Drukuj

Indyjscy naukowcy alarmują, że przyspieszone topnienie lodowców w Kaszmirze zagraża milionom ludzi żyjącym w tym regionie - podaje internetowy serwis Physorg za agencją AFP.

Geolodzy i geofizycy z uniwersytetu kaszmirskiego za topnienie lodowców obwiniają ocieplenie klimatu. Woda pochodząca z lodowców zagraża życiu dwóch trzecich z blisko 10 milionowej populacji ludności zamieszkującej rejon w pobliżu lodowców. Zagrożone są uprawy rolne, ogrodnictwo, hodowla zwierząt i leśnictwo – podaje Physorg.

Według naukowców największy lodowiec w Indiach Kolahoi skurczył się w ciągu minionych 40 lat z 13 km kw. do około 11,5 km kw. Profesor nadzwyczajny z uniwersytetu w Kaszmirze Shakil Romshoo, który przez trzy lata prowadził badania nad lodowcami, określił tempo topnienia lodowca jako "alarmujące". Dodał, że łącznie lodowce występujące w regionie Kaszmiru zmniejszyły się o około 16 proc.

Wody z topniejącego lodowca Kolahoi zasilają rzekę Dżhelam (Jhelum) w północnych Indiach, która ma istotne znaczenie dla rolnictwa w pakistańskiej prowincji Pendżab.

W ubiegłym roku międzynarodowa organizacja charytatywna ActionAid także ostrzegała, że w Kaszmirze kurczą się lodowce. Organizacja ostrzegała, że ocieplający się klimat oddziałuje na warunki pogodowe, a te z kolei powodują zmniejszenie produkcji żywności.

Szef Instytutu Energii i Źródeł w New Dehli prof. Syeed Iqbal Hasnain powiedział, że odkrycia potwierdzają jednoznaczność ocieplania się klimatu – czytamy w Physorg.

Geolog Rajeev Upadhay, obserwujący himalajskie lodowce od 1995 roku, powiedział, że ostatnie wyniki badania są zgodne z wcześniejszymi. "Badanie potwierdza, że ogólny trend, iż około 90 proc. wszystkich himalajskich lodowców przerzedza się. Niektóre z nich w alarmującym tempie 44-45 metrów rocznie" – powiedział Upadhay, który uczestniczył w ostatnich badaniach.

Dodał, że lodowiec Siachen stopniał o połowę swojej wcześniejszej wielkości. "Niezwykłe zmiany klimatyczne w połączeniu z innymi działaniami na lodowcu Siachen zredukował jego długość do 74 km ze 150 km" - powiedział.

Lodowiec Siachen nazywany jest często najwyższym na świecie polem bitwy. Od wielu lat jest sceną sporadycznych walk i wymiany ognia pomiędzy pakistańskimi i indyjskimi posterunkami ulokowanymi na wysokości ponad 6100 metrów. Siachen uważany jest przez obie strony za terytorium sporne.

W 1947 r. Kaszmir uniezależnił się od Wielkiej Brytanii, a od 1948 r. jest podzielony między Indie i Pakistan.
 
 
źródło: Nauka w Polsce
www.naukawpolsce.pap.pl
 

Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej