więcej


Nauka o klimacie

Drugie co do wielkości jezioro w Chinach skurczyło się o 2/3 (9044)

2009-11-06

Drukuj
Drugie co do wielkości słodkie jezioro Chin, Dongting Hu, skurczyło się w ciągu 30 dni prawie o 2/3 - informuje agencja Xinhua, powołując się na meteorologów.
Powierzchnia jeziora, które leży na granicy centralnych prowincji Hunan i Hubei, wynosiła w połowie października 537,84 km kw., zaledwie 40 proc. powierzchni z września - powiedział Liu Ju z Biura Meteorologicnzego prowincji Hubei.

Obserwacje satelitarne wykazały, że jezioro mierzyło we wrześniu 1 338,57 km kw.

Liu uważa, że jezioro skurczyło się na skutek suszy, która występuje w regionie od sierpnia. Niewykluczone, że miały na to wpływ także zmiany klimatyczne i powstanie Zapory Trzech Przełomów na rzece Jangcy, dla której Dongting Hu stanowi naturalny zbiornik retencyjny.

Jak dodał Liu, od 2001 r., kiedy rozpoczęto kontrolowanie powierzchni jeziora, zmiejsza się ona mniej więcej o 16 km kw. rocznie.

Chiny mają 24 800 naturalnych jezior, ale znikają one w tempie 20 na rok.

źródło: PAP - Nauka w Polsce
www.naukawpolsce.pap.pl
 

Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej