więcej


Nauka o klimacie

Koniec kwaśnych deszczy? (9059)

2009-10-18

Drukuj
Zsyntetyzowano materiał, który reagując z dwutlenkiem siarki (SO2) czasowo wiąże SO2 w strukturze swoich cząsteczek, umożliwiając wykorzystane tego niebezpiecznego dla środowiska naturalnego gazu w przemianach chemicznych, gdzie substancja ta jest jednym z substratów - informuje "Energy & Environmental Science".
Kurczące się zasoby paliw kopalnych stanowią od lat inspirację dla naukowców poszukujących nowych metod umożliwiających zaoszczędzenie cennego paliwa. Problem coraz bardziej pustych złóż dotyczy w takim samym stopniu miliardów użytkowników pojazdów mechanicznych, co wielkich korporacji przemysłowych, w tym również przemysłu chemicznego.

Dlatego też naukowcy prowadzą badania nad możliwością odzyskiwania z odpadów (np. wyziewów wypuszczanych do atmosfery) zawartych w nich związków chemicznych i wtórnego ich użycia w różnych procesach chemicznych. Badania te stanowią zalążek nowej, niezwykle przyszłościowej dziedziny nauki - recyklingu chemicznego.

Pionierskie badania w tej tematyce prowadzą między innymi naukowcy z Pacific Northwest National Laboratory (USA), którym udało się opracować metodę odzyskiwania ze spalin dwutlenku siarki. Proces wykorzystuje zsyntetyzowany przez naukowców związek chemiczny - DBUA, ang. N,N-dibutylundecanolamine - który reagując z cząsteczkami dwutlenku siarki, wiąże je w swej strukturze. Dzięki temu gazowe odpady prowadzonych reakcji chemicznych zostają oczyszczone z dwutlenku siarki - gazu, niezwykle niebezpiecznego dla środowiska naturalnego.

Co więcej, związany z DBUA dwutlenek siarki może być z łatwością ponownie użyty w syntezach chemicznych, gdzie gaz ten jest niezbędnym substratem! Reakcja uwalniania SO2 jest niezwykle prosta - wystarczy reaktor z cieczą zawierającą związany chemicznie SO2 podgrzać w próżni do temperatury 70 stopni Celsjusza, by cząsteczki gazu odłączyły się od wiążącej go cieczy, którą ponownie można wykorzystać do związania kolejnej porcji SO2.

Jak twierdzą naukowcy, nowa metoda filtracji dwutlenku siarki znacząco przewyższa dotąd stosowane techniki, gdyż użyty materiał sorpcyjny jest wielokrotnego użytku, a wyłapywany dwutlenek siarki zamiast trafić na wysypisko śmieci (lub do atmosfery) może być przetworzony, jako substrat w różnych procesach chemicznych.

Obecnie naukowcy prowadzą prace, by w podobny sposób odzyskiwać dwutlenek węgla.

źródło: Nauka w Polsce
www.naukawpolsce.pap.pl


Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej